19 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/17649/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Дурасової Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 ( суддя Рянська В.В.) в адміністративній справі №160/17649/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування ОСОБА_1 для обчислення розміру пенсії довідок про заробітну плату для обчислення пенсії від 05.10.2018 № 632, № 634 за період з січня 1992 року до червня 2000 року, виданих Приватним акціонерним товариством «Криворіжіндустрбуд»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії за період страхового стажу до 01.07.2000 № 632, № 634 від 05.10.2018, виданих Приватним акціонерним товариством «Криворіжіндустрбуд», починаючи з дати призначення пенсії - 29.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 29.01.2023 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При обчисленні його пенсії не було враховано подані разом із заявою про призначення пенсії довідки про заробітну плату № 632, № 634 від 05.10.2018, видані Приватним акціонерним товариством «Криворіжіндустрбуд». На звернення позивача щодо врахування зазначених довідок його повідомлено про те, що довідки не підтверджені первинними документами, тому підлягають перевірці. 24.05.2023 позивач подав заяву про прискорення перевірки вказаних довідок, на яку отримав відповідь про те, що у разі надходження інформації щодо можливості проведення контрольного заходу перевірку буде проведено невідкладно. 21.02.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати згідно з довідками № 632, № 634 від 05.10.2018, однак відповідач відмовив у проведенні перерахунку у зв'язку з неможливістю проведення перевірки довідок. Позивач вважає протиправною оскаржувану бездіяльність відповідача. Зазначає, що довідки було видано на підставі вказаних у них первинних документів за періоди роботи, що підтверджуються записами у трудовій книжці. Неможливість проведення відповідачем перевірки довідок не може бути підставою для обмеження права позивача на отримання належної пенсії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначену з 29.01.2023, що підтверджується матеріалами його пенсійної справи.
До заяви про призначення пенсії від 02.02.2023 ОСОБА_1 було додано довідки про заробіток для обчислення пенсії від 05.10.2018 № 632 та № 634, видані Приватним акціонерним товариством «КРИВОРІЖІНДУСТРБУД».
У довідці № 632 від 05.10.2018 зазначено відомості щодо заробітної плати ОСОБА_1 за період січень 1998 року - червень 2000 року (наявна інформація про нарахування заробітної плати за січень-вересень 1998 року, лютий 1999 року), у довідці № 634 від 05.10.2018 - відомості щодо заробітної плати за період січень 1992 року - грудень 1997 року (відсутня інформація про нарахування заробітної плати за грудень 1997 року), вказано, що на всі виплати нараховані страхові внески, довідки видано на підставі особових рахунків за 1992-2000 рр. Також у довідках зазначено про відсутність заперечення проти проведення перевірки первинних документів за вказаний у ній період.
Матеріали справи містять видані Приватним акціонерним товариством «КРИВОРІЖІНДУСТРБУД» довідки від 05.10.2018 № 633 та № 635, у яких зазначено, що розрахункові листи за період 1992-2000 рр., на підставі яких видано довідки про заробіток для обчислення пенсії від 05.10.2018 № 632 та № 634, перебувають на зберіганні у ПрАТ «КРИВОРІЖІНДУСТРБУД»
У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 , заповненій вперше 15.10.1984, містяться у тому числі записи №№ 6-9 про роботу з 01.06.1987 в «СУ-4 «Отделстрой» треста «Криворожиндустрой»» (так вказано у трудовій книжці), перетвореному 14.07.1997 на ЗАТ «Криворіжіндустрбуд», до 19.10.1998.
Наступний запис № 10, датований 08.12.2008, про прийняття позивача на роботу до Будівельного управління ЗАТ «Криворіжіндустрбуд», у подальшому перетвореного на ПАТ «Криворіжіндустрбуд» (запис № 11) та перейменованого на ПрАТ «Криворіжіндустрбуд» (запис № 12), з якого ОСОБА_1 звільнено 10.05.2018 (запис № 13).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 28980-22190/Д-01/8-0400/23 від 22.06.2023 на звернення позивача від 24.05.2023 про прискорення перевірки довідок від 05.10.2018 № 632 та № 634 повідомлено, що вказані довідки надійшли до відділу контрольно-перевірочної роботи № 3 06.02.2023. Оскільки з 29.11.2021 ПрАТ «Криворіжіндустрбуд» (код ЄДРПОУ 01239186) перебуває у стані припинення, позапланові перевірки достовірності документів для призначення пенсій проводяться за погодженням з ліквідатором підприємства. На лист від 26.05.2023 щодо погодження дозволу на проведення перевірки довідок, запланованої на червень 2023 року, відповідь не отримано. У разі надходження інформації щодо можливості проведення контрольного заходу перевірку буде проведено невідкладно.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 21.02.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідках від 05.10.2018 № 632 та № 634.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 16211-10330/Д-01/8-0400/24 від 15.03.2024 на звернення позивача від 21.02.2024 повідомлено, що 23.06.2023 відповідачем отримано лист ліквідатора ПрАТ «Криворіжіндустрбуд» від 20.06.2023 № 02-31/315 щодо неможливості проведення перевірок у зв'язку з перебуванням первинних документів на опрацюванні архівного відділу виконкому Криворізької міської ради. Відповідач у листі зазначив, що проведення перевірки довідок від 05.10.2018 № 632 та № 634 є неможливим. Розрахунок пенсії з урахуванням заробітної плати може бути проведено після проведення перевірки вказаних довідок про заробітну плату.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника (ч. 1 ст. 9 Закону № 1058).
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
За визначенням у Законі № 1058 пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим законом.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 16 Закону № 1058 застрахована особа, має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, що передбачені цим Законом.
На підставі частини першої статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною третьою статті 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 визначено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
На підставі абзаців 1, 2 пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
При цьому неможливість вчинення державним органом тих чи інших дій, у даному випадку проведення перевірки достовірності відомостей, підтверджених в особових рахунках та визначення сум, на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не може бути підставою для обмеження прав пенсіонера, оскільки це не залежить від волі особи.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 808/1735/18.
Тобто перевірка достовірності виданих підприємством документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні/перерахунку пенсії.
Верховний Суд у постанові від 08 лютого 2021 року у справі № 2487/68/17 дійшов висновку, що особа, яка звертається за отриманням пенсії, не може нести відповідальність за неналежне оформлення роботодавцем особових справ працівників, відсутність у них певних документів, їх умисне ненадання на запити уповноважених органів, зокрема під час проведення пенсійним органом зустрічних перевірок на предмет достовірності поданих йому на розгляд документів (в тому числі уточнюючих довідок) і обґрунтованості їх видачі, й так само за неналежне, неповне проведення пенсійним органом таких перевірок.
Судами встановлено, що подані позивачем до органу Пенсійного фонду України довідки про заробітну плату містять назви первинних документів, на підставі яких їх видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідок первинним документам. Довідки підписані відповідними посадовими особами - керівником та головним бухгалтером установи та завірені печаткою підприємства, що її видало.
Спірним рішенням відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищевказаних довідок про заробітну плату з підстав непідтвердження відповідності змісту довідок первинним документам.
Доказів того, що пенсійним фондом проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі спірних довідок для призначення (перерахунку) пенсії, матеріали справи не містять.
Відповідачем не зазначено обставин, що об'єктивно унеможливили проведення ним перевірки відомостей про заробітну плату позивача за спірний період, що зазначені у довідках.
У свою чергу акт підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами складається органами пенсійного фонду, отже, обов'язок його надання не може бути покладено на позивача.
Відповідно до ч.3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, на пенсійний орган покладено обов'язок провести обрахунок пенсії за наданими довідками про заробітну плату, які видані відповідними підприємствами, установами, організаціями на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.
Верховний Суд в постанові від 31 серпня 2022 року № 280/8521/20 дійшов висновку, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Тобто, пенсійним органом протиправно не взято до уваги дані довідки про заробітну плату позивачки за відповідний період при призначенні їй пенсії за віком.
Отже, як правильно визначив суд першої інстанції, спірне рішення про відмову у перерахунку пенсії є протиправним у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
За таких обставин суд погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 в адміністративній справі №160/17649/24 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 19 вересня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 23 вересня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Н.П. Баранник
суддя Ю. В. Дурасова