Постанова від 25.09.2025 по справі 208/11339/25

справа № 208/11339/25

№ провадження 3/208/2867/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 р. м. Кам'янське

Суддя Заводського районного суду міста Кам'янського Подкопаєва І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Кам'янського районного управління поліції ГУ НП України в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_2 , такої, що раніше до адміністративної відповідальності не притягалась,

- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИЛА:

01.08.2025 року о 21.40 годині в АДРЕСА_2 , громадянка ОСОБА_1 не належним чином виконувала свої батьківські обов'язки відносно своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виразилось у тому, що остання завдала фізичного болю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим порушила Закон України «Про охорону дитинства», та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.

В судові засідання, призначені на 10.09.2025 року та 25.09.2025 року, особа, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , з'явилась. Провину визнала, та надала письмові пояснення, в яких зазначила, що не заперечую відносно розгляду справи за її відсутності. Просила суворо не карати, та винести відносно неї усне зауваження.

Дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, суддя дійшла до наступних висновків.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до положень статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Диспозиція частини 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, що їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

Норма ч. 1 ст. 184 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст. 184 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Згідно із вимогами ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фотоі кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до статті 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, та її вина підтверджуються наступними доказами:

- протоколом серії ВАД № 863974 від 11.08.2025 року, що складений відносно ОСОБА_1 , в якому викладені обставини вчинення адміністративного правопорушення;

- електронним рапортом від 01.08.2025 року ЄО № 16388, де зазначено що о 22.35 годині надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що за адресою: АДРЕСА_3 , звернулась медсестра травмпункту лікарні ШМД, та повідомила, що до них самостійно звернулися з направленням з 7-ї лікарні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Дівчину приблизно о 21.00 годині у дворі побила дівчина ОСОБА_4 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . Діагноз: закрита черепно-мозкова травма;

- протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 02.08.2025 року, поданого ОСОБА_5 , в якому зазначено, що ОСОБА_5 просить прийняти міри до малолітньої сусідки з кв. АДРЕСА_4 , на ім'я ОСОБА_4 , яка причинила фізичного болю малолітній доньці - ОСОБА_3 ;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , наданими до протоколу на окремому аркуші, відповідно до яких вона мешкає з трьома доньками ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 . Вказує, що її середня та молодша доньки гуляли в дворі будинку з донькою сусідки на ім'я ОСОБА_8 . ОСОБА_1 знаходилась вдома, коли прийшла молодша донька ОСОБА_7 , та повідомила, що ОСОБА_2 , вдарила ОСОБА_8 по голові палкою, за декілька хвилин з'явилась мита ОСОБА_8 на ім'я ОСОБА_9 та почала кидатись та бити кулаками по голові, виражалась нецензурною лайкою, після чого пішла;

- поясненнями ОСОБА_2 , наданими в присутності матері, які долучені до протоколу на окремому аркуші, відповідно до яких 01.08.2025 року приблизно о 12.00 годині вона пішла гуляти на дитячий майданчик біля будинку, там гуляла дівчинка на ім'я ОСОБА_10 , її сестра та дівчинка ОСОБА_8 . В них виник конфлікт з ОСОБА_8 через гойдалки, в результаті чого ОСОБА_8 плюнула в неї, та ОСОБА_2 вирішила взяти палицю та кинути в Аріну, після чого побігла гуляти далі;

- актовим записом № 667 про народження ОСОБА_2 , виданим 11.07.2016 року Заводським районним у місті Дніпродзержинську відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції (номер свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ), де в графі "мати" значиться ОСОБА_1 ;

- поясненнями ОСОБА_1 , наданими в судовому засіданні.

Проаналізувавши докази по справі, вважаю, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 КУпАП, оскільки вона ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання своєї неповнолітньої доньки.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", а саме 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Відтак, із ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь Державної судової адміністрації України судовий збір у сумі 605,60 грн.

Відповідно до частини першої статті 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Постанова про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання органом (посадовою особою), який виніс постанову (частина четверта статті 299 КУпАП).

Відповідно до частин 1 - 2 статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст. ст. 184, 221, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (розрахунковий рахунок UA618999980313070106000004573, отримувач коштів ГУК у Дн-кій обл/м. Кам'янське/21081100, ЄДРПОУ 37988155, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на неї штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до неї може бути застосоване подвійне стягнення розміру штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, в порядку ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно із ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу, та витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Державної судової адміністрації України в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (отримувач коштів - ГУК у Дн-кій обл/Заводський р/22030101 код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA398999980313191206000004637, код класифікації доходів бюджету 22030101).

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд міста Кам'янського особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Строк пред'явлення постанови до виконання становить три місяці з дати набрання нею законної сили.

Суддя І. А. Подкопаєва