24 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/30364/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
за участю секретаря судового засідання Поспєлової А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Державного підприємства «Комбінат «Салют» Державного агентства резерву України
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року (суддя Турлакова Н.В.) у справі №160/30364/24 за позовом Державного підприємства «Комбінат «Салют» Державного агентства резерву України до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Дніпровська міська рада, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.07.2024 №0436410701 в частині перерахунку грошових зобов'язань та збільшення суми грошового зобов'язання за платежем земельного податку з юридичних осіб у сумі 8946862,57 грн. та нараховані штрафні санкції у сумі 2236715,64 грн.
Підставами позову визначено необгрунтованість розміру грошового зобов'язання через врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є завищеною у зв'язку із застосуванням Кф із значенням 2 та 3, що не відповідає цільовому призначенню земельної ділянки. Позивач також зазначав, що контролюючий орган безпідставно прийняв до уваги Витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2018 рік, які сформовано у 2019 році.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволення позову, суд першої інстанції виходив з обгрунтованості визначеного розміру спірного грошового зобов'язання, який відповідає ставці земельного податку, що встановлена рішенням Дніпровської міської ради.
Стосовно аргументів позивача щодо безпідставності врахування при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки Кф із значенням 2 та 3, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), із таким значенням, оскільки це відповідає вимогам Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, яким передбачено те, що у випадку якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для
земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0 (після 17.07.2018 - із значенням 3, 0).
Суд зазначив, оскільки в Державному земельному кадастрі була відсутня інформація про код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні позивача, то при визначенні нормативної грошової оцінки правомірно враховано Кф із значенням 2 та 3.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернулася із апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування обставини справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позову. Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на те, що судом першої інстанції не було надано оцінку процедурі прийняття податкового повідомлення-рішення. За позицією скаржника така процедура відповідачем була порушена, оскільки: акт перевірки не був підписаний посадовими особами позивача, натомість, контролюючим органом не складено акту про відмову від підпису акту перевірки; контролюючим органом не було розглянуто заперечення на акт перевірки у спосіб, що передбачений Податковим кодексом України; порушено строки розгляду скарги на податкове повідомлення-рішення наслідком чого є задоволення скарги позивача. По суті визначеного грошового зобов'язання скаржник вказує на те, що контролюючим органом не правильно застосовано ставки земельного податку, які визначено рішенням Дніпровської міської ради. З цього приводу вказує на те, що застосована ставка 3% стосується земельних ділянок право на яких не було оформлено, а у спірному випадку право позивача на земельну ділянку підтверджується Державним актом. Позивач також вказує на незаконність застосування Витягів про НГО земельної ділянки, які сформовані у 2019 році, для цілей визначення грошового зобов'язання за 2018 рік. З цього приводу позивач вказує на те, що витяг з технічної документації розраховує значення НГО на момент формування такого витягу на підставі актуальних даних ДЗК і не передбачає формування витягів за минулі роки. Крім цього, позивач звертає увагу і на те, що інформація про види цільового призначення земель для земельної ділянки переноситься до ДЗК без будь-яких дій з боку користувача земельної ділянки, а отже інформація в ДЗК повинна містити дані щодо виду цільового призначення земель для земельної ділянки, оскільки, до формування ДЗК, раніш інформація про земельну ділянку містила у собі і відомості щодо її цільового використання. З цими обставинами позивач пов'язує неправильність визначення НГО через безпідставне застосування Кф із значенням 2 та 3.
У відзивах на апеляційну скаргу відповідач та Дніпровська міська рада просять рішення суду першої інстанції залишити без змін з огляду на його законність та обгрунтованість.
Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги з таких підстав.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО “КОМБІНАТ «САЛЮТ“» ДЕРЖАВНОГО АГЕНТСТВА РЕЗЕРВУ УКРАЇНИ (код ЄДРПОУ 14373220, 49074, Україна, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Запасна, будинок, 7) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 30.01.2002 року, про що внесено запис №12241450000085261.
Основний вид діяльності: 52.10 Складське господарство.
Інші види діяльності: Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами, Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками, Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення, Неспеціалізована оптова торгівля, Вантажний залізничний транспорт, Допоміжне обслуговування наземного транспорту, Транспортне оброблення вантажів, Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.
Згідно до Державного акту на право постійного користування землею серія І-ДП №004395, ДП "КОМБІНАТ "САЛЮТ" ДАР УКРАЇНИ надано у постійне користування земельну ділянку площею 14,3317 га для фактичного розміщення адміністративно - складських будівель згідно з планом землекористування. Також, відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серія І-ДП №004398, ДП "КОМБІНАТ "САЛЮТ" ДАР УКРАЇНИ надано у постійне користування земельну ділянку площею 0,3257 га для фактичного розміщення дитячого садка згідно з планом землекористування.
Відповідно до Рішення про виключення з реєстру неприбуткових організацій від 10.05.2018 №1804644600025 ДП "КОМБІНАТ "САЛЮТ" ДАР УКРАЇНИ з 01.06.2018 втратило право на користування пільгою зі сплати земельного податку.
ДП "КОМБІНАТ "САЛЮТ" ДАР УКРАЇНИ до податкового органу подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік (№ 9122473000 від 19.06.2018 (уточнююча)), за земельні ділянки:
Підприємством у 2018 році застосовано ставки земельного податку за земельні ділянки:
- площею 14,3317 га (кадастровий номер - 1210100000:04:154:0002) у розмірі 2,3%, а отже річна сума земельного податку за період з 01.01.2018 по 31.05.2018 склала 0 грн., за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 - 2 069 184,10 грн.
- площею 0,3257 га (кадастровий номер - 1210100000:04:132:0004) у розмірі 3%, а отже річна сума земельного податку за період з 01.01.2018 по 31.05.2018 склала 0 грн., за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 - 56 002,07 грн.;
- площею 0,0359 га (кадастровий номер відсутній), нормативна грошова оцінка визначена на ріку сумі 1 259 750,88 грн. у розмірі 3%, а отже річна сума земельного податку за період з 01.01.2018 по 31.05.2018 склала 0 грн., за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 - 22 045,64 грн.
На підставі направлень, виданих ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 07.05.2024 року №3401 та від 07.05.2024 року №3402, відповідно до п. 19-1.1 ст. 19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.2 п. 75.1ст. 75, пп. 78.1.1, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), наказу від 06.05.2024 №1763-п “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП “КОМБІНАТ “САЛЮТ» ДЕРЖАВНОГО АГЕНСТВА РЕЗЕРВУ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 14373220) (далі скорочена - ДП “КОМБІНАТ “САЛЮТ» ДАР УКРАЇНИ) проведена документальна позапланова виїзна перевірка ДП “КОМБІНАТ “САЛЮТ» ДЕРЖАВНОГО АГЕНСТВА РЕЗЕРВУ УКРАЇНИ» з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ДП "КОМБІНАТ "САЛЮТ" ДЕРЖАВНОГО АГЕНТСТВА РЕЗЕРВУ УКРАЇНИ на підставі Державного акту на право постійного користування землею площею 14,3317 га (кадастровий номер 1210100000:04:154:0007) та площею 0,3257 га (кадастровий номер 1210100000:04:132:0004) за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року.
За результатами перевірки складено акт документальної позапланової виїзної перевірки від 03.06.2024 №1501/04-36-07-01/14373220 “Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП “КОМБІНАТ “САЛЮТ» ДЕРЖАВНОГО АГЕНСТВА РЕЗЕРВУ УКРАЇНИ (код ЄДРПОУ 14373220) з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку, що перебуває в користуванні ДП “КОМБІНАТ “САЛЮТ» ДЕРЖАВНОГО АГЕНСТВА РЕЗЕРВУ УКРАЇНИ» на підставі Державного акту на право постійного користування землею площею 14,3317 га (кадастровий номер 1210100000:04:154:0007) та площею 0,3257 га (кадастровий номер 1210100000:04:132:0004) за період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року».
За висновками Акту перевірки від 03.06.2024 №1501/04-36-07-01/14373220 встановлено порушення ДП “КОМБІНАТ “САЛЮТ» ДАР УКРАЇНИ:
пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, абз.1 п. 284.1 ст. 284, п.286.1 п.286.2 ст.286, п.289.1 ст.289 ПК України, в наслідок чого занижено земельний податок за земельну ділянку площею 14,3317 га, що знаходиться за адресою: м.Дніпро, вул.Запасна, 7 (кадастровий номер 1210100000:04:154:0002) за 2018 рік на загальну суму 8946862,57 грн., в т.ч. за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 на суму 8946862,57 грн.
В результаті перевірки, при співставленні задекларованих показників плати за землю (орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності) з даними Витягів із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 12.03.2019 №1203-0287-НГО, від 12.03.2019 №1203-0288-НГО, за земельну ділянку, розташовану на території м. Дніпра по вул. Запасна,7 площею 14,3317 га (кадастровий номер - 1210100000:04:154:0002), встановлено наступне відхилення між даними декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік (№ 9122473000 від 19.06.2018 (уточнююча)) та за даними перевірки, а саме:
- у декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік (№ 9122473000 від 19.06.2018 (уточнююча)) зазначено земельну ділянку площею 14,3317 га під кадастровим номером 1210100000:04:154:0002, що не відповідає витягу про нормативну грошову оцінку №1203-0287-НГО станом на 01.07.2018 на земельну ділянку площею 14,3317 га де зазначено кадастровий номер 1210100000:04:154:0007 та витягу про нормативну грошову оцінку №1203-0287-НГО станом на 01.01.2019 на земельну ділянку площею 14,3317 га де зазначено кадастровий номер 1210100000:04:154:0007;
- у відповідності з вимогами чинного законодавства України, сума земельного податку, яка повинна бути нарахована ДП "КОМБІНАТ "САЛЮТ" ДАР УКРАЇНИ за земельну ділянку площею 14,3317 га (кадастровий номер - 1210100000:04:154:0002) за період з 01.01.2018 по 31.05.2018 в сумі 0 грн. (пільга згідно п.284.2 ст.284 ПКУ), за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 в сумі 11 016 046,67 грн. (з урахуванням рішення Дніпропетровської міської ради від 21.02.2018 №8/30 в 2018 році, згідно якого ставка земельного податку для земельних ділянок з невизначеним видом цільового призначення складала 3,0 % нормативної грошової оцінки землі). Перевіряємим підприємством задекларовано земельний податок за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 в сумі 2 125 186,17 грн., отже встановлено заниження земельного податку за відповідний період на суму 8 946 862,57 грн.
На підставі акту перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області, прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.07.2024 №0436410701 за платежем земельний податок з юридичних осiб (18010500) на загальну сума 11183578,21 грн, в тому числі за податковими зобов'язаннями 8946862,57 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 2236715,64 грн.
Не погодившись з вказаним рішенням контролюючого органу, позивач звернувся з позовом до суду.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Щодо різниці в кадастрових номерах земельної ділянки, яка є об'єктом оподаткування у спірному випадку.
Так, позивачем у декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік кадастровий номер земельної ділянки площею 14,3317 га за адресою: АДРЕСА_1 визначено як 1210100000:04:154:0002.
В отриманих контролюючим органом у 2019 році витягах про нормативну грошову оцінку кадастровий номер земельної ділянки площею 14,3317 га за адресою: АДРЕСА_1 визначено як 1210100000:04:154:0007.
Згідно інформації ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області відповідно до відомостей Державного земельного кадастру інформація щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:04:154:0002 не була внесена, земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:04:154:0007 площею 14,3317 га зареєстрована в Державному земельному кадастрі 22.02.2019, розташована за адресою: м.Дніпро, вулиця Запасна,7 (т.1 а.с.32).
Отже, судом встановлено, що до 22.02.2019 земельна ділянка ділянки площею 14,3317 га за адресою: АДРЕСА_1 мала кадастровий номер 1210100000:04:154:0002, а після вказаної дати має кадастровий номер 1210100000:04:154:0007. Вказане, зокрема, підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру (т.1 а.с.24), Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (т.1 а.с.25).
Тобто, у спірному випадку встановлена, що земельна ділянка, яка до 22.02.2019 мала кадастровий номер 1210100000:04:154:0002 та земельна ділянка з кадастровим номером 1210100000:04:154:0007 є одним і тим же об'єктом оподаткування земельним податком.
У спірному випадку позивач не заперечував того, що він є платником земельного податку по відношенню до земельної ділянки площею 14,3317 га за адресою: вул.Запасна, 7 м.Дніпро.
В той же час, позивач вказував на необгрунтованість визначення контролюючим органом спірних податкових зобов'язань через таке.
Так, позивач зазначає, що контролюючим органом необгрунтовано застосовано ставку земельного податку у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Позиція відповідача з цього приводу полягає в тому, що рішенням Дніпровської міської ради від 21.02.2018 №8/30 в 2018 році ставка земельного податку для земельних ділянок з невизначеним видом цільового призначення складала 3% нормативної грошової оцінки землі.
Сторони не заперечували того, що ставки земельного податку, у спірному випадку (2018 рік), встановлені саме рішенням Дніпровської міської ради від 21.02.2018 №8/30 (т.1 а.с.231).
Дослідженням рішення Дніпровської міської ради від 21.02.2018 №8/30 судом встановлено, що воно не містить ставок земельного податку стосовно земельних ділянок з невизначеним видом цільового призначення, як про те зазначав відповідач.
Стосовно посилань відповідача на пп.2.2.4 вказаного рішення Дніпровської міської ради, в якому зазначено: Інші - 3,0, слід зазначити те, що вказаний підпункт, виходячи з структурно-логічного тлумачення рішення міської ради, відноситься до підпункту 2.2, яким встановлено ставки податку за земельні ділянки, що використовуються юридичними і фізичними особами, в тому числі у разі переходу права власності на будівлі, споруди (їх частини), але право власності на які або право оренди яких в установленому порядку не оформлено.
Тобто, вказані положення рішення стосуються об'єктів оподаткування - земельних ділянок право власності на які або право оренди яких в установленому порядку не оформлено.
У спірному випадку встановлено та не заперечувалось відповідачем те, що право користування позивачем земельною ділянкою площею 14,3317 га за адресою: вул.Запасна, 7 м.Дніпро оформлено в установленому порядку, що підтверджується Актом на право постійного користування землею (т.2 а.с.85).
З огляду на встановлені обставини справи суд апеляційної інстанції погоджується з позицією позивача про неправомірність застосування контролюючим органом ставки податку у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що свідчить про необгрунтованість визначеного оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням грошового зобов'язання.
Позивач також вказує на незаконність застосування Витягів про НГО земельної ділянки, які сформовані у 2019 році, для цілей визначення грошового зобов'язання за 2018 рік.
З цього приводу суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Положенням пункту 271.1. статті 271 ПК України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до пунктів 286.1., 286.2. статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Частиною першою статті 15 Закону України від 07 липня 2011 року №3613-VI «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон №3613, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Зміни до відомостей про земельну ділянку (крім випадків, визначених у частині другій цієї статті) вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі документації, передбаченої цим Законом (частина третя статті 26 Закону №3613).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону №3613 відомості з Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території), за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.
Пункт 4 розділу VІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3613 передбачає, що у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
15 лютого 2011 року набрав чинності Наказ Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року №548, яким затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (далі - КВЦПЗ 2010 року). Відповідно, з цього часу при веденні Державного земельного кадастру та державного реєстру земель, а також при функціонуванні автоматизованої системи державного земельного кадастру обов'язковою до використання була саме ця Класифікація.
Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначена Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 листопада 2016 року №489, який набрав чинності з 01 січня 2017 року (далі - Порядок №489).
Пунктом 5 розділу ІІ Порядку №489 визначено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі КВЦПЗ 2010 року.
Відповідно до примітки 2 до Додатку 1 Порядку у разі, якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.
17 липня 2018 року набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27 березня 2018 року №162, яким внесено зміни до додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, а саме: цифри « 2,0» замінено цифрами « 3,0».
Таким чином, з 01 січня 2017 року визначення Кф знаходиться у прямій залежності від коду КВЦПЗ 2010 року, відомості про який містяться у Державному земельному кадастрі. У разі відсутності таких відомостей при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки має застосовуватись Кф « 2,0», а з 17 липня 2018 року - « 3,0».
Вказуючи на необгрунтованість визначених сум грошового зобов'язання, позивач, зокрема, посилався на те, що самостійно декларуючи суми земельного податку (в декларації від 19.06.2018), він не міг знати про збільшення в майбутньому Кф, що призвело до збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а тому не міг врахувати вказане під час подання відповідної декларації до контролюючого органу.
У спірному випадку встановлено, що визначаючи суми грошового зобов'язання з земельного податку за 2018 рік, контролюючим органом прийнято до уваги Витяги про нормативну грошову оцінку №1203-0287-НГО та №1203-0288-НГО, які сформовано 12.03.2019 відділом у м.Дніпро Головного управління Држгеокадастру у Дніпропетровській області.
Так, згідно витягу про нормативну грошову оцінку №1203-0287-НГО нормативна грошова оцінка земельно ділянки площею 14,3317 га за адресою: АДРЕСА_1 станом на 01.07.2018 складає 440 641 867,73грн, Кф-2,0.
Згідно про нормативну грошову оцінку №1203-0288-НГО нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14,3317 га за адресою: вул.Запасна, 7 м.Дніпро станом на 01.01.2019 складає 660 962 801,60грн., Кф-3,0.
З аналізу розрахунку податкових зобов'язань, до податкового повідомлення-рішення (т.1 а.с.18), вбачається, що контролюючим органом визначено податкові зобов'язання за червень 2018 року, виходячи із нормативної грошової оцінки зазначеної у витязі №1203-0287-НГО, а починаючи з липня 2018 виходячи з нормативної грошової оцінки зазначеній у витязі №1203-0288-НГО.
Оцінюючи правомірність визначення грошового зобов'язання з земельного податку за 2018 рік на підставі витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованих 12.03.2019, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що відповідач діяв необґрунтовано, сформувавши витяги із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на періоди часу, що вже минули, оскільки такого правозастосування законодавством не передбачено, а відповідний підхід позбавляє платника податку правової визначеності під час обчислення розміру плати за землю.
Подібний правовий висновок висловлено Верховним Судом у справах №160/1790/20 (постанова від 11.07.2023), №160/11817/20 (постанова від 19.06.2025).
Про неможливість формування витягів із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки за минулі роки значено і у листі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 22.05.2024 №8-4-0.110-2916/2-24 (т.1 а.с.30).
З приводу застосування витягів про нормативну грошову оцінку за попередні періоди (попередні роки) суд апеляційної інстанції звертає увагу і на те, що згідно витягом про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (т.1 а.с.26), який сформований станом на 05.03.2019, нормативно грошова оцінка земельної ділянки площею 14,3317 га за адресою: вул.Запасна, 7 м.Дніпро значно відрізняється ( у бік зменшення) від нормативної грошової оцінки зазначеній у витягах, які сформовані 12.03.2019 та які прийняті до уваги відповідачем при визначення податкових зобов'язань. При цьому, у витязі, який сформований станом на 05.03.2019, визначено цільове призначення земельної ділянки, у зв'язку з чим коефіцієнт Кф становить 1,20.
Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що у спірному випадку розрахунки відповідача грошового зобов'язання з земельного податку за 2018 рік не можливо визнати обгрунтованими через неправильність визначення ставки земельного податку та безпідставності врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка визначена у витягах, сформованих 2019 році.
Оскільки судом апеляційної інстанції встановлено обставини, які свідчать про неправомірність оскаржуваного податкового повідомлення рішення, у зв'язку з необгрунтованістю визначених сум податкового зобов'язання, то судом апеляційної інстанції не надається оцінка іншим аргументам позивача, які наведені в апеляційній скарзі та які стосуються процедури прийняття податкового повідомлення-рішення.
Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позову.
З огляду на задоволення позову на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у вигляді сплаченого судового збору: за подання позову - 30280,0грн., за подання апеляційної скарги - 45 420,0грн., а всього 75 700, 0грн.
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Комбінат «Салют» Державного агентства резерву України - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року у справі №160/30364/24 - скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позову.
Податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.07.2024 №0436410701 - визнати неправомірним та скасувати.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Державного підприємства «Комбінат «Салют» Державного агентства резерву України судовий збір у розмірі 75 700,0грн.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.
Вступну та резолютивну частини проголошено 24.09.2025
Повне судове рішення складено 25.09.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров