Рішення від 24.09.2025 по справі 300/8972/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" вересня 2025 р. справа № 300/8972/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

Виклад позицій сторін. Процесуальні дії та рішення суду:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області), в якому просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фону України в Івано-Франківській області щодо включення періоду страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2020 до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області зарахувати заробітну плату (грошове забезпечення) з 01.08.1999 по 31.12.2001 у розрахунок заробітку для обчислення пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фону України в Івано-Франківській області здійснити з 15.10.2024 перерахунок розміру призначеної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , провівши обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати (грошового забезпечення) за періоди страхового стажу з 01.08.1999 по 31.12.2001 (29 місяців) та з 01.01.2004 по 31.12.2006 (36 місяців), що дорівнює 65 місяців та виплатити різницю між фактично отриманою з 15.10.2024 і перерахованою сумою пенсії.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 28.02.2020 отримує пенсію по інвалідності. Позивач звернувся до відповідача із заявою від 15.10.2024, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з врахуванням заробітку за 65 місяців за періоди з 01.08.1999 по 31.12.2001 та з 01.01.2004 по 31.12.2006 із застосуванням індивідуального коефіцієнту зарплати за ці періоди. Листом від 14.11.2024 № 9247-7861/Т-02/8-0900/24 відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку, оскільки до розрахунку пенсії вибрано оптимальний періоди заробітної плати з 01.07.2000 по 31.03.2020. ОСОБА_1 вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідач у порушення вимог частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» самостійно визначив період зарплати, з якого обчислений індивідуальний коефіцієнт, що значно менше за індивідуальний коефіцієнт, визначений із зарплати, яка обчислювалась би за заявою позивача. Окрім того, відповідач неправильно застосував «механізм оптимізації» разом із періодами безробіття, не виключив невигідні місяці зарплати, та не виключив додаткові періоди з 01.01.2002 по 31.12.2003. При здійсненні розрахунку призначення пенсії по інвалідності у зв'язку із поданою заявою позивача, коефіцієнт зарплати повинен бути розрахований із заробітної плати з урахуванням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та випадків коли пенсіонер у своїй заяві виявив бажання здійснити розрахунок (перерахунок) призначеної пенсії із зарплати за періоди стажу (за певних умов), що зазначені у частині першій статті 40 та у частині другій статті 27 цього Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою від 02.12.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

16.12.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФ України в Івано-Франківській області № 0900-0903-8/64044 від 10.12.2024 на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що за результатом заяви позивача від 15.10.2024 щодо зарахування заробітної плати з 01.08.1999 по 31.12.2001 у розрахунок заробітку для обчислення пенсії та обчислити пенсію враховуючи заробітну плату за періоди страхового стажу з 01.08.1999 по 31.12.2001 та з 01.01.2004 по 31.12.2006, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області листом від 14.11.2024 № 9247-7861/Т-02/8-0900/24 повідомило позивача, що до розрахунку пенсії вибрано оптимальний періоди заробітньої плати з 01.07.2000 по 31.03.2020. Так, відомості довідок про заробітну плату за періоди з серпня 1999 року по лютий 2001 року, з березня по липень 2014 року, з лютого по червень 2003 року, з лютого 2001 року по лютий 2003 року, з жовтня 2003 року по грудень 2004 року враховано до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в повному обсязі. Період роботи позивача з 01.08.1999 по 31.12.2001 складає лише 29 місяців, а для обчислення пенсії може враховуватись заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000. Окрім цього, в заяві про призначення пенсії ОСОБА_1 не вказав, які періоди треба виключити із підрахунку заробітної плати. Представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 23-28).

До відзиву № 0900-0903-8/64044 від 10.12.2024 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області долучило копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 30-103).

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 28.02.2020 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

15.10.2024 позивач звернувся до ГУ ПФ України в Івано-Франківській області із заявою від 15.10.2024 про зарахування зарплати (грошового забезпечення) та перерахунку пенсії, в якій просив відповідача здійснити зарахування зарплати (доходу) для обчислення пенсії за періоди з 01.08.1999 по 31.12.2001 (29 місяців) та здійснити перерахунок пенсії, провівши обчислення пенсії враховуючи заробітну плату за періоди страхового стажу з 01.08.1999 по 31.12.2001 (29 місяців) та з 01.01.2004 по 31.12.2006 (36 місяців), всього за 65 місяців. Також позивач в заяві від 15.10.2024 просив відповідача виключити періоди із страхового стажу 60 місяців страхового стажу з 01.01.2007 по 31.12.2011 та 36 місяців - період з 01.01.2001 по 31.12.2003. До заяви від 15.10.2024 долучено архівну довідку Львівської ТАВ ГДА МОУ від 19.08.2020 № 264/5 (а.с. 14).

За результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.10.2024 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області листом від 14.11.2024 № 9247-7861/Т-02/8-0900/24 повідомило позивача, що станом на 01.10.2024 страховий стаж становить 44 роки 10 місяців 4 днів, з яких додатковий стаж 15 років 11 місяців 4 дні. До розрахунку пенсії вибрано оптимальний періоди заробітної плати з 01.07.2000 по 31.03.2020. Так, відомості довідок про заробітну плату за періоди з серпня 1999 року по лютий 2001 року, з березня по липень 2014 року, з лютого по червень 2003 року, з лютого 2001 року по лютий 2003 року, з жовтня 2003 року по грудень 2004 року враховано до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в повному обсязі. Так, відомості з довідки про заробітну плату, долученої до звернення, враховано до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024 складає 5581,14 грн. (а.с. 13).

Вважаючи протиправним дії ГУ ПФ України в Івано-Франківській області щодо включення періоду страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2020 до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить суд зобов'язати ГУ ПФ України у Івано-Франківській області зарахувати заробітну плату (грошове забезпечення) з 01.08.1999 по 31.12.2001 у розрахунок заробітку для обчислення пенсії; зобов'язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснити з 15.10.2024 перерахунок розміру призначеної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , провівши обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати (грошового забезпечення) за періоди страхового стажу з 01.08.1999 по 31.12.2001 (29 місяців) та з 01.01.2004 по 31.12.2006 (36 місяців), що дорівнює 65 місяців та виплатити різницю між фактично отриманою з 15.10.2024 і перерахованою сумою пенсії.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлений статтею 40 Законом № 1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 40 Законом № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд=(Д/Т)*100%, де

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

Відповідно до статті 41 Закону № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону;

4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок обчислення пенсії також регламентовано Законом України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ).

Так, відповідно до статті 64 Закону № 1788-ХІІ пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Згідно статті 65 Закону № 1788-ХІІ середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.

У разі якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала менший період, ніж передбачено частиною першою цієї статті, середньомісячний заробіток визначається за фактичний період роботи шляхом ділення загальної суми заробітку за цей період на число місяців у ньому.

Якщо працівник пропрацював менше одного календарного місяця, то заробіток за весь відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на число робочих днів за місяць, обчислене в середньому за рік (25,4 - при шестиденному робочому тижні та 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні). У цьому разі для обчислення пенсії враховується заробіток у розмірі не більше двох тарифних ставок (окладів).

У разі призначення пенсій працівникам, зайнятим на сезонних роботах, середньомісячний фактичний заробіток визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Щодо позову в частині вимог про зобов'язання ГУ ПФ України в Івано-Франківській області врахувати ОСОБА_1 заробітну плату (грошове забезпечення) за період страхового стажу з 01.08.1999 по 31.12.2001, то суд вказує на таке.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Законом № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

З огляду на зміст вищевказаної норми, для враховується заробітна плата (доходу) за бажанням пенсіонера, необхідно, щоб були дотримані такі вимоги: 1) період - 60 календарних місяців страхового стажу; 2) такий період має бути підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

В спірному випадку, період з 01.08.1999 по 31.12.2001 становить 29 місяців, що є меншим від обов'язкових 60 місяців.

Також, в такий період включено позивачем частину періоду після 30 червня 2000 року, а саме з 01.07.2000 по 31.12.2001.

Таким чином, вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання ГУ ПФ України в Івано-Франківській області врахувати заробітну плату (грошове забезпечення) за період страхового стажу з 01.08.1999 по 31.12.2001, суперечать частині перші статті 40 Законом № 1058-IV, а тому є безпідставними та не можуть бути задоволені судом.

Що стосується доводів позивача про протиправність дій ГУ ПФ України в Івано-Франківській області щодо включення періоду страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2020 до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , то суд вказує на таке.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Законом № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Таким чином, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Таке правило зарахування заробітної плати (доходу) є загальним та діє за замовчуванням, якщо особа не вибрала 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

З огляду на вищевказане, безпідставними є доводи ОСОБА_1 про включення відповідачем періоду страхового стажу з 01.07.2000 по 31.03.2020 до періоду, за яким обчислюється заробітна плата для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , оскільки таке врахування прямо передбачене частиною першою статті 40 Законом № 1058-IV.

Щодо позову в частині зобов'язання ГУ ПФ України у Івано-Франківській області зарахувати заробітну плату (грошове забезпечення) з 01.08.1999 по 31.12.2001 у розрахунок заробітку для обчислення пенсії позивача, то суд звертає увагу на таке.

В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 міститься довідка Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони від 19.08.2020 № 364/5, згідно якої в архівних документах військової частини НОМЕР_1 відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з серпня 1999 року по червень 2000 року. В довідці зазначено суми нарахованого грошового забезпечення позивачу за період з серпня 1999 року по лютий 2001 року (а.с. 71).

Також в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 міститься довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони від 19.08.2020 № 363/5, згідно якої в архівних документах військової частини НОМЕР_2 відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з лютого 2001 року по лютий 2003 року (а.с. 71).

В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 міститься довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони від 19.08.2020 № 362/5, згідно якої в архівних документах військової частини НОМЕР_3 відображено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з березня по червень 2003 року (а.с. 68).

ГУ ПФ України в Івано-Франківській області в листі № 9247-7861/Т-02/8-0900/24 від 14.11.2024, а також у відзиві № 0900-0903-8/64044 від 10.12.2024 на позовну заяву зазначило, що відомості довідок про заробітну плату за періоди з серпня 1999 року по лютий 2001 року, з березня по липень 2014 року, з лютого по червень 2003 року, з лютого 2001 року по лютий 2003 року, з жовтня 2003 року по грудень 2004 року враховано до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в повному обсязі.

Факт врахування заробітної плати (доходу) за вищевказані періоди з 01.07.2000 підтверджується розрахунком, який міститься в матеріалах пенсійної справи позивача (а.с. 42-47).

Суд звертає увагу на те, що довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) позивача за вищевказані періоди були предметом перевірки органів Пенсійного фонду України, що підтверджується відповідними актами: акт позапланової перевірки відомостей, відображених в довідці про грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 10.09.2020 № 29, складений Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області (а.с. 15); акт позапланової перевірки відомостей, відображених в довідці про грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 07.09.2020 № 28, складений Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області (а.с. 80-81).

Таким чином, на час призначення позивачу пенсії по інвалідності з 28.02.2020, відомості з довідок про грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 ще не були перевірені органами Пенсійного фонду, оскільки акти таких перевірок складені лише 07.09.2020 за № 28 та 10.09.2020 за № 29 відповідно. Таким чином, на час формування первинного розрахунку пенсії позивача в графі «Заробітки» за період з 01.07.2000 по грудень 2004 року зазначено нульове значення (а.с. 33-38).

Натомість, в розрахунку пенсії ОСОБА_1 , складеному після перевірки довідок про грошове забезпечення для обчислення пенсії, в графі «Заробітки» за період з 01.07.2000 по грудень 2004 року зазначено відомості із конкретними сумами за кожен місяць (а.с. 42-47).

Щодо доводів позивача про його право на виключення із страхового стажу періоду 60 місяців страхового стажу, а саме з 01.01.2007 по 31.12.2011, то суд звертає увагу на таке.

Відповідно до абзацу третього частини першої статті 40 Законом № 1058-IV за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

З огляду на вищевказане положення, особа, яка звернулася за призначенням пенсії, має право на виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду до 60 календарних місяців страхового стажу з урахуванням будь-яких періодів за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Окрім цього, додатково за бажанням особи в неї є право на виключення певного періоду із період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року.

Представник відповідача у відзиві № 0900-0903-8/64044 від 10.12.2024 на позовну заяву зазначив, що ОСОБА_1 у заяві від 15.10.2024 не вказав, які періоди треба виключити із підрахунку заробітної плати.

Суд вказує на те, що такі доводи представника відповідача не відповідають дійсності, оскільки в розділі ІІ заяви ОСОБА_1 від 15.10.2024 зазначено:

«ІІ. На виконання ч. 1 ст. 40 - «порядок призначення зарплати (доходу) для обчислення пенсії» та ч. 2 ст. 27 Закону № 1058 прошу застосувати «механізм оптимізації» в повному обсязі, та виключити періоди із страхового стажу:

1. Виключити 60 міс. (5 років) страхового стажу з 01.01.2007 по 31.12.2011 вилучення невигідних місяців та соціального страхування на випадок безробіття.

2. Додатково за бажанням особи, прошу виключити періоди: з 01.01.2001 по 31.12.2003 (36 місяців)».

Таким чином, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області допустило бездіяльність щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.10.2024 в частині розділу ІІ такої заяви, який стосується прохання позивача виключити періоди з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, оскільки в листі від 14.11.2024 № 9247-7861/Т-02/8-0900/24 відповідач не надав жодної оцінки проханню позивача щодо виключення періодів.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків. Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

З огляду на зміст положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд України, до компетенції якого і входить розгляд документів, заяв про перерахунок пенсії та прийняття за результатами такого розгляду відповідних рішень

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд приймаючи рішення, не перебирає на себе повноважень територіального органу Пенсійного Фонду України щодо перерахунку пенсії особі за її заявою, зокрема щодо виключення періодів з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.

В спірному випадку судом зроблено висновок про те, що ГУ ПФ України в Івано-Франківській області допустило бездіяльність щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.10.2024 в частині розділу ІІ такої заяви, який стосується прохання позивача виключити періоди з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.

Водночас суд звертає увагу на те, що статтею 58 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який приймає рішення щодо призначення, перерахунку та виплати пенсії, тобто Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення та перерахунку пенсії.

Згідно з приписами частини першої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, керуючись статтею 9 КАС України, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області повторно розглянути подану позивачем заяву від 15.10.2024 про перерахунок пенсії в частині розділу ІІ такої заяви про виключення періодів з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, із врахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Таким чином, позов належить задовольнити частково.

Щодо розподілу судових витрат між сторонами:

Сторони не понесли судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.10.2024 в частині розділу ІІ такої заяви, який стосується прохання виключити періоди з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) від 15.10.2024 про перерахунок пенсії в частині розділу ІІ такої заяви про виключення періодів з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, із врахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Відмовити в задоволенні решти позову.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.