Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Справа № 173/1559/25
Номер провадження2-о/173/96/2025
іменем України
повне
22 вересня 2025 року м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Челюбєєва Є.В.,
присяжних: Хижняка Ю.О., Чорнобая О.І.,
за участі:
секретаря Усенко Ю.С.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
заінтересованих осіб ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересовані особи: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ), Верхньодніпровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (51600, Дніпропетровська область, м. Верхньодніпровськ, площа О. Поля, 8), Військова частина НОМЕР_2 Національної Гвардії України ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Міністерство оборони України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, ЄДРПОУ 00034022), Головне управління Національної гвардії України (код ЄДРПОУ 08803498, 03151, Україна, місто Київ, вулиця Святослава Хороброго, будинок, 9а), про оголошення особи померлою,
19.06.2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про оголошення особи померлою.
Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що він є сином ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Його батько був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 з 07.04.2022 року та зарахований до списків особового складу та на всі види забезпечення і призначений на посаду стрільця 3 відділення 3 стрілецького взводу 13 стрілецької роти НОМЕР_4 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 . Як вбачається зі Сповіщення сім'ї № 140 від 14 березня 2023 року молодший сержант ОСОБА_5 зник безвісти 12.03.2023 року, у зв'язку з бойовими діями, в районі н. п. Бахмут Донецької області, захищаючи незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України. Оголошення батька померлим необхідне йому для оформлення своїх спадкових прав, отримання одноразової грошової допомоги та пільг, передбачених нормами чинного законодавства.
Провадження у справі відкрито 23.06.2025.
Ухвалою суду від 09.07.2025, як заінтересовані особи, до участі у справі залучені Головне управління Національної гвардії України, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Заявник та його представник в судовому засіданні на задоволенні заявлених вимог наполягали з підстав викладених у заяві.
Представник заінтересованої особи, Міністерство оборони України, у судове засіданні не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Також надав суду пояснення, відповідно до яких вказує, що в даному випадку вбачається спір про право, адже рішення суду вплине на права та обов'язки спадкоємців померлого та їх право на отримання грошової допомоги, а тому вимоги заявника не можуть розглядатися в порядку окремого провадження. Також вказує, що оскільки станом на поточний момент, день закінчення воєнних дій відсутній, то відлік встановленого законодавством шестимісячного строку відповідно ще не розпочався та звернення з такою заявою є передчасним. Відраховувати шестимісячний строк не можна також і від дати ймовірної загибелі фізичної особи, оскільки в умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.
Заінтересована особа ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснила, що є матір'ю зниклого безвісті ОСОБА_5 , підтримала заяву про оголошення сина померлим.
Заінтересована особа ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснила, що є донькою зниклого безвісті ОСОБА_5 , підтримала заяву про оголошення сина померлим. Додатково зазначила, що вони також писали до різних груп в соціальних мережах та в одній з них бачили, як росіяни виклали фото документів батька з повідомленням, що він загинув.
Представник заінтересованої особи Верхньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з'явився, подав заяву розглянути справу без їх участі.
Заінтересовані особи - представники Військової частини НОМЕР_2 Національної Гвардії України та Головного управління Національної гвардії України у судове засідання не з'явилися, про час розгляду справи повідомлені належним чином.
Вислухавши всіх учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи та наданні докази в їх сукупності, суд вважає, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином військовослужбовця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого відділом запису актів громадянського стану Пушкарівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області
ОСОБА_5 з 07.04.2022 перебував на військовій службі за мобілізацією в Збройних силах України, є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , за званням молодший сержант, стрільця 3-го відділення 3-го стрілецького взводу 13-ї стрілецької роти 3-го стрілецького батальйону та приймав безпосередню участь у бойових діях (заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави) у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно витягу з наказу №58 від 21.02.2023 ОСОБА_5 направлено у службове відрядження до ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для здійснення заходів із захисту Батьківщини та відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації з 21.02.2023.
Згідно сповіщення сім'ї № 140 від першого відділу у ІНФОРМАЦІЯ_5 , молодший сержант ОСОБА_5 зник безвісти 12.03.2023, у зв'язку з бойовими діями, в районі н.п. Бахмут, Донецької області, захищаючи незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України.
17.03.2023 було відкрито досудове розслідування (ЄРДР № 12023041430000116) за ч. 1 ст. 115 КК України).
У висновку службового розслідування від 19.04.2023, затвердженого командиром військової частини НОМЕР_2 полковником ОСОБА_6 , зазначається, що згідно бойового розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_4 разом з іншими військовослужбовцями вибув в район населеного пункту Бахмут Донецької області та 11.03.2023 під час оборонного бою в тому ж населеному пункті, який супроводжувався мінометним, артилерійським та авіаційними обстрілами, зник безвісти.
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 №479 від 19.04.2023 під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони та відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, ІНФОРМАЦІЯ_6 в наслідок бойового зіткнення на позиціях північної частини н.п. Бахмут Донецької області під тиском ворожого наступу з групою в складі солдата ОСОБА_7 , солдата ОСОБА_8 , молодшого сержанта ОСОБА_5 , солдата ОСОБА_9 , солдата ОСОБА_10 - було втрачено зв'язок. Зважаючи на факт неповернення військовослужбовців в підрозділ, чи відсутності тіла вважати солдата ОСОБА_7 , солдата ОСОБА_8 , молодшого сержанта ОСОБА_5 , солдата ОСОБА_9 , солдата ОСОБА_10 зниклими безвісти під час участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони та відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України.
Оголошення померлим зниклого безвісті батька заявнику необхідне для реалізації його спадкових прав та права на отримання пільг та матеріального забезпечення.
Положеннями п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 2ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Нормами чинного законодавства визначено, що рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припускати її загибель від певного нещасного випадку - протягом шести місяців. Виняток встановлений ч. 2 ст. 46 ЦК України де зазначено, що фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Особливістю цієї категорії справ, є те що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року введено в Україні воєнний стан на 30 діб через військову агресію Російської Федерації проти України. Указ затверджений Законом України №2102-ІХ від 24 лютого2022 року. На цей час воєнний стан в Україні не закінчено та продовжено.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно зі ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Пунктом 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Аналізуючи зазначені норми права, суд дійшов висновку, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
У постанові КЦС ВС від 29 січня 2020 року у cправі № 154/2135/17 вказано, що у випадку, якщо особа, яка несла військову службу, пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, зокрема внаслідок вогневого впливу незаконних збройних формувань під час проведення антитерористичної операції (операції об'єднаних сил), такі обставини можуть виступати підставою для оголошення судом особи померлою на підставі частини другої статті 46 ЦК України, а не визнання фізичної особи безвісно відсутньою (про яку немає відомостей про місце її перебування в місці її постійного проживання) на підставі частини першої статті 43 ЦК України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 грудня 2024 року у справі 755/11021/22, дійшла висновків, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди. Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України. Наголошує на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України. Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою. Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом.
Також у цій постанові Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (далі Наказ № 309).
На тепер такий Перелік затверджений наказом Міністерство розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376.
Згідно із цим Переліком бойові дії на території м. Бахмут Бахмутської міської територіальної громади, велися з 24.02.2022 по 12.12.2023. Як встановлено судом, ОСОБА_5 зник безвісти в районі н.п. Бахмут 11.03.2023. При цьому, саме з 12.12.2023 має обраховуватися початок шестимісячного строку, зазначеного в реченні другому ч. 2 ст. 46 ЦК України як дата закінчення активних бойових дій на території населеного пункту Бахмут Донецької області.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_4 є військовослужбовцем, який виконував обов'язки військової служби в зоні бойових дій. На даний час існують достовірні та беззаперечні докази того, що ОСОБА_4 зник безвісти 11.03.2023, у зв'язку з виконання бойового завдання, потрапивши під обстріл ворога із застосуванням мінометних, артилерійських та авіаційних систем, під час якого з ним був втрачений зв'язок, тобто, за обставин, що загрожували йому смертю, до теперішнього часу на зв'язок з рідними не виходив, за медичною допомогою не звертався та відсутні будь-які відомості про місце його перебування, станом на день розгляду даної справи судом, на території, яка є місцем зникнення безвісти останнього активні бойові дії завершені 12.12.2023, а тому є всі підстави для оголошення ОСОБА_11 померлим.
Суд також враховує, що зволікання з таким рішенням порушує права родичів і не відповідає принципам справедливості.
За правилами доказування, визначеними статтями 12,81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У відповідності до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що матеріали справи достатньо підтверджують факт ймовірної загибелі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Пушкарівка Кам'янського району Дніпропетровської області, громадянина України, військовослужбовця, молодшого сержанта, стрільця 3 відділення 3 стрілецького взводу 13 стрілецької роти 3 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 .
Посилання заінтересованої особи Міністерства оборони України про наявність спору про право у поданій ОСОБА_1 заяві суд відхиляє, оскільки оголошення батька померлим необхідно заявнику для того, щоб він міг у подальшому реалізувати свої права на отримання соціальних грошових виплат, спадкових прав і необхідність вирішення заявлених вимог в окремому провадженні пов'язано з тим, що останній не може захистити своє право в інший спосіб аніж звернення до суду в порядку окремого провадження із відповідною заявою.
Також судом враховано, що заявник звернувся до суду із заявою 19.06.2025, тож на момент звернення заявника до суду з такою заявою сплинув шестимісячний строк, зазначений у реченні другому частини 2 статті 46 ЦК України, а тому з урахуванням висновків ВП ВС, викладених в постанові від 11 грудня 2024 року у справі №755/11021/22, суд зазначає, що подана заява про оголошення особи померлою підлягає задоволенню, та ОСОБА_5 слід оголосити померлим з дня його вірогідної смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Керуючись ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263, 265, 268, 315 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Пушкарівка Кам'янського району Дніпропетровської області, громадянина України, військовослужбовця, молодшого сержанту 3 відділення 3 стрілецького взводу 13 стрілецької роти 3 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_2 , за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
Датою смерті ОСОБА_5 вважати 11.03.2023.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дати складання повного його тексту, у порядку, передбаченому підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.
Повне рішення суду складено 25.09.2025.
Головуючий: Є.В. Челюбєєв
Присяжні: Ю.О. Хижняк
О.І. Чорнобай