Справа № 344/16860/25
Провадження № 3/344/5321/25
25 вересня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Руденко Д.М., ознайомившись з матеріалами справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.2 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (м. Дніпро) до суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне повернути матеріали до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (м. Дніпро) для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, в порушення ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення № 172/32-00-07-17 від 11.07.2025 року не розкрито суть правопорушення, а лише зазначено норми Податкового кодексу України, які, за твердженням податкового органу, було порушено особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 . Відсутність опису фактичних обставин правопорушення позбавляє суд можливості належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення та порушує право особи на захист.
Окрім того, у зазначеному вище протоколі про адміністративне правопорушення, відсутні відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема не вказано дату народження, місце проживання, що є обов'язковою вимогою відповідно до ст. 256 КУпАП, та унеможливлює встановлення судом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її виклик до суду та перешкоджає розгляду справи по суті.
Також, згідно ч.2 ст.163-1 КУпАП відповідальність настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення.
Однак, в матеріалах справи відсутня постанова суду, яка набрала законної сили, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 163-1 КУпАП, що перешкоджає вирішенню питання про наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 ознак складу правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.2 ст.163-1 КУпАП.
Окрім того, у графі протоколу про адміністративне правопорушення «притягався до адміністративної відповідальності раніше і за що» зазначено - не притягався.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Відсутність вказаних первинних даних перешкоджає повному та всебічному з'ясуванню обставин справи при прийнятті законного та обґрунтованого рішення.
За таких обставин, дану справу про адміністративне правопорушення, яка складена з порушенням вимог закону, що унеможливлює розгляд зазначеної справи у суді, слід повернути до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (м. Дніпро) для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 256, 268, 278, 283-287 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 163-1 КУпАП повернути до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (м. Дніпро) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Дмитро РУДЕНКО