25 вересня 2025 року № 640/8181/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної охорони України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління державної охорони України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, 8, ЄДРПОУ 00037478), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління державної охорони України щодо не виплати ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні з військової служби у запас Служби безпеки України.
- стягнути з Управління державної охорони України (код ЄДРПОУ: 00037478, м. Київ, вул. Богомольця, 8) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) середній розмір грошового забезпечення за весь час затримки розрахунку при звільненні з військової служби (з 21.09.2019) по день фактичного розрахунку (03.05.2022) в сумі 1 140 826, 68 грн. (один мільйон сто сорок тисяч вісімсот двадцять шість гривень шістдесят вісім копійок).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.06.2022 (суддя Васильченко І.П.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
25.07.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про про зупинення провадження у справі до закінчення дії в Україні правового режиму воєнного стану, в якому Управління державної охорони України посилається на обставини, що, на думку відповідача, унеможливлюють подальший розгляд справи до припинення дії правового режиму воєнного стану.
У клопотанні відповідач зазначив, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, Управління державної охорони України включено до переліку органів, які залучаються до здійснення заходів, передбачених Законом України "Про правовий режим воєнного стану". На виконання зазначеного Указу наказом УДО України від 24.02.2022 №04 "Про організаційно-штатну структуру під час дії правового режиму воєнного стану" Управління переведено на відповідну організаційно-штатну структуру, що, на думку відповідача, свідчить про його залучення до виконання завдань оборонного характеру в умовах воєнного стану.
Відповідач послався на положення пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України, відповідно до яких суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. Відповідач наголосив, що УДО України є правоохоронним органом спеціального призначення, який виконує функції, пов'язані з державною охороною органів державної влади та посадових осіб, і в умовах воєнного стану виконує завдання, передбачені законодавством про оборону та безпеку держави.
У зв'язку з викладеним відповідач просив суд зупинити провадження у справі до припинення дії правового режиму воєнного стану в Україні.
01.08.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від позивача надійшли заперечення щодо задоволення клопотання про зупинення провадження у справі, в якому останній зазначив, що відповідач не надав жодного належного та допустимого доказу того, що конкретні представники юридичного підрозділу УДО України, які здійснюють представництво інтересів органу в суді, були переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, що унеможливлює їх участь у судовому процесі. Навпаки, позивач навів приклади участі представників відповідача у судових засіданнях по аналогічних справах, зокрема №640/6741/22, №640/7574/22, №640/9509/22, де представники УДО України подавали процесуальні документи, брали участь у засіданнях, знайомилися з матеріалами справи, що, на думку позивача, свідчить про відсутність об'єктивних перешкод для здійснення представництва.
У зв'язку з викладеним, позивач просив суд відмовити в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
01.09.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали цієї адміністративної справи та за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Василенко Г.Ю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю. та визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Вирішуючи питання про зупинення провадження у цій справі, суд виходить з такого.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб.
Надалі неодноразово строк дії воєнного часу продовжувався та продовжений на момент розгляду цієї справи.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон №389-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно зі статтею 16 Закону №389-VIII за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі визначені статтею 236 КАС України, якою передбачені як підстави обов'язкового зупинення провадження у справі, так і випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений статтею 236 КАС України є вичерпним.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження по справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв'язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об'єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.
Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Необґрунтоване зупинення провадження у справі може призвести до затягування строків її розгляду й перебування учасників справи у стані невизначеності, що покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справи упродовж розумного строку.
Норма пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі лише у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 27.02.2023 у справі №380/7845/21.
Разом з тим у даній справі відповідачем виступає Управління державної охорони України - юридична особа публічного права, що є суб'єктом владних повноважень.
Водночас пункт 5 частини 1 статті 236 КАС України передбачає обов'язкове зупинення провадження у справі виключно у разі перебування сторони або третьої особи - фізичної особи - у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
З огляду на викладене, зазначена норма не може бути застосована до Управління державної охорони України, оскільки вона прямо не передбачає можливості зупинення провадження у справі у зв'язку з участю юридичної особи у заходах правового режиму воєнного стану. Відповідач не є фізичною особою, яка перебуває у складі військового формування, а тому обставини, на які він посилається, не підпадають під перелік обов'язкових підстав для зупинення провадження, визначених статтею 236 КАС України.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Відмовити в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до закінчення дії в Україні правового режиму воєнного стану.
2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Василенко Г.Ю.