Ухвала від 25.09.2025 по справі 523/19828/25

Справа № 523/19828/25

Провадження №2-а/523/180/25

УХВАЛА

"25" вересня 2025 р. м. Одеса

Суддя Пересипського районного суду м. Одеси Середа І.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 ) до інспектора з паркування Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради Стороженка Сергія Олександровича (місцезнаходження юридичної особи: площа Думська, 1, м. Одеса, 65004) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

УСТАНОВИЛА:

22 вересня 2025 року до Пересипського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_2 із позовною заявою до інспектора з паркування Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради Стороженка Сергія Олександровича про скасування постанови серії ОДП № 1786737 від 18 вересня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 600 грн за несплату вартості послуг з паркування.

Після надходження та реєстрації позовної заяви суддю визначено автоматизованою системою документообігу суду відповідно до вимог ст.ст. 18, 31 КАС України.

Перевіривши матеріали позовної заяви, приходжу до наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Частиною 1 ст. 25 КАС України встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Як вбачається із матеріалів справи зареєстрованою адресою місця проживання позивача є: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 30 листопада 2023 року № 5105-5003054416 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Фактично позивач проживає в с. Кароліно-Бугаз, Білгород-Дністровського району Одеської області.

Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходження органу місцевого самоврядування - Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, ЄДРПОУ: 23987115 є площа Думська, 1, м. Одеса, 65004.

Отже, фактичне місце проживання позивача як внутрішньо переміщеної особи та місцезнаходження відповідача знаходиться на території Приморського району м. Одеси.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Частиною 1 статті 5 Закону визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є спеціальним законом щодо статусу вказаних осіб, який підлягає застосуванню.

У постанові від 29 липня 2019 року у справі № 409/2636/17 Верховний Суд вказав на те, що, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, необхідно також враховувати імперативні положення спеціального Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», згідно зі статтею 5 якого довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Отже, враховуючи встановлені обставини та викладені норми, приходжу до висновку про необхідність застосування положень спеціального Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та визначити підсудність даного спору за фактичним місцем проживання позивача як внутрішньо переміщеної особи, яке співпадає із місцезнаходженням органу місцевого самоврядування, постанову якого оскаржує ОСОБА_1 .

Згідно з вимогами п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Проаналізувавши вказані норми та отриману інформацію, суддя дійшла висновку, що вирішення питання про можливість відкриття провадження у адміністративній справі відноситься до юрисдикції Приморського районного суду м. Одеси, як місцевого адміністративного суду - за фактичним місцем проживання позивача як внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з чим вважаю за необхідне передати справу на розгляд Приморському районному суду м. Одеси.

Керуючись ст.ст.4, 19, 20, 25, 29, 241, 248, 256, 294, 295 КАС України,

УХВАЛИЛА:

Справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до інспектора з паркування Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради Стороженка Сергія Олександровича про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності передати на розгляд Приморському районному суду м. Одеси.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Ухвалу складено та підписано 25 вересня 2025 року.

Суддя