Справа № 517/962/25
Провадження № 3/517/594/2025
25 вересня 2025 рокусмт. Захарівка
Суддя Захарівського районного суду Одеської області Гончар І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Захарівського районного суду Одеської області 25.09.2025 від відділення поліції № 2 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області надійшов протокол серії ААД №067267 від 07.09.2025 та матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_2 , відповідно до яких остання вчинилв правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вищевказані матеріали адміністративного правопорушення підлягають поверненню для доопрацювання виходячи з наступного. Статтею 280 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі п.2 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 передбачено, що суди мають право повертати протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимог ст. 256 КУпАП, для доопрацювання.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п.п.6,7 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 №1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Суд звертає увагу на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №067267 від 07.09.2025 наявне виправлення у даті вчинення правопорушення, що унеможливлює однозначне встановлення часу події.
Крім того, відсутні належні відомості щодо вручення протоколу правопорушнику (у протоколі зазначено, що особа відмовилася від підпису, проте підтвердження цього факту матеріали справи не містять, доказів направлення копії протоколу ОСОБА_2 не надано), також, відсутня копія паспорту ОСОБА_2 , хоча в протоколі зазначено, що особу встановлено саме за паспортом гр. України № НОМЕР_1 , виданого 28.12.2020, а на відеозаписі, долученого до матеріалів справи, не зафіксовано факту пред'явлення документів, на підставі яких нібито встановлено особу.
З огляду на викладене, суд встановив, що працівниками поліції під час складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , були допущені порушення вимог КУпАП та підзаконних нормативно-правових актів, які ставлять під сумнів законність складеного протоколу про адміністративне правопорушення, як належного та допустимого доказу.
Пунктом 24 постанови №14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
Таким чином, справа про адміністративне правопорушення не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, а також при оформленні матеріалів справи, оскільки помилки в передбачених законом даних унеможливлюють встановлення істини у справі та ухвалення судом справедливого, законного та обґрунтованого рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що працівником поліції при оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення, допущено порушення, які не можуть бути усунені під час судового розгляду.
За наслідками таких встановлених недоліків, суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, суд вважає, що матеріли справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 не відповідають вимогам КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в органах поліції, а тому їх слід повернути до ВП № 2 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській областіна доопрацювання для усунення вказаних вище недоліків.
При доопрацюванні матеріалів справи необхідно усунути вищенаведені недоліки із врахуванням ст. 38 КУпАП, щодо строків накладення адміністративного стягнення. Керуючись ст. ст. 245, 268, 277, 278, 283, КУпАП, суддя -
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повернути до ВП № 2 Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області - для доопрацювання.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя: Ірина ГОНЧАР