Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження у справі
24 вересня 2025 року Справа №200/7252/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, Україна, Чернівецька обл., місто Чернівці, площа Центральна, будинок 3, ЄДРПОУ 40329345) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення від 03.09.2025 № 052630003060 про відмову в призначенні пенсії;
зобов'язати зарахувати згідно трудової книжки до пільгового стажу за списком 2 періоди зайнятості з 01.09.1982 по 27.06.1985, з 01.07.1985 по 01.11.1985, з 10.11.1985 по 17.12.1987 з 24.02.1988 по 06.11.1990, з 15.11.1990 по 12.04.1991, з 01.06.1991 по 12.10.1992, з 20.10.1992 по 01.09.1998, з 27.07.1999 по 15.09.2004, з 03.10.2005 по 25.08.2010, з 01.10.2010 по 25.10.2010, з 27.10.2010 по 08.09.2011, з 16.09.2011 по 01.04.2014, з 02.04.2014 по 27.08.2025, до загального страхового стажу періоди зайнятості з 24.02.1988 по 06.11.1990, з 15.11.1990 по 12.04.1991, з 01.06.1991 по 12.10.1992, з 02.12.1998 по 27.07.1999, з 03.10.2005 по 25.08.2010, з 01.04.2022 по 31.10.2023 та призначити пенсію за списком № 2 відповідно до п. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позов наданий з підстав порушення права позивача на пенсійне забезпечення.
Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.
До позову додано клопотання про відстрочення позивачу сплати судового збору, вмотивоване тим, що позивач є особою пенсійного віку, не отримує інших доходів, ніж пенсія, до клопотання додано довідки ОК-5, ОК-7.
Засади сплати судового збору встановлені Законом України «Про судовий збір». Згідно частини 1 статті 3 цього Закону судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду (стаття 2 Закону).
Наведені норми кореспондують із приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено обов'язок додання до позову документу про сплату судового збору.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» та статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з п.п. 1, 3 ч. 1, ч. 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Водночас, обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду, відповідає встановленим ст. 129 Конституції України основним засадам судочинства, а саме: рівності усіх учасників судового процесу перед законам і судом.
Враховуючи викладене вище та приймаючи до уваги те, що позивач не має доходу та є пенсіонером, спір стосується соціальних прав, суд дійшов висновку про можливість відстрочення сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 133, 171, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору - задовольнити.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - до ухвалення рішення у справі.
Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачу надати суду у 15-денний строк відзив на позовну заяву та всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позову; пенсійну справу позивача, у тому числі заяву про призначення пенсії та усі документи, що розглядались при її опрацюванні; розрахунок пенсії позивача; розрахунок стажу позивача; доказ направлення відзиву та вказаних документів іншим учасникам справи.
Роз'яснити сторонам право на подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи протягом трьох днів, з дня отримання цієї ухвали.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет http://court.gov.ua/fair/sud0570.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя А.С. Михайлик