Справа №461/7855/25
Провадження №3/461/2779/25
25 вересня 2025 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м.Львова Мисько Х.М., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст.472 Митного Кодексу України,
03.06.2025 року до відділу митного оформлення № 4 митного поста “Львів-північний» (місце прибуття ЗМК ВМО 4 м/п Львів-північний СТЗ ТОВ “Карпати-логістик»)
Львівської митниці, на підставі договору про надання послуг митного брокера від
03.02.2023 № б/н, декларантом TOB «СМАРТ БРОКЕР ПАРТНЕРШІГІ» (79021, ЛЬВІВСЬКА ОБЛ., УКРАЇНА, ВУЛ. ВИГОВСЬКОГО, БУД. 77, КВ. 68, ЄДРПОУ 38557953) ОСОБА_2 по дорученню засновника товариства ОСОБА_1 , для митного контролю та митного оформлення подано електрону митну декларацію (далі - ЕМД) на товар №7 «розчинники та розріджувачі складні органічні...»,що надійшли на адресу ТОВ "ВЕСТ ТРЕИДШГ КОМПАНІ" (ЄДРПОУ 38540672, 82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Стрийська, 25), якій присвоєно номер № 25UA209140013819U0 (далі - ЕМД). За вказаною ЕМД згенеровано АСАУР форм контролю 113-6 на товар №7 ( Контроль дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення та/або випуску товарів. Товар може містити прекурсори у кількості понад 50%. Необхідно пакувальний лист від 19.05.2025 № DOX 00243-25, від 20.05.2025 №DOX 00247-25, інвойс від 26.05.2025 № 3-S2-25005004, від 26.05.2025 №3-S2-25005005, CMR від 28.05.2025 № CMR 2025 DOX243, від 28.05.2025, № CMR 2025 DOX247, навантажувальний документ від 19.05.2025 №БОХ 00243-25, від 20.05.2025 БОХ 00247-25, специфікація №1 від 26.05.2025, зовнішньоекономічний договір від 01.01.2021 №32749 із додатками, експортна декларація країни відправлення від 26.05.2025 року, 2581002022511338В8, додатково надано паспорти безпеки та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в гр. 44 МД. Товар ввезено на митну територію України з Республіки Словенія через пункт пропуску «Чоп-Захонь», митного поста “Тиса» Закарпатської митниці транспортним засобом НОМЕР_2 / НОМЕР_3 . Відповідно до даних, зазначених у графах 14 та 54, ЕМД була заповнена та підписана електронним цифровим підписом ОСОБА_2 . Виходячи з відомостей ЕМД, заявлений до митного контролю та оформлення товар № 7 “Розчинники та розріджувачі складні органічні на основі ацетону, ксилолу, толуолу, етилцелозольву, сольвентів, уайт- спіриту, етанолу: Не містять у складі наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, озоноруйнівнуючих речовин,та не в аерозольній упаковці: 2115 Розчинник епоксидної смоли 1L арт. 2115-1- 6 шт; 2115 Розчинник епоксидної смоли, 5L арт.2115-5 - 3 шт; 9515 антисиліконовий знежирювач Anti- Sil; 1L арт. 9515-1 - 42 шт; 9515 антисиліконовий знежирювач Silco.Sil;5L арт. 9515-5 - 12 шт. Країна виробництва -SI. Торговельна марка - Silco. Виробник - Silco.d.о.о». Під час здійснення митного контролю Львівською митницею, з метою встановлення характеристик щодо наявності та відсотковий вміст психотропних речовин (їх аналогів) та прекурсорів за переліком ПКМУ від 06.05.2000 №770 у товарі №7, 05.06.2025 скеровано запит №28-08-01/28-08-04/7/14871 до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби України (далі СЛЕД). Відповідно до акту про взяття проб (зразків) товарів відібрано вісім проб у двох екземплярах по 1 л.. кожного найменування. 04.07.2025 Львівською митницею листом СЛЕД від 04.07.2025 №7.17-37/37-02/7/247 (вх. митниці 24358/7.17-28-08 від 04.07.2025) отримано висновок №1420003700-0230 відповідно до якого у складі проб з найменуванням «Розчинники епоксидної смоли 1L арт. 2115-1(зразок 1) виявлено ацетон, толуол та метилетилкетон ( в сумарній кількості 78,6 мас.%) які віднесені до прекурсорів, стосовно яких встановлюються заходи контролю (список 2 таблиця IV) який, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 (із змінами і доповненнями) “Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів». Згідно з приміткою до списку №2 Таблиці IV: Речовини, що містять не менше як 50 відсотків таких прекурсорів, як ацетон..., толуол, та 80 відсотків таких прекурсорів як метилетилкетон, підлягають тим же заходам контролю, що і прекурсори... Суміші що містять кілька перелічених у цьому списку речовин, підлягають контролю, якщо їх сумарна концентрація дорівнює або перевищує концентрацію, встановлену для однієї з речовин. Після проведених досліджень залишок досліджуваного зразку № 1 з маркувальною етикеткою “2115 Розчинник епоксидної смоли ,1L»-1 ємність в одному полімерному пакеті, на який накладено пломбу “СЛЕД ДФС 07» та контрольний зразок №1 під пломбою “митниця 04337» були повернуті на Львівську митницю. У ході подальшого митного оформлення о 11 год. 48 хв. 07.07.2025 декларанту надіслано повідомлення про необхідність надати додаткові документи для підтвердження задекларованого коду товару №7 , а саме техніко- технологічну документацію, інформацію про хімічний склад. 07.07.2025 р. о 16 год.25хв. на вимогу Львівської митниці надано паспорти безпеки від виробника товарів від 01.09.2023 № б/н (редакція 05.02.25, версія 4.0) Відповідно до інформації, яка міститься у паспорті безпеки у складі продуктів міститься ацетон, толуол та метилетилкетон
Відповідно до ч. 2 ст. 266 Митного кодексу України, перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів. Однак, наданим правом ОСОБА_2 не скористався. Також, в поданій до митного контролю та митного оформлення ЕМД ОСОБА_2 за погодженням ОСОБА_1 заявлено, що товар №7: «Розчинники та розріджувачі складні органічні на основі ацетону, ксилолу, толуолу, етилцелозольву, сольвентів, уайт-спіриту, етанолу: Не містять у складі наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, озоноруйнівнуючих речовин,....». Крім того, у графі 44 ЕМД «Додаткова інформація/Подані документи/Сертифікати та авторизації» ОСОБА_2 застосовано внесення коду 5069 який є «заявою декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про відсутність у товарах наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України яких здійснюється за наявності дозволу» від 02.06.2025 року № б/н.
Враховуючи викладене, засновником ТОВ "ВЕСТ ТРЕЙДІНГ КОМПАНІ"
ЄДРПОУ 38540672, 82100, ЛЬВІВСЬКА ОБЛ., УКРАЇНА, М.ДРОГОБИЧ, ВУЛ. СТРИЙСЬКА, БУД. 25), ОСОБА_1 вчинив дії, які слугували у подальшому не заявленням у митній декларації типу ІМ40ДЕ 25UA209140013819U0 за встановленою формою точних та достовірних відомостей наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню, а саме наявність у складі товару №7 «розчинник епоксидної смоли арт.2115» яка, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесена до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю Список №2 Таблиці IV).
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) ст. 472 Митного кодексу України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності у судове засідання не з'явився.
Особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні факт вчинення адміністративного правопорушення визнав повністю, просив не застосовувати суворого стягнення.
Представник Львівської митниці просить суд визнати ОСОБА_1 винним у порушенні митних правил, передбачених ст.472 МК України а його вина у вчиненому підтверджується наявними у справі доказами, просив накласти на нього стягнення в межах санкції статті.
Заслухавши думку представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбачений ст.472 Митного Кодексу України.
У відповідності до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно із ч.1 ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770, ацетон, толуол та метилетилкетон віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №2 Таблиці IV). У свою чергу, статтею 24 Закону України від 15.02.1995 № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» визначається, що:частина 1 - Ввезення на територію України, вивезення з території України чи транзит через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу;частина 7 - Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для пропуску через митний кордон України, випуску у відповідний митний режим кожної партії наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, на підставі відповідного дозволу, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідно до Митного кодексу України ;частина 13 - Партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації в порядку, встановленому законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.1997 № 146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» встановлено: пункт 2 - Імпорт та експорт наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюються підприємствами за умови одержання дозволу на кожну окрему операцію, який видається Держлікслужбою.
Видача дозволу здійснюється за узгодженням з СБУ пункт 8 - Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу,
підлягають затриманню відповідними митницями України; пункт 9 - Підприємства
та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України. Відповідно до вимог статті 196 Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів;3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог Митного кодексу України та інших законів України, крім випадків, передбачених Митним кодексом України. Згідно з частиною 1 статті 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Частиною 8 статті 257 Митного кодексу України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, в тому числі у вигляді кодів: - про товари: найменування, звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, код товару згідно з УКТЗЕД; - що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;- відомості про документи, передбачені частино третьою статті 335 цього Кодексу: у встановленому Митним кодексом
України порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості про документи, що підтверджують дотримання заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Стаття 472 МК України передбачає відповідальність за недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування) або ж бездіяльністю (недекларування). Тобто, це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою іншою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари, їх митного режиму і інших відомостей для митної мети.
Суб'єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується як умислом, так і необережністю.
Відповідно до ч.1 ст.318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби, комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон.
Статтею 257 МК України встановлено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, кількість, торговельний опис, виробника, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД, вартість товару, тощо.
Відповідно до п.5 ч.8 ст.257 МК України, декларант зобов'язаний внести до митної декларації відомості про товари, зокрема, найменування, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати кількість та митну вартість тощо.
Згідно із ч.1 ст.266 МК України, декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Відповідно до ч.2 ст.266 МК України перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
У відповідності до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується: протоколом про порушення митних правил №1106/UA209000/23 від 29.07.2025 року, митною декларацією типу ІМ40ДЕ 25UA209140013819U0, пакувальним листом від 19.05.2025 № DOX 00243-25, від 20.05.2025 №DOX 00247-25, інвойсом від 26.05.2025 № 3-S2-25005004, від 26.05.2025 №3-S2-25005005, CMR від 28.05.2025 № CMR 2025 DOX243, від 28.05.2025, № CMR 2025 DOX247, навантажувальним документом від 19.05.2025 №БОХ 00243-25, від 20.05.2025 БОХ 00247-25, специфікація №1 від 26.05.2025, зовнішньоекономічним договором від 01.01.2021 №32749 із додатками, експортною декларацією країни відправлення від 26.05.2025 року, 2581002022511338В8, висновком Львівського управління експертиз та досліджень СЛЕД № 1420003400-0672 від 15.08.2025 року, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Обставини, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини і майновий стан, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти штраф в межах встановлених санкцією ст.472 МК України, у розмірі 50 % вартості товару 3 683,70 грн.
Товар, що був безпосереднім предметом правопорушення і переміщення якого через митний кордон України обмежено законодавством України підлягає конфіскації в дохід держави.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в користь ДСА України судовий збір у розмірі 605,60 грн., а на користь Львівської митниці Державної митної служби України витрати на зберігання товару у сумі 84,66 грн.
Керуючись ст.ст.472, 519, 526 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 МК України та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків вартості товарів (безпосередніх предметів порушення митних правил, що були предметом порушення митних правил, а саме - 3683,70 грн.
Товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №1106/UA209000/25 від 29.07.2025 року повернути власнику або його уповноваженому представнику.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці Державної митної служби України 84,66 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 605,60 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Х.М. Мисько