Ухвала від 24.09.2025 по справі 640/13222/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 вересня 2025 року № 640/13222/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної охорони України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління державної охорони України, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління державної охорони України щодо невиплати ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні з військової служби у запас Служби безпеки України;

- стягнути з Управління державної охорони України на користь ОСОБА_1 середній розмір грошового забезпечення за весь час затримки розрахунку при звільненні з військової служби (з 01.08.2020) по день фактичного розрахунку (по 27.07.2022) в сумі 794643,30 грн (сімсот дев'яносто чотири тисячі шістсот сорок три гривні 30 копійок).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.08.2022 (суддя Літвінова А.В.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

28.10.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшло клопотання про про зупинення провадження у справі до закінчення дії в Україні правового режиму воєнного стану, в якому Управління державної охорони України посилається на обставини, що, на думку відповідача, унеможливлюють подальший розгляд справи до припинення дії правового режиму воєнного стану.

У клопотанні відповідач зазначив, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, Управління державної охорони України включено до переліку органів, які залучаються до здійснення заходів, передбачених Законом України "Про правовий режим воєнного стану". На виконання зазначеного Указу наказом УДО України від 24.02.2022 №04 "Про організаційно-штатну структуру під час дії правового режиму воєнного стану" Управління переведено на відповідну організаційно-штатну структуру, що, на думку відповідача, свідчить про його залучення до виконання завдань оборонного характеру в умовах воєнного стану.

Відповідач послався на положення пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України, відповідно до яких суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан. Відповідач наголосив, що УДО України є правоохоронним органом спеціального призначення, який виконує функції, пов'язані з державною охороною органів державної влади та посадових осіб, і в умовах воєнного стану виконує завдання, передбачені законодавством про оборону та безпеку держави.

Окремо відповідач звернув увагу на те, що положення пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України не містять вимоги щодо необхідності встановлення об'єктивної неможливості розгляду справи як передумови для її зупинення. На думку відповідача, сам факт перебування суб'єкта владних повноважень у складі військового формування, залученого до виконання завдань в умовах воєнного стану, є достатньою підставою для зупинення провадження.

На підтвердження своєї позиції відповідач навів низку судових рішень апеляційних адміністративних судів, в яких судами було підтримано аналогічний підхід до застосування пункту 5 частини першої статті 236 КАС України. Зокрема, відповідач послався на постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справах №580/6301/21, №580/2067/21, №320/11462/21, П'ятого апеляційного адміністративного суду у справах №522/20608/21, №420/11357/21, №420/13543/21, №540/6724/21, Другого апеляційного адміністративного суду у справах №520/16513/21, №420/12880/21, №440/9962/21, №440/13088/21, №440/13265/21, Першого апеляційного адміністративного суду у справах №200/1877/20-а, №200/9643/21, №360/6656/21, №360/6929/21, Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №120/14408/21-а, а також на постанови Другого апеляційного адміністративного суду у справах №440/5670/21, №480/9102/21, №520/18776/21, №520/19660/21, №520/17621/21.

Крім того, відповідач зазначив, що правова позиція, викладена в зазначених постановах, узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в ухвалі від 14.06.2022 у справі №380/493/21, де, за твердженням відповідача, суд не пов'язував можливість зупинення провадження з необхідністю встановлення об'єктивної неможливості розгляду справи.

У зв'язку з викладеним відповідач просив суд зупинити провадження у справі до припинення дії правового режиму воєнного стану в Україні.

11.11.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від позивача надійшли заперечення щодо задоволення клопотання про зупинення провадження у справі, в якому останній зазначив, що відповідач помилково тлумачить положення пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України. На думку позивача, зазначена норма стосується виключно фізичних осіб - сторін або третіх осіб, які перебувають у складі Збройних Сил України або інших військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Водночас, відповідач є юридичною особою - суб'єктом владних повноважень, на якого дія цієї норми не поширюється.

Позивач звернув увагу на те, що відповідач не надав жодного належного та допустимого доказу того, що конкретні представники юридичного підрозділу УДО України, які здійснюють представництво інтересів органу в суді, були переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, що унеможливлює їх участь у судовому процесі. Навпаки, позивач навів приклади участі представників відповідача у судових засіданнях по аналогічних справах, зокрема №640/6741/22, №640/7574/22, №640/9509/22, де представники УДО України подавали процесуальні документи, брали участь у засіданнях, знайомилися з матеріалами справи, що, на думку позивача, свідчить про відсутність об'єктивних перешкод для здійснення представництва.

Позивач також зазначив, що територія розгляду справи (місто Київ) не перебуває в зоні активних бойових дій, а органи державної влади, включаючи суди, продовжують здійснювати свої функції. У зв'язку з цим позивач вважає, що посилання відповідача на наказ УДО України №04 від 24.02.2022 не може слугувати належним обґрунтуванням для зупинення провадження, оскільки не містить конкретних даних про неможливість участі представників відповідача в судовому процесі.

У зв'язку з викладеним, позивач просив суд відмовити в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.

01.09.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали цієї адміністративної справи та за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Василенко Г.Ю.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю. та вирішено, що вона буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Вирішуючи питання про зупинення провадження у цій справі, суд виходить з такого.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указу Президента України від 24.02.2022 №64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб.

Надалі неодноразово строк дії воєнного часу продовжувався та продовжений на момент розгляду цієї справи.

Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" (далі - Закон №389-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону №389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно зі статтею 16 Закону №389-VIII за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі визначені статтею 236 КАС України, якою передбачені як підстави обов'язкового зупинення провадження у справі, так і випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений статтею 236 КАС України є вичерпним.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Зупинення провадження по справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв'язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об'єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.

Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Необґрунтоване зупинення провадження у справі може призвести до затягування строків її розгляду й перебування учасників справи у стані невизначеності, що покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справи упродовж розумного строку.

Норма пункту 5 частини 1 статті 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі лише у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 27.02.2023 у справі №380/7845/21.

Разом з тим у даній справі відповідачем виступає Управління державної охорони України - юридична особа публічного права, що є суб'єктом владних повноважень.

Водночас пункт 5 частини 1 статті 236 КАС України передбачає обов'язкове зупинення провадження у справі виключно у разі перебування сторони або третьої особи - фізичної особи - у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

З огляду на викладене, зазначена норма не може бути застосована до Управління державної охорони України, оскільки вона прямо не передбачає можливості зупинення провадження у справі у зв'язку з участю юридичної особи у заходах правового режиму воєнного стану. Відповідач не є фізичною особою, яка перебуває у складі військового формування, а тому обставини, на які він посилається, не підпадають під перелік обов'язкових підстав для зупинення провадження, визначених статтею 236 КАС України.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

1. Відмовити в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до закінчення дії в Україні правового режиму воєнного стану.

2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Василенко Г.Ю.