Рішення від 25.09.2025 по справі 460/15720/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 року м. РівнеСправа №460/15720/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:

ОСОБА_1

доУправління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Рівненській області, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Рівненській області (далі - Управління Держспецзв'язку в Рівненській області, відповідач-1), Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - Адміністрація Держспецзв'язку, відповідач-2), у якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення житлово - побутової комісії Управління Держспецзв'язку в Рівненській області та Відділу урядового фельд'єгерського зв'язку Держспецзв'язку в місті Рівне, оформлене протоколом № 3 від 22.07.2024 про зняття позивача з квартирного обліку;

зобов'язати Управління Держспецзв'язку в Рівненській області поновити позивача на квартирному обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, з 22.07.2024 зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовослужбовцем, який проходить службу з 23.07.1997 на різних посадах в Збройних Силах України, Служби Безпеки України, Держспецзв'язку. Наразі позивач проходить військову службу в Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області за контрактом осіб офіцерського складу з 01.03.2023. До 01.03.2023 проходив військову службу в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області на підставі контракту укладеного із Адміністрацією Держспецзв'язку, в особі голови Держспецзв'язку. В Управлінні Держспецзв'язку у Рівненській області позивача прийнято на квартирний облік з 30.04.2003. За змістом витягу з протоколу засідання спільної житлово-побутової комісії Управління Держспецзв'язку в Рівненській області та відділу УФЗ Держспецзв'язку в м.Рівне від 22.07.2024 № 3 ОСОБА_1 знято з квартирного обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області у зв'язку із переведенням до іншого підрозділу, а саме до Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області. Позивач зауважив, що розгляд питання про зняття з квартирного обліку відбувся за його відсутності, про винесення вказаного питання на засідання комісії позивач не був повідомлений, відповідно не міг використати своє право бути присутнім на засіданні ЖПК, як це визначено пунктом 11 розділу II Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 05.01.2016 № 3. З метою реалізації права на житло ОСОБА_1 07.08.2024 подано рапорт про реєстрацію місця проживання за місцем знаходження підрозділу Держспецзв'язку за місцем проходження військової служби в Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області, у відповідь на який доповідною запискою повідомлено позивача, що зареєструвати місце його проживання за місцем знаходження Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області не має можливості. При цьому, на даний час позивач має зареєстроване місце проживання в м.Рівне. Позивач вважає, що оскільки не може зареєструвати місце проживання за місцем знаходження підрозділу Держспецзв'язку за місцем проходження військової служби в Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області, то він позбавлений права на постановку на квартирний облік, а відповідно позбавлений на реалізацію права на житло внаслідок переведення по службі. Із врахуванням ситуації, що склалася, ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника Управління Держспецзв'язку в Рівненській області із проханням поновити його на квартирному обліку. У відповідь на свою заяву ОСОБА_1 отримав лист Управління Держспецзв'язку в Рівненській області від 30.09.2024 № 42/01-901, яким його повідомлено про відсутність законних підстав для поновлення на квартирному обліку. Позивач вважає, що зняття з обліку, як особи, що потребує покращення житлових умов в Управлінні Держснецзв'язку в Рівненській області, у зв'язку із переведенням на військову службу до Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області відповідно до ст. 23 України «Про військовий обов'язок і військову службу», є порушенням його права на отримання житла. Крім того, факт переїзду до іншої області для виконання обов'язків по військовій службі не є тотожним «виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту». В подальшому після завершення служби, ОСОБА_1 має намір повернутися до міста Рівне і постійно там проживати, оскільки переміщення до Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області зумовлено виключно необхідністю виконання військового обов'язку в період дії воєнного стану. Вважає, що внаслідок протиправних дій відповідачів він фактично позбавлений можливості реалізувати свої права на житло, що є порушенням житлових прав.

Ухвалою від 30.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено строк для подання відповідачами відзиву на позовну заяву, а позивачем - відповіді на відзив.

Відповідач-1 подав відзив, у якому заперечив проти позовних вимог. Зазначив, що позивач з 01.01.2007 до 01.03.2023 проходив службу в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області та був прийнятий на квартирний облік у відповідача-1, з урахуванням часу перебування на квартирному обліку за попереднім місцем служби, з 30.04.2003. Згідно з наказом Голови Держспецзв'язку від 25.02.2023 № 129-ОС «Про особовий склад» у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів позивача 01.03.2023 призначено на рівнозначну посаду в Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області, звільнивши з посади в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області. Рішенням спільної житлово-побутової комісії Управління Держспецзв'язку в Рівненській області та Відділу УФЗ Держспецзв'язку в м. Рівне від 22.07.2024 № 3, відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів сімей, затвердженої наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 № 3, у зв'язку з переміщенням військовослужбовця Держспецзв'язку по військовій службі в Держспецзв'язку, пов'язаному з переїздом в іншу місцевість, позивач був знятий з квартирного обліку в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області, а його облікова справа була надіслана через підрозділ документального забезпечення Управління до нового місця служби - Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області (вих. № 42/13-29/ВН від 23.07.2024). Покликаючись до положень п. 8, п. 13 розділу ІІІ Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів сімей, затвердженої наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 № 3, статей 39, 40 Житлового кодексу України, а також до пункту 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР, Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470, відповідач-1 зазначив, що військовослужбовці знімаються з квартирного обліку у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом в іншу місцевість, та зараховуються на квартирний облік за новим місцем служби або місцем проживання, - у випадку позивача це Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області або виконавчий комітет Кропивницької міської ради. Військовослужбовці беруться на квартирний облік за місцем проходження служби або за місцем проживання. Позивач проходить службу в Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області та проживає в місті Кропивницькому. Зазначає, що Управління Держспецзв'язку в Рівненській області не порушило права ОСОБА_1 на отримання житла, оскільки він може реалізувати своє право за місцем проходження служби у порядку, встановленому пунктами 2, 8 розділу III Інструкції від 05.01.2016 № 3. Відповідно до матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 не подавав рапорту на ім'я начальника Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області для реалізації свого права. Крім того, відповідач-1 зазначив, що доводи позовної заяви щодо обставин реєстрації позивача в Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області знаходяться поза межами повноважень Управління Держспецзв'язку в Рівненській області. З наведених у відзиві підстав просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Відповідач-2 подав відзив, у якому заперечив проти позовних вимог. Зазначив, що Адміністрація Держспецзв'язку та Управління Держспецзв'язку в Рівненській області є окремими юридичними особами. Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів їх сімей, затвердженої наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.02.2016 за № 172/28302, в Адміністрації Держспецзв'язку та підрозділах Держспецзв'язку, що розташовані у місті Києві, із числа їх представників (за принципом рівного представництва) утворюється Центральна житлово-побутова комісія Держспецзв'язку, яка підзвітна Голові Держспецзв'язку. В інших підрозділах Держспецзв'язку із числа представників їх структурних підрозділів (за принципом рівного представництва) утворюються житлово-побутові комісії підрозділів Держспецзв'язку, які підзвітні начальникам відповідних підрозділів Держспецзв'язку. Відтак, до членів Спільної житлово-побутової комісії Управління Держспецзв'язку в Рівненській області та Відділу УФЗ Держспецзв'язку в м. Рівне посадові особи Адміністрації Держспецзв'язку не входять. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Крім того, відповідач-2 просив виключити його із складу співвідповідачів як неналежного співвідповідача або залишити позову без руху.

Ухвалою від 30.01.2025 відмовлено у задоволенні клопотання Адміністрації Держспецзв'язку про виключення із складу співвідповідачів у справі як неналежного співвідповідача або залишення позову без руху.

У відповідях на відзиви позивач підтримав позовні вимоги. Просив позов задовольнити повністю.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував такі фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 проходив військову службу в ЗСУ з 23.07.1997 по 31.12.2001, службу за контрактом осіб рядового і начальницького складу в органах безпеки з 01.01.2002 по 31.12.2006, службу за контрактом осіб рядового і начальницького складу в Держспецзв'язку з 01.01.2007 по 31.12.2015, зокрема, у період з 01.01.2007 до 01.03.2023 проходив службу в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області, а з 01.03.2023 проходить військову службу в Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області відповідно до наказу Голови Держспецзв'язку від 25.02.2023 № 129-ос, що підтверджується довідкою від 13.08.2024 №25, виданою Управлінням Держспецзв'язку в Кіровоградській області (а.с. 10).

Згідно з випискою з протоколу засідання житлово-побутової комісії Управління Держспецзв'язку у Рівненській області від 03.08.2007 №2 (а.с. 16) ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 17.07.2007 (а.с. 15) прийнято на квартирний облік з 30.04.2003.

За змістом контракту про проходження громадянами України військової служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України на посадах осіб офіцерського складу, укладеного 22.09.2020 між Адміністрацією Держспецзв'язку в особі голови Держспецзв'язку та полковником ОСОБА_1 , позивач у період з 01.01.2021 по 31.12.2022 проходив військову службу в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області (а.с. 17-18).

Згідно з витягом з наказу голови Держспецзв'язку від 25.02.2023 №129-ОС полковника ОСОБА_1 призначено відповідно до пп. 5 п. 69 (на рівнозначну посаду - у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) Положення 01.03.2023 в Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області (а.с. 19).

Відповідно до витягу з протоколу спільної житлово-побутової комісії Управління Держспецзв'язку в Рівненській області та Відділу УФЗ Держспецзв'язку в м. Рівне (далі - СЖПК) від 22.07.2024 № 3, відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів сімей, затвердженої наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 № 3, наказу голови Держспецзв'язку від 25.02.2023 № 129-ОС «Про особовий склад», у зв'язку з переміщенням військовослужбовця Держспецзв'язку по військовій службі в Держспецзв'язку, пов'язаному з переїздом в іншу місцевість, ОСОБА_1 був знятий з квартирного обліку в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області (а.с. 21).

Відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів сімей, затвердженої наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 05.01.2016 № 3, наказу голови Держспецзв'язку від 25.02.2023 № 129-ОС «Про особовий склад», у зв'язку з переміщенням полковника ОСОБА_1 для подальшого проходження військової служби до Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області відповідачем-1 надіслано Управлінню Держспецзв'язку в Кіровоградській області облікову (житлову) справу ОСОБА_1 супровідним листом від 23.07.2024 №42/13-29/ВН (а.с. 20).

29.08.2024 позивач звернувся до відповідача-1 із заявою, в якій просив поновити його на квартирному обліку в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області (а.с. 25).

Листом від 30.09.2024 №41/01-901 відповідач-1 повідомив позивача про відсутність законних підстав для поновлення його на квартирному обліку в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області (а.с. 26-27).

Вважаючи свої права порушеними, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд враховує таке.

Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до ст. 1 Закону №2011-XII соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Статтею 12 Закону №2011-XII передбачено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абз.1 п.1).

Військовослужбовці строкової військової служби та військовослужбовці, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період або на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, розміщуються в казармах (на кораблях) згідно із Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України. За ними зберігаються жилі приміщення, які вони займали до призову на строкову військову службу та військову службу під час мобілізації, на особливий період або на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (абз.2 п.1).

Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства (абз. 3 п. 1).

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абз. 4 п. 1).

Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла (абз. 1 п. 9).

Відповідно до ст. 37 Житлового кодексу України облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Житлового кодексу України громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється цим Кодексом та законодавством України (ст.38 Житлового кодексу України).

Механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей, визначає Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 (далі - Порядок №1081).

Пунктом 2 Порядку № 1081 встановлено, що військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими житловими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства.

У разі відсутності службового житлового приміщення у військовій частині військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безоплатно у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні - в сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в зазначених казармах повинні відповідати вимогам, які висуваються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян.

Військовослужбовці офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу і не перебувають у шлюбі, у разі відсутності службового житлового приміщення розміщуються в гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян, а сімейні - в сімейних гуртожитках.

У разі відсутності можливості розміщення військовослужбовців у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, гуртожитках (сімейних гуртожитках) для військовослужбовців офіцерського складу, в тому числі для тих, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, та членів їх сімей військова частина орендує житло або за бажанням військовослужбовця виплачує йому грошову компенсацію за піднайом (найом) житлового приміщення відповідно до Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, розвідувальних органів, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 450.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1081 військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Житлові приміщення надаються військовослужбовцям у межах норм, встановлених законодавством.

Відповідно до п. 22 Порядку №1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

За змістом п.24 Порядку №1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Пункт 25 Порядку № 1081 передбачено, що на кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа.

Облікова справа зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання протягом п'яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом - в квартирно-експлуатаційному органі. Після закінчення зазначеного строку справа знищується у встановленому порядку.

Військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла (п. 26 Порядку № 1081).

Пункт 30 Порядку № 1081 встановлює, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі:

поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;

засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;

звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;

в інших випадках, передбачених законодавством.

Порядок забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців, які проходять військову службу в Адміністрації Держспецзв'язку, її територіальних органах, Головному управлінні урядового фельд'єгерського зв'язку Держспецзв'язку та підрозділах урядового фельд'єгерського зв'язку, територіальних підрозділах, закладах, установах та інших організаціях Держспецзв'язку (далі - підрозділи Держспецзв'язку) та потребують поліпшення житлових умов, осіб, звільнених зі служби в Держспецзв'язку на посадах осіб рядового та начальницького складу, звільнених в запас або у відставку з військової служби в Держспецзв'язку, що залишилися перебувати на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у підрозділах Держспецзв'язку після звільнення, та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців та членів сімей осіб рядового і начальницького складу, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби та служби на посадах осіб рядового і начальницького складу (далі - члени їх сімей), визначає Інструкція про організацію забезпечення житловими приміщеннями особового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членів сімей, затверджена наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України 05.01.2016 № 3 (далі - Інструкція №3).

Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції №3 військовослужбовці Держспецзв'язку та члени їх сімей мають право забезпечуватися житловими приміщеннями за місцем проживання виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або районних державних адміністрацій (далі - виконавчі органи) на загальних підставах відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 3 розділу І Інструкції №3 забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців Держспецзв'язку та членів їх сімей здійснюється шляхом: надання службових житлових приміщень; надання житлових приміщень для постійного проживання; надання житлової площі у гуртожитках курсантам навчальних закладів Держспецзв'язку (далі - курсанти), слухачам навчальних закладів Держспецзв'язку і військовослужбовцям Держспецзв'язку, які проходять військову службу в Держспецзв'язку за контрактом і перебувають у шлюбі; оренди житлових приміщень; виплати грошової компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення; виплати грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення.

Абзацом 1 пункту 4 розділу І Інструкції №3 передбачено, що військовослужбовці Держспецзв'язку та члени їх сімей, які проживають разом з ними (крім курсантів), за відсутності в них житла для постійного проживання в населених пунктах за місцем проходження військової служби та/або в безпосередній близькості від місця проходження військової служби, що дає змогу щодня своєчасно прибувати до місця проходження військової служби (далі - близько розташовані населені пункти), забезпечуються службовими житловими приміщеннями.

Відповідно до п. 5 розділу І Інструкції №3 військовослужбовцям Держспецзв'язку, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання житлове приміщення.

Забезпечення військовослужбовців Держспецзв'язку та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного із числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла або надання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення.

Житлові приміщення надаються військовослужбовцям Держспецзв'язку у межах норм, установлених законодавством.

З метою дотримання вимог законодавства під час ведення обліку військовослужбовців Держспецзв'язку, які потребують поліпшення житлових умов, та членів їх сімей (далі - квартирний облік), розподілу житлової площі, призначеної для постійного проживання, та контролю за використанням житлових приміщень в Адміністрації Держспецзв'язку (підрозділах Держспецзв'язку) створюються житлово-побутові комісії (далі - ЖПК) (п. 6 розділу І Інструкції №3).

Підстави зняття військовослужбовців Держспецзв'язку з такого обліку наведені в п. 13 розділу ІІІ Інструкції №3, згідно з яким військовослужбовці Держспецзв'язку знімаються з квартирного обліку у разі:

поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житлового приміщення;

засудження військовослужбовця Держспецзв'язку до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;

звільнення з військової служби в Держспецзв'язку через службову невідповідність, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем Держспецзв'язку;

подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, внесення у Списки;

отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення;

звільнення в запас або у відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій службі у разі, якщо інше не передбачено законодавством;

обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, які звільнені у запас або у відставку;

в інших випадках, передбачених законодавством.

Таким чином, ні Порядок № 1081 (п.30), ні Інструкція № 3 (п. 13 розділу ІІІ) не містить вичерпного переліку підстав для зняття військовослужбовця з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, оскільки передбачають можливість зняття особи з обліку й в інших передбачених законодавством випадках.

Крім того, згідно зі ст.40 Житлового кодексу України громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках, зокрема, припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України (п. 3 ч. 2).

Аналогічний правовий підхід відображено в пункті 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР, Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 (далі - Правила №470), згідно з яким громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках, зокрема, припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР.

Відтак, припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією є підставою для зняття особи з квартирного обліку за місцем роботи.

При цьому, пунктом 12 розділу ІІІ Інструкції №3 передбачено, що залишаються на обліку до одержання житла з державного житлового фонду:

військовослужбовці Держспецзв'язку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання їх на військовій службі;

військовослужбовці Держспецзв'язку, направлені на навчання до закладів освіти Держспецзв'язку, які забезпечуються гуртожитками на час навчання та звільняють їх після навчання;

члени сімей військовослужбовців Держспецзв'язку, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби в Держспецзв'язку, які перебувають на квартирному обліку та потребують поліпшення житлових умов.

При ліквідації підрозділу Держспецзв'язку особи, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, зараховуються на квартирний облік в Адміністрації Держспецзв'язку чи підрозділі Держспецзв'язку за територіальною ознакою згідно з наказом Адміністрації Держспецзв'язку.

Зазначені особи зараховуються на квартирний облік з урахуванням вимог, визначених у пункті 8 цього розділу.

Так, пунктом 8 розділу ІІІ Інструкції №3 визначено, що військовослужбовці Держспецзв'язку, які перебувають на квартирному обліку, у разі переміщення по військовій службі в Держспецзв'язку, пов'язаного з переїздом в іншу місцевість, зараховуються на квартирний облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку, а також у Списках.

Факт і підстави перебування військовослужбовця Держспецзв'язку на квартирному обліку та у Списках, а також утримання житлової площі підтверджуються довідкою з попереднього місця служби про те, чи перебував(ла) на квартирному обліку і на яких підставах (додаток 8), та довідкою з попереднього місця служби про те, чи утримував(ла) (здавав(ла)) житлову площу (додаток 9).

При переміщенні військовослужбовця Держспецзв'язку по військовій службі в Держспецзв'язку, пов'язаному з переїздом в іншу місцевість, його облікова справа через підрозділ документального забезпечення Адміністрації Держспецзв'язку (підрозділів Держспецзв'язку) надсилається до нового місця служби.

У зв'язку з особливостями військової служби в Держспецзв'язку, пов'язаними із частими змінами місця проживання, військовослужбовці Держспецзв'язку зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у населеному пункті.

Отже, пунктом 8 розділу ІІІ Інструкції №3 та пунктом 26 Порядку № 1081 передбачено, що підставою зняття військовослужбовця Держспецзв'язку з квартирного обліку є, зокрема, його переміщення по військовій службі в Держспецзв'язку, пов'язаного з переїздом в іншу місцевість. При цьому, зарахування його на квартирний облік за новим місцем служби здійснюється із збереженням часу перебування на квартирному обліку за попереднім місцем служби.

Як встановлено судом з витягу з наказу голови Держспецзв'язку від 25.02.2023 №129-ОС (а.с. 19), полковника ОСОБА_1 призначено відповідно до пп. 5 п. 69 (на рівнозначну посаду - у зв'язку із скороченням татів або проведенням організаційних заходів) Положення 01.03.2023 в Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області, тобто переміщено в іншу місцевість.

За змістом витягу з протоколу СЖПК Управління Держспецзв'язку в Рівненській області та Відділу УФЗ Держспецзв'язку в м. Рівне від 22.07.2024 № 3 (а.с. 21) ОСОБА_1 був знятий з квартирного обліку в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області на підставі вищевказаного наказу та відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Інструкції №3.

Облікову (житлову) справу ОСОБА_1 відповідач-1 супровідним листом від 23.07.2024 №42/13-29/ВН (а.с. 20) надіслав до Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області зарахування його на квартирний облік за новим місцем служби відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Інструкції №3.

Оскільки судом встановлено та сторонами не заперечуються, що позивача згідно з наказом голови Держспецзв'язку від 25.02.2023 №129-ОС було переміщено по військовій службі в Держспецзв'язку в іншу місцевість в Кіровоградській області, то рішення відповідача-1 про зняття позивача з квартирного обліку прийняте у відповідності до приписів проаналізованого вище законодавства, отже правомірно.

Щодо покликань позивача на порушення відповідачем-1 процедури розгляду питання про виключення позивача зі списків осіб, які потребують покращення житлових умов, зокрема, в частині розгляду такого питання за його відсутності, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 28 Правил №470 зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку).

При розгляді цих питань на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи.

Відповідно до п. 11 розділу 2 Інструкції №3 на засіданні ЖПК має право бути присутнім військовослужбовець Держспецзв'язку, справа якого розглядається.

Перевіряючи вплив зазначеного порушення на законність прийняття оскаржуваного рішення, суд враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 813/1790/18, згідно з якою ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків і, на противагу йому, принцип формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення. Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.

Застосовуючи наведений підхід до цієї справи, суд зазначає, що присутність позивача при розгляді питання про зняття його з квартирного обліку об'єктивно не вплинула б на правильність висновків відповідача-1 щодо наявності підстав для виключення позивача з квартирного обліку, оскільки СЖПК Управління Держспецзв'язку в Рівненській області та Відділу УФЗ Держспецзв'язку в м. Рівне в силу імперативних приписів п. 8 розділу ІІІ Інструкції №3 повинна була прийняти рішення про зняття позивача з квартирного обліку за обставин переміщення його по військовій службі в Держспецзв'язку в іншу місцевість.

Отже, у контексті спірних правовідносин, порушення відповідачем процедури розгляду питання про виключення позивача зі списків осіб, які потребують покращення житлових умов, зокрема, в частині розгляду такого питання за його відсутності, не може слугувати самостійною та достатньою підставою для висновку про протиправність оскаржуваного рішення.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 3 для зарахування на квартирний облік військовослужбовець Держспецзв'язку подає на ім'я начальника підрозділу Держспецзв'язку рапорт за формою відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції.

Враховуючи викладене, беручи до уваги зміст пункту 8 розділу ІІІ Інструкції №3 щодо зарахування військовослужбовця на квартирний облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку, а також у Списках, суд дійшов висновку, що право позивача на отримання житла не було порушене. Адже позивач може реалізувати своє право на отримання житла відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 3 шляхом подання рапорту про зарахування на квартирний облік за новим місцем служби.

Матеріали судової справи не містять доказів звернення позивача за новим місцем служби з рапортом про зарахування його на квартирний облік.

При цьому, покликання позивача на те, що його рапорт від 07.08.2024 про реєстрацію місця проживання за місцем проходження військової служби - Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області (а.с. 22) залишено без задоволення на підставі доповідної записки Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області від 08.08.2024 та листа Департаменту надання адміністративних послуг Кропивницької міської ради від 25.12.2023 № 267/13 (а.с. 23-24), відтак, внаслідок переведення до нового місця служби він позбавлений права реалізувати своє право на житло, суд вважає безпідставним, оскільки рапорт «про реєстрацію місця проживання за місцем проходження військової служби» не є тотожним рапорту «про зарахування на квартирний облік за новим місцем служби».

Таким чином, покликання позивача на неможливість зареєструвати місце проживання за місцем знаходження підрозділу Держспецзв'язку за місцем проходження військової служби в Управлінні Держспецзв'язку в Кіровоградській області, як передумову для зарахування на квартирний облік, є необґрунтованим та безпідставним.

Своєю чергою доводи позивача щодо реєстрації його місця проживання в м. Рівному (за попереднім місцем проходження військової служби в Управлінні Держспецзв'язку в Рівненській області), як на підставу протиправності зняття його з квартирного обліку відповідачем-1 та наявність підстав для поновлення на такому обліку зводяться лише до того, що позивач бажає перебувати на квартирному обліку за місцем реєстрації.

Відповідно до частини першої статті 39 Житлового кодексу громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов:

за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті;

за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншого громадського об'єднання і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.

За змістом пункту 8 Правил № 470 квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів (абз. 1).

Облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і в виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання (абз. 2).

Системний аналіз вищезазначених правових норм житлового законодавства дають підстави для висновку, що військовослужбовці беруться на квартирний облік за місцем проходження військової служби або за місцем проживання.

Таким чином, за наявності у позивача бажання перебувати на квартирному обліку за місцем проживання, він не позбавлений права звернутися до органу місцевого самоврядування за місцем проживання для постановки його на такий облік.

Разом з тим, для постановки на квартирний облік позивач не звертався ні до Управління Держспецзв'язку в Кіровоградській області - за місцем проходження військової служби, ні до органу місцевого самоврядування - за місцем проживання.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення СЖПК Управління Держспецзв'язку в Рівненській області та Відділу урядового фельд'єгерського зв'язку Держспецзв'язку в місті Рівне, оформлене протоколом № 3 від 22.07.2024, про зняття позивача з квартирного обліку.

Суд зауважує, що в розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Суд зазначає, що ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Таким чином, передумовою для можливості задоволення позовних вимог щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення таким суб'єктом протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які у даному випадку відсутні.

Також суд зазначає, що зібраними у справі доказами не підтверджується факт порушення житлових прав та законних інтересів позивача внаслідок рішень, дій чи бездіяльності відповідача-2, що виключає підстави для застосування заходів судового захисту.

З огляду на викладене, в ході судового розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи позивача щодо протиправності поведінки відповідачів в межах спірних правовідносин, а тому позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи результати судового розгляду справи, судові витрати відповідно до статті 139 КАС України не розподіляються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Рівненській області, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Рівненській області (вул. Відінська, 4, м. Рівне, Рівненський р-н, Рівненська обл., 33023. ЄДРПОУ/РНОКПП 34781305) Відповідач - Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (вул. Солом'янська, 13, м. Київ, 03110. ЄДРПОУ/РНОКПП 34620942)

Повний текст рішення складений 25 вересня 2025 року.

Суддя Н.О. Дорошенко