Ухвала від 25.09.2025 по справі 201/11730/25

Справа № 201/11730/25

Провадження № 1-кс/201/4061/2025

УХВАЛА

Іменем України

25 вересня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю слідчого ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого 3-го відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132580000047 від 14.03.2024 відносно

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Старобільська Луганської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, раніше не судимої, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся з погодженим прокурором клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені № 42024132580000047, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.03.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13.09.2022 № 206 внесено зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Відповідно до зазначеного переліку Старобільська міська територіальна громада Луганській області перебуває під тимчасовою окупацією та в оточенні (блокуванні) з боку російської федерації та незаконного збройного формування, так званої «луганської народної республіки».

Також наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до яких також віднесено Старобільську міську територіальну громаду Луганської області.

Відповідно до вказаного переліку Старобільська міська територіальна громада Луганської області з 28.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

На окупованій території Старобільської об'єднаної територіальної громади Луганської області незаконними збройними формуваннями так званої «луганської народної республіки», підконтрольними державі-агресору російській федерації, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема «наказом голови так званої «луганської народної республіки» від 03.03.2022 № УГ-125/22», створено «адміністрацію Старобільського району луганської народної республіки», а також призначено «виконувача обов'язків голови адміністрації».

Разом з тим, «указом голови луганської народної республіки» від 30.06.2022 № УГ-467/22 затверджено положення «Про адміністрацію Старобільського району луганської народної республіки», яким визначено її правову основу діяльності, компетенцію, статус, повноваження, задачі, функції та структуру.

У подальшому, «указом голови луганської народної республіки» від 15.08.2023 №УГ-382/23 «Про ліквідацію адміністрацій міст та /або районів луганської народної республіки», затверджено перелік адміністрацій міст та/або районів луганської народної республіки, які підлягають ліквідації відповідно до вказаного наказу, до якого включено «адміністрацію Старобільського району луганської народної республіки».

Також, на тимчасово окупованій території Старобільської міської територіальної громади Луганської області представниками так званої «лнр», підконтрольними державі-агресору, організовано та забезпечено діяльність незаконних органів влади, зокрема 14.03.2023 прийнято так званий закон "про утворення на території луганської народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів", з реєстраційним номером 428-ІІІ, згідно з яким Старобільський район включено до переліку муніципальних округів, утворених на території «луганської народної республіки» - «Муніципальне утворення Старобільський муніципальний округ луганської народної республіки».

З метою організації незаконних виборів, утворено територіальну виборчу комісію на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району.

Відповідно до постанови так званої «виборчої комісії луганської народної республіки» №3/14-1 від 10.03.2023 року «про перелік і кількісний склад територіальних виборчих комісій, підлягаючих формуванню в 2023 році», створено «територіальну виборчу комісію Старобільського району» з кількісним складом (число членів комісії з правом вирішального голосу) - 10 осіб».

15.06.2023 центральною виборчою комісією російської федерації винесено постанову № 119/947-8 «про призначення виборів депутатів народної ради луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території луганської народної республіки», тобто на тимчасово окупованій території Луганської області.

Відповідно до вказаної постанови на території так званої «луганської народної республіки» призначено проведення 10 вересня 2023 року виборів «депутатів народної ради луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території луганської народної республіки».

Відповідно до ст. 2 закону «луганської народної республіки» «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання в луганській народній республіці» від 29.05.2023 № 441-ІІІ, до складу єдиного виборчого округу виборів депутатів представницького органу муніципального утворення входить територія муніципального утворення.

Приблизно на початку 2023 року, у громадянки України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час перебування на тимчасово окупованій території Луганської області в місті Старобільськ, з урахуванням досвіду займання посади начальника відділу ведення Державного реєстру виборців у Старобільській районній державній адміністрації Луганської області, достовірно обізнаної про незаконність дій співучасників збройних формувань так званої «лнр» та окупаційної адміністрації російської федерації на тимчасово окупованій території Луганської області, сформувався злочинний умисел щодо переходу на бік ворога, внаслідок чого вона пішла на добровільну співпрацю з представниками незаконної влади «лнр».

Так, приблизно на початку березня 2023 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, громадянка України, ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а саме на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, зі своїх особистих мотивів погодилася на призначення її на посаду голови так званої «територіальної виборчої комісії Старобільського району луганської народної республіки», на якій забезпечувала організацію проведення у вересні 2023 року окупаційною адміністрацією рф на території Старобільського району Луганської області виборів депутатів ради муніципального округу Старобільський муніципальний округ першого скликання.

Відповідно до так званого «закону луганської народної республіки» № 424-ІІІ від 19.01.2023 «про систему виборчих комісій, комісій з референдуму луганської народної республіки» «на території луганської народної республіки формуються наступні виборчі комісії: 1.виборча комісія луганської народної республіки; 2. окружні виборчі комісії; 3. територіальні (районні, міські та інші) виборчі комісії; 4. дільничні комісії». Відповідно до статті 4 зазначеного «закону» - «комісії забезпечують реалізацію та захист виборчих прав та права на участь в референдумі громадян російської федерації, здійснюють підготовку і проведення виборів і референдумів на території луганської народної республіки». Статтею 14 так званого «закону луганської народної республіки» передбачено, що «територіальні комісії являються державними органами лнр. Перелік територіальних комісій лнр та їх кількісний склад затверджуються виборчою комісією республіки. Територіальні комісії діють на постійній основі. Територіальній комісії може бути наданий статус юридичної особи. Строк повноважень територіальних комісій складає п'ять років. Територіальні комісії забезпечують на відповідній території реалізацію заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів в федеральні органи державної влади, органи державної влади лнр, виборів до органів місцевого самоврядування».

Згідно зі статтею 4 вищезгаданого закону лнр «Комісію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, з іншими комісіями, виборчими об'єднаннями, іншими громадськими об'єднаннями, організаціями, їх посадовими особами та з громадянами представляє голова комісії. Голова комісії: здійснює керівництво роботою комісії; скликає засідання комісії та головує на них; підписує рішення комісії, протоколи засідань комісії, договори, інші документи; дає доручення заступнику голови, секретарю та членам комісії; розпоряджається грошима, виділеними комісії; видає доручення за поданням комісії в судах».

Також, згідно зі статтею 17: «голова територіальної комісії призначається на посаду з-поміж її членів з правом вирішального голосу».

Так, 10 вересня 2023 року ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, виконуючи відведену їй роль голови «територіальної виборчої комісії», спільно з іншими членами «територіальної виборчої комісії» (стосовно яких проводиться досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях), забезпечила організацію та проведення на території Старобільського району Луганської області, виборів депутатів ради муніципального округу Старобільський муніципальний округ першого скликання.

Таким чином, громадянка України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

07 грудня 2023 року, «радою федерації федерального зібрання російської федерації» прийнято постанову «про призначення виборів президента російської федерації» на 17 березня 2024 року.

11 грудня 2023 року, центральною виборчою комісією російської федерації прийнято постанову № № 141/1084-8 «про проведення виборів президента російської федерації на частині території російської федерації, на якій введено військовий стан», відповідно до якої призначено так звані «вибори президента» на тимчасово окупованій території Луганської області на 17 березня 2024 року.

Приблизно на початку 2023 року, у громадянки України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час перебування на тимчасово окупованій території Луганської області в місті Старобільськ та з урахуванням досвіду займання посади начальника відділу ведення Державного реєстру виборців у Старобільській районній державній адміністрації Луганської області, достовірно обізнаної про незаконність дій співучасників збройних формувань так званої «лнр» та окупаційної адміністрації російської федерації на тимчасово окупованій території Луганської області, сформувався злочинний умисел щодо переходу на бік ворога, внаслідок чого вона пішла на добровільну співпрацю з представниками незаконної влади «лнр» та рф.

Так, приблизно на початку березня 2023 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, громадянка України, ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а саме на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, зі своїх особистих мотивів погодилася на призначення її на посаду голови так званої «територіальної виборчої комісії Старобільського району луганської народної республіки», на якій забезпечувала організацію проведення у березні 2024 року окупаційною адміністрацією рф на території Старобільського району Луганської області, виборів президента російської федерації.

Відповідно до так званого «закону луганської народної республіки» № 424-ІІІ від 19.01.2023 «про систему виборчих комісій, комісій з референдуму луганської народної республіки» «на території луганської народної республіки формуються наступні виборчі комісії: 1.виборча комісія луганської народної республіки; 2. окружні виборчі комісії; 3. територіальні (районні, міські та інші) виборчі комісії; 4. дільничні комісії.». Відповідно до статті 4 зазначеного «закону» - «комісії забезпечують реалізацію та захист виборчих прав та права на участь в референдумі громадян російської федерації, здійснюють підготовку і проведення виборів і референдумів на території луганської народної республіки». Статтею 14 так званого «закону луганської народної республіки» передбачено, що «територіальні комісії являються державними органами лнр. Перелік територіальних комісій лнр та їх кількісний склад затверджуються виборчою комісією республіки. Територіальні комісії діють на постійній основі. Територіальній комісії може бути наданий статус юридичної особи. Строк повноважень територіальних комісій складає п'ять років. Територіальні комісії забезпечують на відповідній території реалізацію заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів в федеральні органи державної влади, органи державної влади лнр, виборів до органів місцевого самоврядування».

Статтею 16 так званого «закону луганської народної республіки» № 424-ІІІ від 19.01.2023 передбачено, що до функцій територіальної комісії зокрема, належить: «здійснювати контроль за дотриманням виборчих прав та права на участь у референдумі громадян рф. Забезпечувати дотримання нормативів технологічного обладнання (кабіни для голосування, скриньки для голосування) для дільничних комісій. Забезпечувати реалізацію заходів, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів, референдумів, розвитком виборчої системи рф. Здійснювати заходи щодо дотримання єдиного порядку встановлення підсумків голосування. Розподіляти виділені їй із федерального бюджету, бюджету лнр кошти на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів, референдуму, контролювати цільове використання зазначених коштів. Надавати методичну, організаційно-технічну допомогу нижчим комісіям. Заслуховувати повідомлення органів виконавчої влади лнр та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів, референдуму. Розглядати скарги (заяви) на рішення та дії (бездіяльність) нижчестоящих комісій та приймати за зазначеними скаргами мотивовані рішення».

Згідно зі статтею 4 вищезгаданого закону лнр «Комісію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, з іншими комісіями, виборчими об'єднаннями, іншими громадськими об'єднаннями, організаціями, їх посадовими особами та з громадянами представляє голова комісії. Голова комісії: здійснює керівництво роботою комісії; скликає засідання комісії та головує на них; підписує рішення комісії, протоколи засідань комісії, договори, інші документи; дає доручення заступнику голови, секретарю та членам комісії; розпоряджається грошима, виділеними комісії; видає доручення за поданням комісії в судах».

Також, згідно зі статтею 17: «голова територіальної комісії призначається на посаду з-поміж її членів з правом вирішального голосу».

Так, у період часу з 15 по 17 березня 2024 року ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, виконуючи відведену їй роль голови «територіальної виборчої комісії», спільно з іншими членами «територіальної виборчої комісії» (стосовно яких проводиться досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях), забезпечила організацію та проведення у березні 2024 року на території Старобільського району Луганської області, виборів президента російської федерації.

Таким чином, громадянка України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в добровільній участі в організації та проведенні громадянином України незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої російською федерацією території України.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - Перелік), затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 визначено перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Відповідно до вказаного переліку Старобільська міська територіальна громада Луганській області є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням майже всієї території Луганської області, у тому числі Старобільської міської територіальної громади, проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 125 (7785) від 20.06.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора від 20.06.2024 опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 24.06.2025, на 25.06.2024, на 26.06.2024 за зазначеною в повістці адресою органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 42024132580000047 від 14.03.2024, та отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.

Жодного разу у призначений час та місце громадянка України ОСОБА_6 не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором 27.06.2024, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (27.06.2024 опубліковано повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 130 (8012) від 27.06.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

Таким чином 27.06.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Крім того, в газеті «Урядовий кур'єр» № 130 (7790) від 27.06.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та 27.06.2024 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_6 на 02.07.2024, 03.07.2025, 04.07.2024 до слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, площа Шевченка, 7, кабінет № 131, за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної тощо.

Жодного разу у призначений час підозрювана ОСОБА_6 у призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

Постановою прокурора від 05.07.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_6 оголошено в розшук.

У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій, захопленням Старобільської міської територіальної громади Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_6 на цей час невідомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрювана перебуває за зареєстрованим місцем свого проживання на тимчасово окупованій території у м. Старобільську Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності та активно сприяє утвердженню окупаційної влади.

Враховуючи наведене, до Соборного районного суду м. Дніпра подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної ОСОБА_6

Соборним районним судом м. Дніпра задоволено клопотання прокурора про обрання ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень ОСОБА_6 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколами допиту свідків, протоколами оглядів публікацій на сторінках Інтернет, іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.

Таким чином, офіційно оголосити підозрювану ОСОБА_6 у міжнародний розшук не надається можливим через суперечність правилам Інтерполу.

У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України вищевказані докази підтверджують, що підозрювана ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України.

Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від слідства та суду свідчить те, що вона на виклик до слідчого для проведення слідчих дій, вручення підозри не з'явилась, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Враховуючи те, що підозрювана належним чином викликалась для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме: через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте жодного разу у призначений час не з'явилась та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що на опублікованих фото та відеоматеріалах ОСОБА_6 з березня 2023 року перебуває на тимчасово окупованій території Старобільської міської територіальної громади Луганської області, що дає підстави вважати те, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 : обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, зокрема, не прибула на виклик без поважної причини 6 разів); перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 42024132580000047 від 14.03.2024 стосовно підозрюваної ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Слідчий у судовому засіданні підтримала клопотання та просила ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.

Захисник в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.

Вислухавши думку слідчого, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_6 ,на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_6 , постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме у м. Старобільськ, Луганської області, яке натепер фактично є тимчасово окупованою територією і не підконтрольною державній владі України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території, приймає участь в протиправних діях, а саме, ОСОБА_6 . Приблизно на початку 2023 року, у громадянки України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час перебування на тимчасово окупованій території Луганської області в місті Старобільськ, з урахуванням досвіду займання посади начальника відділу ведення Державного реєстру виборців у Старобільській районній державній адміністрації Луганської області, достовірно обізнаної про незаконність дій співучасників збройних формувань так званої «лнр» та окупаційної адміністрації російської федерації на тимчасово окупованій території Луганської області, сформувався злочинний умисел щодо переходу на бік ворога, внаслідок чого вона пішла на добровільну співпрацю з представниками незаконної влади «лнр».

Так, приблизно на початку березня 2023 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, громадянка України, ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а саме на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, зі своїх особистих мотивів погодилася на призначення її на посаду голови так званої «територіальної виборчої комісії Старобільського району луганської народної республіки», на якій забезпечувала організацію проведення у вересні 2023 року окупаційною адміністрацією рф на території Старобільського району Луганської області виборів депутатів ради муніципального округу Старобільський муніципальний округ першого скликання.

Так, 10 вересня 2023 року ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, виконуючи відведену їй роль голови «територіальної виборчої комісії», спільно з іншими членами «територіальної виборчої комісії» (стосовно яких проводиться досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях), забезпечила організацію та проведення на території Старобільського району Луганської області, виборів депутатів ради муніципального округу Старобільський муніципальний округ першого скликання.

Приблизно на початку 2023 року, у громадянки України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час перебування на тимчасово окупованій території Луганської області в місті Старобільськ та з урахуванням досвіду займання посади начальника відділу ведення Державного реєстру виборців у Старобільській районній державній адміністрації Луганської області, достовірно обізнаної про незаконність дій співучасників збройних формувань так званої «лнр» та окупаційної адміністрації російської федерації на тимчасово окупованій території Луганської області, сформувався злочинний умисел щодо переходу на бік ворога, внаслідок чого вона пішла на добровільну співпрацю з представниками незаконної влади «лнр» та рф.

Так, приблизно на початку березня 2023 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, громадянка України, ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а саме на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, зі своїх особистих мотивів погодилася на призначення її на посаду голови так званої «територіальної виборчої комісії Старобільського району луганської народної республіки», на якій забезпечувала організацію проведення у березні 2024 року окупаційною адміністрацією рф на території Старобільського району Луганської області, виборів президента російської федерації.

Так, у період часу з 15 по 17 березня 2024 року ОСОБА_6 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, виконуючи відведену їй роль голови «територіальної виборчої комісії», спільно з іншими членами «територіальної виборчої комісії» (стосовно яких проводиться досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях), забезпечила організацію та проведення у березні 2024 року на території Старобільського району Луганської області, виборів президента російської федерації.

Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від слідства та суду свідчить те, що вона не з'явилась на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрюваний належним чином викликалась для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме, через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явилась у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_6 , проживає та перебуває на території м. Старобільськ, Луганської області.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається: 1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13.09.2022 № 206 внесено зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Відповідно до зазначеного переліку Старобільська міська територіальна громада Луганській області перебуває під тимчасовою окупацією та в оточенні (блокуванні) з боку російської федерації та незаконного збройного формування, так званої «луганської народної республіки».

Також наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до яких також віднесено Старобільську міську територіальну громаду Луганської області.

Відповідно до вказаного переліку Старобільська міська територіальна громада Луганської області з 28.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.

Постановою прокурора від 05.07.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного оголошено в регіональний, державний (міждержавний), міжнародний розшук. Здійснення розшуку доручено співробітника ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.

Чинний КПК не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особу оголошено у розшук, однак зобов'язує сторону обвинувачення відповідно до ч.2 ст.281 КПК при оголошенні розшуку (державного, міждержавного, міжнародного) прийняти відповідну постанову. У подальшому (після оголошення розшуку підозрюваного) його здійснення може бути доручено оперативним підрозділам (ч.3 ст.281 КПК).

З аналізу зазначеної статті вбачається, що факт прийняття постанови про оголошення розшуку являє собою підставу для його здійснення, а положення ч.6 ст.193 КПК покладають на сторону обвинувачення обов'язок надати докази на підтвердження саме оголошення підозрюваного, обвинуваченого у міжнародний розшук, проте не зобов'язують доводити існування підстав для прийняття відповідного рішення про оголошення у міжнародний розшук та його здійснення.

За таких обставин постанова слідчого, прокурора про оголошення особи в міжнародний розшук є належним доказом та достатньою підставою вважати особу такою, що оголошена в міжнародний розшук в розумінні вимог ст.281, ч.6 ст.193 КПК.

Підозрюваного ОСОБА_6 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.

Постановою прокурора від 05.07.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану оголошено в регіональний, державний (міждержавний), міжнародний розшук. Здійснення розшуку доручено співробітника ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.

Чинний КПК не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особу оголошено у розшук, однак зобов'язує сторону обвинувачення відповідно до ч.2 ст.281 КПК при оголошенні розшуку (державного, міждержавного, міжнародного) прийняти відповідну постанову. У подальшому (після оголошення розшуку підозрюваного) його здійснення може бути доручено оперативним підрозділам (ч.3 ст.281 КПК).

З аналізу зазначеної статті вбачається, що факт прийняття постанови про оголошення розшуку являє собою підставу для його здійснення, а положення ч.6 ст.193 КПК покладають на сторону обвинувачення обов'язок надати докази на підтвердження саме оголошення підозрюваного, обвинуваченого у міжнародний розшук, проте не зобов'язують доводити існування підстав для прийняття відповідного рішення про оголошення у міжнародний розшук та його здійснення.

За таких обставин постанова слідчого, прокурора про оголошення особи в міжнародний розшук є належним доказом та достатньою підставою вважати особу такою, що оголошена в міжнародний розшук в розумінні вимог ст.281, ч.6 ст.193 КПК.

На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024132580000047 від 14.03.2024 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст оголошений 25 вересня 2025 року о 20 год. 10 хв.

Слідчий суддя ОСОБА_1