Рішення від 25.09.2025 по справі 520/18751/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 р. № 520/18751/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" про виключеного з військового обліку ОСОБА_1 , який відповідно до відомостей тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19 червня 2022 року та на підставі довідки військово-лікарської комісії № 318 від 19 червня 2022 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19.06.2022 він пройшов медичний огляд ВЛК та був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі чого його було виключено з військового обліку, відмітка про що міститься в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19 червня 2022 року. Водночас, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутня інформація про виключення позивача з військового обліку. Позивач вважає свої права порушеними, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 21.07.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачам надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачам - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів. Витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_1 дані щодо розгляду заяви позивача. Витребувані документи зобов'язано надати до суду протягом п'ятнадцяти календарних днів з моменту отримання даної ухвали

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена позивачу до електронного кабінету в системі "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідачу копія ухвали про відкриття провадження надіслана засобами поштового зв'язку та копія такої ухвали отримана відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого виклав свої заперечення проти позову, зазначивши, що на момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК, діяло Положення № 402 в редакції від 16.04.2021, п.22.5 якого передбачав, що у воєнний час на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку складається свідоцтво про хворобу. У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється. У зв'язку з чим, за доводами відповідача, для виключення з військового обліку позивач мав надати свідоцтво про хворобу, а не довідку ВЛК. Також, відповідач зазначив, що позивач надав довідку ВЛК від 19.06.2022 № 318, видану ІНФОРМАЦІЯ_3 та підписану Головою ВЛК ОСОБА_2 , що не відповідає дійсності, оскільки згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24.06.2022 № 205 медична комісія була створена на базі ІНФОРМАЦІЯ_5 , для медичного огляду громадян, які призиватимуться по мобілізації з наступних ІНФОРМАЦІЯ_3 : ІНФОРМАЦІЯ_5 , Новобаварського та Шевченківського та Головою комісії була призначена ОСОБА_3 - лікар-терапевт КНП «Міська поліклініка №26» ХМР (Шевченківський район). За доводами відповідача, станом на дату отримання позивачем довідки ВЛК, військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 не функціонувала. Відповідач зазначив про відсутність підстав для виключення позивача з військового обліку та просить відмовити в задоволенні позову.

Позивач подав до суду заперечення на відзив відповідача, згідно яких підтримав свою позицію, викладену в позовній заяві, та заперечив проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оскільки 19.09.2025 суддя перебував на навчанні, розгляд справи здійснюється з урахуванням днів навчання.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , що вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами.

Відповідно до наявних у матеріалах справи довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного позивач 19.06.2022 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 11-13)

Із відомостей, наявних в електронному військово-обліковому документі в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (РЕЗЕРВ+), роздруківка якого наявна в матеріалах справи, встановлено, що позивач станом на 22.06.2025 є військовозобов'язаним та знаходиться на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також, військово-обліковий документ містить відомості про визнання позивача непридатним з виключенням з військового обліку 19.06.2022. (а.с. 14)

Відомостей щодо виключення позивача з військового обліку відомості електронного військово-облікового документу не містять.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 з заявою від 28.06.2025, яку направив засобами поштового зв'язку, згідно якої просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 15-18)

Відомостей щодо надання відповідачем відповіді на зазначену заяву позивача матеріали справи не містять.

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 ст. 3 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно до пункту 8 ст. 5 вказаного Закону, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Так, пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, передбачено, що саме районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки; організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.

За таких обставин, саме на відповідача в даному випадку покладений обов'язок щодо ведення електронного реєстру та внесення до нього відповідних відомостей про осіб, у тому числі щодо позивача, так само щодо відповідності даних військово-облікових документів у письмових документах, військово-облікових документах МОУ «Резерв+» та даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ».

Відповідно до п. 2 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559, військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється); в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним. Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу (п. 9 Порядку).

Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п. 10 Порядку).

Відповідно до п. 16 додатку №1 до Порядку графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" у разі: зняття з військового обліку з таких причин, як призов, направлення чи прийняття на військову службу або вступ на навчання у заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти; направлення на альтернативну (невійськову) службу; направлення для відбування покарання до установ виконання покарань; виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі.

Відповідно до п. 1 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, він визначає процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи.

Відповідно до п. 8 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є, зокрема, ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. 9 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. 10 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: здійснюють аналітичну обробку даних Реєстру; забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту та відповідність інформації, поданої державними органами, контролюють виконання рішень володільця та розпорядника Реєстру, мають доступ до статистичних відомостей Реєстру.

Відповідно до п. 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Частина 3 ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначає, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Пункт 3 ч. 6 ст. 37 вказаного Закону визначає, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до відомостей довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного позивач 19.06.2022 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 11-13)

При цьому, відповідні відомості про виключення позивача з військового обліку не були внесені в повному обсязі до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що вбачається з відомостей військово-облікового документу.

Судом встановлено, що позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 з заявою від 28.06.2025, яку направив засобами поштового зв'язку, згідно якої просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 15-18)

Відомостей щодо розгляду зазначеної заяви позивача та надання відповіді на таку заяву відповідачем матеріали справи не містять. Відповідачем під час розгляду справи не повідомлено суду з наданням відповідних доказів відомостей щодо розгляду заяви позивача від 28.06.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Отже, суд, враховуючи наявні в матеріалах справи документи, виходячи з приписів статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_9 не розглянув заяву позивача від 28.06.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності.

Щодо заперечень відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, суд вважає за необхідне зазначити, що такі доводи в основу рішення про відмову у виключенні позивача з військового обліку не покладались, у зв'язку з тим що відповідне рішення взагалі відповідачем не приймалося та заява позивача від 28.06.2025 відповідачем розглянута не була. Доводів та відповідних доказів на спростування зазначених обставин відповідачем до суду не подано.

Відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів того, що видані відповідачу довідка ВЛК від 19.06.2022 та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного містять ознаки підробки або видані позивачу з порушенням норм діючого законодавства, про що було повідомлено компетентні органи та прийнято відповідні рішення.

Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с. 15). Фактичних обставин щодо підстав, з яких ІНФОРМАЦІЯ_9 взяв позивача на облік 19.06.2022 та зняв його з обліку, оформивши при цьому тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 про взяття на військовий облік та зняття з військового обліку (а.с. 11-12), не зазначено та судом таких обставин також не встановлено.

При цьому, доказів застосування відповідних заходів та притягнення до дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_8 при оформленні тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, в тому числі та на підставі довідки ВЛК, позивачу до матеріалів справи також не додано.

За вказаних обставин, оскільки судом встановлено, що відповідачем, ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якому позивач перебуває на військовому обліку, не було розглянуто заяву позивача від 28.06.2025, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянути по суті заяву позивача від 28.06.2025 про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, з урахуванням висновків суду.

Дослідивши обставини справи та подані сторонами документи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судовий збір за подання позивачем даного позову до суду підлягав сплаті в розмірі 968,96 грн. Проте позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Суми судового збору, зайво сплачені позивачем при поданні позовної заяви, можуть бути повернуті за заявою позивача.

Отже, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 484,48 грн з огляду на часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 28.06.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_11 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 28.06.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 484,48 грн (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН