Рішення від 25.09.2025 по справі 420/17653/25

Справа № 420/17653/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каравана Р.В., розглянув в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 30.05.2025 через засоби поштового зв'язку звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови перерахунку раніше призначеної довічної пенсії на підставі оновлених довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення. ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄРДПОУ 21295057) здійснити перерахунок раніше призначеної довічної пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 29.04.2025 №9/3-1189 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43. 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб», звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-X11 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і складу та деяких інших осіб», з 01 лютого 2023 року;

судові витрати за подання позовної заяви стягнути з відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що він проходив службу на посаді оперуповноваженого оперативного відділу Дар'ївської виправної колонії УДДУПВПВ України в Херсонській області № 10, з 2011 року отримую пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), спеціальне звання - майор внутрішньої служби.

04.04.2025 року він звернувся с заявою до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України із проханням надати у до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» довідки за 2021, 2022, 2023 роки із зазначенням посадового окладу виходячи із складових посадового окладу, обчисленого із врахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на кожний бюджетний рік, помноженого на тарифний коефіцієнт тарифного розряду, а також відповідної тарифної сітки, що відповідає зазначеній вище посаді за 2021, 2022, 2023 роки станом на 01 січня кожного бюджетного року для здійснення перерахунку пенсії станом на 01 лютого кожного року та направлення довідок до Пенсійного фонду.

Листом від 30.04.2025 року № 510/Л-1485//9/3-25 який надійшов на його електронну поштову скриньку, Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023.

Листом від 27 травня 2025 року № 4411-4152/Л-03/8-2100/25 Відповідач відмовив у задоволені заяви щодо перерахунку пенсії.

Відмова мотивована відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії згідно з довідками від 29.04.2025 № 9/3-1189 станом на 01.01.2023, № 9/3-1188 станом на 01.01.2022, № 9/3-1187 станом на 01.01.2021 виданими Департаментом з питань виконання кримінальних покарань.

З такою відмовою Відповідача не погодився, вважає її незаконною та такою що призвела до порушення вимог законодавства та його прав на належний соціальний захист пенсіонера.

Відповідач з поданим позовом не погодився. У поданому до суду відзиві вказує, що позивач звернувся до суду з пропущенням строку звернення до суду, так як позовні вимоги просить задовольнити з 01.02.2023.

Зазначає, що право на перерахунок пенсії, призначеної за Законом № 2262, пов'язане із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а механізм надання довідок для перерахунку пенсій визначено Порядком № 45.

Діючим військовослужбовцям не підвищувались посадові оклади та оклади за спеціальним (військовим) званням, після 01 січня 2018 року.

Вказує, що відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції чинній з 20.05.2023) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Зазначає, що оскільки у вказаний період Уряд не приймав змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, як і не приймав інших рішень щодо перерахунку таких пенсій, тому сама по собі постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 такою підставою бути не може. Більш того, позивачем не надано жодних доказів здійснення зміни - збільшення з 01.01.2023 посадових окладів або інших складових грошового забезпечення позивача за посадою, яку останній обіймав на момент звільнення з військової служби, а тому й відсутні передбачені законом підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі нових довідок станом на 01.01.2023.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 відкрито провадження по вказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд, дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі

ВСТАНОВИВ:

Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Як свідчать матеріали справи 04.04.2025 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України із проханням щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Листом від 30.04.2025 року № 510/Л-1485//9/3-25 Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України повідомлено про розгляд відповідної заяви та надіслано відповідні довідки про грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, в тому числі станом на 01.01.2023 року.

Згідно довідки Департамента з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 29.04.2025 № 9/3-1189 остання видана про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове запезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та окремих видів грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023, за посадою оперуповноважений оперативного відділу виправної колонії № 10, займаною на день звільнення зі служби, становить: посадовий оклад 4370,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням капітан внутрішньої служби 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 40% 2256,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 44.5% 3513,72 грн., премія 121,7% 5318,29 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% 655,50 грн. Всього 17383,51 грн. Довідку видано з урахуванням середніх відсотків, розрахованих виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 11.03.2023 №a 58665/16.3.2/32-23.

Листом від 27 травня 2025 року № 4411-4152/Л-03/8-2100/25 Відповідач на звернення позивача повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача згідно з довідками від 29.04.2025 № 9/3-1189 станом на 01.01.2023, № 9/3-1188 станом на 01.01.2022, № 9/3-1187 станом на 01.01.2021 виданих Департаментом з питань виконання кримінальних покарань.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає та враховує наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ).

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

Аналіз наведених норм права та неодноразово викладені правові висновки Верховного Суду щодо права на перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, свідчить про те що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (частина четверта статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, відповідно до підпункт 2 пункту 5 Постанови від 30 серпня 2017 р. № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, з аналізу вказаних положень діючого законодавства випливає, що преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, а розмір премії повинен враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5 (далі - наказ № 925/5) затверджений Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Відповідно до пунктів 1-3 глави 5 розділу II наказу № 925/5 особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

Розмір надбавки за особливості проходження служби визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків особою рядового або начальницького складу за посадою. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується у порядку, визначеному у пункті 5 цієї глави.

Розмір надбавки, визначеної пунктом 1 цієї глави, встановлюється особам рядового і начальницького складу індивідуально наказом органу або установи на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу, а начальникам цих органів або установ - згідно із пунктом 24 розділу I цього Порядку.

Згідно з пунктами 1 та 2 глави 13 розділу II наказу № 925/5 керівники органів і установ мають право преміювати осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється згідно з положенням про преміювання, що затверджується в кожному органі та установі, в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення з урахуванням фактичних обсягів фінансування, затверджених для бюджетних установ у кошторисах, а також фінансових можливостей підприємств установ виконання покарань.

Пунктом 4 глави 13 розділу II наказу № 925/5 визначено, що виплата премії особам рядового і начальницького складу та позбавлення їх премії здійснюються згідно з наказами.

Накази про преміювання осіб рядового і начальницького складу видаються на підставі поданих рапортів (заяв) керівників структурних підрозділів щодо преміювання осіб рядового і начальницького складу, погоджених з фінансовим підрозділом у частині дотримання фонду преміювання, а начальникам цих органів або установ - згідно із пунктом 24 розділу I цього Порядку. У рапортах з клопотанням про встановлення премії, позбавлення (зменшення) премії та у відповідних наказах про преміювання зазначаються конкретні причини, визначені затвердженими показниками, що стали підставою для цього.

У випадку допущення особами рядового або начальницького складу порушень чи проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Суд зауважує, що у довідці від 29.04.2025 № 9/3-1189 розмір грошового забезпечення позивача був розрахований виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, про що прямо зазначено у вказаній довідці.

Про обґрунтованість вказаного висновку суду також свідчить розмір окладу за військовим (спеціальним) званням капітан внутрішньої служби в сумі 1270,00 грн.

Так згідно Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України

від 30 серпня 2017 р. № 704 тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу за званням капітан, капітан-лейтенант, капітан служби цивільного захисту, капітан внутрішньої служби, капітан податкової міліції складає 0,72, тобто розмір окладу в сумі 1270,00 грн. було визначено шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 у 1762 грн. на коефіцієнт 0,72.

З урахування викладеного, суд дійшов висновку, що розмір грошового забезпечення позивача у довідці від 29.04.2025 № 9/3-1189 було збільшений виключно за рахунок збільшення розміру премії та надбавки за особливості проходження служби, а розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років залишились без змін.

Судом враховано, що у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону №2262-XII.

Суд вважає за можливе застосувати вказаний правовий висновок до спірних правовідносин, оскільки як було встановлено судом у довідці від 29.04.2025 № 9/3-1189 розмір грошового забезпечення позивача був збільшений виключно за рахунок збільшення розміру премії та надбавки за особливості проходження служби, які відповідно до положень наказу № 925/5 встановлюються індивідуально наказом органу або установи на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу та наказів про преміювання, які видаються на підставі поданих рапортів (заяв) керівників структурних підрозділів щодо преміювання осіб рядового і начальницького складу, погоджених з фінансовим підрозділом у частині дотримання фонду преміювання.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відсутність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 29.04.2025 № 9/3-1189, оскільки відсутнє рішення Уряду щодо зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, а сам факт отримання позивачем такої довідки не є безумовною підставою для перерахунку його пенсії.

Оскільки судом було відмовлено у задоволення основної позовної вимоги позивача, відповідно не підлягають задоволенню і похідні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної довічної пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 29.04.2025 №9/3-1189 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб», звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-X11 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і складу та деяких інших осіб», з 01 лютого 2023 року.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, оскільки відповідна довідка була отримана останнім 30.04.2025 року, а тому позивачем не було пропущено строк звернення до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, про необґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому адміністративний позов позивача задоволенню не підлягає.

Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, відповідно розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду, відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 21295057.

Суддя Роман КАРАВАН

.