Рішення від 23.09.2025 по справі 120/7268/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 вересня 2025 р. Справа № 120/7268/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.05.2025 №023830033562 про відмову в призначенні пенсії.

Так, спірним рішенням не зараховано до страхового стажу періоди навчання, оскільки по батькові не відповідає паспортним даним. Позивач заперечує цей висновок, зіславшись на архівну довідку, якою підтверджені періоди навчання та стаціонарній формі з 01.08.1990 по 23.09.1992.

Відтак, з метою скасування рішення, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати період навчання з 01.08.1990 по 23.09.1992 до страхового стажу, призначити та виплачувати пенсію за віком, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Ухвалою від 02.06.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.

Скориставшись своїм процесуальним правом відповідач-1 подав відзив, у якому проти задоволення позову заперечує. По суті спору відповідач вказав, що позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України 06.05.2025 із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону №1058.

Розгляд заяви здійснювався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за принципом екстериторіальності.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, не зараховано до страхового стажу періоди навчання згідно з довідкою від 30.01.2025 №01-02.01/36, оскільки по батькові не відповідає паспортним даним.

До страхового стажу зараховано 24 роки 02 місяців 24 дні. Тому, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.05.2025 №023830033562 відмовлено в призначенні дострокової пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 статті 115 Закону №1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Відповідач-2 позовні вимоги не визнав, зазначивши, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.05.2025 №023830033562 відмовлено Позивачу у призначення дострокової пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу - 25 років. До страхового стажу не зараховано період навчання згідно довідки від 30.01.2025 № 01-02.01/36 - оскільки по батькові у даній довідці - не відповідає паспортним даним. Уточнюючі з цього приводу документи позивачем не надані.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини справи.

Позивач, по досягненню 55 років, звернувся до територіального пенсійного органу із заявою від 06.05.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За принципом екстериторіальності заяву та подані документи розглянуті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням від 14.05.2025 №023830033562 позивачу відмовлено у призначення дострокової пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу - 25 років. До страхового стажу не зараховано період навчання згідно з довідкою від 30.01.2025 № 01-02.01/36, оскільки по батькові у довідці - не відповідає паспортним даним.

Позивач не погоджується із спірним рішенням, вважає його протиправним, тому за захистом своїх прав звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі-Закон №1058).

Відповідно до п.1 ч 1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV).

Право на призначення дострокової пенсії відповідно до п.4 ч.1 статті 115 Закону №1058 мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

За обставин справи, позивачу Рішенням ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області від 14.05.2025 №023830033562 відмовлено у призначення дострокової пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу - 25 років. До страхового стажу зараховано 24 роки 02 місяців 24 дні. Не зараховано до страхового стажу період навчання згідно з довідкою від 30.01.2025 № 01-02.01/36, оскільки по батькові у довідці - не відповідає паспортним даним.

Оцінюючи відмову відповідача, суд зазначає, що відповідно до архівної довідки Вінницького національного технічного університету від 30.01.2025 вказано, що ОСОБА_1 (із позначкою так в документі), у 1990 році зарахований студентом 1-го курсу денної форми навчання Вінницького політехнічного інституту (наказ №144-с від 01.08.1990).

Підставою видачі цієї довідки є архівний фонд ВНТУ, опис №2 справ з особового складу студентів, справа №7059 (особова справа ОСОБА_1 ) (а.с. 12).

Довідка містить всі необхідні реквізити, підпис керівника та печатку.

Відповідно до відомостей у Дипломі ЛЗ ВЕ №009177 також вказано по батькові позивача ОСОБА_2 , а у Додатку до Диплома спеціаліста ЛЗ НОМЕР_1 зазначено ОСОБА_1 , що відповідає паспортним даним позивача (а.с. 9, 10, 5).

Відтак, вказані документи підтверджують їх належність ОСОБА_1 , тому підстави відмови у призначені пенсії суд визнає необґрунтованими.

Отже, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області від 14.05.2025 №023830033562.

Щодо вимоги позивача зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області зарахувати період навчання з 01.08.1990 по 23.09.1992 до страхового стажу, призначити та виплачувати пенсію за віком з 06.05.2025.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, рішення якого позивач оскаржує як протиправне.

Тож, дії зобов'язального характеру щодо зарахування спірного періоду та призначення пенсії позивачу згідно із Законом №1058-IV має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що розглядав заяву позивача від 06.05.2025, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ у Дніпропетровській області.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23 у подібних правовідносинах.

Тож, суд, з метою захисту прав позивача, доходить висновку, що похідна вимога позивача підлягає задоволенню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ у Дніпропетровській області призначити з 06.05.2025 пенсію ОСОБА_1 відповідно до Закону №1058, зарахувавши до страхового стажу період навчання у Вінницькому національному технічному університеті з 01.08.1990 по 22.09.1992, а не з 23.09.1992, як просить позивач, оскільки з цієї дати він переведений на заочну форму навчання.

Виплату ж, здійснює територіальний відділ Пенсійного фонду України, а саме ГУ ПФУ у Вінницькій області за місцем фактичного проживання особи, куди в силу приписів п. 4.10 Порядку №22-1 передається електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення.

Отже, законодавець розділив поняття призначення, яке здійснюється за рішенням структурного підрозділу визначеного за екстериторіальністю, та виплату, яка здійснюється територіальним відділом Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання особи.

Отже, вимога виплачувати пенсію не підлягає задоволенню, оскільки не вирішено питання її призначення.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

В силу того, що позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові втрати на його користь не присуджуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.05.2025 №023830033562 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 з 06.05.2025 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу період навчання у Вінницькому національному технічному університеті з 01.08.1990 по 22.09.1992.

В іншій частині вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );

Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005);

Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ - 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094).

Повне судове рішення складено 23.09.2025.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна