Справа № 420/3612/25
25 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 11.02.2025 р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснити відповідні виплати з 21.01.2022 року з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно не дійснено перерахунк пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 11.02.2025 р.
Ухвалою від 10.02.2025 року адміністративний позов залишено без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою від 18.02.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху, продовживши строк на усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 10.03.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі ст. 262 КАС України у межах строків, визначених ст. 258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.12.2015 перебуває на обліку в Головному управлінні, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 21.01.2022 позивача переведено на пенсію за віком, обчислену як працюючій особі при страховому стажі 37 років 1 місяць (враховано по 30.09.2021), середньомісячній заробітній платі 6580,68 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 30.09.2021 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір з 21.01.2022 становив 2515,49 грн.
Відповідачем представнику позивача надано роз'яснення щодо порядку та норм законодавства на підставі яких здійснено нарахування та виплату пенсії, та повідомлено про періоди роботи які Головним управлінням переглянуто (Лист від 27.02.2025 №5236-3880/К-02/8-1500/25).
Відповідач вказує, що в позовній заяві не зазначено підстав для перерахунку пенсії та не зазначено про надання додаткових документів для здійснення перерахунку пенсії позивача, хоча відповідач страховий стаж переглянув та зарахував період навчання згідно диплому та періоди роботи по 31.12.2003 згідно записів трудової книжки, а період роботи з 01.01.2004 за наявними відомостями про сплату страхових внесків до даними персоніфікованого обліку.
При цьому, відповідач зазначає, що зі змісту позовної заяви (з урахуванням уточнень) вбачається, що вказані в ній вимоги є нечіткими та незрозумілими, позивач не вказує в чому конкретно полягає порушення її особистих прав, свобод та інтересів з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та яким чином дії або бездіяльність відповідача впливають на її права та обов'язки як безпосереднього суб'єкта правовідносин.
За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.12.2015 перебуває на обліку в Головному управлінні, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 21.01.2022 позивача переведено на пенсію за віком, обчислену як працюючій особі при страховому стажі 37 років 1 місяць (враховано по 30.09.2021), середньомісячній заробітній платі 6580,68 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 30.09.2021 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір з 21.01.2022 становив 2515,49 грн.
Позивачка звернулась до відповідача із заявою від 11.02.2025 року, в якій просила здійснити новий перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснити відповідні виплати з 21.01.2022 року.
При цьому, позивачкою не було конкретизовано, який саме перерахунок необхідно здійснити.
Як вбачається зі змісту заяви, відповідно до трудової книжки серія НОМЕР_1 від 17.08.1983, ОСОБА_1 у період з 15.08.1983 по 10.10.1985 працювала вихователем групи подовженого дня в Старо-Некрасівській СШ; з 16.10.1985 по 5.11.1985 вчителем початкових класів в Вінницькій СШ № 19; з 15.11.1985 по 13.12.1985 вчителем початкових класів в Ізмаїльській СШ № 10; з 11.01.1986 по 01.09.1986 вчителем української мови та літератури в Ізмаїльській СШ № 10; з 01.09.1986 по 01.09.2003 - вчителем початкових класів в Ізмаїльській СШ № 10.
На думку позивача, вищезазначений період роботи ОСОБА_1 не зараховано до спеціального стажу, водночас, як підтверджено матеріалами справи, позивач працювала вчителем.
Відповідач листом №5236-3880/К-02/8-1500/25 від 27.02.2025 року повідомив позивача, що з 01.12.2015 ОСОБА_1 отримувала пенсію за вислугу років (працівник освіти). За заявою від 21.01.2022 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону, обчислену при страховому стажі 37 років 1 місяць (враховано по 30.09.2021), середньомісячній заробітній платі 6580,68 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 30.09.2021 за даними персоніфікованого обліку, та її розмір з 21.01.2022 становив 2515,49 грн. До страхового стажу зараховано період навчання згідно диплому та періоди роботи по 31.12.2003 згідно записів трудової книжки. За результатами перевірки електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що страховий стаж з 03.09.2007 по 30.11.2015 обчислено по періодам трудової діяльності згідно записів в трудовій книжці, без урахування сплати страхових внесків, в зв'язку з чим 25.02.2025 до відділу перерахунків пенсій №3 направлено службову записку щодо перегляду страхового стажу з урахуванням сплати страхових внесків.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Положенням статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 N 1788-XII (далі також Закон N 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 N 1058-IV (далі також Закон N 1058-IV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
Статтею 8 Закону N 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до п. 2-1 Перехідних положень Закону1058-IV, особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений ст.ст. 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Судом встановлено, що позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій зазначила, що відповідно до трудової книжки серія НОМЕР_1 від 17.08.1983, ОСОБА_1 у період з 15.08.1983 по 10.10.1985 працювала вихователем групи подовженого дня в Старо-Некрасівській СШ; з 16.10.1985 по 5.11.1985 вчителем початкових класів в Вінницькій СШ № 19; з 15.11.1985 по 13.12.1985 вчителем початкових класів в Ізмаїльській СШ № 10; з 11.01.1986 по 01.09.1986 вчителем української мови та літератури в Ізмаїльській СШ № 10; з 01.09.1986 по 01.09.2003 - вчителем початкових класів в Ізмаїльській СШ № 10.
На думку позивача, вищезазначений період роботи ОСОБА_1 не зараховано до спеціального стажу, водночас, як підтверджено матеріалами справи, позивач працювала вчителем.
Водночас, особливості подання заяви про призначення пенсії визначені статтею 44 Закону, частиною 1 якої передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правління Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через свого представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
На виконання вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2015 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Порядок).
Розділ І вказаного Порядку дублює положення Закону, якими визначено необхідність подання заяви про призначення пенсії особисто пенсіонером або його представником.
Водночас, частиною 5 статті 45 Закону передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 4.3 розділу ІV Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже, рішення про призначення пенсії за наявності необхідних документів або про відмову в призначенні такої приймається протягом 10 днів з дня надходження відповідної заяви.
Однак, судом встановлено, що протягом 10 днів з дня подання позивачем заяви про призначення пенсії органом Пенсійного фонду не прийнято рішення про призначення пенсії, як і не прийнято рішення про відмову в призначенні такої, що свідчить про допущення бездіяльності під час розгляду заяви позивача.
Лист-повідомлення не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України.
При цьому, суд звертає увагу, що заява позивача датована 11.02.2025 року, при цьому, з позовом до суду позивачка звернулась 01.02.2025 року, отже дата заяви є опискою позивача.
За наведених обставин суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у неприйнятті рішення про призначення чи відмову в призначенні/перерахунку пенсії за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 адже, як встановлено судом, органом Пенсійного фонду не прийнято належного рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення/перерахунок пенсії, що позбавляє можливості надати оцінку такому рішенню.
З метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, на переконання суду, необхідно зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 11.02.2025 року, що, в свою чергу, виключає можливість задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити позивачу виплату, оскільки, як встановлено судом, відповідачем неналежним чином розглянуто заяву позивача про перерахунок пенсії.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статтей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі статтею 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням висновку суду про часткове задоволення позову, наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області, що полягає у неприйнятті рішення про призначення/перерахунок чи відмову в призначенні/перерахунку пенсії за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.02.2025 року у строк, визначений статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 11.02.2025 року та прийняти відповідне рішення.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень, двадцять копійок).
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Самойлюк Г.П.