Справа № 177/2742/25
Провадження № 3/177/770/25
Іменем України
25 вересня 2025 року
Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Березюк М. В.
за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від командира ІНФОРМАЦІЯ_1 військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
народженого в с. Ганно-Покровка Одеської області,
військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 ,
зареєстрованого за адресою:
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
21.09.2025, близько 21-00 год., під час дії на території України військового стану введеного Указом Президента України № 64/2022, солдат ОСОБА_2 , на території військової частини НОМЕР_2 , що дислокувалася в межах територіальної підсудності Криворізького району Дніпропетровської області (більш точні дані не зазначаються судом з урахуванням дії воєнного стану), умисно, протиправно, всупереч інтересам військової служби, в порушення вимоги ст. ст. 9, 11, 16, 125, 126 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, виконував обов'язки військової служби, перебуваючи з явними ознаками алкогольного сп'яніння, при цьому відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння в КП «Дніпропетровська багатопрофільна лікарня з надання психіатричної допомоги», що підтверджено відповідним висновком за № 1441 від 21.09.2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
В ході судового засідання ОСОБА_2 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав повністю, не заперечував факт перебування 21.09.2025 року на території військової частини НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, оскільки дійсно вжив алкоголь, при цьому відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння. За можливості, просив звільнити його від сплати судового збору, як учасника бойових дій.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Відповідно до ч.1 ст. 172-20 КУпАП санкція даної статті передбачає відповідальність за окремі склади правопорушень, серед яких: 1) розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів; 2) поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 3) виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння; 4) відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частина 3 ст. 172-20 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.03.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та триває донині.
Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, за ознаками відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії № ДН/К 0570 від 22.09.2025, складеним уповноваженою особою, в якому зафіксовано обставини вчинення ОСОБА_2 вказаного адміністративного правопорушення, він виклав пояснення про визнання ним своєї вини у вчиненому адміністративному правопорушенні; письмовими поясненнями ОСОБА_2 в яких останній зазначив про те, що дійсно 21.09.2025 року при виконанні службових обов'язків на території військової частини вжив алкогольні напої, вину у вчиненому визнав повністю. Вказані пояснення узгоджуються з поясненнями наданими ОСОБА_2 в судовому засіданні; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1441 від 21.09.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_2 відмовився від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння; копією військового квитка серії НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_2 , що підтверджує факт несення військової служби у в/ч НОМЕР_2 .
Аналізуючи зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що сукупність належних, допустимих та достовірних доказів зібраних по справі, поза розумним сумнівом, підтверджує наявність в діях ОСОБА_2 вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, за ознаками відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду.
Згідно ст. 33, 34, 35 КУпАП, при накладанні стягнення враховується характер правопорушення, особу винного, ступінь його вини. Обставин які пом'якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.
За таких обставин, з урахуванням характеру правопорушення, обставин його вчинення та суспільної небезпечності, того що вказане порушення не спричинило значного впливу на боєздатність підрозділу та МПС особового складу, з урахуванням особи ОСОБА_2 , який вину визнав, критично відноситься до вчиненого, нині приймає участь у захисті України від збройної агресії росії, є учасником бойових дій, враховуючи отримання ним матеріального забезпечення як військовослужбовцем, з метою виправлення правопорушника та попередження вчинення ним нових правопорушень у майбутньому, суд вважає за необхідним застосувати до ОСОБА_2 стягнення передбачене санкцією інкримінованої статті у вигляді штрафу в мінімальному розмірі. Підстав для призначення ОСОБА_2 більш суворого стягнення, суд не вбачає з вищевикладених підстав, зокрема визнання ним вини, розкаяння та його бажання і потреби виконання ним своїх безпосередніх військових обов'язків у період воєнного стану.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 12 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Отже, пільга щодо сплати судового збору визначена законом застосовується до військовослужбовця в тому випадку, якщо справа пов'язана з виконанням ним військового обов'язку та під час виконання службового обов'язку. Вживання алкоголю військовослужбовцем під час проходження ним військової служби, перебування на військовій службі з ознаками алкогольного сп'яніння під час несення військової служби, прямо не пов'язане з виконанням військового обов'язку, навпаки є суворо забороненим під час виконання службових обов'язків військової служби. Перебування військовослужбовця під час несення військової служби в стані сп'яніння чи з відповідними ознаками сп'яніння, несе ризик для самого військовослужбовця, який здійснює свою діяльність в умовах воєнного стану, для його побратимів та обороноздатності країни вцілому, а тому не може стимулюватися, в тому числі пільгою по сплаті судового збору.
Відповідно до п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав. В даному випадку судовий розгляд здійснюється не щодо захисту прав ОСОБА_2 , а з метою встановлення наявності чи відсутності в його діях складу правопорушення, наявності підстав для притягнення його до відповідальності.
Суд вважає, що справа про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-20 КУпАП не є справою пов'язана з виконанням ним військового обов'язку та під час виконання службового обов'язку, не є справою пов'язаною з порушенням його прав, а тому не вбачає підстав для звільнення його від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 27, 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 283, 284, 289 КУпАП, -
ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього стягнення за цим законом у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення шляхом подання заяви про апеляційне оскарження через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.
Відповідно до ст. 305 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя М.В. Березюк