Постанова від 24.09.2025 по справі 176/3383/25

справа №176/3383/25

провадження №3/176/962/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2025 року суддя Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області Гусейнов К.А., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділення поліції №1 Кам'янського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, пенсіонерки, зареєстрованої та проживаючї за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2025 року до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області з Відділення поліції №1 Кам'янського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області надійшов протокол серії ВАД №445360 від 08.08.2025 року, згідно з яким 08.08.2025 року о 15 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи у торгівельному кіоску за адресою: вул.Богуна, 73, здійснювала продаж тютюнових виробів, які не мають марок акцизного податку, чим порушила вимогу діючого законодавства. Таким чином, ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи, не з'явилась.

Від захисника ОСОБА_1 - адвоката Сербіна Б.О. на адресу суду надійшло письмове клопотання про закриття адміністративного провадження за відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Клопотання обґрунтоване тим, що згідно матеріалів справи, працівниками поліції ставиться за порушення (провину) ОСОБА_1 роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, в той час доказів систематичності вчинення нею аналогічних дій матеріали справи не містять. Навіть чеку про купівлю чи відеофіксації продажу без чеку в матеріалах справи немає, тобто купівля товару нічим не підтверджується.

Диспозиція даної статті правопорушення є бланкетною, а особа, яка визначена ст. 255 КУпАП, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, зобов'язана зазначити в ньому закон/норму закону, яку порушила особа, відносно якої складено протокол.

Однак, захисник звертає увагу суду, що за змістом протоколу про адміністративне правопорушення, складеного у відношенні ОСОБА_1 , неможливо встановити, які саме порушення нею допущені та якому закону вони суперечать, а також відсутні будь-які докази вчинення правопорушення, оскільки торгівля не зафіксована.

Дослідивши матеріали справи, прихожу до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративної відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.156 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Суб'єктом даного адміністративного правопорушення є: працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадяни суб'єкти підприємницької діяльності в цих галузях.

Жодних даних про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, доказів того, що саме вона у день та час, вказаний у протоколі здійснювала реалізацію тютюнових виробів, кому вона продала ці тютюнові вироби, матеріали справи не містять, як і не містять доказів обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.

Крім того, стаття 156 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст.156 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.

Однак, розкриваючи склад адміністративного правопорушення, посадова особа, яка склала протокол, не зазначила в протоколі конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась ОСОБА_1 .

Таким чином, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 не вбачається складу правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, оскільки матеріали даної справи про адміністративне правопорушення не містять жодних доказів її вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП. Інших, достатніх, переконливих доказів винності особи поза розумним сумнівом, в розпорядження суду не надано.

Згідно з ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Отже, провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.156 КУпАП необхідно закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.247,268,277,283 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду.

Суддя Жовтоводського міського суду

Дніпропетровської області Кімал ГУСЕЙНОВ