Справа №345/4945/25
Провадження № 3/345/869/2025
25.09.2025 м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Сирко Й.Й., розглянувши матеріали, які надійшли від Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану на АДРЕСА_1 , жительку АДРЕСА_2 , непрацюючу, РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянку України, за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
Так, ОСОБА_1 04.09.2025 о 10.12 год. у АДРЕСА_2 ухилилася від виконання встановлених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання своєї малолітньої дитини ОСОБА_2 , а саме перебувала у п'яному вигляді в присутності дитини, в квартирі був безлад, внаслідок чого дитина не була належно забезпечена умовами для проживання, чим порушила вимоги ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства».
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала повністю, розкаялася у вчиненому, просила суворо її не карати.
Вислухавши доводи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, доходжу до такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст.184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Крім визнання вини самою ОСОБА_1 , її вина у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, доводиться протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 440778 від 05.09.2025 (а.с.11), довідкою про результати розгляду звернення ОСОБА_3 (а.с.1,2), рапортом від 04.09.2025 (а.с.3), копією пояснення ОСОБА_3 (а.с.4), поясненням ОСОБА_1 (а.с.5), копією медичної довідко заведеної на ОСОБА_2 (а.с.6), копією паспорта України з додатку «Дія» виданого на ім'я ОСОБА_1 (а.с.7), копією витягу з реєстру територіальної громади щодо місяця реєстрації ОСОБА_1 (а.с.8), копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 (а.с.9), пам'яткою про права і обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (а.с.10), заявою ОСОБА_1 (а.с.13), фотокопіями вчинення адміністративного правопорушення (а.с.14-17), рапортом від 05.09.2025 (а.с.18).
Дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При обранні стягнення враховуються характер і ступінь суспільної шкідливості вчиненого, особа винної, її матеріальне становище і те, що згадана особа вперше притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи наведене, доходжу до висновку, що ОСОБА_1 необхідно призначити стягнення у вигляді попередження.
Відповідно до ст. 40-1 ч. 1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю та недієздатних осіб з інвалідністю.
Керуючись ст.221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винуватою за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення і обрати стягнення - попередження.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя