25 вересня 2025 рокуСправа №160/6929/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягають у не проведенні з 01.04.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з основним розміром 70% від грошового забезпечення в сумі 17 094,13 грн. на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення від 10.04.2023 року №33/24/С-9976;
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з основним розміром пенсії 70% від грошового забезпечення в сумі 17 094,13 грн., на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 10.04.2023 року №33/24/С-9976 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (за нормами, чинними з 05.03.2019 року), та з урахуванням раніше виплачених сум.
- Стягнути з Відповідача на користь Позивача понесені судові витрати, що складаються з витрат на правничу допомогу в розмірі 8 000,00 грн.
Означені позовні вимоги вмотивовані протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з приводу відмови щодо здійснення позивачу перерахунку з 01.12.2019 пенсії у розрахунку 70 % на підставі нової довідки виданої Міністерством внутрішніх справ України в особі Державної установи “Територіального медичного об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 10.04.2023 № 33/24/С-9976 для перерахунку пенсій виходячи з грошового забезпечення у розмірі 17094,13 грн. позивач вважає, що такі дії суперечать вимогам діючого законодавства.
Так, у листі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від №0400-010314-8/220406 від 05.11.2024 року зазначив, що для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яке визначено станом на листопад 2019 року, у Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області немає законних підстав у зв'язку з виключенням п.2 Постанови Кабінету Міністрів» №1088 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів №103.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядками № 45 та № 3-1 зазначено, що довідки про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом звідки було звільнено особу на підставі списків осіб яким необхідно провести перерахунок пенсії та сформованими органами Пенсійного фонду України після отримання відповідних повідомлень від державних органів на підставі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акта про перерахунок пенсій.
За правилами частинами першою, другою та четвертою ст.63 Закону№2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Після скасування положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не було прийнято відповідного рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), не введено нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та не внесено відповідні зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988).
Крім того, Головне управління від Пенсійного фонду України не отримувало повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій особам, пенсія яким призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Частиною третьою статті 63 Закону № 2262 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» були передбачені пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 19.11.2019 залишено без змін, вирішено визнати протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» пункт 3 Постанови № 103 виключено.
Отже, враховуючи вищевикладене, перерахунок пенсії Позивача за минулий час, повинен бути здійснено не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто, за 12 місяців, які передують даті подання заяви на перерахунок пенсії та нової довідки про розмір грошового забезпечення, а не з дати з якої вимагає Позивач.
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання Головного управління здійснити перерахунок пенсії Позивача з 01.04.2019, суперечать приписам ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії Міноборони.
З 07.07.1995 року по 07.07.2015 року Позивач працював у Криворізькому міському управлінні МВС України в Дніпропетровській області, до травня 2023 року проходив військову службу в Збройних Силах України за контрактом, у зв'язку із сімейними обставинами був звільнений у запас.
10.04.2023 року позивач отримав поштове відправлення з листом Міністерства Внутрішніх справ з новою довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
З набранням 19.11.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
01.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області з заявою про переведення його на пенсію за лінією МВС з 01.05.2023 року та зазначив що згоден на зменшення розміру пенсії.
Відповідь від Головного Управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області позивач не отримав. Тому 04.01.2024 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надісланий адвокатський запит про надання копії заяви про перерахунок пенсії, копію відмови в проведені перерахунку пенсії, та докази вручення зазначеної відмови ОСОБА_1
19.01.2024 року було отримано відповідь від Головного Управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з наданими копіями документів: заява зазначеного зразка, копію супровідного листа Головного управління Пенсійного фонду про надання документів для проведення відповідних дій, копії витягу з реєстру відправлених листів №1265-Г від 13.06.2024 року, копію рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії, копія повідомлення Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про надання відповіді від 13.06.2023 року.
Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 27220-18562/С-01/8-0400/23 від 13.06.2023 року, з 08.07.2015 року ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу 28 років (по лінії МВС) яка була нарахована відповідно ст. 12, 13 Закону № 2262-ХІІ . Після звільнення з військової служби за контрактом відповідно заяви від 15.09.2021 року перейшов на пенсію за вислугу 35 років (по лінії МО) в розмірі 70% від грошового забезпечення, яке береться для обчислення пенсії. Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 0401027200 Міноборони від 01.01.2023 року, пенсія позивача розрахована та виплачується з наступних складових та у таких розмірах: посадовий оклад 3350,00 грн., оклад за військове звання 880,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 2115,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 міс - 5493,61 грн, сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 11838,61 грн, відповідно Закону № 2262-ХІІ). Разом з тим, відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, посилаючись на відсутність правових підстав для такого перерахунку.
Як зазначив позивач, Відповідачем відмовлено позивачу у переведені на інший вид пенсії, по лінії МВС, та проведенні перерахунку відповідно довідки про розмір грошового забезпечення. Та у своєї відповіді відповідач нічого не зазначив, стосовно переходу позивача на інший вид пенсійного забезпечення.
У зв'язку з тим, що такі дії Пенсійного фонду є протиправними, Позивач був вимушений звернутися до суду для захисту свого порушеного права.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 року у справі №160/2876/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
- Визнано протиправним та скасовано рішення Головного пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії від 05.05.2023 року.
- Зобов'язано Відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.05.2023 року про перерахунок пенсії та прийняти відповідне рішення з урахуванням положень чинного законодавства та висновків суду, вказаних у цьому рішення.
- В іншій частині заявлених позовних вимог - відмовити.
Разом з тим, в описовій частині зазначеного рішення, судом вказано, що вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки №33/24/С-9424 від 30.12.2022 року про розмір грошового забезпечення, наданої Державною установою «Територіальне Медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» наразі є передчасними, тому задоволенню не підлягають .
Судове рішення у справі №160/2876/24 набрало законної сили 02.05.2024 року, лише, як зазначив позивач, листом №0400-010314-8/220406 від 05.11.2024 року Пенсійний фонд повідомив Позивача про результати виконання судового рішення.
Так, у вищезазначеному листі Пенсійний фонд вказав, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 року у справі №160/2876/24 повторно розглянуто заяву від 01.05.2023 року про перерахунок пенсії з урахуванням положень чинного законодавства та висновків суду.
Пенсійний фонд у листі №0400-010314-8/220406 від 05.11.2024 року зазначив, що для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яке визначено станом на листопад 2019 року, у Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області немає законних підстав.
Позивач вважає дії Відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними, такими, що суперечать нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим, Позивач вимушений звернутися з адміністративним позовом до суду для захисту свого порушеного права на належне пенсійне забезпечення.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За приписами частин першої, другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Релевантними для цій справи є такі норми діючого законодавства як Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, (стаття 63 Закону №2262-XII з новою частиною третьою), пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України №988, Пункти 4 - 10 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, що затверджені наказом МВС України від 06.04.2016 №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799; з наступними змінами), частина четверта статті 63 Закону №2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VIII), Пункт 3, 5, Постанови КМУ №103, постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року.
Отже, - усі пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій;
-пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Згідно із пунктом 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позивач має право на отримання з 01.04.2019 пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ станом на 19.11.2019. Крім того, суд враховує, що відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Проте, позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з основним розміром пенсії 70% від грошового забезпечення в сумі 17094,13 грн., на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 10.04.2023 року №33/24/С-9976.
Та, згідно позовної заяви, відзиву та доданих сторонами документів не вбачається, що довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 10.04.2023 року №33/24/С-9976 направлялась позивачем чи Державною установою “Територіального медичного об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» (виготовлювач довідки) на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Довідка, що була подана до відповідача разом із заявою від 01.05.2023 року, і в подальшому питання щодо перерахунку за цією довідкою судом у справі №160/2876/24 визнано передвчасним, була довідка №33/24/С-9424 від 30.12.2022 року про розмір грошового забезпечення позивача, наданої Державною установою «Територіальне Медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Тому, позовні вимоги про бездіяльність щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідкою від 10.04.2023 року №33/24/С-9976 не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, а тому і позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача за вказаною довідкою не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача не правомірними та такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позовної заяви відшкодування судових витрат не присуджується.
Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова