Постанова від 23.09.2025 по справі 560/6437/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/6437/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Петричкович А.І.

Суддя-доповідач - Боровицький О. А.

23 вересня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Курка О. П. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Кам'янець-Подільське лісове господарство" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач провів документальну позапланову виїзну перевірку Державного підприємства "Кам'янець-Подільське лісове господарство" за результатами якої складено Акт від 13.03.2023 №2507/22-01-07-08/00993283 (далі - Акт), у висновку якого зафіксовані порушення, зокрема: ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР, ДП "Кам'янець-Подільське лісове господарство" здійснював зберігання пального (дизпалива) без отримання відповідних ліцензій в період з 31.05.2022 по 19.07.2022 (арк. спр.37 - 208, т1).

Відповідно до податкового повідомлення-рішення від 29 березня 2023 року № 3298/2201-0708 відповідно до Акту перевіркою з'ясовано, що згідно з Передавальним актом від 02 червня 2022 року № 447 Державне підприємство «Новоушицьке лісове господарство», яке припинилося шляхом реорганізації, а саме - приєднання його до ДП «Кам'янець-Подільське лісове господарство», відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 27 вересня 2021 року № 587 «Про припинення Державного підприємства «Новоушицьке лісове господарство» провело безоплатну передачу активів та пасивів Державного підприємства «Новоушицьке лісове господарство» станом на 31 травня 2022 року, в тому числі дизпалива в кількості 2687,04 л на склад зберігання пального, який розташований за адресою: Хмельницька обл., смт. Нова Ушиця, вул. Гагаріна, 72, та в кількості 275,7 л на склад зберігання пального, який розташований за адресою: Хмельницька обл., Новоушицький р-н, с. Струга, вул. Подільська, 45. ДП «Кам'янець-Подільське лісове господарство» в період з 31.05.2022 по 19.07.2022 здійснювало зберігання пального, а саме дизпалива, в ємностях, що розташовані за адресами: Хмельницька обл., смт. Нова Ушиця, вул. Гагаріна, 72 та Хмельницька обл., Новоушицький р-н, с. Струга, вул. Подільська, 45 без отримання відповідних ліцензій. Встановлено порушення ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР і на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1000000 гривень (арк. спр.33-34, т.1).

У постанові Верховного Суду від 17.10.2024 касаційний суд критично оцінив висновки судів першої та апеляційної інстанцій, зокрема, що наявність у позивача не анульованих ліцензій Державного підприємства «Новоушицьке лісове господарство» не може свідчити про відсутність порушення з боку ДП «Кам'янець-Подільське лісове господарство», який, отримавши дизельне паливо, не мав ліцензій на його зберігання. Також ствердив, що для оцінки наявності в діях суб'єкта господарювання складу правопорушення у вигляді здійснення діяльності зі зберігання пального без отримання відповідної ліцензії з'ясуванню підлягають місце та спосіб його зберігання, мета придбання, технічні характеристики використаних для цього споруд (обладнання, ємностей), обсяги споживання, закупівлі та обставини використання пального. Ці обставини складають об'єктивну та суб'єктивну сторони правопорушення. Сам собою факт наявності «на балансі» у суб'єкта господарювання невикористаного пального не є достатньою обставиною для його кваліфікації як зберігання пального без отримання відповідної ліцензії. Крім цього вказав, що вирішуючи спір, суди не з'ясували усі необхідні обставини для встановлення в поведінці платника складу правопорушення, а саме - зберігання пального без отримання відповідної ліцензії, оскільки сам лише факт наявності «на балансі» ДП «Кам'янець-Подільське лісове господарство» невикористаного пального не свідчить про порушення ним норм статті 15 Закону № 481/95-ВР (арк. спр.93-101, т.3).

Відповідно копій Ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер 22120414202001017, термін дії: з 05.06.2020 до 05.06.2025, місцезнаходження: Хмельницька обл., смт. Нова Ушиця, вул. Гагаріна, 72 та Ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер 22120414202001018, термін дії: з 05.06.2020 до 05.06.2025, місцезнаходження: Хмельницька обл., смт. Нова Ушиця, вул. Гагаріна, 72 ці Ліцензії видані Державному підприємству «Новоушицьке лісове господарство» (арк. спр.219-222, т.1).

Сторони не оспорюють і це підтверджено матеріалами справи: 1) реорганізацію Державного підприємства «Новоушицьке лісове господарство», яке було приєднано до позивача - ДП «Кам'янець-Подільське лісове господарство»; 2) безоплатну передачу активів та пасивів Державного підприємства «Новоушицьке лісове господарство» станом на 31.05.2022 в тому числі дизпалива в кількості 2687,04 л на склад зберігання пального, який розташований за адресою: Хмельницька обл., смт Нова Ушиця, вул. Гагаріна, 72, та в кількості 275,7 л на склад зберігання пального, який розташований за адресою: Хмельницька обл., Новоушицький р-н, с. Струга, вул. Подільська, 45. ДП «Кам'янець-Подільське лісове господарство», тому це не потребує доказуванню в силу вимог ч.1 ст.78 КАС України.

Підпунктом 14.1.6 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що акцизний склад - це: а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Згідно з пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.

Статтею 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" визначено, що місце зберігання пального - це місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування, а зберігання пального - це діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик. Цією ж статтею визначено, що анулювання ліцензії - це позбавлення суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) права на провадження діяльності, зазначеної в ліцензії, а ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до ч.19 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Згідно з ч.45 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.

Частиною 53 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" визначено, що ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку.

Отже, позивач прийняв від реорганізованого Державного підприємства «Новоушицьке лісове господарство», яке ліквідовано шляхом приєднання в тому числі такий актив як Ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер 22120414202001018, та реєстраційний номер 22120414202001017, які мають термін дії: з 05.06.2020 до 05.06.2025. Контролюючим органом не надано доказів анулювання (визнання недійсними) цих Ліцензій, які мають термін дії з 05.06.2020 до 05.06.2025, тому немає факту зберігання позивачем дизпалива без отримання відповідної ліцензії у період з 31.05.2022 по 31.07.2022. Цей висновок не спростовується отриманням позивачем: 1) ліцензії №22120414202200203 від 19.07.2022, адреса місця зберігання: Хмельницька область, смт. Нова Ушиця, вул. Гагаріна,72, термін дії з 20.07.2022 по 20.07.2027; 2) ліцензії №22120414202200204 від 19.07.2022, адреса місця зберігання: Хмельницька область, Новоушицький район с. Струга, вул. Подільська,45, термін дії з 20.07.2022 по 20.07.2027 враховуючи вищевказане, як і даними бухгалтерського обліку позивача на що, також вказав Верховний Суд у постанові від 17.10.2024.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що контролюючий орган протиправно прийняв податкове повідомлення-рішення від 29.03.2023 за № 3298/2201-0708, так як позивач не вчинив порушення Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", тому він відповідно не може нести відповідальність за ч.2 ст.17 цього Закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом з урахуванням висновків Верховного Суду у постанові від 17.10.2024 у справі 560/6437/23, тому це податкове повідомлення-рішення повинно бути скасованим.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 07 квітня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Боровицький О. А.

Судді Курко О. П. Ватаманюк Р.В.