Слобідський районний суд міста Харкова
Провадження № 3/641/1883/2025 Справа №641/6831/25
25 вересня 2025 року м.Харків
Суддя Слобідського районного суду міста Харкова Чайка І.В., розглянувши в приміщені суду в м.Харкові матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця, головного спеціаліста відділу в/ч НОМЕР_2 , який за мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,- В С Т А Н О В И В:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДНХ-4530 від 30.08.2025 року, військовослужбовець ОСОБА_1 був виявлений 30.08.2025 року о 20 год. 20 хв. на території Слобідського району м.Харкова у стані алкогольного сп'яніння під час виконання службових обов'язків. Огляд на стан сп'яніння проводився у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Результат огляду на стан алкогольного сп'яніння - 2,46 проміле.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, за участю його захисника.
Захисник - адвокат Заливацька О.Г. в судовому засіданні подала клопотання про закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, вказуючи на те, що зафіксоване адміністративне правопорушення що інкриміноване ОСОБА_1 вчинено в час, коли останній ще не приступив до своїх службових обов'язків після відпустки. Крім цього, під час проведення огляду на стан сп'яніння, службовими особами було вчинено ряд порушень, у зв'язку чим ОСОБА_1 звернувся із відповідною заявою до ТУ ДБР. Так, захисник вважає, що відсутня подія і склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, оскільки порушено порядок проведення огляду на стан сп'яніння , передбачений ст.266-1 КУпАП.
Суд, заслухавши доводи захисника та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його чиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Постанова судді згідно ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Так, указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, в Україні з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан строком на 30 діб, який було в подальшому продовжено Указом Президента України.
Відповідно до ст.ст. 11, 16, 17 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців, крім іншого, такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників).
Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
На військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.
Так, диспозицією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за дії, передбачені ч. 1 або ч. 2 цієї статті, вчинені особою в умовах особливого стану, зокрема за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДНХ-4530 від 30.08.2025 ОСОБА_1 в умовах воєнного стану, під час виконання службових обов'язків перебував в стані алкогольного сп'яніння.
Проте, порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, закріплений в ст. 266-1 КпАП України.
Згідно з ч. 4 ст. 266-1 КУпАП у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Ч. 6 ст. 266-1 КпАП України передбачено, що під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Як вбачається зі змісту ч.4 та 5 ст. 266-1 КУпАП, у разі проведення огляду в закладі охорони здоров'я, за результатами огляду складається висновок.
Згідно з ч. 7 цієї статті Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду мав би здійснюватися в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, проте наразі такий порядок Кабінетом Міністрів України не визначений.
Разом з тим, зазначене не звільняє від виконання безпосередніх вимог закону до такого огляду, оскільки огляд, проведений з порушенням вимог ст. 266-1 КУпАП України, вважається недійсним (частина 9 ст. 266-1 КУпАП)
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 був не згоден з результатами проведеного огляду на стан алкогольного сп'яніння, який був проведений з використанням газоаналізатора АЛКОФОР 507, про що він зазначив в в акті огляду на стан сп'яніння № 1667 .
Однак, ОСОБА_1 не було доставлено до закладу охорони здоров'я для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно чинного законодавства усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь особи, яка притягується до відповідальності.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
У зв'язку з вищевикладеними обставинами, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись статтями 23, 36, 172-20, 248, 283, 284 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Слобідський районний суд міста Харкова.
Суддя - І. В. Чайка