Рішення від 05.09.2025 по справі 160/17063/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2025 рокуСправа №160/17063/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСКРЕДИТ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

УСТАНОВИВ:

10.06.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСКРЕДИТ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.03.2025 року № 0119902302 прийнятого на підставі Акту № 474/04-36- 23-02/41346335 від 05.02.2025 року;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» (ЄДРПОУ 41346335) витрати по сплаті судового збору та витрати на правничу допомогу.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у період з 21.01.2025 року по 29.01.2025 року була проведена документальна позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ», код за ЄДРПОУ 41346335 (далі по тексту - Товариство, Позивач) з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині оподаткування доходів на користь нерезидента WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) із джерелом їх походження з України. За результатами проведеної перевірки було складено Акт № 474/04-36-23- 02/41346335 від 05.02.2025 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» (код ЄДРПОУ 41346335) з метою перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині оподаткування доходів на користь нерезидента WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) із джерелом їх походження з України за період з 22.05.2017 по 30.09.2023 роки». Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято контролюючим органом безпідставно, з огляду на те, що контрагент за договором кредитування WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) є кінцевим бенефіціаром, а отже застосування пониженої відсоткової ставки передбачено як чинним податковим законодавством так і нормами міжнародної угоди укладеної між Україною та Республікою Кіпр, за таких обставин позивачем вірно визначено базу оподаткування та сплачено податкові зобов'язання. Вказує, що висновки податкового органу ґрунтуються на припущенням та не підтвердженні ані первинною документацією, ані нормами чинного законодавства. За вказаних обставин, рішення про застосування фінансових санкцій Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 06.03.2025 року № 0119902302 підлягає скасуванню як протиправне.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №160/17063/25, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

27.06.2025 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за допомогою підсистеми «Електронний суд» надійшов письмовий відзив проти позову, в якому відповідач проти позову заперечує в повному обсязі з огляду на наступне. Відповідно до інформації, отриманої від компетентного органу Республіки Кіпр, всі позикодавці нерезидента є приватними акціонерами компанії, або від Меnі (Menahem) Benish через його компанії, або від Moshe Zuk через його компанії. Тобто всі матеріальні зобов'язання WISECREDIT LTD були здійснені за рахунок позики акціонерів. А отже контрагент позивача не є кінцевим бенефіціаром за даними кредитними договорами і застосування пониженої ставки за кредитним договором суперечить чинному законодавству. Таким чином вказує на обґрунтованість винесеного податкового повідомлення рішення.

Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною 4статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекскредит» зареєстроване як юридична особа за кодом ЄДРПОУ 41346335 та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 41.1 статті 41, пункту 61.1 та пункту 61.2 статті 61, підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.21 пункту 78.1 статті 78, пункту 82.2 статті 82 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі по тексту - ПКУ), у зв'язку із отриманням контролюючим органом після проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» (акт від 10.01.2024 №34/04-36-23-02/41346335) інформації від компетентного органу Республіки Кіпр, яка стосується питань, що були охоплені під час зазначеної перевірки платника податків та свідчить про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, на підставі наказів ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 20.01.2025 №427-п, від 24.01.2025 №592-п проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» з питань дотримання платником вимог податкового законодавства в частині оподаткування доходів на користь нерезидента WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) із джерелом їх походження з України за період діяльності з 22.05.2017 по 30.09.2023.

Інформація про попередню документальну планову (позапланову) перевірку платника податків, результати, якої вплинули на проведення та висновки цієї перевірки, проведену контролюючим органом, та усунення виявлених недоліків: в акті документальної планової виїзної перевірки ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» від 10.01.2024 №34/04-36-23-02/41346335 зазначено: «ГУ ДПС у Дніпропетровській області відповідно до Порядків обміну інформацією по спеціальним запитам, затверджених наказом Міністерства Фінансів України від 16.04.2022 №118 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.06.2022 за №606/3 7942, надіслано спеціальні запити до компетентних органів Республіки Кіпр та Латвійської Республіки щодо виплат доходів нерезидентам WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр), SIA Mintos Finance (Латвійська Республіка) у вигляді процентів.

Перевіркою, проведеною за період з 22.05.2017 по 30.09.2023, встановлено що ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» в додатках ПН до рядка 23 Податкових декларацій з податку на прибуток задекларовано здійснення виплат доходів нерезиденту з джерелом їх походження з України, а саме: виплати процентів по кредитному договору, укладеному з WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр), в сумі 5 288 665 гривень.

Перевіркою повноти визначення суми податку з доходу нерезидента встановлено його заниження за період з 22.05.2017 по 3 0.09.2023 всього у сумі 684 077 грн., у тому числі за 2018 рік в сумі 242 904 грн., за 2019 рік в сумі 332 129 грн. (І квартал 2019 року - 125 642 грн., II квартал 2019 року - 126 864 грн., III квартал 2019 року - 79 623 грн.), за 2020 рік в сумі 1 498 грн. (І квартал 2020 року - 1 498 грн.), за 2021 рік в сумі 48 212 грн. (III квартал 2021 року - 14 614 грн., IV квартал 2021 року - 33 598 грн.), за 2022 рік в сумі 59 334 грн. (І квартал 2022 року - 59 334 грн.).

Відповідно до даних інформаційної бази податкового органу бенефіціарним власником ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» на час виплати процентів у 2018-2019 роках була компанія - ТОВ «ЕММАС КРЕДИТ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41331004), якою в свою чергу володіють WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) - 50% та FH ADVANTAGE LTD (Ізраїль) - 50%, це свідчить про те, що ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» є пов'язаною особою з нерезидентом WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) за ознакою відповідно до вимог пп. 14.1.159 п. 14.1 ст.14ПКУ.

ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» в перевіреному періоді застосовувало переваги (зменшення ставки оподаткування - 2%, з 01.01.2020 - 5%) Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, підписаною 08.11.2012 (Конвенцію ратифіковано 04.07.2013, дата набуття чинності - 07.08.2013), а саме пункт 2 статті 11 «Проценти».

До перевірки було надано свідоцтва про статус податкового резидента WISECREDIT LTD: свідоцтво про статус податкового резидента від 07.11.2018 по справі №12322219В, свідоцтво про статус податкового резидента від 24.05.2019 по справі №12322219В, свідоцтво про статус податкового резидента від 17.01.2020 по справі №12322219В, свідоцтво про статус податкового резидента від 11.11.2021 по справі №12322219В, свідоцтво про статус податкового резидента від 04.08.2022 по справі №12322219В.

В період проведення доперевірочного аналізу ДПС України направлено запит (лист від 13.06.2023 №7235/5/99-00-16-01-01-05) до компетентного органу Республіки Кіпр щодо взаємовідносин ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» з нерезидентом компанією WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) при виплаті процентів.

ДПС України листом від 26.04.2024 №715/ІКО/99-00-23-01-02-07 надано остаточну відповідь та матеріали, отримані від компетентного органу Республіки Кіпр щодо взаємовідносин між ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» та нерезидентом компанією WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр). Згідно з інформацією, наданою компетентним органом Республіки Кіпр, листом №TD 3. 10.43.2/А V313 Р1099 від 23.02.2024, та даними з відкритих джерел (сайти https://opencorporates.com, https://orbis.bdinfo), встановлено наступне: реєстраційні дані нерезидента компанії WISECREDIT LTD. Дата реєстрації- 15.05.2013; статус компанії - Активна; акціонери з дати реєстрації по теперішній час: - 01.01.2017-30.10.2019: - BMG Holdings Ltd (Співдружність Домініки) - 50% володіння; - Claret Horizon Holdings (Europe) LTD (Республіка Кіпр) - 30% володіння; - Yosef Reuven Grenikas (Ізраїль) - 20% володіння. - 31.10.2019- 11.11.2021 : - BMG Holdings Ltd (Співдружність Домініки) - 45% володіння; - Claret Horizon Holdings (Europe) LTD (Республіка Кіпр) - 30% володіння; - Yosef Reuven Grenikas (Ізраїль) - 20% володіння; - RAN OLIEL (Ізраїль) - 5% володіння. - 12.11.2021 - теперішній час: - BMG Holdings Ltd (Співдружність Домініки) - 50% володіння; - Claret Horizon Holdings (Europe) LTD (Республіка Кіпр) - 30% володіння; - Yosef Reuven Grenikas (Ізраїль) - 20% володіння. Бенефіціарні власники - Meni Benish та ОСОБА_1 ; основний вид діяльності - надання програмного забезпечення компаніям, головним чином надавачам онлайн короткострокових мікропозик; адреса - 6 Afstralias, 3017, Limassol, Cyprus. Також, ця адреса є місцем масової реєстрації кіпрських компаній. На сайті orbis.bdinfo зазначено, що за вищевказаною адресою зареєстровано понад 20 компаній; Компанія WISECREDIT LTD не орендувала і не володіла приміщеннями, в яких здійснює свою діяльність. Компанія, в силу свого розміру та характеру діяльності, придбаває послуги юридичного адреса, де проводиться фактична діяльність; секретар - Avery Management Limited; директори - Moshe Zuk, з 15.05.2013 - по теперішній час, Меnі (Menahem) Benish, з 15.05.2013 - по теперішній час; Компанією WISECREDIT LTD всі роботи виконуються незалежними фрілансерами.

В листі компетентного органу Республіки Кіпр зазначено, що ставка оподаткування, яка застосовується до компанії є звичайною ставкою, яка застосовується до всіх компаній, а саме 12,5%. Документи, що вимагали підпису директора, зазвичай підписувались Moshe Zuk, довіреностей компанія не видавала.

Відповідно до інформації, отриманої від компетентного органу Республіки Кіпр, всі позикодавці нерезидента є приватними акціонерами компанії, або від Meni (Menahem) Benish через його компанії, або від Moshe Zuk через його компанії. Тобто всі матеріальні зобов'язання WISECREDIT LTD були здійснені за рахунок позики акціонерів.

Також, у відповіді компетентного органу Республіки Кіпр надано фінансову звітність компанії, відповідно до даних якої встановлено, що кредит для WISECREDIT LTD згідно з угодою акціонерів, підписаною 05 травня 2014 року, передбачає, що акціонери нададуть кошти на суму до 1 500 000 дол. США кожна сторона, для використання компанією через дочірні компанії для надання короткострокових позик онлайн різним організаціям. Кредити будуть видаватися під 4% річних і не мають визначеної дати погашення.

В Примітках до фінансової звітності (Notes to the financial statements) вказано: компанія зазнала збитків за рік, що закінчився 31 грудня 2018 року, і станом на цю дату поточні зобов'язання компанії перевищили активи на 3 082 076 дол.США.

Згідно із Примітками до фінансової звітності за 2016 - 2021 роки (Notes to the financial statements) встановлено надання кредитів WISECREDIT LTD від інших пов'язаних осіб: Zuk China Stone Works LTD (2016, дол.США - 3 129; 2017, дол.США - 3 129; 2018, дол.США - 3 129; 2019, дол.США - 3 129; 2020, дол.США - 108 382; 2021, дол.США - 383 281); Zuk Group PTE Ltd (2020, дол.США - 51 364; 2021, дол.США - 274 964); Claret Horizon Trading (Europe) Ltd (2016, дол.США - 1 294 209; 2017, дол.США - 1 618 576; 2018, дол.США - 1 687 494; 2019, дол.США - 369 205; 2020, дол.США - 383 823; 2021, дол.США - 438 838); BMG Holdings Ltd (2016, дол.США - 1 769 049; 2017, дол.США - 1 986 169; 2018, дол.США - 2 432 388; 2019, дол.США - 1 858 740; 2020, дол.США - 1 933 049; 2021, дол.США - 2 006 506); Credittim Ltd (2018, дол.США - 206 773); Claret Holdings Ltd (2018, дол.США - 594 219; 2019, дол.США - 727 969; 2020, дол.США - 677 801; 2021, дол.США - 1 606 206); Інші кредити (2016, дол.США - 1 003 199; 2017, дол.США - 891 943; 2018, дол.США - 1 231 756; 2019, дол.США - 1 279 690; 2020, дол.США - 412 354; 2021, дол.США - 494 779).

Відповідно до даних фінансової звітності нерезидента встановлено, що за 2017 - 2021 роки основним доходом компанії WISECREDIT LTD є дохід від отримання процентів по виданим кредитам дочірнім підприємствам (47,87% від загального доходу), плата за ліцензійні збори (20,22% від загального доходу), надання ІТ- консультаційних послуг (16% від загального доходу) та плата за обслуговування IT (9,55% від загального доходу), незначну частку доходу WISECREDIT LTD отримував за надання послуг (4,39% від загального доходу) та реалізацію продукції (1,96% від загального доходу) (згідно зі Звітом про прибутки або збитки та інший сукупний дохід за 2017 - 2021 роки (Statement of profit or loss and other comprehensive income).

Основні витрати компанії WISECREDIT LTD за 2017 - 2021 роки складались з адміністративних витрат (в тому числі за програмування та тестування, амортизації досліджень і розробок) (64,45% від загальних витрат), виплата відсотків за отримані позики (20,74% від загальних витрат), маркетингові витрати (13,66% від загальних витрат), незначну частку витрат складають збитки від обмінних курсів (0,84% від загальних витрат) та виплата відсотків за банківський овердрафт (0,31% від загальних витрат) (згідно із Звітом про Операційні витрати та Звітом про Фінансові витрати за 2017 - 2021 роки (Operating expenses and Finance Expenses).

В листі компетентного органу Республіки Кіпр зазначено, що компанія WISECREDIT LTD протягом 2017 - 2021 роки мала збитки.

Таким чином, аналізуючи фінансову звітність WISECREDIT LTD за 2018 - 2021 роки, саме за періоди, коли компанія WISECREDIT LTD надавала кредити ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ», джерелом фінансування українського підприємства були запозичені кредитні кошти, які згідно Приміток до фінансової звітності (Notes to the financial statements) мали призначення - надання короткострокових позик онлайн різним організаціям. Цей факт підкреслює, що саме з кредитних коштів йшло фінансування українського підприємства, інших джерел у компанії не було. Компанія WISECREDIT LTD з 2018 року також отримувала дохід від IT послуг. Такий дохід у 2018 році склав лише 3 8000,00 дол. США, що не міг слугувати джерелом фінансування українського підприємства та який разом з процентним доходом не перекривав витрат WISECREDIT LTD. Компанія WISECREDIT LTD протягом 2017 - 2021 років декларувала збитки: 2017, дол. США - 33 203; 2018, дол. США - 8 244; 2019, дол. США - 261 715; 2020, дол. США - 442 254; 2021, дол. США - 906 576. Враховуючи вищевикладене, а саме стосовно того, що компанія WISECREDIT LTD надавала кредити ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» за рахунок не власних коштів, а кредитних, отриманих від компаній пов'язаних осіб та акціонерів, то така компанія не є бенефіціарним власником отриманого доходу у вигляді процентів, а вважається номінальним власником.

Документальною позаплановою виїзною перевіркою ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» з метою перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині оподаткування доходів на користь нерезидента WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) із джерелом їх походження з України за період з 22.05.2017 по 30.09.2023 встановлено порушення:

п.103.2, п.103.3, ст.103, пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), п.2 ст.11 «Проценти» Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 08.11.2012 (дата набрання чинності 013 року) в частині того, що компанія WISECREDIT LTD не є бенефіціарним отримувачем доходів у вигляді процентів за кредитним договором від 18.01.20 2018 б/н, яке е призвело до заниження податку з доходів нерезидента (код бюджетної класифікації 11020500 - податок на прибуток іноземних юридичних осіб) за перевірений період на загальну суму 684 077 грн., у тому числі за 2018 рік в сумі 242 904 грн., за 2019 рік в сумі (І квартал 2019 року - 125 642 грн., II 32 129 грн. квартал 2019 року - 126 864 грн., III квартал 2019 року - 79 623 грн.), за 2020 рік в сумі 1 498 грн. (І квартал 2020 року - 498 грн.), за 2021 рік в сумі 48 212 грн. (III квартал 20 2021 року - 14 614 грн., IV квартал 2021 року - 33 598 грн.), за 2022 рік в сумі 59 334 грн. (І квартал 2022 року - 59 334 грн.).

За результатами проведеної перевірки було складено Акт № 474/04-36-23- 02/41346335 від 05.02.2025 року «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» (код ЄДРПОУ 41346335) з метою перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині оподаткування доходів на користь нерезидента WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) із джерелом їх походження з України за період з 22.05.2017 по 30.09.2023 роки».

Користуючись правом наданим платнику податків п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» 17 лютого 2025 року подало заперечення до вищевказаного Акту.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області розглянуто заперечення на акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Алекскредит» та скаргу позивача залишено без задоволення, про що повідомлено листом від 28.02.2025 року № 17199/6/04-36-23-02-11.

06 березня 2025 року на підставі акта від 05.02.2025 № 474/04-36-23-02/41346335 та встановлених порушень п. 103.2, п. 103.3, ст. 103, пп.141.4.2, п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI ( із змінами та доповненнями), п. 2 ст. 11 «Проценти» Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 08.11.2012 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення - рішення від 06.03.2025 року №0119902302, яким повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекскредит» про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем «Податок на прибуток іноземних юридичних осіб» на суму 828 209,75грн.

Не погодившись із вказаним податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся до Державної податкової служби України із скаргою. За результатами розгляду скарги, позивач отримав від Державної податкової служби України рішення про результати розгляду скарги № 13691 /6/99-00-06-01-01-06 від 14.05.2025 року, згідно якого ДПС вирішено залишити оскаржувану ППР без змін, а скаргу позивача без задоволення.

Не погоджуючись з винесеним рішенням про застосування штрафних санкцій та вважаючи його протиправними Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекскредит» звернулось з цим позовом до суду.

Так, правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано нормами Конституції України та Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та встановлює Податковий кодекс України.

ТОВ «АЛЕКСКРЕДИТ» 18.01.2018 було укладено кредитний договір б/н з компанією WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр). За вказаним кредитним договором протягом 2018-2022 рр. Товариством здійснено виплати доходу, як проценти за кредитом нерезиденту WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) в сумі 5 288 665 грн. При виплаті процентів нерезиденту WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) за вищезазначеним кредитним договором Товариством було застосовано понижену ставку податку 2%, а з 01.01.2020 - 5% відповідно до п.2 статті 11 «Проценти» Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 08.11.2012 року, ратифіковану Законом № 412 -VII від 04.07.2013 року.

Відповідно до пп.141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час здійснення позивачем виплати відсотків нерезиденту) резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3-141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Пунктом 103.2 статті 103 Податкового кодексу України визначено, що особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.

Згідно пункту103.3 цієї ж статті бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів. При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.

Між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр укладено Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків та доходів від 08 листопада 2012 р., яка ратифікована - 04 липня 2013 р., дата набрання чинності для України - 07 серпня 2013 р.

Пунктом першим статті 11 Конвенції визначено, що проценти, що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту іншої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій іншій Державі, якщо такий резидент є особою - фактичним власником таких процентів.

Згідно пункту 2 цієї ж статті такі проценти можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо особа - фактичний власник процентів є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 2 відсотків від загальної суми процентів. Спосіб застосування цих обмежень встановлюється компетентними органами Договірних Держав за взаємною домовленістю.

У постанові від 14 серпня 2018 р. у справі №817/1045/17 Верховний Суд дійшов висновку, що право на застосування зменшеної ставки податку, передбачену відповідним міжнародним договором України, виникає, за умови одночасного виконання таких вимог: - нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України; - нерезидентом надано довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України - нерезидент є бенефіціарним власником доходу. Для визначення особи як фактичного отримувача доходу, така особа повинна володіти не тільки правом на отримання доходу, але повинна бути і особою, яка визначає подальшу економічну долю доходу. Тобто, коли отримувач процентів має право отримувати вигоду та визначати подальшу економічну долю доходу і не пов'язаний договірними або юридичними зобов'язаннями щодо перерахування такого доходу іншій особі, отримувач є бенефіціарним власником доходу.

У постанові від 05 грудня 2025 р. у справі № 804/3765/16 Верховний Суд також зазначив, що передбачені міжнародними договорами пільги зі сплати податку не можуть бути застосовані у випадку, коли нерезидент діє як проміжна ланка в інтересах іншої особи, яка фактично отримує вигоду від доходу. Зокрема, не може бути застосовано звільнення від сплати податку або його пільгові ставки у випадку, коли дохід (у рамках угоди або серії угод) з джерелом його походження з України виплачується таким чином, що нерезидент (проміжна ланка, яка має вузькі, обмежені повноваження у відношенні доходу), який претендує на отримання пільгової ставки податку з доходів у вигляді, зокрема, процентів, виплачує весь дохід (його більшу частину) іншому нерезиденту, який би не міг застосувати пільгову ставку у разі, коли б такий дохід виплачувався останньому.

Контролюючий орган наполягає на тому, що WISECREDIT LTD не є бенефіціарним власником доходу (процентів), оскільки джерелом фінансування ТОВ «Алекскредит» були запозичені кредитні, а не власні кошти.

Як свідчать наявні у справі письмові докази (Примітки до фінансової звітності), основною діяльністю Компанії WISECREDIT LT є надання програмного забезпечення компаніям, які переважно надають короткострокові мікрозайми онлайн. Компанія отримує дохід від відсотків за кредити, надані своїм дочірнім компаніям, які надають мікрозайми онлайн. Вона також отримує дохід від надання IT-консультаційних послуг. Дочірні компанії - суб'єкти, що контролюються Компанією.

Крім того, в Акті податкової перевірки зазначено, що «кредит для WISECREDIT LTD згідно з угодою акціонерів, підписаною 05 травня 2014 р., передбачає, що акціонери нададуть кошти на суму до 1 500 000 дол. США кожна сторона, для використанням компанією через дочірні компанії для надання короткострокових позик онлайн різним організаціям. Кредити будуть видаватися під 4% річних і не мають визначеної дати погашення» (т. 1 а.с.27).

Позивач/скаржник акцентує увагу на тому, що контролюючий орган не врахував ту обставину, що процентна ставка по кредиту WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) на ТОВ «Алекскредит» більш ніж в 2,5 рази більше ніж по кредитам отриманих самим WISECREDIT LTD (Республіка Кіпр) - 10,9 % проти 4 %.

Суд, у свою чергу, вказує на відсутність доказів того, що отримані WISECREDIT LT від ТОВ «Алекскредит» кошти за користування кредитом у розмірі 10,9 % у повному обсязі (або у більшій його частині) спрямовувались WISECREDIT LT його акціонерам - позикодавцям, що і було би підтвердженням виконання WISECREDIT LT функції проміжної ланки.

Суд також звертає увагу, що в розумінні пункту 103.3 статті 103 Податкового кодексу України для цілей застосування пониженої ставки податку необхідним є перевірка WISECREDIT LT на відповідність критеріям фактичного отримувача доходу, яким є кошти, за користування ТОВ «Алекскредит» кредитом.

Висновок відповідача про те, що WISECREDIT LT є номінальним власником доходу ґрунтується виключно на тій обставині, що надані ним позивачу кредитні кошти є власністю інших осіб. Проте, такий висновок суперечить наведеним вище положенням Податкового кодексу України та Конвенції про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків та доходів від 08 листопада 2012 р.

Щодо доводів контролюючого органу про збитковість WISECREDIT LT.

Суд зазначає, що збитковість WISECREDIT LT за результатом фінансового року не є свідченням неможливості отримання цією компанією доходу і його використання у власній господарській діяльності. Крім того, за даними фінансової звітності WISECREDIT LT отримувала дохід від інших видів діяльності, ніж доходи від процентів за користування кредитами, про що зазначав позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги. Так, за період з 2017 по 2021 роки дохід від отримання процентів по виданим кредитам дочірнім підприємствам складав 47,87 % від загального доходу. Відтак, більша частина доходу (52,13%) отримана цією компанією від інших видів діяльності.

Дотримуючись визначеного Верховним Судом підходу при розгляді справ цієї категорії, суд встановив, що у спірних правовідносинах нерезидент (WISECREDIT LТ) є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (Республіка Кіпр); - нерезидентом надано довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (ця обставина встановлена під час податкової перевірки і не заперечується сторонами) - нерезидент LT є бенефіціарним власником доходу, отриманого від ТОВ "Алекскредит" у вигляді процентів за користування кредитними коштами.

Наведені обставини дають підстави для застосування зменшеної ставки податку (2%), що було здійснено позивачем.

З урахуванням вищевикладеного, рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про застосування фінансових санкцій 06.03.2025 року № 0119902302, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем Податок на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 828 209,75 грн. (Вісімсот двадцять вісім тисяч двісті дев'ять гривень 75 коп.)., із яких: за податковим зобов'язанням 684 077,00 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 144 132,75 грн є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, сплачений позивачем судовий збір за подачу даного позову до суду в сумі 9938,52 грн. підлягає стягненню з відповідачів солідарно за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСКРЕДИТ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.03.2025 року № 0119902302, прийняте на підставі Акту № 474/04-36- 23-02/41346335 від 05.02.2025 року.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСКРЕДИТ» (ЄДРПОУ 41346335) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 9938,52 грн. (дев'ять тисяч дев'ятсот тридцять вісім гривень 52 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук