Рішення від 24.09.2025 по справі 420/34955/24

Справа № 420/34955/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якому позивач просить суд:

1.Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_2 додаткової винагороди, встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за прийняття ОСОБА_1 безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.01.2023 по 06.02.2023, з 20.02.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 31.05.2023 в розрахунку до 100 000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

2.Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 додаткову винагороду, встановлену п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за прийняття ОСОБА_1 безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.01.2023 по 06.02.2023 у сумі 121 428,57 грн, з 20.02.2023 по 30.04.2023 у сумі 232 142,86 грн, з 01.05.2023 по 31.05.2023 у сумі 100 000,00 грн, що разом за ці періоди становить до виплати 453 571,43 грн з урахуванням раніше виплачених сум..

В обґрунтування позову вказано, що солдат ОСОБА_1 наразі займає посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - кулеметника другого відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 )(проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 ). З початку повномасштабного вторгнення росії на територію України ОСОБА_1 бере безпосередню участь у бойових діях, забезпечує здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, зокрема ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебував безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) у період здійснення зазначених заходів та виконував бойові (спеціальні) завдання на лінії бойового зіткнення з противником у складі органу (підрозділу, у тому числі зведеного) Державної прикордонної служби України першого ешелону оборони в операційній зоні оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в наступні періоди: - з 01.01.2023 по 06.02.2023 (31 день у січні, 6 днів у лютому); - з 20.02.2023 по 30.04.2023 (9 днів у лютому, 31 день у березні, 30 днів у квітні); - з 01.05.2023 по 31.05.2023 (31 день). Зазначене підтверджується копією витягу з журналу бойових дій №6-98, копіями витягів з довідок військової частини НОМЕР_3 від 16.05.2023 №1871 та від 12.06.2023 №2/2229, які видані військовослужбовцям, які проходять військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , копією листа Оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28 січня 2024 року. Таким чином, ОСОБА_1 має право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу його участі у бойових діях та заходах забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. За вказані періоди ОСОБА_1 має право на отримання додаткової винагороди у наступних розмірах: 1) з 01.01.2023 по 06.02.2023: - січень - 100 000,00 грн (за повний місяць), - лютий - 21 428,57 грн (100 000,00 грн/28 днів х 6 днів), 2) з 20.02.2023 по 30.04.2023: - лютий - 32 142,86 грн (100 000,00 грн/28 днів х 9 днів); - березень - 100 000,00 грн (за повний місяць), - квітень - 100 000,00 грн (за повний місяць), 3) з 01.05.2023 по 31.05.2023: - травень - 100 000,00 грн (за повний місяць). Всього, 453 571,43 грн. Отже, за періоди з 01.01.2023 по 06.02.2023, з 20.02.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 31.05.2023 ОСОБА_1 має право на отримання додаткової винагороди, на підставі Постанови №168, у сумі 453 571,43 грн. Однак, як вбачається з розрахункових листів за січень-червень 2023 року, ОСОБА_2 не виплачувалась додаткова винагорода у розмірі до 100 000,00 грн за Постановою №168, що є протиправним та призвело до порушення прав позивача.

Ухвалою від 31.12.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

У своїх доводах відповідач зазначив, що в період часу з 01.01.2023 по 31.08.2024 солдат ОСОБА_1 перебував поза межами районів ведення воєнних (бойових) дій на Правому березі річки Дніпро, зокрема: н.п. Комишани, н.п. Білозерка Херсонської області, с.Жуків Тернопільської області, та виконував бойові спеціальні накази, не пов'язані з із безпосереднім вогневим контактом або вогневим ураженням військ країни агресора, тобто такі, що не підпадають під перелік визначений у межах пунктів 3 «Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», затвердженого наказом МВС України від 26.01.2023 №36, а отже права на додаткову грошову винагороду передбачену постановою КМУ №168 від 28.02.2022 у збільшеному до 100 000,00 грн. розмірі, за час такого перебування поза районами ведення воєнних (бойових) дій визначених наказами Головнокомандувача ЗСУ останній не набув. Натомість вищевказаний військовослужбовець щомісячно отримував додаткову грошову винагороду передбачену постановою КМУ №168 від 28.02.2022 у розмірі 30000 грн в розрахунку на місяць, пропорційно часу виконання службових обов'язків, бойових і спеціальних завдань поза районами ведення воєнних (бойових) дій.

З приводу наданих «витягів з довідок Військової частини НОМЕР_3 », відповідач звертає увагу, що такі є незаконно виданими та не мають жодного доказового значення, як і не можуть бути підставою для виплати додаткової грошової винагороди передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022 у збільшеному до 100000 грн розмірі, оскільки відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПС України від 07.07.2024 №2036-АГ «Про результати службового розслідування» було визначено, що вказані «витяги з довідок» виготовлені та розповсюджені без наявних на те правових підстав, за що відповідальну посадову особу, яка їх видавала було притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Окрім цього, у зв'язку із тим, що підстава для видання вказаних «витягів з довідок», тобто самі довідки Військової частини НОМЕР_3 , є незаконними та фіктивними документами, були внесені відомості про вчинення військовими службовими особами Військової частини НОМЕР_1 , недбалого ставлення до військової служби в умовах воєнного стану, що виразилось у безпідставному нарахуванні та виплаті підлеглим військовослужбовцям додаткової грошової винагороди передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022 на підставі фіктивних довідок Військової частини НОМЕР_3 (ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »), що спричинило тяжкі наслідки у вигляді спричинення матеріальної шкоди відповідно було зареєстровано кримінальне провадження №62024150010002857 від 21.11.2024.

За наведеного, відповідач вважає відсутніми підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Позивач надав відповідь на відзив, у якій наголосив на обґрунтованості своїх вимог та зазначає про безпідставність доводів відповідача. Зазначає, що заперечуючи щодо позовних вимог, відповідач, серед іншого, посилається на те, що позивач нібито перебував поза районами ведення бойових дій, тому не має права на отримання додаткової грошової винагороди до 100 000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у відповідних заходах. При цьому, відповідач підтверджує та не заперечує, що позивач у визначений позовом проміжок часу «виконував БОЙОВІ (спеціальні) завдання визначені в межах пунктів 4 «Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України»» (Порядок №36). П. 4 Порядку №36 встановлено перелік документів, які підтверджують участь у бойових діях та заходах. Жодних завдань, за виконання яких виплачується додаткова винагорода, цим пунктом не встановлено, тому відповідач послався на нього помилково, скоріш за все маючи на увазі пп. 4 п. 3 Порядку №36, яким в свою чергу визначено, що до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення воєнних (бойових) дій бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником. Тобто, відповідач не заперечує, а навпаки підтверджує, що позивач виконував завдання, які відносяться до безпосередньої участі в бойових діях або заходах. При цьому, відповідач зазначає, що за виконання цих завдань позивачу нарахована додаткова винагорода у розмірі 30 000,00 грн.

Позивачем звертається увага на приписи п. 1 ч. 2 Порядку №36 за якими, на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується у розмірі до 30 000 гривень військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (бойовими розпорядженнями) в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань: у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ (сил), а також у межах операційних зон угруповань військ (Сил оборони держави), залучених до заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії; наземної охорони та оборони об'єктів критичної інфраструктури; у районах ведення воєнних (бойових) дій у складі військових адміністрацій; із усебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій згідно з бойовими (логістичними) розпорядженнями, крім випадків здійснення такого забезпечення в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником. Перелік завдань, за які виплачується додаткова винагорода у розмірі 30 000,00 грн є вичерпним. Відповідач не довів та не підтвердив документально, що ОСОБА_1 виконував одне із цих завдань, за яке передбачена виплата винагороди у розмірі 30 000,00 грн та не спростував нашу позицію щодо цього, яка детально розписана у позовній заяві.

Позивач звертає увагу, що у позовній заяві ним зазначалось про те, що завдання, які виконував позивач, не підпадають під завдання, за які виплачується винагорода ані у розмірі 30 000,00 грн чи 50 000,00 грн, із посиланням, зокрема і на Порядок №36 (хоча відповідач у відзиві чомусь зазначає, що позивач не врахував норм Порядку №36). Натомість, відповідно до п. 3 ч. 2 Порядку №36, на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень, військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах. Перелік завдань, які відносяться до безпосередньої участі у бойових діях та заходах та за участь у яких виплачується додаткова винагорода у розмірі до 100 000,00 грн, наведено у п. 3 Порядку №36 і позивач виконував одне з цих завдань, тому має право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100 000,00 грн пропорційно участі у таких заходах.

Позивач наголошує на безпідставності посилань відповідача на виконання позивачем завдань поза межами районів ведення бойових дій, які визначені Головнокомандувачем ЗСУ. Зауважує, що відповідачем не надано рішень Головнокомандувача Збройних Сил України про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій на виконання Постанови №168. Також, на думку позивача є необґрунтованими заперечення відповідача на рахунок витягів з довідок Військової частини НОМЕР_3 з посилання відповідачем на наказ начальника НОМЕР_2 прикордонного загону «Про результатами службового розслідування» від 07.07.2024 №2036-АГ, оскільки із указаного наказу не вбачається, що витяги з довідок містять невідповідну інформацію. В наказі зазначено лише про перевищення меж наданих повноважень, неналежній і неякісній реєстрації та приймання документів, зокрема довідок Військової частини НОМЕР_3 . Тобто, відповідач не заперечує що такі довідки існують та є правомірними. Єдиним запереченням відповідача є те, що ці довідки у Військовій частині НОМЕР_1 при прийманні документації, зареєстровані невідповідним чином. При цьому, висновки, викладені в наказі про результати службового розслідування, не містять інформації, яка міститься у витязі з ЄРДР, хоча відповідач посилається на те, що саме результати розслідування стали підставою внесення відомостей до ЄРДР про вчинене правопорушення. Ці документи мають різний зміст. І з жодного з них не вбачається, що вони стосуються саме витягів з довідок із відомостями по ОСОБА_2 . Крім того, у витязі з ЄРДР про вчинення правопорушення не зазначено, які ж саме особи неправомірно видали довідки чи витяги з довідок, хоча у наказі про результати службового розслідування прізвище та ім'я особи зазначено. Це може свідчити лише про штучне створення відповідачем доказів нібито на підтвердження неправомірності довідок з метою уникнення стягнення з нього грошових коштів. До того ж, звернення до правоохоронного органу із заявою про вчинення кримінального правопорушення та реєстрація останнім цієї заяви не є доказом неправомірності будь-яких витягів із довідок. Відповідач не заперечує щодо документів, на підставі яких видані витяги з довідок, тобто сама довідка. Періоди виконання позивачем завдань, зазначені у витягах з довідок, збігаються з періодами, зазначеними у витязі із журналу бойових дій.

26.05.2025 позивачем надано додаткові пояснення по справі, в яких наведено судову практику з розгляду аналогічних спорів військовослужбовців з цим же відповідачем, по яким прийнято судами рішення про задоволення позовних вимог.

29.05.2025 відповідач надав листа про надання інформації із запереченнями щодо наданої позивачем судової практики, зробивши посилання на прийняті судами рішення про відмову у задоволенні позовних вимог військовослужбовців до цього ж відповідача у подібних правовідносинах.

21.07.2025 від позивача надійшли додаткові письмові пояснення у яких наголошує на обґрунтованості своїх вимог, зазначивши, що у спірний період ОСОБА_1 перебував на лінії зіткнення з противником - лінії розмежування у Херсонській області.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Згідно витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 05.04.2022 № 119-ОС «Про особовий склад», солдат ОСОБА_1 , який прибув для подальшого проходження військової служби з НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, був зарахований до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_1 ) та був призначений на посаду молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії - дозиметриста 2 групи інспекторів відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) з 05.04.2022.

Відповідно до біографічної довідки ОСОБА_1 від 06.01.2024, позивач проходить військову службу в НОМЕР_2 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України з 01.04.2024.

Безпосередньо з 05.04.2022 по 04.05.2024 - обіймав та виконував обов'язки за посадою молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії - дозиметриста 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

З 04.05.2022 по дату надання довідки - інспектор прикордонної служби 2 категорії - кулеметник другого відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави другого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ.

Відповідно до Витягу з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 20.08.2022 року №6/98 (гриф) том 2, від 01.01.2023 року №6/98 (гриф) том 1, від 08.08.2023 року №6/98 (гриф) том 2, виданого відносно солдата ОСОБА_1 :

-у період з 31.12.2022 по 06.02.2023 позивач перебував/знаходився у с.Комишани Херсонської області у складі підрозділу - ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де виконував бойові (спеціальні) завдання: реагування на можливі загрози та подальшого ефективного виконання завдань; висвітлення надводної обстановки, недопущення висадки десанту противника, організація служби на постах спостереження (Бойове розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №36-Р (гриф) від 27.11.2022;

-у період з 07.02.2023 по 19.02.2023 позивач перебував у відпустці у с.Жуківка Тернопільської області (наказ начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №53-ВВ від 01.02.2023);

-у період з 20.02.2023 по 05.06.2023 позивач перебував/знаходився на правому березі річки Кошева, вкл.Білозерка - викл.Херсон Херсонської області у складі підрозділу - ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де виконував бойові (спеціальні) завдання: недопущення діяльності ДРГ противника, розгортання цілодобової комплексної системи спостереження, взяття під вогневий контроль шляхів переміщення противника та завчасного виявлення ознак підготовки до наступальних дій (Бойове розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №63-Р (гриф) від 16.02.2023;

-06.06.2023 позивач перебував у АДРЕСА_1 , правий берег річки Кошева, Херсонської області, у зв'язку із руйнуванням Каховської ГЕС та різким підняттям рівня води в р.Дніпро, з метою збереження життя та здоров'я військовослужбовців (бойове розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №216-Р в(гриф) від 06.06.2023;

-у період з 06.06.2023 по 15.07.2023 позивач перебував/знаходився на правому березі річки Кошева, вкл.Білозерка - викл.Херсон Херсонської області у складі підрозділу - ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де виконував бойові (спеціальні) завдання: недопущення діяльності ДРГ противника, розгортання цілодобової комплексної системи спостереження, взяття під вогневий контроль шляхів переміщення противника та завчасного виявлення ознак підготовки до наступальних дій (Бойове розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №63-Р (гриф) від 16.02.2023;

-у період з 16.07.2023 по 20.07.2023, з 04.08.2023 по 31.08.2023 позивач перебував/знаходився у АДРЕСА_1 , правий берег річки Кошева, Херсонської області у складі підрозділу - ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де виконував бойові (спеціальні) завдання: недопущення діяльності ДРГ противника, розгортання цілодобової комплексної системи спостереження, взяття під вогневий контроль шляхів переміщення противника та завчасного виявлення ознак підготовки до наступальних дій (Бойове розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №63-Р (гриф) від 16.02.2023;

-у період з 21.07.2023 по 03.08.2023 позивач перебував/знаходився у відпустці (наказ начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №312-ВВ від 11.07.2023).

Згідно інформації з листів грошового забезпечення солдата ОСОБА_1 , виданих головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби), позивачу у січні 2023 року було виплачено додаткову грошову винагороду у розмірі 70000 грн, з лютого 2023 року по серпень 2023 позивач щомісячно отримував додаткову грошову винагороду передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у розмірі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідних бойових (спеціальних) завдань поза районами ведення воєнних (бойових) дій.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у не здійсненні нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди, встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за прийняття ОСОБА_1 безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.01.2023 по 06.02.2023, з 20.02.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 31.05.2023 в розрахунку до 100 000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, позивач вернувся до суду із цим позовом.

На підтвердження своїх доводів до позову ОСОБА_1 додано копію вже вищевказаного витягу з журналу бойових дій, та також копії витягів з довідки військової частини НОМЕР_3 від 12.06.2023 №2/2229 та з довідки військової частини НОМЕР_3 від 16.05.2023 №1871 щодо періодів участі позивача з 01.05.2023 по 31.05.2023, з 01.01.2023 по 06.02.2023, з 20.02.2023 по 30.04.2023 у бойових діях, які на думку позивача підтверджують його право на отримання за спірні періоди додаткової грошової винагороди передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022 у розмірі збільшеному до 100000,00 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.ч. 1-4 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби) визначає Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558 (далі Інструкція №558).

Згідно п.3, 5 7 Інструкції № 558 грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.

Розмір грошового забезпечення, що належить військовослужбовцю не за повний місяць, а за декілька днів, визначається, ураховуючи кількість календарних днів у цьому місяці.

Грошове забезпечення, що належить військовослужбовцю і своєчасно не виплачено йому або виплачено в меншому, ніж належало, розмірі, виплачується за весь період, протягом якого військовослужбовець мав право на нього.

24.02.2022 Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому, воєнний стан було продовжено. На час розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова № 168).

За приписами п.1 Постанови №168 (в редакції від 18.10.2022), встановлено, що на період дії воєнного стану, зокрема, військовослужбовцям Державної прикордонної служби виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 грн пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

З метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, Адміністрацією Держприкордонслужби прийнято накази, зокрема:

від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 року №168», пунктом 12 якого передбачено, що цей наказ застосовується з 24.02.2022;

від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», який застосовувався з 01.08.2022;

від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», який застосовувався з 01.12.2022 до набрання чинності наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 №36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України».

Згідно з пунктом 3 наказу №628/0/081-22АГ документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є: 1) бойовий наказ (бойове розпорядження); 2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них; 3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або в заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені, та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Вказаний перелік документів також був передбачений Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджених наказом МВС від 26.01.2023 №36 затверджено, який втратив чинність 05.09.2023 року на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ №726 від 01.09.2023.

За наведеного, для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у бойових діях або заходах у спірний період з січня по серпень 2023 року достатньо наявності одного документу з переліку: 1) бойовий наказ (бойове розпорядження); 2) журнал бойових дій, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення, або постові відомості; 3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу.

Відповідно до встановлених обставин справи, згідно наданих до справи сторонами копій витягу з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 20.08.2022 року №6/98 (гриф) том 2, від 01.01.2023 року №6/98 (гриф) том 1, від 08.08.2023 року №6/98 (гриф) том 2, виданого відносно солдата ОСОБА_1 , обставини про здійснення позивачем в період з 01.01.2023 по 31.08.2023 заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії підтверджуються та визнаються учасниками справи.

Спірним у даній справі є питання наявності у позивача права на отримання додаткової грошової винагороди за спірний період у збільшеному до 100 000,00 грн розмірі.

Суд зазначає, що за приписами пункту 1 Постанови №168 (в редакції від 18.10.2022) збільшена додаткова винагорода виплачується, зокрема, військовослужбовцям, які забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

В подальшому до Постанови №168 неодноразово вносились зміни, та зокрема, постановою КМУ від 20.01.2023 №43 після слів «перебуваючи безпосередньо в районах» доповнено словами «їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій РФ території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора,…».

Відповідно до п.2-1 постанови КМУ №168 та з метою визначення порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 №36 затверджений Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі Порядок №36).

Порядок №36 набув чинності 01.02.2023 року та втратив чинність 05.09.2023 року, отже підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Відповідно до п.2-6 Порядку № 36 на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується:

1) у розмірі до 30000 гривень військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (бойовими розпорядженнями) в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань:

у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України, які здійснюють управління діючими угрупованнями військ (сил), а також у межах операційних зон угруповань військ (Сил оборони держави), залучених до заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;

наземної охорони та оборони об'єктів критичної інфраструктури;

у районах ведення воєнних (бойових) дій у складі військових адміністрацій;

із усебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій згідно з бойовими (логістичними) розпорядженнями, крім випадків здійснення такого забезпечення в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

2) у розмірі, збільшеному до 50000 гривень, у порядку, визначеному абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки);

3) у розмірі, збільшеному до 100000 гривень, військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

До безпосередньої участі в бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення воєнних (бойових) дій: 1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно; 2) бойових (спеціальних) завдань з усебічного забезпечення органів (підрозділів) Держприкордонслужби, угруповань військ, інших складових сил оборони згідно з бойовим розпорядженням в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником; 3) бойових завдань з охорони об'єктів під час нанесення по них вогневого ураження противником, відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення їх у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою за умови безпосереднього вогневого контакту з противником; 4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником; 5) бойових (спеціальних) завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей; 6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями; 7) бойових (спеціальних) завдань у складі екіпажу корабля, катера, судна забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також виконання бойових завдань з пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів; 8) бойових (спеціальних) завдань у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування в умовах вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником.

Документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у воєнних (бойових) діях або заходах, є: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них; рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у бойових діях або заходах.

Облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях або заходах та виконують бойові (спеціальні) завдання, визначені підпунктами 1, 2 пункту 2 цих Порядку та умов, та підготовка проєктів наказів про виплату додаткової винагороди в органі Держприкордонслужби здійснюється штабами військових частин.

Начальники (командири) органів Держприкордонслужби, до яких відряджені (прикомандировані) військовослужбовці, щомісяця до 5 числа інформують органи Держприкордонслужби за місцем проходження служби військовослужбовців про їх безпосередню участь у бойових діях за минулий місяць.

Виплата додаткової винагороди військовослужбовцям здійснюється щомісяця за минулий місяць на підставі наказів Голови Державної прикордонної служби України, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) - на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня, які видаються до 8 числа поточного місяця.

П.7 Порядку № 36 визначено, що райони ведення воєнних (бойових) дій визначаються рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

За наведеного, умовами виплати на період воєнного стану військовослужбовцям, у т.ч. Держприкордонслужби, додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 р. № 168, у розмірі збільшено до 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, є: безпосередня участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених цих заходів.

Разом з цим, підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, що дає підстави для виплати додаткової винагороди у розмірі, збільшеному до 100000 грн., здійснюється на підставі відповідних документів, що передбачені вищенаведеними нормативно-правовими актами, тобто: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки) або бойове донесення, або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад, чи копії або витяги з них; рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах.

Як було встановлено судом, на підтвердження наявності права на отримання за спірні періоди позивачем додаткової грошової винагороди у розмірі збільшеному до 100000 грн. позивачем надано:

1.копію витягу з довідки військової частини НОМЕР_3 від 12.06.2023 №2/2229, у тому, що солдат ОСОБА_1 у період з 01.05.2023 по 31.05.2023 брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебував безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) у період здійснення зазначених заходів та виконував бойові (спеціальні) завдання, а саме під час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спецвльних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України першого ешелону оборони до батальйону включно в операційній зоні оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Підстава: бойове розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 05.03.2022 №323т, бойові розпорядження оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 19.11.2022 №29дск, від 26.11.2022 №320 дск, від 14.01.2023 № 1548дск, від 22.02.2023 №2497дск, від 18.03.2023 №3024т, від 30.03.2023 №3318т, журнал бойових дій від 01.01.2023 №6/98дск, рапорт начальника НОМЕР_2 прикордонного загону про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (вхідний від 07.06.2023 №2337);

2. копію витягу з довідки військової частини НОМЕР_3 від 16.05.2023 №1871, у тому, що солдат ОСОБА_1 у період 01.01.2023-06.02.2023, 20.02.2023-30.04.2023 брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебував безпосередньо в районах їх ведення (здійснення) у період здійснення зазначених заходів та виконував бойові (спеціальні) завдання, а саме під час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спецвльних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Державної прикордонної служби України першого ешелону оборони до батальйону включно в операційній зоні оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Підстава: бойове розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 05.03.2022 №323т, бойові розпорядження оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 19.11.2022 №29дск, від 26.11.2022 №320 дск, від 14.01.2023 № 1548дск, від 22.02.2023 №2497дск, від 18.03.2023 №3024т, від 30.03.2023 №3318т, журнал бойових дій від 01.01.2023 №6/98дск, рапорт начальника НОМЕР_2 прикордонного загону про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (вхідний від 12.05.2023 №1915).

Суд зазначає, що ч.4 ст.78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, судом з КП «Діловодство спеціалізованого суду» та даних Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що на розгляді в Одеському окружному адміністративному суді перебувала справа №420/34458/23, рішення суду в якій набрало законної сили, під час розгляду якої судом було встановлено, що згідно листа Військової частини НОМЕР_3 від 21.03.2024 року, довідки від 16.05.2023 № 1871 та від 12.06.2023 №2/2229 не видавались. Директивами Головнокомандувача Збройних Сил України за оперативним угрупованням військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » закріплено печатку військової частини НОМЕР_5 .

Суд звертає увагу, що указані вище надані представником позивача витяги з довідок військової частини НОМЕР_3 від 16.05.2023 №1871, від 12.06.2023 № 2/2229, завірені представником позивача, не містять підписів уповноважених осіб, які їх видали, не завірені печаткою оперативного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Також, до суду не надано доказів направлення оперативним угрупованням військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, в порядку, визначеному чинним законодавством витягів з довідок військової частини НОМЕР_3 від 16.05.2023 № 1871, від 12.06.2023 № 2/2229.

Крім того, згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.11.2024, в провадженні Територіального управління ДБР, розташованого у місті Миколаєві знаходиться кримінальне провадження, правова кваліфікація ч. 5 ст.426 КК України щодо військових службових осіб ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » стосовно видачі від імені ОК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (військової частини НОМЕР_3 ) довідки про участь військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військової частини) у бойових діях у складі ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.01.2023 по 31.05.2023 за №1849 від 11.05.2023, №1890 від 16.05.2023, №1871 від 16.05.2023, №1874 від 17.05.2023 та №2/2229 від 12.06.2023, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді безпідставної виплати зазначеним у довідках військовослужбовцям військової частини НОМЕР_1 додаткової винагороди у збільшеному до 100000 грн. розмірі.

Також, в матеріалах справи наявна копія витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ДПСУ №2036-АГ від 07.07.2024 «Про результати службового розслідування», проведеного за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків з боку окремих військовослужбовців НОМЕР_2 прикордонного загону, та за результатами якого такий факт неналежного виконання службових обов'язків підтвердився, зокрема у вигляді реалізації повноважень (прав) не передбачених посадовою інструкцією, тобто перевищенні меж наданих службових повноважень, неналежній і неякісній реєстрації та прийманні документів, які надходили до відділення контролю та документального забезпечення штабу, зокрема довідок Військової частини НОМЕР_3 , які не містять резолюцій керівників НОМЕР_2 прикордонного загону, безпідставному та незаконному виготовленні витягів з довідок іншої юридичної особи (установи, організації) - Військової частини НОМЕР_3 Міністерства оборони України, розпорядником та власником інформації в яких НОМЕР_2 прикордонний загін не був, розповсюдженні даних незаконних та навіть неналежним чином завірених витягів з довідок Військової частини НОМЕР_3 , тобто без печатки відділення контролю та документального забезпечення, низькій виконавській дисципліні, старшого офіцера оперативного відділу штабу НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України старшого лейтенанта ОСОБА_3 (П - 041370), у відповідності до статті 55 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

Проаналізувавши встановлені судом наведені вище обставини у сукупності, суд вважає за можливе погодитись із викладеними у відзиві на позовну заяву доводами відповідача про те, що надані позивачем до матеріалів справи «витяги з довідок №1871 від 16.05.2023 та №2/2229 від 12.06.2023» не можуть бути підставою для виплати додаткової винагороди передбаченої постановою КМУ №168 від 28.02.2022 у збільшеному до 100 000,00 грн.

Позивачем не зазначено підстав та порядку отримання ним витягів з довідок військової частини НОМЕР_3 від 16.05.2023 № 1871, від 12.06.2023 № 2/2229, на які він посилається в обґрунтування права на отримання додаткової винагороди у збільшеному до 100000 грн розмірі за спірні періоди.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до Витягу з Журналу бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 20.08.2022 №6/98 (гриф) том 2, від 01.01.2023 року №6/98 (гриф) том 1, від 08.08.2023 №6/98 (гриф) том 2, виданого відносно солдата ОСОБА_4 , останній в період з 01.01.2023 по 31.08.2023 перебував/знаходився у н.п. Комишани, правий берег річки Кошева, н.п. Білозерка, Херсон Херсонської області та виконував бойові (спеціальні) завдання: реагування на можливі загрози та подальшого ефективного виконання завдань; висвітлення надводної обстановки, недопущення висадки десанту противника, організація служби на постах спостереження, недопущення діяльності ДРГ противника, розгортання цілодобової комплексної системи спостереження та інші, за які передбачена виплата додаткової винагороди передбаченої ПКМУ від 28.02.2022 № 168 в розмірі 30 000 гривень в розрахунку на місяць.

Суд враховує, що приписами абз.27 статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-ХІІ визначає, що «район воєнних (бойових) дій» - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Як вже зазначалось вище, п. 7 «Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 №36, райони ведення воєнних (бойових) дій визначаються рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

Відповідно до наказів (рішень) Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01.04.2023 № 89, від 01.05.2023 №111, від 01.06.2023 № 147, від 01.07.2023 № 183, від 01.08.2023 №210, від 01.09.2023 №247 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», якими чітко визначені райони ведення бойових дій, в період з 01.01.2023 по 31.08.2024, жоден з районів або територіальних громад Херсонської області в тому числі і н.п. Комишани, н.п. Білозерка, які були б розташовані на Правому березі річки Дніпро, не визначено, а відповідними районами визначаються виключно райони лівобережної частини Херсонської області (на Схід та Південь від гирла річки Дніпро або острови).

За наведеного, жодне із місць перебування позивача у спірних періодах, з 01.01.2023 не відноситься до районів ведення воєнних (бойових) дій, визначених наказами Головнокомандувача ЗСУ з 1.01.2023.

Тобто, у спірні періоди позивач брав участь у бойових діях поза межами зазначених у вказаних наказах Головнокомандувача Збройних Сил України районах.

Отже, у вказаний вище проміжок часу, солдат ОСОБА_5 виконував бойові (спеціальні) завдання, визначені в межах пунктів 4 «Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», затвердженого наказом МВС України від 26.01.2023 № 36 (чинного до 01.09.2023), поза районами ведення воєнних (бойових дій), і відповідно за їх виконання отримував додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у розмірі 30 000 гривень в розрахунку на місяць, пропорційно часу виконання завдань.

Таким чином, в період часу з 01.01.2023 по 31.08.2024 - солдат ОСОБА_5 перебував поза межами районів ведення воєнних (бойових) дій на Правому березі річки Дніпро, зокрема: н.п. Комишани. н.п. Білозерка Херсонської області, с. Жуків. Тернопільської області та виконував бойові/спеціальні завдання не пов'язані із безпосереднім вогневим контактом або вогневим ураженням військ країни агресора, тобто такі, що не підпадають під перелік визначений в межах пунктів 3 «Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», затвердженого наказом МВС України від 26.01.2023 № 36, а отже права на додаткову грошову винагороду передбачену постановою КМУ від 28.02.2022 № 168 у збільшеному до 100 000 гривень розмірі, за час перебування поза районами ведення воєнних (бойових) дій визначених наказами Головнокомандувача ЗСУ останній не набув.

З огляду на те, що відповідно до Наказу від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ та пункту 4 Порядку №36 однією з умов визначення безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях є виконання таких дій у районах ведення воєнних (бойових дій), враховуючи, що позивач не виконував бойові завдання у районах ведення воєнних (бойових дій) та не забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, суд дійшов висновку, що позивач у спірні періоди не мав право на отримання додаткової винагороди збільшеної до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях та заходах.

Згідно інформації з листів грошового забезпечення солдата ОСОБА_6 за період з 01.01.2023 по 31.08.2023, виданих головним бухгалтером - начальником фінансово-економічного відділу (бухгалтерської служби), вищевказаний військовослужбовець щомісячно отримував додаткову грошову винагороду передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у розмірі 30 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідних бойових (спеціальних) завдань поза районами ведення воєнних (бойових) дій.

Отримання додаткової винагороди за спірний період у розмірі 30000 грн позивачем не заперечується.

На отримання додаткової винагороди у збільшеному до 100000 грн позивачем, за висновком суду, за спірні періоди не має.

Інші доводи та заперечення сторін є несуттєвими, не впливають на правильність вирішення спірних правовідносин.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням викладеного вище у сукупності, суд, оцінивши встановлені спірні обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 , адреса: АДРЕСА_3 .

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА