Рішення від 25.09.2025 по справі 420/5757/25

Справа № 420/5757/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 03.03.2025 року адміністративний позов залишено без руху та позивачу надано час для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду з відповідними доказами поважності причин його пропуску.

На виконання ухвали суду від 03.03.2025 року позивачем подано уточнений адміністративний позов, в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом міністрів України, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) за грудень 2020 року та з березня 2021 року по 19 липня 2022 року;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2) за грудень 2020 року та з березня 2021 року по 19 липня 2022 року;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за 2 424 години;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплати ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за 2 424 години.

Ухвалою суду від 17.03.2025 року позивачу продовжено строк для усунення недоліків.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 з 07 листопада 2015 року по 29 лютого 2024 року проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Одеській області та наказом ГУНП в Одеській області від 29 лютого 2024 року № 289 о/с капітана поліції ОСОБА_1 , інспектора сектору реагування патрульної поліції відділу поліції № 1 Подільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п.2 ч. 1 ст. 77 за станом здоров'я (через хворобу).

Позивач вказує, що ГУНП в Одеській області листом від 27.01.2025 року № 3435-2025 повідомило: за період з 2015 по 2024 роки, жодних довідок обліку несення служби в нічний час ОСОБА_1 до УФЗБО не надходило. Тому для наразування та виплати доплати за службу в нічний час за вищевказаний період ОСОБА_1 підстав немає; додаткова доплата за службу в особливих умовах (період карантину) здійснювалася за період з березня по листопад 2020 року, січень-лютий 2021 року.

Як зазначає позивач у позовній заяві, в грудні 2020 року та з березня 2021 року додаткова доплата за службу в особливих умовах, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 року позивачу не нараховувалась і не виплачувалась. Листом № 3/124/аз від 09.12.2024 року Управління превентивної діяльності ГУНП Одеській області надало збірну інформацію про несення служби ОСОБА_2 за період з 2019 рік по 2024 рік. З аналізу наданої інформації вбачається, що ОСОБА_1 залучався до служби наступним чином: 1) Відділом поліції № 1 (Любашівське ВП) Подільського РУП ГУНП в Одеській області - з 01.01.2019 року по 29.02.2024 року. За вказаний період до нічної служби був залучений 311 разів; 2) Відділенням поліції № 2 (Ширяївське ВП) Березівського РВП ГУНП в Одеській області - з 18.09.2019 року по 26.02.2021 року. За вказаний період до нічної служби був залучений 142 рази. Таким чином, за період з 2019 року по 2024 рік ОСОБА_2 був залучений до нічної служби 453 рази (311+142). З огляду на те, що служба в нічний час триває 8 годин, загальний час служби в нічний час ОСОБА_2 складає 3624 години (453х8).

Позивач вважає дії відповідача, які полягають у відмові у виплаті ОСОБА_1 доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2), доплати за службу в нічний час, протиправними.

При цьому, у заяві про уточнення позовних вимог позивач вказує, що за інформацією наданою ГУНП в Одеській області в листі № 3/124/аз від 09.12.2024 року ОСОБА_1 до служби в нічний час за період з 01.01.2019 року по 19.07.2022 року був залучений 303 рази (161 раз в Любашівському ВП + 142 рази в Ширяївське ВП). З огляду на те, що служба в нічний час триває 8 годин, загальний час служби в нічний час складає 2 424 години (303 х 8).

Ухвалою суду від 04.04.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

До суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача зазначає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Представник відповідача вказує у відзиві, що не вбачається надання будь-яких доказів, які б підтверджували яким чином в результаті виконання службових обов'язків Позивач забезпечував життєдіяльність населення у спірний період, зокрема, виконував завдання, визначені постановою КМУ від 09.12.2020 № 1236. відповідно до листа начальника відділу поліції №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, де безпосередньо проходив службу позивач, у період часу за березень 2021 по липень 2023 рік до завдань, визначених у постанові КМУ від 20.04.2020 № 375 та постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 - не залучався. Правових підстав для нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення у період часу з 01 березня 2021 по липень 2023 рік у розмірі до 50 % від грошового забезпечення, пропорційно відпрацьованому часу під час виконання службових обов'язків в умовах безпосереднього контакту з населення не має, оскільки позивач у спірний період не виконувалися завдання з забезпечення життєдіяльності населення, визначені постановою КМУ від 09.12.2020 № 1236, лише виконання яких, в свою чергу, могли були б підставою для здійснення доплати.

Також представник відповідача зазначає, що службою в нічний час вважається період з 22.00 до 06.00 (8 годин) однак в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин які в свою чергу не включаються в службовий час. Тобто з наведеного слід зробити висновок, що у період з 22.00 до 06.00 службовий час складає - 6 годин (8 годин - 2 години перерви = 6 годин). Перерва надається особі в обов'язковому порядку. Той факт яким чином поліцейський нею скористався (спав, палив, вживав їжу чи продовжував перебувати на робочому місці) ніяк не впливає на реалізацію імперативу - перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Як вбачається з матеріалів справи за період з 2019 по 2023 роки, жодних довідок обліку несення служби в нічний час ОСОБА_1 , які оформлюються керівником підрозділу для обліку фактичного часу служби в нічний час для нарахування відповідної доплати до фінансового підрозділу не надходило.

Ухвалою суду від 02.05.2025 року заяву представника відповідача про продовження строку на подання відзиву на позов та витребуваних доказів - задоволено.

До суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначається, що згідно листа УІАП ГУНП в Одеській області від 10.05.2025 року №21881-2025 в ІП «Адмінпрактика» інформаційно-комунікаційній системи «Інформаційний портал Національної поліції України» за періоди з 01.03.2020 по 19.07.2022 обліковується 82 адміністративних матеріалів (у вигляді постанов, протоколів), які складалися ОСОБА_1 . Таким чином, твердження відповідача щодо не залучення ОСОБА_1 у період часу березня 2020 року по травень 2020 року, грудень 2020 року та з 01.03.2020 по 19.07.2022 року до завдань, визначених у постанові КМУ від 20.04.2020 № 375 та постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 не знаходять свого підтвердження, оскільки наявність адміністративних матеріалів свідчить про безпосередній контакт з населенням. Відповідачем жодним чином не було доведено, що ОСОБА_1 використовував перерву тривалістю 2 години. Більш того, зазначаємо що це право поліцейського, а не обов'язок.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07 листопада 2015 року та наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 29 лютого 2024 року № 289о/с капітана поліції ОСОБА_1 , інспектора сектору реагування патрульної поліції відділу поліції № 1 Подільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, з 29.02.2024 року відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п.2 ч. 1 ст.77 за станом здоров'я (через хворобу).

Листом Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області № 3/124/аз від 09.12.2024 року зазначено, що відповідно до Переліку видів документів, що створюються під час діяльності центрального органу управління поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, підприємств, закладів і установ, що належать до сфери управління Національної поліції України, із зазначенням строків їх зберігання, затвердженого наказом Національної поліції України від 23.08.2016 № 737 (зі змінами, внесеними наказом НПУ від 27.11.2018 № 1090) термін зберігання книг нарядів сплив, тому надати інформацію несення служби ОСОБА_3 у період з листопада 2015 по 2018 рік не вдається можливим.

Також у зазначеному листі було надано інформацію про облік несення служби ОСОБА_1 в нічний час за період 01.01.2019 по 29.02.2024.

Представником позивача до відповідача було подано адвокатський запит від 20.01.2025 року, в якому останній просив надати інформацію чи виплачувалася ОСОБА_1 доплата за службу в нічний час та доплата за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2) за період проходження служби в ГУНП в Одеській області та за період проходження служби в ГУНП в Одеській області.

Відповідно до листа управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Одеській області від 27.01.2025 року №3435-2025 за період з 2015 по 2024 роки, жодних довідок обліку несення служби в нічний час ОСОБА_1 до УФЗБО не надходило. Тому для нарахування та виплати доплати за службу в нічний час за вищевказаний період ОСОБА_1 підстав немає та що доплата за службу в особливих умовах (період карантину) здійснювалася за період з березня по листопад 2020 року, січень-лютий 2021 року.

Позивач вважає дії відповідача, які полягають у невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2), та доплати за службу в нічний час протиправним, що зумовило його звернутися до суду із даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно із п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.11.2020 № 211 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) установлено з 12 березня на усій території України карантин.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 29.04.2020 № 342 установлено, що обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, установлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не застосовується для таких категорій посад, а саме: поліцейські, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

За приписами пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 342 визначення переліку посад (професій) працівників, службових і посадових осіб, військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, поліцейських, зазначених у пункті 1 цієї постанови, з урахуванням специфіки їх участі у заходах, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об'єднаних сил (ООС), здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади, іншим державним органом.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» від 29.04.2020 № 375 установлено, що на період дії карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.

Згідно із п.п.2 - 5 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї Постанови, працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), здійснюється у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).

Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику.

Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.

Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» від 10.06.2020 № 485 затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я.

У пункті 1 Порядку використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 485, вказано, що цей підзаконний нормативно-правовий акт визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.

Згідно із пунктом 2 Порядку використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 485, головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція.

Абзацами першим та другим пункту 4 Порядку використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 485, встановлено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів У країни з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На виконання п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 Міністерством внутрішніх справ видано наказ від 03.06.2020 № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину», яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським, 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема, шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Отже, вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які, внаслідок безпосереднього виконання своїх обов'язків, забезпечують життєдіяльність населення і мають безпосередній контакт з ним.

Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров'я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв'язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.

У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров'я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.

Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як морально-правовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.

Як установлено судом, у межах спірного періоду позивач проходив службу в поліції на посаді інспектора сектору реагування патрульної поліції відділу поліції №2 (Ширяївське ВП) Березівського РВП Головного управління Національної поліції в Одеській області та відділу поліції №1 (Любашівське ВП) Подільського РУП.

Згідно з листом управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Одеській області № 3435-2025 від 27.01.2025 року, у період з березня 2020 року по листопад 2020 року та з січня 2021 року по лютий 2021 року ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 доплата до грошового забезпечення.

Тобто, у такий період позивач забезпечував життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов'язків мав безпосередній контакт з населенням.

Однак, у грудні 2020 року та у період з лютого 2021 року по липень 2023 року нарахування та виплата такої доплати не проводилась.

Між тим, Головне управління Національної поліції в Одеській області жодним чином не обґрунтовує особливу специфіку роботи позивача, яка ним виконувалась з березня 2020 року по листопад 2020 року та з січня 2021 року по лютий 2021 року (місяці, у яких нараховано та виплачено додаткову доплату) та її відмінності від роботи, яка виконувалась ним у грудні 2020 року та з березня 2020 по 19 липня 2022 року (періоди, за які не було нараховано та виплачено додаткову доплату), враховуючи перебування позивача на тій же самій посаді і виконання тих же самих службових обов'язків.

З урахуванням вказаного суд вважає необгрунтованими доводи відповідача про те, що позивачем у спірний період не виконувалися завдання із забезпечення життєдіяльності населення, визначені постановою КМУ від 09.12.2020 № 1236, зважаючи на те, що не відповідачем не надані докази на підтвердження того, що функціональні обов'язки за посадою позивача у спірний період відрізняються від таких обов'язків, які виконував позивач у період, в який доплата йому нараховувалась.

Суд зазначає, що саме суб'єкт владних повноважень повинен довести наявність підстав, з огляду на які поліцейський позбавляється права на отримання спірної доплати.

Натомість, під час розгляду даної справи відповідачем таких підстав не наведено, а судом не установлено.

Щодо доводів відповідача, що фінансування для здійснення доплати поліцейським припинено суд зазначає, що такі доводи є безпідставними, оскільки відсутність коштів на рахунку відповідача для виплати доплати до грошового забезпечення поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Отже, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Крім того:

- постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 року № 485 “Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» виділено Міністерству внутрішніх справ 4680183,3 тис. гривень, зокрема Апарату Міністерства внутрішніх справ - 193274,2 тис. гривень, Національній гвардії - 125105,5 тис. гривень, Адміністрації Державної прикордонної служби - 103774,7 тис. гривень, Державній службі з надзвичайних ситуацій - 29109,9 тис. гривень, Національній поліції - 4228919 тис. гривень на безповоротній основі (видатки споживання), із фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками для здійснення доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Державної прикордонної служби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я.

- постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 року № 588 «Деякі питання здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров'я» відповідно до статті 36 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» здійснено розподіл бюджетних призначень, передбачених Міністерству фінансів у загальному фонді державного бюджету за програмою 3511380 Заходи, пов'язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками, шляхом передачі Міністерству внутрішніх справ частини бюджетних призначень у сумі 800 000 тис. гривень та їх установлення, зокрема Національній поліції у сумі 679261,3 тис. гривень (видатки споживання, з них оплата праці - 572520,2 тис. гривень) для здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, а тому відповідна частина доводів апеляційної скарги є необґрунтованою.

Відтак, зважаючи на викладене, суд доходить висновку про обгрунтованість позовних вимог позивача в цій частині та про наявність підстав для їх задоволення з урахуванням вимог ч.2 ст.9 КАС України шляхом:

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за грудень 2020 року та за період з березня 2020 по 19 липня 2022 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни»;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за грудень 2020 року та за період з березня 2020 по 19 липня 2022 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни».

Щодо позовних вимог в частині доплати за службу у нічний час, то суд виходить з такого.

Відповідно до частини 1, 2 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови КМУ №988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови КМУ №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських - наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Згідно з п. 5 розділу І Порядку №260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 розділу ІІ Порядку №260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цих Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з витягів з особової картки за період з 01.01.2019 року по 31.12.2022 року доплата за службу в нічний час відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась.

При цьому в листі Управління превентивного забезпечення ГУНП в Одеській області від 09.12.2024 року № 3/124/аз надано інформацію відділу поліції № 1 (Любашівськс ВП) Подільського РУП та відділення поліції № 2 (Ширяївське ВП) Березівського РВП ГУНП в Одеській області щодо несення служби в нічний час ОСОБА_3 у період з 01.01.2019 року по 19.07.2022 рік чергував разом 301 раз.

В позовній заяві представник позивача зазначив, що позивачу не виплачено доплату за 2424 години служби в нічний час (303х8).

При цьому, відповідач у відзиві вказує, що позивачу під час нічного чергування надається дві години часу відпочинку, які не підлягають оплаті.

Суд зазначає, що погоджується з такими доводами відповідача з огляду на передбачені п.11 розділу ІІ Порядку №260 норми щодо того, що перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Відтак, при обчисленні судом показника добових чергувань відповідно до якого відповідач зобов'язаний нарахувати та здійснити виплату доплати за несення служби в нічний час позивачу за період 01.01.2019 - 19.07.2022 з урахуванням положення п. 11 розділу ІІ Порядку № 260 є 1806 годин (301 чергувань х 6 годин).

З урахуванням вказаних обставин справи та приписів чинного законодавства, суд дійшов висновку, про часткове задоволення позовної вимоги щодо доплати за службу в нічний час, а саме позов підлягає задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області, що полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час у кількості 1806 години за період з 01.01.2019 року по 19.07.2022 року та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час у кількості 1806 години за період з 01.01.2019 року по 19.07.2022 року.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні та оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір".

Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.

Керуючись статтями 9, 12, 139, 242-246, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за грудень 2020 року та за період з березня 2020 по 19 липня 2022 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни».

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення за грудень 2020 року та за період з березня 2020 по 19 липня 2022 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.04. 2020 №375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни».

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області, що полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час у кількості 1806 години за період з 01.01.2019 року по 19.07.2022 року.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час у кількості 1806 години за період з 01.01.2019 року по 19.07.2022 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Одеській області (код ЄДРПОУ 40108740, адреса: вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014).

Суддя П.П. Марин