печерський районний суд міста києва
Справа № 757/45199/25-к
пр. № 1-кс-38205/25
17 вересня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання про тимчасовий доступ до документів та їх вилучення,-
17.09.2025 старший слідчий Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань полковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до документів та їх вилучення.
В судове засідання слідчий/прокурор не з'явилися, про місце і час розгляду клопотання повідомлені належним чином. Слідчий подав до суду клопотання про розгляд вказаного провадження у його відсутність, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя не викликав у судове засідання особу, у володінні якої вони знаходяться документи, у зв'язку з наявністю підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів, з урахуванням обставин кримінального провадження.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки сторони обвинувачення обов'язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у її відсутність.
Вивчивши клопотання, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що Головне слідче управління Державного бюро розслідувань здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000923 від 21.10.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 190, ч. 4 ст. 191, ч. 2, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ст. 3685, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 369 КК України.
Під час досудового розслідування перевіряються обставини законності встановлення медико-соціальними експертними комісіями (далі - МСЕК) груп інвалідності працівникам низки державних і правоохоронних органів, на підставі яких їм нараховано та сплачено із державного бюджету відповідні пенсії.
Встановлено, що протягом жовтня 2024 року в численних засобах масової інформації розміщено повідомлення про видачу обласними МСЕК завідомо неправдивих документів щодо встановлення інвалідності для окремих громадян, зокрема працівників державних і правоохоронних органів, серед яких працівники органів прокуратури, поліції, ІНФОРМАЦІЯ_12, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та інших.
Зацікавлені державні службовці та правоохоронці, достовірно знаючи про неправдивість отриманих документів, використовують їх шляхом подачі до органів соціального захисту населення, з метою незаконного отримання пенсії по інвалідності за рахунок бюджетних коштів.
На підставі даних про встановлення групи інвалідності органи соціального захисту населення нараховують та виплачують таким особам пенсію по інвалідності, розмір якої становить від 2 до 80 тисяч гривень в місяць.
Так розслідуванням встановлено, що 24.08.2022 та 20.11.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 за результатами огляду медико-соціальною експертною комісією встановлені 3 групи інвалідності (причина інвалідності - загальне захворювання).
За результатами перевірки обґрунтованості прийнятих рішень Державною установою « ІНФОРМАЦІЯ_7 » 11.12.2024 прийняті рішення про скасування встановлених груп інвалідності та вказані особи визнані не інвалідами.
Як встановлено із вказаних рішень ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були необґрунтовано направлені на МСЕК та вони не мають функціональних порушень функцій організму, необхідних для встановлення груп інвалідності.
Таким чином ОСОБА_4 незаконно у 2024 році отримав пенсію по інвалідності у сумі 36840 грн., у 2023 році у сумі 4082 грн., ОСОБА_5 отримав пенсійні виплати у 2024 році у сумі 36920 грн., у 2023 році у сумі 35720 грн., у 2022 році у сумі 12320 грн.
Разом з тим, вивченням декларацій та майнового стану вказаних осіб виявлені ознаки можливого набуття ними та наближеними до них особами активів, вартість яких перевищує їх законні доходи.
Встановлено, що вказані суб'єкти декларування є близькими особами, оскільки ОСОБА_5 є чоловіком рідної сестри ОСОБА_4 - ОСОБА_6 .
Наразі виникла необхідність у підтвердженні чи спростуванні постановлених ОСОБА_7 та ОСОБА_4 діагнозів, наявності підстав для встановлення їм ІІІ групи інвалідності, а також у встановленні фактів звернення вказаних осіб за медичною допомогою до лікувальних закладів та можливого лікування від діагностованих хвороб.
Відповідно до клопотання експерта ДСУ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » № 2219/4 від 25.08.2025 встановлено, що для проведення комісійної судово-медичної експертизи ОСОБА_5 необхідно надати його медичну документацію, яка знаходиться у КНП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », КПН « ІНФОРМАЦІЯ_10 » Ужгородської міської ради, КНП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » Ужгородської міської ради.
Окрім того, у кримінальному провадженні також призначена судова-медична експертиза ОСОБА_4 , для проведення якої також експертам необхідно надати всю наявну медичну документацію останнього.
Таким чином, наявні всі підстави вважати, що вищезазначена інформація та документи знаходяться у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » Ужгородської міської ради за адресою: АДРЕСА_1 .
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Статтею 160 КПК України передбачено право сторони кримінального провадження звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до статті 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать:інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації;відомості, які можуть становити лікарську таємницю; відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; відомості, які можуть становити банківську таємницю; особисте листування особи та інші записи особистого характеру;інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо;персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; державна таємниця.
Частина 5 статті 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 243 КПК України сторона обвинувачення залучає експерта за наявності підстав для проведення експертизи.
Відповідно до ч. 2 ст. 245 КПК України порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Слідчий суддя, вивчивши надані матеріали, що стосуються розгляду клопотання, дійшов висновку, що речі і документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, з урахуванням наведених обґрунтувань, та поданих документів мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, ст. 22, 26, 108, ст.ст.160, 163, 164, 166, 309 КПК України слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 , на тимчасовий доступ до речей та документів, з можливістю вилучення їх в оригіналах, які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » Ужгородської міської ради за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до:
- інформації та документів (в електронному чи паперовому вигляді) про факти звернення за медичною допомогою, амбулаторне, стаціонарне лікування ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПНП: НОМЕР_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПНП: НОМЕР_2 ;
- всієї наявної медичної документації що стосується проходження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 лікування, зокрема медичних карток стаціонарного хворого № 1765/313 від 17.02-21.02.2020, № 4353/1752 від 22.08-20.08.2023 та рентгенограм органів черевної порожнини, пасажу (на електронних носіях або на плівках) за період 2020-2025 років, та іншої наявної документації щодо вказаних осіб за період з 2000 року до 17.09.2025;
- всіх наявних електронних медичних карток, електронних декларацій, направлень, рецептів на препарати, медичних висновків, зокрема про тимчасову непрацездатність та електронних лікарняних, COVID-сертифікатів та інших документів, що стоються лікування та надання медичної допомоги ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ;
- висновків (рішень) МСЕК (ЦМСЕК, ЦОФСО), довідок про інвалідність, про невизнання інвалідами, медико-експертних справ (у тому числі форми № 160-3/о), актів оглядів медико-соціальних експертних комісій (експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, у тому числі форми № 157/о), направлень на МСЕК (оцінювання повсякденного функціонування особи, у тому числі форми № 088/о), матеріалів та документів лікарсько-консультативних комісій (ЛКК), виписок з історій хвороб, амбулаторних та стаціонарних карток (у тому числі форми №№ 0/25/о, 0/27о та інших), результатів лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативних висновків профільних обласних спеціалістів тощо, результатів аналізів, досліджень, ЕКГ, ЕХО, КТ, МРТ та інших, рецептів лікарів тощо, рішень (витягів), протоколів, рекомендацій експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, планів реабілітаційних заходів, інших додаткових документів, які підтверджують причини інвалідності, іншої медичної документації, копій документів, що посвідчують особу, матеріалів перевірок медико-експертних справ на ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ;
- листків непрацездатності ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ;
- електронної медичної документації ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , витягів з електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ або eHealth та інших), електронних направлень витягів (скріншотів), витягів з журналів реєстрації пацієнтів, документів, що містять інформацію про відвідування вказаними особами лікувальних закладів.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надано слідчому.
Слідчий суддя ОСОБА_1