Провадження № 2/641/1205/2025 Справа № 641/658/25
25 вересня 2025 року м. Харків
Слобідський районний суд міста Харкова в складі:
головуючого судді - Щепелевої Г.М.,
за участю секретаря судового засідання- Рікунової Є.Е.,
представника позивача - Бенденжук Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 641/658/25 за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів,
ХМР в особі представника ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати у розмірі 1 270 638 грн. за використання земельної ділянки загальною площею 0,3329 га по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 за період з 19.02.2021 по 31.12.2021.
В обґрунтування позову послався на те, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 14.10.2024 № 399134585 право приватної власності на нежитлові приміщення виробничого призначення 1-го поверху №№ 1-7, 9-21 площею 443,4 кв.м, 2-го поверху №№ 1-11 площею 435,5 кв.м, 3-го поверху №№ 1-17 площею 435,9 кв.м в літ «А-3» загальною площею 1314,8 кв.м за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 19.02.2021 № 1079. Вищевказана нежитлова будівля розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010, право користування якою відповідачкою не оформлено. Згідно із витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 28.08.2018 № НВ-0001967152018 площа земельної ділянки з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 складає 0,3329 га, дата державної реєстрації земельної ділянки - 14.12.2007. Вищевказана земельна ділянка належить до земель житлової та громадської забудови. Вид використання земельної ділянки - завершення будівництва адміністративно-промислової будівлі (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації). Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру за заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 14.10.2024 № 399134585 право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 площею 0,3329 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано з 25.03.2020 за Харківською міською радою.
Представник позивача вказав, що 14.11.2024 головним спеціалістом сектору інспекційної роботи Інспекції з контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Департаменту земельних відносин Харківської міської ради Миколайчук А.С. у порядку ч 2. ст. 83 Земельного кодексу України проведено комплекс перевірочних заходів щодо вищезазначеної земельної ділянки по АДРЕСА_1 . За результатами проведеного обстеження встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 площею 0,3329 га по АДРЕСА_1 розташована нежитлова будівля літ. «А-3» право власності на яку, зареєстроване за ОСОБА_1 . Отже, ОСОБА_1 з дати набуття права власності на нерухоме майно - 19.02.2021 та по теперішній час, використовує вищевказану земельну ділянку з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 без виникнення права власності/користування та без державної реєстрації цих прав у відповідності до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Згідно із листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 07.03.2023 № 3250/5/20-40-24-05-07 ОСОБА_1 не зареєстрована платником земельного податку за використання земельної ділянки, площею 0,3329 га з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010, розташованої по АДРЕСА_1 . Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 у період з 19.02.2021 по 31.12.2021 не сплачувала у встановленому законодавчими актами розмірі плату за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 , внаслідок чого зберегла за рахунок Харківської міської ради як власника земельної ділянки за вказаною адресою майно - грошові кошти у розмірі орендної плати у сумі 1 270 638,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача послався на положення ст. 206 Земельного кодексу України, згідно із якими використання землі в Україні є платним, об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також наявністю підстав для застосування ст. ст. 1214-1214 Цивільного кодексу України. Зазначені приписи закону та встановлені міською радою фактичні обставини стали підставою для звернення до суду із цим позовом про стягнення з ОСОБА_1 безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності.
Відповідач у визначений судом строк відзив на позовну заяву не подав. Фактично незгода із позовом висловлена представником відповідача у клопотанні про призначення експертизи у справі, де зазначено, що під час розрахунку заявленої до стягнення з відповідача суми безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати взята до уваги нормативна документація щодо земельної ділянки, яка не є актуальною.
Будь-яких клопотань про продовження процесуального строку на подання відзиву на позовну заяву у порядку, передбаченому частиною 2 статті 127 Цивільного процесуального кодексу України, до суду від відповідача не надходило; про поважні причини пропуску вказаного строку суд також не повідомлено.
Ухвалою від 29.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче судове засідання на 27.02.2025.
26.02.2025 на адресу суду через систему «Електронний суд» надійшло клопотання представника відповідача - адвоката Хлопова А.В. про відкладення розгляду справи з метою ознайомлення з матеріалами справи. Підготовче судове засідання було відкладено на 13.03.2025.
13.03.2025, в день призначення підготовчого судового засідання від представника відповідача - адвоката Хлопова А.В., на електронну пошту суду було подано клопотання про відкладення розгляду справи у зв?язку із його участю у невідкладних слідчих діях у кримінальному провадженні. Підготовче судове засідання було відкладено на 09.04.2025.
08.04.2025 через систему «Електронний суд» представником відповідача - адвокатом Хлоповим А.В. подано заяву про відкладення підготовчого засідання у зв?язку із занятістю при розгляді кримінальної справи.
Ухвалою суду від 09.04.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 05.05.2025.
05.05.2025 на адресу суду через систему «Електронний суд» надійшло клопотання представника відповідача - адвоката Хлопова А.В. про відкладення розгляду справи з метою ознайомлення з матеріалами справи. Підготовче судове засідання було відкладено на 05.06.2025.
04.06.2025 через систему «Електронний суд» надійшло клопотання представника відповідача про поновлення строку для подання клопотання про призначення експертизи, повернення розгляду справи на стадію підготовчого засідання та призначення у справі комплексної судової економічної експертизи та експертизи з питань землеустрою.
05.06.2025 представником відповідача - адвокатом Кайдашовим В.С. подано клопотання про відкладення судового засідання у зв'язку із необхідністю ознайомлення з матеріалами справи. Судове засідання відкладено на 03.07.2025.
02.07.2025 представником відповідача - адвокатом Хлоповим А.В. подано клопотання про відкладення судового засідання у зв'язку із неможливістю взяти в ньому участь за станом здоров'я. Судове засідання відкладено на 20.08.2025.
18.08.2025 представником відповідача - адвокатом Кайдашовим В.С. подано клопотання про відкладення судового засідання у зв'язку із участю в іншому судовому засіданні. У випадку ухвалення судом рішення про розгляд справи за відсутності представника підтримав клопотання про призначення експертизи. Судове засідання було відкладено на 16.09.2025.
16.09.2025 в день призначення судового засідання представником відповідача - адвокатом Кайдашовим В.С. подано клопотання про відкладення судового засідання у зв'язку з зайнятістю в іншому судовому процесі. У випадку ухвалення судом рішення про розгляд справи за відсутності представника просив задовольнити клопотання про призначення експертизи.
16.09.2025 ухвалою суду в задоволенні клопотання представника відповідача - адвоката Хлопова А.В. про повернення до стадії підготовчого провадження та призначення комплексної судової економічної експертизи та експертизи з питань землеустрою відмовлено.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги позовної заяви підтримав та посилаючись на обставини викладені в позовній заяві просив їх задовольнити.
Відповідач та її представники в судове засідання повторно не з?явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи предмет та підстави позову у даній справі, суд приходить до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення. Відповідач мав достатньо часу для подання відзиву на позовну заяву, однак не зробив цього, будь-яких заперечень чи відомостей щодо викладених у позовній заяві обставин відповідачем до суду не надано.
Таким чином, суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву та вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
На підставі ч. 1 ст. 244 ЦПК України судом після судових дебатів, які відбулися 16.09.2025, було оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та з урахуванням складності справи відкладено ухвалення та проголошення судового рішення на строк до 25.09.2025 13 год. 00 хв.
Суд, вислухавши вступне слово представника позивача, дослідивши матеріали справи, докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст.ст. 4, 5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом чи договором.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 28.08.2018 № НВ-0001967152018 земельна ділянка з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 зареєстрована 14.12.2007, площа земельної ділянки складає 0,3329 га. Вищевказана земельна ділянка належить до земель житлової та громадської забудови. Вид використання земельної ділянки - завершення будівництва адміністративно-промислової будівлі (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації).
Рішенням Харківської міської ради від 25.04.2007 № 73/07 ПП «Віталія-плюс» надано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010, площа якої складає 0,3329 га, строком до 01.05.2009. Право оренди ПП «Віталія-плюс» зазначеної земельної ділянки припинено 25.03.2020 на підставі акту приймання земельної ділянки до земель запасу міста від 13.03.2020 № 83/20, записи про що міститься в інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру за заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 14.10.2024 № 399134585.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру за заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 14.10.2024 № 399134585 право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 площею 0,3329 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано з 25.03.2020 за Харківською міською радою.
Інші записи щодо реєстрації права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 площею 0,3329 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 в інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру за заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відсутні.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 14.10.2024 № 399134585 право приватної власності на нежитлові приміщення виробничого призначення 1-го поверху №№ 1-7, 9-21 площею 443,4 кв.м, 2-го поверху №№ 1-11 площею 435,5 кв.м, 3-го поверху №№ 1-17 площею 435,9 кв.м в літ «А-3» загальною площею 1314,8 кв.м за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровано з 19.02.2019 за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 19.02.2021 № 1079, укладеного між відповідачем та ПП «Віталія-плюс», код ЄДРПОУ 32134095.
З акту обстеження земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 вбачається, що вищевказана нежитлова будівля розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010, право користування якою відповідачкою не оформлено.
Згідно із довідкою головного управління Державної податкової служби України в Харківській області від 07.03.2023 за №3250/5/20-40-24-05-07 ОСОБА_1 не зареєстрована платником земельного податку або орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 за адресою: АДРЕСА_2 .
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Визначення земельної ділянки наведено в частині 1 статті 79 Земельного кодексу України, відповідно до положень якої земельна ділянка це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Як встановлено приписами ч.1, 3, 4, 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Зазначені обставини, з урахуванням вимог статті 78 ЦПК України, повинні бути підтверджені певними засобами доказування відповідно до земельного законодавства і не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про оренду землі" об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
При вирішенні даного спору, слід перевірити, з урахуванням наданих позивачем доказів, чи є земельна ділянка, за користування якою позивач просить стягнути збережені кошти (в розмірі орендної плати), сформованим об'єктом цивільних прав.
Відповідно до абз. 2, 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Стаття 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлює, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів, координат поворотних точок, геометричних параметрів, назв, адрес будівель, споруд та інженерних мереж, ідентифікаторів об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів; нормативна грошова оцінка; частину земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація; відомості про назву, код (номер) меліоративної мережі, яка забезпечує гідротехнічну меліорацію відповідної земельної ділянки; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку; відомості про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами.
Судом встановлено, що земельна ділянка площею 0,3329 га (кадастровий номер 6310136900:05:015:0010) по АДРЕСА_3 сформована як об'єкт цивільних прав.
Водночас, судом враховано, що основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 ПК України (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 року по справі №920/739/17).
Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Так, 25 сесією Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 прийнято рішення «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2018», встановлено, що це рішення застосовується з 01.01.2020.
Відповідно до витягу Головного управління держгеокадастру у Харківській області від 14.09.2020 за №5222 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6310136900:05:015:0010 складає 18 402 343 грн. Витяг сформовано із використанням нормативної грошової оцінки земель станом на 01.01.2018.
Обстеженням від 14.11.2024 року встановлено, що земельна ділянка кадастровий номер 6310136900:05:015:0010 за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,3329 га використовується ОСОБА_1 для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-3» під адміністративно - виробничу будівлю, про що головним спеціалістом сектору інспекційної роботи Інспекції з контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Департаменту земельних відносин Харківської міської ради Миколайчук А.С. складено акт.
Відповідно до розрахунку суми безпідставно збережених коштів за користування земельної ділянки комунальної форми власності на території м. Харкова з порушенням вимог законодавства щодо земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , розмір безпідставно збережених коштів виходячи зі ставки річної орендної плати 8 %, становить 122 682,29 грн. за місяць, та розмір безпідставно збережених коштів за період з 19.02.2021 року по 31.12.2021 року складає 1 270 638,00 грн. (/12((18 402 343 х 8% / 12 (міс.)) х 10 міс. + ((18 402 343 х 8% / 12 (міс.) / 28 днів х 10 днів) х 1 (коефіціент розміру земельної ділянки).
Суд погоджується з розрахунком позивача, який здійснювався Харківською міською радою на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,3329 га (кадастровий номер 6310136900:05:015:0010) від 14.09.2020 року № 5522, виданого Відділом у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.
Вищевказаний розрахунок виконано відповідно до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 41/08 від 27.08.2008 (далі за текстом - Положення № 41/08).
Згідно із п. 2.5 Положення № 41/08 (в редакції, яка діяла до 31.12.2021) розмір поточної базової ставки орендної плати становив 0,08, тобто 8 %.
Додатком до Положення № 41/08 (в редакції, яка діяла до 31.12.2021) було встановлено коефіцієнт розміру земельної ділянки зі значенням 1 у випадку перевищення її розміру більше 50 кв.м.
За приписами статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
В силу частин 3, 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно зі статтями 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля та її надра є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого право власності здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України і законами України.
Відповідно до положень Конституції України право комунальної власності територіальної громади захищається державою на рівних умовах з правом власності інших суб'єктів. Кожне порушення закону під час використання земельної ділянки є порушенням інтересів держави.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 , набувши право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці комунальної форми власності, належним чином у встановленому законодавством порядку не оформила речового права на вказану земельну ділянку.
Крім того, матеріалами справи встановлено, що будь-яких договорів оренди щодо земельної ділянки (кадастровий номер 6310136900:05:015:0010) відповідачем ОСОБА_1 з Харківською міською радою Харківської області не укладалось.
Таким чином, підставами для звернення із вказаним позовом стало порушення інтересів держави в особі територіальної громади у сфері використання земель, необхідність вжиття заходів щодо стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою.
Згідно зі статтею 125 ЗК України право власності, право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до положень ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
У відповідності до статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі продажу права оренди земельної ділянки.
Встановлено, що відповідачу на праві власності належить нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2 , яке зареєстроване за нею на підставі на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 1079, від 19.02.2021 року посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Ємець І.О. З моменту виникнення права власності на вказане нерухоме майно у відповідача виник обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, яка знаходиться під нежитловою будівлею, проте речові права відповідачем на земельну ділянку не зареєстровано.
За змістом статті 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та нерухоме майно та їх обтяжень.
Згідно із пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України) плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України), а орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом «д» частини першої статті 156 ЗК України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до частин першої, другої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.
За змістом положень Глав 82 і 83 ЦК України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Частиною першою статті 93 та статтею 125 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт «в» частини 1статті 96 цього Кодексу).
Згідно із частиною першою статті 120 ЗК України, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, та частиною першою статті 377 ЦК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Перехід прав на земельну ділянку, пов'язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду, регламентується ЗК України.
Частиною 2 статті 120 ЗК України, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Крім того, згідно пункт «е» частини першої статті 141 ЗК України, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою припинення права користування земельною ділянкою у попереднього землекористувача.
Предметом позову у цій справі є стягнення з власника об'єкту нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені.
При цьому виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Проте з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.
Отже, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Для кондикційних зобов'язань важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 ЦК України).
Такі висновки, викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц, від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17, від 13 лютого 2019 року у справі № 320/5877/17.
Суд приходить до висновку про те, що правова підстава для набуття (збереження) майна - земельної ділянки по АДРЕСА_1 , у відповідача відсутня, у Харківської міської ради правомірно виникло право на стягнення коштів, отриманих безпідставно, як суми, яку мав би отримати місцевий бюджет.
Згідно з положеннями ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши розрахунок Харківської міської ради, який здійснено на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 14.09.2020 року № 5522, виданого відділом у м. Харкові ГУ Держгеокадастру у Харківській області, суд дійшов висновку, що він є вірним та здійснений на підставі Земельного кодексу України; Податкового кодексу України; Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 41/08 від 27.08.2008; рішення Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2018».
Таким чином, ураховуючи правомірне володіння та використання відповідачем у період з 19.02.2021 року по 31.12.2021 року нежитлової будівлі літ. "А-3" по АДРЕСА_2 , сформування спірної земельної ділянки, як об'єкту цивільних прав, проте відповідне право щодо вказаної земельної ділянки за відповідачем не зареєстровано, наявність у матеріалах справи витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.09.2020 року № 5522, заявлення до стягнення з відповідача сума безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за період з 19.02.2021 по 31.12.2021, а також зважаючи на те, що відповідачем повідомлені у позові обставини не спростовані, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позову.
Встановлені судом фактичні обставини справи, вказані вище, спростовують твердження представника відповідача про те, що під час здійснення розрахунку взята до уваги нормативна документація щодо земельної ділянки, яка не була актуальної.
Враховуючи зазначені обставини, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 1 270 638,00 грн. за період з 19.02.2021 року по 31.12.2021 року законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про судові витрати суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України та з огляду на висновки суду про задоволення позову, витрати зі сплати судового збору покладає на відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 259, 263-265 ЦПК України,
Позовні вимоги Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати в сумі 1 270 638,00 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 19 059,57 грн, всього на суму 1 289 697 (один мільйон двісті вісімдесят дев?ять тисяч шістсот дев?яносто сім) грн. 57 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, а якщо апеляційну скаргу подано - після закінчення апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у разі його ухвалення за відсутності учасників справи - в той же строк з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо судового рішення за веб - адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.
Сторони по справі:
Позивач - Харківська міська рада, місцезнаходження: м. Харків, м-н. Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 .
Суддя Г.М.Щепелева