Справа № 595/1420/25
Провадження № 3/595/577/2025
25.09.2025 м. Бучач
Суддя Бучацького районного суду Тернопільської області Созанська Л.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли із відділення поліції № 2 Чортківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , з неповною середньою освітою, одруженого, працюючого різноробочим СВГ «Подоляни», маючого на утриманні троє малолітніх дітей,
за ч. 2 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
07 вересня 2025 року о 18 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи на кінцевих вулицях Руська та Кобилянської в м. Бучач, шляхом вільного доступу з поля ТОВ «ГАДЗ-АГРО» здійснив дрібну крадіжку двох тюків соломи, загальною вагою 600 кг, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення визнав.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстава для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 51 КУпАП адміністративна відповідальність наступає за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
За частиною 2 ст. 51 КУпАП наступає відповідальність за дію, передбачену частиною першою цієї статті, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена матеріалами справи, дослідженими у судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 425991 від 16 вересня 2025 року; рапортом начальника чергової частини відділення поліції № 2 Чортківського РУП Підкови М.Я. від 07 вересня 2025 року; довідками № 207, 208 від 11 вересня 2025 року ТОВ «ГАДЗ-АГРО», згідно яких вага викрадених двох тюків соломи становить 600 кг, загальна вартість завданої шкоди 1200 грн; письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 07 вересня 2025 року.
До матеріалів справи долучена характеристика № 27 від 17 вересня 2025 року, видана адміністратором ЦНАП Бучацької міської ради Чортківського району Тернопільської області, з якої слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по місцю проживання характеризується позитивно.
За даних обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 51 КУпАП, які виразились у дрібному викраденні чужого майна шляхом крадіжки, і тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю за доцільне обрати ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в межах санкції статті.
У відповідності до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 підлягає до стягнення судовий збір.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 51 ч. 2, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена через Бучацький районний суд Тернопільської області до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л. І. Созанська