Ухвала від 25.09.2025 по справі 201/11709/25

Справа № 201/11709/25

Провадження № 1-кс/201/4046/2025

УХВАЛА

Іменем України

25 вересня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю слідчого ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого 3 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132580000038 від 29.02.2024 відносно

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся з погодженим прокурором клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначив, що Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 територію Луганського району Луганської області віднесено до території України, тимчасово окупованої Російською Федерацією з 07.04.2014.

З метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Луганської області, з числа представників незаконного збройного формування, так званого «ЛНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, є органами окупаційної адміністрації російської федерації.

У подальшому, «указом голови луганської народної республіки» від 15.08.2023 №УГ-382/23 «Про ліквідацію адміністрацій міст та /або районів луганської народної республіки», затверджено перелік адміністрацій міст та/або районів луганської народної республіки, які підлягають ліквідації відповідно до вказаного наказу, до якого включено «адміністрацію Міловського району луганської народної республіки».

На окупованій території Міловської селищної територіальної громади Луганської області незаконними збройними формуваннями так званої «луганської народної республіки», підконтрольними державі-агресору російській федерації, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема «наказом голови так званої «луганської народної республіки» від 03.03.2022 № УГ-125/22», створено «адміністрацію Міловського району луганської народної республіки», а також призначено «виконувача обов'язків голови адміністрації».

Також на тимчасово окупованій території Міловської селищної територіальної громади Луганської області представниками так званої «лнр», підконтрольними державі-агресору, організовано та забезпечено діяльність незаконних органів влади, зокрема 14.03.2023 прийнято так званий закон "про утворення на території луганської народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів", з реєстраційним номером 428-III, згідно з яким Міловський район включено до переліку муніципальних округів, утворених на території «луганської народної республіки» - «Муніципальне утворення Міловський муніципальний округ луганської народної республіки».

15.06.2023 центральною виборчою комісією російської федерації винесено постанову № 119/947-8 «про призначення виборів депутатів народної ради луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території луганської народної республіки», тобто на тимчасово окупованій території Луганської області.

Відповідно до вказаної постанови на території так званої «луганської народної республіки» призначено проведення 10 вересня 2023 року виборів «депутатів народної ради луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території луганської народної республіки».

Відповідно до ст. 2 закону «луганської народної республіки» «Про вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання в луганській народній республіці» від 29.05.2023 № 441-III, до складу єдиного виборчого округу виборів депутатів представницького органу муніципального утворення входить територія муніципального утворення.

Так, 27.04.2023, о 09 годині 10 хвилини, ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Міловської селищної територіальної громади Луганської області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, діючи умисно, з метою переслідування своїх особистих інтересів, маючи умисел на обрання до незаконного органу влади створеного на тимчасово окупованій території Міловської селищної територіальної громади Луганської області, добровільно надала відомості щодо себе та в подальшому рішенням «Луганського організаційного комітету по проведенню попереднього голосування по кандидатам для подальшого висунення від партії «єдина росія» кандидатами в депутати законодавчого органу луганської народної республіки, представницького органу муніципального утворення адміністративного центру луганської народної республіки» від 27.04.2023 зареєстрована, як «кандидат у депутати ради Міловського муніципального округу луганської народної республіки від партії «сдина росія».

В подальшому. 10 серпня 2023 року. ОСОБА_6 , була затверджена рішенням так званої «територіальної виборчої комісії Міловського району» № 10-60 від 10.08.2023 як «кандидат у депутати ради муніципального округу Міловський муніципальний округ першого скликання, висунутого Міловським місцевим відділенням всеросійської політичної партії «єдина росія» за єдиним виборчим округом».

Після чого, приблизно на початку вересня 2023 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, громадянка України ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь у виборах «у депутати Міловського муніципального округу Луганської народної республіки», а саме на території тимчасово окупованої Міловської селищної територіальної громади Луганської області, зі своїх особистих мотивів відповідно до рішення «територіальної виборчої комісії Міловського району від 11.09.2023 № 17/93 «Про результати виборів депутатів ради муніципального округу Міловський муніципальний округ першого скликання», ОСОБА_6 . обрана депутатом «ради муніципального округу Міловського муніципального округу першого скликання». Рішенням «ради муніципального округу муніципального утворення Міловський муніципальний округ луганської народної республіки першого скликання» від 19.09.2023 № 1 встановлено, що рада першого скликання сформована в правочинному складі згідно з додатком до цього рішення та приступає до виконання повноважень з 19 вересня 2023 року.

Відповідно Додатку до рішення «ради муніципального округу муніципального утворення Міловський муніципальний округ луганської народної республіки першого скликання» від 19.09.2023 № 1, визначено список депутатів цієї ради в якому під № 2 від Міловського місцевого відділення ВПП «єдина росія» зазначена ОСОБА_6 . ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У вчиненні вказаного злочину підозрюється ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, уродженка смт. Мілове, Міловського району Луганської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима.

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт Марківка Старобільського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 18.06.2024 в газеті «Урядовий кур'єр» № 123, яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повістками про виклик ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк) ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, пл. Шевченка. буд. 7 на 24.06.2024 об 11:00 год., 25.06.2024 об 11:00 год., 26.06.2024 об 11:00 год., для вручення останній письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій у зазначеному кримінальному провадженні. Також вказані повістки розміщені на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».

Жодного разу у призначений час громадянка України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.

27.06.2024 ОСОБА_6 у порядку ст.ст. 111, 133, 135, 278 КПК України, повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано підозру від 27.06.2024 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора України та у щоденному виданні центральних органів виконавчої влади - газеті «Урядовий кур'єр».

В той же день, повістки про виклик ОСОБА_6 для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту як підозрюваної та проведення інших процесуальних дій за її участю на 02.07.2024, 03.07.2024 та 04.07.2024 опубліковані на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора України та у щоденному виданні центральних органів виконавчої влади - газеті «Урядовий кур'єр».

Таким чином, підозрювану ОСОБА_6 належним чином повідомлено про час, дату та місце проведення слідчих (розшукових) дій, а саме викликано на 11 год. 02.07.2025, 03.07.2025 та 04.07.2025 до слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, але остання за викликами не прибула, про поважні причини неприбуття на виклики не повідомила.

09.07.2024 у зв'язку з тим, підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, в порядку ст. 281 КПК України, її оголошено в розшук.

09.08.2024 слідчім суддею Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська стосовно підозрюваної ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою

Підозра ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого її кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також факт перебування останньої на тимчасово окупованій території, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколами допиту свідків; протоколом огляду від 18.06.2024 за участю спеціаліста (Об'єктом огляду є публікація в мережі «Telegram» у групі «Захист Старобільськ (Старобільськ Біловодськ Новопсков Марківка Мілове Білолуцьк) Зрадники та вороги будуть покарані» (мовою оригіналу) під назвою: «С рабочим визитом наш Меловский муниципальный округ посетил Губернатор Костромской области ОСОБА_7 . После обсуждения рабочих вопросов, на площади имени Феодосия Чечерева, возложили цветы и почтили память погибших Героев Великой Отечественной Войны, минутой молчания. Также посетили музей- «Землянку», в котором рассказал историю освобождения Меловского района в январе 1943 года. В книге почетных гостей ОСОБА_8 области оставил запись, поблагодарив всех жителей Меловщины за сохранение исторической памяти. Далее, посетили Меловскую среднюю школу, в которой костромскими специалистами был выполнен ремонт пищеблока. Губернатора встретили директор школы ОСОБА_9 , депутат Совета Меловского муниципального округа от партии «Единая Россия» и учащиеся школы с хлебом и солью. В благодарность за оказываемую помощь школе, возможность участия в военно-полевых сборах и отдыха в оздоровительных лагерях Костромской области, ученица 2-го класса Доронина Полина вручила ОСОБА_10 мягкую игрушку ручной работы в память о Меловской школе»; протоколом огляду від 18.06.2024 за участю спеціаліста (Об'єктом огляду є публікація в мережі «Telegram» у групі «Администрация Меловского округа» (мовою оригіналу) під назвою; «Сегодня состоялось 9 заседание Совета муниципального округа муниципальное образование Меловский муниципальный округ ЛНР»; протоколом огляду від 18.06.2024 за участю спеціаліста (Об'єктом огляду є публікація в мережі «Telegram» у групі «Администрация Меловского округа» (мовою оригіналу) під назвою; «Депутаты Меловского округа продолжают принимать участие в выборах президента российской федерации»; протоколом огляду від 19.06.2024 за участю спеціаліста. (Об'єктом огляду є Офіційний сайт « Администрации Муниципального округа муниципальное образование Меловский муниципальный округ ЛНР» (мовою оригіналу) на якому розміщено публікацію «Решение Совета муниципального округа муниципальное образование Меловский муниципальный округ І сессия І первого созыва» від 19.09.2023; протоколом огляду від 26.06.2024 за участю спеціаліста (Об'єктом огляду є документ «Закон о наименовании органов местного самоуправления вновь образованных муниципальных образований, численность и строках полномочий депутатов представительных органов вновь образованных муниципальных образований» (мовою оригіналу); протоколом огляду від 26.06.2024 за участю спеціаліста (Об'єктом огляду є Офіційний сайт « Администрации Муниципального округа муниципальное образование Меловский муниципальный округ ЛНР» (мовою оригіналу) на якому розміщено публікацію «Решение №1 выд 02.11.2023 о принятии Устава муниципального образования Меловский муниципальный округ лнр»; протоколом огляду від 26.06.2024 за участю спеціаліста. (Об'єктом огляду є публікація в мережі «Telegram» у групі «Захист Старобільськ (Старобільськ Біловодськ Новопсков Марківка Мілове Білолуцьк) Зрадники та вороги будуть покарані» (мовою оригіналу) під назвою: «137 ОСОБА_6 »; протоколом огляду від 26.06.2024 за участю спеціаліста (Об'єктом огляду є Офіційний сайт «ИК ЛНР» (мовою оригіналу) на якому розміщено публікацію «Решение о заверении списка кандидатов в депутаты Совета муниципального округа Меловский муниципальный округа первого созыва» №10/60 від 10.08.2023; протоколом огляду від 27.06.2024 за участю спеціаліста (Об'єктом огляду є Офіційний сайт «ИК ЛНР» (мовою оригіналу) на якому розміщено публікацію «Решение о результатах выборов депутатов Совета муниципального округа Меловский муниципальный округа первого созыва по единому избирательному округу» №10/60 від 10.08.2023; іншими доказами, зібраними в ході досудового розслідування.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної ОСОБА_6 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

Крім того, відповідно до матеріалів кримінального провадження підозрювана ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, що підтверджується показаннями свідків, та відомостями, наданими Державною прикордонною службою України.

Таким чином, наведене вище свідчить про те, що підозрювана переховуються від слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 : обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;ереховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини більше 2 разів); перебуває на тимчасово окупованій території України.

Притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Слідчий у судовому засіданні підтримала клопотання та просила ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.

Захисник в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання , воно не підлягає задоволенню оскільки не вичерпано всіх можливостей повідомити про підозру обвинувачену.

Вислухавши думку слідчого, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_6 ,на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_6 , постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме у смт Мілове, Луганської області, яке натепер фактично є тимчасово окупованою територією і не підконтрольною державній владі України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території, приймає участь в протиправних діях, а саме, ОСОБА_6 стала «кандидат у депутати ради муніципального округу Міловський муніципальний округ першого скликання, висунутого Міловським місцевим відділенням всеросійської політичної партії «єдина росія» за єдиним виборчим округом».

Про факт переховування підозрюваної ОСОБА_6 від слідства та суду свідчить те, що вона не з'явилась на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрюваний належним чином викликалась для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме, через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явилась у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_6 , проживає та перебуває на території Луганської області.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається: 1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 територію Луганського району Луганської області віднесено до території України, тимчасово окупованої Російською Федерацією з 07.04.2014.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.

Постановою прокурора від 09.07.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного оголошено в регіональний, державний (міждержавний), міжнародний розшук. Здійснення розшуку доручено співробітника ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.

Чинний КПК не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особу оголошено у розшук, однак зобов'язує сторону обвинувачення відповідно до ч.2 ст.281 КПК при оголошенні розшуку (державного, міждержавного, міжнародного) прийняти відповідну постанову. У подальшому (після оголошення розшуку підозрюваного) його здійснення може бути доручено оперативним підрозділам (ч.3 ст.281 КПК).

З аналізу зазначеної статті вбачається, що факт прийняття постанови про оголошення розшуку являє собою підставу для його здійснення, а положення ч.6 ст.193 КПК покладають на сторону обвинувачення обов'язок надати докази на підтвердження саме оголошення підозрюваного, обвинуваченого у міжнародний розшук, проте не зобов'язують доводити існування підстав для прийняття відповідного рішення про оголошення у міжнародний розшук та його здійснення.

За таких обставин постанова слідчого, прокурора про оголошення особи в міжнародний розшук є належним доказом та достатньою підставою вважати особу такою, що оголошена в міжнародний розшук в розумінні вимог ст.281, ч.6 ст.193 КПК.

Підозрюваного ОСОБА_6 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.

Постановою прокурора від 09.07.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану оголошено в регіональний, державний (міждержавний), міжнародний розшук. Здійснення розшуку доручено співробітника ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.

Чинний КПК не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особу оголошено у розшук, однак зобов'язує сторону обвинувачення відповідно до ч.2 ст.281 КПК при оголошенні розшуку (державного, міждержавного, міжнародного) прийняти відповідну постанову. У подальшому (після оголошення розшуку підозрюваного) його здійснення може бути доручено оперативним підрозділам (ч.3 ст.281 КПК).

З аналізу зазначеної статті вбачається, що факт прийняття постанови про оголошення розшуку являє собою підставу для його здійснення, а положення ч.6 ст.193 КПК покладають на сторону обвинувачення обов'язок надати докази на підтвердження саме оголошення підозрюваного, обвинуваченого у міжнародний розшук, проте не зобов'язують доводити існування підстав для прийняття відповідного рішення про оголошення у міжнародний розшук та його здійснення.

За таких обставин постанова слідчого, прокурора про оголошення особи в міжнародний розшук є належним доказом та достатньою підставою вважати особу такою, що оголошена в міжнародний розшук в розумінні вимог ст.281, ч.6 ст.193 КПК.

На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024132580000038 від 29.02.2024 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст оголошений 25 вересня 2025 року о 20 год. 20 хв.

Слідчий суддя ОСОБА_1