23 вересня 2025 року справа №320/2266/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Вісьтак М.Я., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Зміст позовних вимог.
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача, що виявились у не зарахуванні до страхового стажу позивача період роботи з 18.03.1999 по 13.07.2005 згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , як пільговий стаж за Списком № 2;
- зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи з 18.03.1999 по 13.07.2005 згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , як пільговий стаж за Списком № 2 та здійснити позивачу перерахунок пенсії з врахуванням всіх періодів роботи згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , в тому числі періоди роботи за Списком № 2.
Процесуальні дії у справі.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю - Вісьтак М. Я.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М. Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Правова позиція позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач при досягненні пенсійного віку звернулась до органів Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з метою призначення їй пенсії за віком. 08.04.2024 року позивачу було призначено пенсію в розмірі 5684 (п'ять тисяч-шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок, але з часом Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області зменшило пенсійне забезпечення на рівень 4991( Чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень 00 копійок, на підставі чого позивач звернулась до ГУ ПФУ зі зверненням від 18.12.2024 року №37342/Н-1000-24.Однак, позивачу було відмовлено в зарахуванні пільгового стажу в психоневрологічному відділенні за період з 18.03.1999р. по 13.07.2005р.
Згідно наказу Виконавчого органу Київської міської ради Департаменту соціальної політики, Київським пансіонатом ветеранів праці №47к від 17.06.2015 р. затверджено перелік робочих місць працівників Київського пансіонату ветеранів праці, умови праці в яких працює сестра медична психоневрологічного відділення, молодша медична сестра (санітарка роздавальниця) психоневрологічного відділення - відноситься до шкідливих і важких: безпосередньо обслуговує хворих у психоневрологічному відділенні та кухаря, машиніста з прання та ремонту спецодягу.
Позивач посилається на Постанову КМ України від 16.01.2003 р. № 36, Список № 2,р.XXIV, п.24в, в якій зазначається, що за умовами праці сестра медична психоневрологічного відділення, молодша медична сестра (санітарка палатна) психоневрологічного відділення, молодша медична сестра (санітарка роздавальниця) психоневрологічного відділення Київського пансіонату ветеранів праці має право на пільги та компенсації, передбачені діючим законодавством.
Позивач бажає перерахунок пенсії за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснення призначення і розрахунку пенсії з врахуванням всіх періодів її трудової діяльності, в тому числі і за списком № 2.
Враховуючи вищезазначене, позивач вважає, що дії відповідача, які полягають у відмові в зарахуванні до страхового стажу пільговий період за Списком № 2, а саме з 18.03.1999 року по 13.07.2005 року, є протиправними та незаконними.
Правова позиція відповідача.
04.02.2025 року від уповноваженого представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останній просить суд у задоволенні позову відмовити.
Так, сторона відповідача зазначила, що відповідно до ст. 60 Закону “Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у паталого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі до 1 січня 2004 року. Надалі стаж обчислюється одинарному розмірі за даними персоніфікованого обліку.
Відповідач обґрунтовує, що так як Київський пансіонат ветеранів праці до закладів охорони здоров'я не належить, то період пільгового стажу в психоневрологічному відділенні Київського пансіонату ветеранів праці за період з 18.03.1999 по 13.07.2005 (згідно довідки від 05.04.2024№09-2024, виданої Київським пансіонатом ветеранів праці) враховано в одинарному розмірі.
Також відповідач зазначає, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (до 01.01.2004 року), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Після набрання чинності Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, починаючи з 01.01.2004 року, стаж роботи обчислюється в одинарному розмірі - за даними системи персоніфікованого обліку.
За матеріалами пенсійної справи страховий стаж Позивача становить 36 років 04 місяці 11 днів (стаж враховано по 31.03.2024), коефіцієнт стажу - 0.36333, коефіцієнт заробітної плати -0,98453.
Розмір пенсії з 08.04.2024 становить 4991,99 грн де: 08.04.2024-довічно.
Розмір пенсії за віком (ст.27) (13349.65 * 0.36333) - 4850.33.
Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1, абз.2) (за 6 років) - 141.66.
Загальний розмір пенсії - 4991.99.
Розмір пенсії з надбавками 4991.99.
Враховуючи вищевикладене, підстави для зарахування періоду роботи з 18.03.1999 по 13.07.2005 в Київському пансіонаті ветеранів праці подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутні.
Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.
Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).
Розглянувши справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.
Встановлені судом фактичні обставини справи.
На підставі письмових доказів, поданих стороною позивача, суд встановив наступне.
Позивачем ( ОСОБА_1 ) було додано до відповідача копію паспорта громадянина України СК365626; копію наказу Виконавчого органу Київської міської ради Департаменту соціальної політики Київський пансіонат ветеранів праці №47к від 17.06.2015 р. про затвердження Переліку робочих місць працівників Київського пансіонату ветеранів праці, яким підтверджено право на пільги та компенсації за результатами атестації робочих місць; копію Протоколу №1 від 18.06.2015 р.; копію Протоколу №1085 від 03.06.2015 р. про проведення досліджень важкості та напруженості праці; копію Протоколу №1085 від 03.06.2015 р. про проведення досліджень шумового навантаження та інфразвуку; копію Протоколу №1085 від 03.06.2015 р. про проведення досліджень метеорологічних факторів; копію Протоколу №1094 від 03.06.2015 р. про проведення досліджень повітря робочої зони; копію фотографії робочого дня при атестації робочого місця для визначення часу знаходження працівника у шкідливих і важких умовах праці та % тривалості дії на нього шкідливих та небезпечних виробничих факторів (для визначення права на пільгову пенсію, щорічну додаткову відпустку та доплату за шкідливі і важкі умови праці) від 03.06.2015 р.; копію Характеристики оцінки шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища робочого місця молодшої медичної сестри (санітарки палатної) психоневрологічного відділення Київського пансіонату ветеранів праці; копію рішення ГУ ПФУ в Київської області 18.12.2024 №37342/Н-1000-24; копію трудової книжки НОМЕР_1 ; копію пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 .
Окрім цього, судом приймаються наступні документи, подані відповідачем: довіреність; витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; виписка з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.04.2023 №1010211070015000018.
Застосоване судом законодавство.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, який набрав чинності з 01.01.2004, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 60 Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
За змістом пункту 2 Інструкції про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2002 р. № 12, до психоневрологічних закладів охорони здоров'я віднесені державні та комунальні психіатричні заклади, заклади охорони здоров'я, що мають у своєму складі спеціалізовані психоневрологічні центри, відділення, кабінети, та надають психіатричну допомогу за місцем проживання громадян.
Статтею 1 Закону України "Про психіатричну допомогу" визначено, що психіатричним закладом є психоневрологічний, наркологічний чи інший спеціалізований заклад, центр, відділення тощо всіх форм власності, діяльність яких пов'язана з наданням психіатричної допомоги.
Цією ж статтею визначено поняття психіатричної допомоги як комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд та медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади.
На підставі ст.10 Закону України "Про психіатричну допомогу", психіатрична допомога надається психіатричними закладами всіх форм власності, а також лікарями-психіатрами за наявності ліцензії, отриманої відповідно до законодавства. Медичні працівники, інші фахівці для допуску до роботи з особами, які страждають на психічні розлади, повинні пройти спеціальну підготовку та підтвердити свою кваліфікацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації медичних працівників, інших фахівців, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, здійснюються відповідно до законодавства.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що визначальним питанням для віднесення періоду роботи до стажу, який зараховується у подвійному розмірі є саме робота, яка полягає у наданні психіатричної допомоги, а не робота у певному закладі охорони здоров'я.
Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24.02.2015 по справі №К/800/26095/13.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про психіатричну допомогу" професійні права, обов'язки лікаря-психіатра, інших працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, у тому числі здійснюють догляд за особами, які страждають на психічні розлади, при наданні психіатричної допомоги встановлюються Основами законодавства України про охорону здоров'я, цим Законом та іншими законами.
Лікар-психіатр, інші працівники, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, в тому числі здійснюють догляд за особами, які страждають на психічні розлади, мають право на пільги, встановлені законодавством України для осіб, зайнятих на важких роботах та з шкідливими і небезпечними умовами праці.
Згідно з записами з трудової книжки позивача, у період з 18.03.1999 по 13.07.2005 вона працювала на посаді санітарки палатної (в подальшому перейменовано на “молодша медсестра (санітарка палатна)» та на “молодша сестра (санітарка палатна)») психоневрологічного відділення Київського пансіонату ветеранів праці.
Цей факт підтверджується також довідкою від 05.04.2024 № 09-2024, виданою Київським пансіонатом ветеранів праці.
Відповідно до пункту 1.1 Положення про Київський пансіонат ветеранів праці, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.11.2013 №2060, Київський пансіонат ветеранів праці є стаціонарною соціально-медичною установою загального типу для постійного проживання громадян похилого віку, ветеранів війни та праці, інвалідів, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування, з утвореними у разі потреби відділенням тимчасового перебування та відділенням хоспісної допомоги, що входять як структурні підрозділи до складу Пансіонату.
Згідно з пунктом 2.1 Положення, основним завданням Пансіонату є забезпечення належних умов для проживання, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги громадянам похилого віку, ветеранам війни та інвалідам, які потребують стороннього догляду і допомоги.
Судом також встановлено, що в Київському пансіонаті ветеранів праці проведено атестацію робочих місць.
Так, позивачем надано Копію наказу Виконавчого органу Київської міської ради Департаменту соціальної політики Київський пансіонат ветеранів праці №47к від 17.06.2015 р. про затвердження Переліку робочих місць працівників Київського пансіонату ветеранів праці, яким підтверджено право на пільги та компенсації за результатами атестації робочих місць; копію Протоколу №1 від 18.06.2015 р.; копію Протоколу №1085 від 03.06.2015 р. про проведення досліджень важкості та напруженості праці; копію Протоколу №1085 від 03.06.2015 р. про проведення досліджень шумового навантаження та інфразвуку; копію Протоколу №1085 від 03.06.2015 р. про проведення досліджень метеорологічних факторів; копію Протоколу №1094 від 03.06.2015 р. про проведення досліджень повітря робочої зони; копію фотографії робочого дня при атестації робочого місця для визначення часу знаходження працівника у шкідливих і важких умовах праці та % тривалості дії на нього шкідливих та небезпечних виробничих факторів (для визначення права на пільгову пенсію, щорічну додаткову відпустку та доплату за шкідливі і важкі умови праці) від 03.06.2015 р.; копію Характеристики оцінки шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища робочого місця молодшої медичної сестри (санітарки палатної) психоневрологічного відділення Київського пансіонату ветеранів праці.
Зі змісту наданих документів вбачається, що дана посада має шкідливі умови праці, за що встановлено додаткову доплату, а також робота молодшої медичної сестри (санітарки палатної) психоневрологічного відділення дає право на призначення пільгової пенсії по Списку №2, розділ XXIV пункт 24г «Охорона здоров'я та соціальна допомога», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2004 №1644 із внесенням змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.
Крім того, в Характеристиці оцінки шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища робочого місця молодшої медичної сестри (санітарки палатної) психоневрологічного відділення Київського пансіонату ветеранів праці, виконаній ТОВ “ЕКО» зазначено, що молодша медична сестра (санітарки палатної) психоневрологічного відділення Київського пансіонату ветеранів праці безпосередньо обслуговує хворих у психоневрологічному відділенні.
Таким чином, у період з 18.03.1999 по 13.07.2005, працюючи на посаді санітарки палатної (молодшої медичної сестри) психоневрологічного відділення Київського пансіонату ветеранів праці, позивач надавала психіатричну допомогу хворим, у тому числі здійснювала догляд за особами, які страждають на психічні розлади, що відповідно до ст.27 Закону України "Про психіатричну допомогу" є професійним обов'язком працівника, який бере участь у наданні психіатричної допомоги у психіатричному закладі.
Крім того, відповідачем не спростовано той факт, що працюючи на вказаній посаді позивач користувалась пільгами, як медичний працівник, який бере участь у наданні психіатричної допомоги у психіатричних закладах: отримувала 25% надбавки за шкідливість, мала щорічну додаткову відпустку тривалістю 25 календарних днів за особливий характер праці.
З огляду на викладене, позивачка має право на зарахування до стажу її роботи в подвійному розмірі період роботи з 18.03.1999 по 13.07.2005, оскільки її робота на посаді санітарки палатної (молодшої медичної сестри) психоневрологічного відділення Київського пансіонату ветеранів є такою, що за своїм характером відноситься до роботи, яка дає право на зарахування до стажу роботи у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсій забезпечення».
Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Висновки суду.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Дослідивши наявні письмові докази у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн., що підтверджується квитанцією, копія якої долучена до матеріалів справи.
Вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
1. Адміністративний позов - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області що виявились у не зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 18.03.1999 по 13.07.2005 згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , як пільговий стаж за Списком № 2;
3. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) до страхового стажу період роботи з 18.03.1999 по 13.07.2005 згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , як пільговий стаж за Списком № 2 та здійснити позивачу перерахунок пенсії з врахуванням всіх періодів роботи згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , в тому числі періоди роботи за Списком № 2.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10).
5. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Вісьтак М.Я.