Рішення від 25.09.2025 по справі 120/17078/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 вересня 2025 р. Справа № 120/17078/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до: Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27.02.2024 гарнізонною військово-лікарською комісією Національного військово-лікарського клінічного центру "Головний військовий клінічний госпіталь" за розпорядженням командира військової частини НОМЕР_1 від 22.01.2024 №75 провела медичний огляд з метою встановлення придатності до військової служби та встановлення причинно-наслідкового зв'язку захворювання з військовою службою. Постанова ВЛК оформлена свідоцтвом про хворобу №4659, яке затверджено Центральною військово-лікарською комісією 05.03.2024 за №1373 та п. 12 Свідоцтва про хворобу встановлено причинний зв'язок захворювання: "Так, пов'язане із проходженням військової служби".

Позивачем вказує, що категорично заперечує щодо такого формулювання про причинний зв'язок захворювання, оскільки багато лікувався у зв'язку із тяжким ушкодженням організму після постійного багатомісячного перебування на передовій під час захисту Батьківщини.

Під час огляду 27.02.2024 гарнізонною військово-лікарською комісією Національного військово-лікарського клінічного центру "Головний військовий клінічний госпіталь" просив долучити до медичних документів довідку №4007/9625 від 04.05.2022 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Росії проти України, де вказано, що молодший сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 27.03.2022 по теперішній час (04.05.2022) брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Росії проти України, перебуваючи у Донецькій та Луганській областях. У прийнятті довідки відмовлено з посилання на неналежність її оформлення.

Отримавши оновлену довідку №2084/7218 від 01.08.2024, видану військовою частинною НОМЕР_2 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Росії проти України, позивач звернувся до Центральної ВЛК Збройних Сил України із заявою від 31.08.2024 про перегляд постанови ВЛК від 27.03.2024, оформленої Свідоцтвом про хворобу №4659, з метою встановлення причинного зв'язку захворювання у формулюванні: Так, пов'язане із захистом Батьківщини".

Позивач вказує, що відповідачем не переглянуто рішення гарнізонної ВЛК, не вжито заходів для перевірки обставин отримання ним захворювання та їх наслідків, а тому звернувся до суду із даним позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо не розгляду його заяви від 31.08.2024 про перегляд постанови гарнізонної ВЛК НВМКЦ "ГВКГ", оформленої Свідоцтвом про хворобу №4659 від 27.02.2024 в частині встановлення причинного зв'язку захворювання з військовою службою;

- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України розглянути заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови гарнізонної ВЛК НВМКЦ "ГВКГ", оформленої Свідоцтвом про хворобу №4659 від 27.02.2024 в частині встановлення причинного зв'язку захворювання та прийняти нову постанову про причинний зв'язок захворювання відповідно до пп. д п. 21.5 Положення №402 у формулюванні: 2Захворювання, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини" з урахуванням висновків суду.

На адресу суду надійшов відзив від представника відповідача в якому він просив суд у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до ЦВЛК ЗСУ із заявою (вх.№К-10879 від 30.09.2024) про перегляд постанови гарнізонної ВЛК НВМКЦ "ГВКГ", оформленої Свідоцтвом про хворобу №4659 від 27.02.2024. Листом від 10.10.2024 №598/6/22843 заявнику запропоновано надати на адресу ЦВЛК ЗС України засвідчені копії належної якості медичної карти амбулаторного хворого або виписки з неї, однак запитуваних документів заявником надано не було.

За результатами розгляду скарги позивача згідно з протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 28.03.2025 №2025-0328-0910, розглянувши зазначені в розділі ІІ згаданого протоколу документи позивача, у зв'язку із відсутністю медичної документації, яка б дозволяла віднести початок захворювання позивача на період участі у бойових діях, ВЛК ЦВЛК ЗС України прийнято рішення про встановлення причинного зв'язку захворювання позивача із військовою службою. Наведені обставини доведено до позивача листом від 02.04.2025 №598/6/8274 із доданими до нього трьома примірниками витягу із згаданого протоколу засідання.

Враховуючи наведене, на переконання представника відповідача, звернення позивача до суду із даним позовом є передчасним. Таким чином, відповідачем не допущено протиправних дій/бездіяльності щодо нездійснення розгляду заяви позивача, а тому у задоволенні позову належить відмовити.

Крім того, представник відповідача у відзиві заявив клопотання про поновлення пропущеного строку подачі відзиву на позовну заяву, яке обґрунтовано тим, що особовий склад ЦВЛК ЗС України виконує завдання за призначенням, зокрема, бойові (спеціальні) завдання, не тільки в пункті постійної дислокації ЦВЛК, а також у інших військових частинах установах), органах військового управління, угрупування сил і засобів Медичних сил Збройних Сил України тощо. Вказані обставини подекуди унеможливлюють забезпечення постійного доступу до електронного кабінету ЄСІТС, його безперебійну роботу, що заважає своєчасному відпрацюванню судових рішень та іншої судової кореспонденції, що в даному випадку сприяло пропущення строку на подачу відзиву. На підтвердження наведеного, долучено копію витягу з бойового наказу ЦВЛК угрупування Медичних сил Збройних Сил України №598/46/БН/ДСК.

Позивач скористався своїм правом та подав до суду відповідь на відзив на позовну згідно якої, зокрема, заперечив щодо поновлення відповідачу строку на подачу відзиву на позовну заяву та просив такий залишити без розгляду, його позовну заяву розглянути за наявними у справі матеріалами. Зазначив, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, так він не зміг скористатися своїм правом оскарження довідки ВЛК, не отримавши листа від ЦВЛК з їх проханням надати ще якісь документи для підтвердження своєї скарги.

Щодо строку подачі відзиву на позовну заяву, то суд враховує, що в Україні діє воєнний стан і відповідач виконує першочергові завдання для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Верховним Судом у постанові від 29.09.2022 у справі № 500/1912/22 акцентовано на тому, що протягом усього періоду дії воєнного стану, запровадженого на території України у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, суворе застосування адміністративними судами процесуальних строків стосовно звернення до суду із позовними заявами, апеляційними і касаційними скаргами, іншими процесуальними документами може мати ознаки невиправданого обмеження доступу до суду, гарантованого статтями 55, 124, 129 Конституції України.

У постанові № 500/787/19 від 30.01.2020 Верховний Суд вказав на те, що згідно з практики Європейського суду з прав людини, реалізуючи положення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, необхідно уникати занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним. Надмірний формалізм при вирішення питання щодо прийняття позовної заяви або скарги є порушенням права на справедливий судовий захист.

В цьому контексті суд бере до уваги, що відзив на позовну заяву представником відповідача подано з незначним пропуском встановленого ухвалою суду про відкриття провадження у справі строку, тобто пропуск є несуттєвим, що не дає підстав вважати, що відповідач зловживав своїми правами.

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав не приймати до уваги поданий відповідачем відзив на позовну заяву, оскільки пріоритетним є вирішення справи на засадах змагальності та з'ясування всіх обставин справи, а не дотримання надмірного формалізму.

У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 був мобілізований до Збройних Сил України призовною комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 під час дії воєнного стану в рамках загальної мобілізації на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022.

Згідно Довідки №4007/9625 від 04.05.2022, виданої військовою частиною НОМЕР_2 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Росії проти України, де вказано, що молодший сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 27.03.2022 по теперішній час (04.05.2022) брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Росії проти України, перебуваючи у Донецькій та Луганській областях.

27.02.2024 гарнізонною військово-лікарською комісією Національного військово-лікарського клінічного центру "Головний військовий клінічний госпіталь" проведено медичний огляд ОСОБА_1 з метою встановлення придатності до військової служби та встановлення причинно-наслідкового зв'язку захворювання з військовою службою. Постанова ВЛК, що оформлена свідоцтвом про хворобу №4659, яке затверджено Центральною військово-лікарською комісією 05.03.2024 за №1373, "Так, пов'язане із проходженням військової служби".

В подальшому, позивачем отримано довідку №2084/7218 від 01.08.2024, виданої військовою частиною НОМЕР_2 , про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Росії проти України.

ОСОБА_1 звернувся до Центральної ВЛК Збройних Сил України із заявою від 31.08.2024 про перегляд постанови ВЛК від 27.03.2024, оформленої Свідоцтвом про хворобу №4659, з метою встановлення причинного зв'язку захворювання у формулюванні: Так, пов'язане із захистом Батьківщини".

Позивач вважає протиправною бездіяльність ЦВЛК ЗС України щодо нерозгляду його заяви від 31.08.2024, а тому звернувся до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 65 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

За приписами частини 10 статті 2 Закону №2232-XII з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення №402).

Підпунктом 1.1. пункту 1 розділу І Положення №402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 2.1 Розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Вказаним пунктом також визначено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, гарнізонна ВЛК (підпункт 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення №402).

За результатами медичного огляду позивача позаштатна гарнізонна військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 склала свідоцтво про хворобу від 11.12.2023 № 5585, у якому зазначений діагноз, та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання - ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та колишніх військовослужбовців зі службою у Збройних Силах України визначено положеннями розділу 21 Положення № 402, підпунктами 21.1-21.5 якого передбачено, що у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.

Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.

Причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у осіб, звільнених з військової служби визначають штатні ВЛК; у осіб, звільнених з військової служби інших військових формувань та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом.

У випадку прийняття штатними ВЛК рішення про відсутність підстав для прийняття постанови про причинний зв'язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв) у формулюваннях, передбачених пунктами 21.5,21.6 цієї глави, у розділ Х протоколу, заноситься відповідне рішення.

При медичному огляді військовослужбовців, призваних на збори військовозобов'язаних, резервістів під час навчальних зборів, кандидатів на навчання у ВВНЗ, направлених ТЦК та СП, коли їм встановлено діагноз і постанова оформлюється свідоцтвом про хворобу або довідкою, ВЛК встановлюється причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми).

Постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях, зокрема,:

- захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входили до складу діючої армії в період громадянської та Другої світової воєн, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби. Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання у період участі в бойових діях, зазначених в абзаці першому цього підпункту.

- захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань (поранень, контузій, каліцтв, травм), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами «а», «ґ» цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності. У такому самому формулюванні приймаються постанови при медичному огляді військовослужбовців за результатами поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні або якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, крім випадків, визначених у підпункті «в» цього пункту.

Пункт 21.7 Положення № 402 визначає, що постанова ВЛК про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва). Також до ВЛК надається медична документація про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).

Відповідно до пункту 21.12 Положення № 402 причинний зв'язок захворювань (поранень) у осіб, звільнених з військової служби, які пройшли медичний огляд раніше, у ВЛК розформованих військових або прикордонних округів, груп військ, родів військ (сил), визначають (переглядають) штатні ВЛК за територіальним принципом, де проживають особи, звільнені з військової служби, у межах територіальної відповідальності штатних ВЛК.

Згідно з пунктом 21.13 Положення № 402 за наявності підстав для зміни (перегляду) постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, зазначених у свідоцтві про хворобу (довідці ВЛК), постанова ВЛК при прийнятті нової постанови підлягає скасуванню (відміні). Постанова ВЛК оформляється протоколом засідання штатної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень).

Вирішуючи позовні вимоги, суд враховує, що згідно з підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

ЦВЛК має право, зокрема переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії) Збройних Сил України (підпункт 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402).

Тому позивач не позбавлений права на звернення до ЦВЛК з метою ініціювання перегляду спірної постанови в порядку підпункт 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України із заявою від 31.08.2024 про перегляд постанови гарнізонної ВЛК НВМКЦ "ГВКГ", оформленої Свідоцтвом про хворобу №4659 від 27.02.2024 в частині встановлення причинного зв'язку захворювання з військовою службою.

Представник відповідача заперечуючи проти позову повідомив суд, що згідно з протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 28.03.2025 №2025-0328-0910, розглянуто заяву позивача та у зв'язку із відсутністю медичної документації, яка б дозволяла віднести початок захворювання позивача на період участі у бойових діях, ВЛК ЦВЛК ЗС України прийнято рішення про встановлення причинного зв'язку захворювання позивача із військовою службою. Наведені обставини доведено до позивача листом від 02.04.2025 №598/6/8274 із доданими до нього трьома примірниками витягу із згаданого протоколу засідання. Копію протоколу засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 28.03.2025 №2025-0328-0910 надано суду для долучення до матеріалів справи.

У відповідності до вимог ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч.1 ст. 77 КАС України).

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч.2 ст. 77 КАС України).

Враховуючи, що відповідач усунув порушення вимог законодавства України: надав суду докази розгляду заяви позивача від 31.08.2024, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з ч. 2ст. 9 цього Кодексу суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як роз'яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму N 14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов:

- лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача;

- повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав;

- вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

Так, у ході судового розгляду справи, судом встановлено, що протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 28.03.2025 №2025-0328-0910, розглянуто заяву позивача та у зв'язку із відсутністю медичної документації, яка б дозволяла віднести початок захворювання позивача на період участі у бойових діях, ВЛК ЦВЛК ЗС України прийнято рішення про встановлення причинного зв'язку захворювання позивача із військовою службою.

Як зазначив представник відповідача у відзиві, листом від 10.10.2024 №598/6/22843 позивачу було запропоновано надати на адресу ЦВЛК ЗС України засвідчені копії належної якості медичної карти амбулаторного хворого або виписки з неї, однак запитуваних документів заявником надано не було.

В той час, у відповіді на відзив позивач стверджує, що листа відповідача від 10.10.2024 за №598/6/22843 не отримував.

Відповідач на противагу доводам позивача не надав суду доказів направлення позивачу листа щодо необхідності надання додаткових документів для розгляду його заяви.

Враховуючи, що в основу рішення відповідача, що прийняте за результатом розгляду заяви позивача, покладено ненадання заявником документів на виконання листа від 10.10.2024, а також те, що такий лис не було отримано позивачем, суд дійшов висновку про передчасність висновку ЦВЛК ЗС України.

Суд, одночасно, застосовуючи механізм належного захисту прав позивача та їх відновлення, користуючись повноваженнями, наданими ч. 2 ст. 9, ч. 2 ст. 245 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати протоколом засідання ВЛК ЦВЛК ЗС України від 28.03.2025 №2025-0328-0910 та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови гарнізонної ВЛК НВМКЦ "ГВКГ", оформленої Свідоцтвом про хворобу №4659 від 27.02.2024 в частині встановлення причинного зв'язку захворювання.

За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. Суд також зауважує, що задовольняє позовні вимоги за змістом, однак приводить їх у відповідність до вимог законодавства, що забезпечити ефективний захист прав позивача.

Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений судовий збір за подання позову підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати протокол засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 28.03.2025 №2025-0328-0910, яким розглянуто заяву ОСОБА_1 про перегляд причинного зв'язку його захворювання.

Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.08.2024 про перегляд причинного зв'язку його захворювання, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 )

Відповідач: Центральна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України (м. Київ, вул. Госпітальна, 16, код ЄДРПОУ 08356179)

Суддя Комар Павло Анатолійович