05 вересня 2025 рокуСправа № 495/6478/25
Номер провадження 3/495/2172/2025
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не працює,
за ч. 1 ст. 184, ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
22.08.2025 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області із Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області надійшли два протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАД №461798 від 18.08.2025 та серії ВАД №461799 від 18.08.2025 відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184, ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративне правопорушення (даліКУпАП).
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №461798 від 18.08.2025 вбачається, що 12.08.2025 о 12:30 год. гр. ОСОБА_1 ухилився від виконання передбачених ст. 150 СКУ щодо обов'язків виховання малолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній вчинив дрібну крадіжку барсєтки з автомобіля ВАЗ2105ВН д.н. НОМЕР_1 гр. ОСОБА_3 .
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №461799 від 18.08.2025 вбачається, що 12.08.2025 о 12:30 год. гр. ОСОБА_1 ухилився від виконання передбачених ст. 150 СКУ щодо обов'язків виховання неповнолітнього сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок чого останній вчинив дрібну крадіжку барсєтки з автомобіля ВАЗ2105ВН д.н. НОМЕР_1 гр. ОСОБА_3 .
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся належним чином під час складання адміністративного протоколу у графі "повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 05.09.2025 о 10:00" біля чого поставив свій підпис, також в графі "пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності по суті порушення" вказав, що з протоколом згоден, проси справу розглянути без його участі.
Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 251КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно ст.252 КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За змістом диспозиції ч. 1 ст.184 КУпАП об'єктивна сторона правопорушення полягає в ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
У ч. 3 ст.184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ті самі дії, вчинені неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за, яке передбачена КУпАП.
Статтею 150СК України передбачені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини: Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги доправ та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний,духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №461798 від 18.08.2025; протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №461799 від 18.08.2025 рапортом про реєстрацію заяви в ЄО за №19603 від 12.08.2025; поясненнями ОСОБА_2 від 18.08.2025; поясненнями ОСОБА_4 від 18.08.2025; поясненнями ОСОБА_3 від 12.08.2025 та іншими матеріалами справи.
За таких обставин, зважаючи на вищевикладене, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 та ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Проаналізувавши вищевказані документи, суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які відповідають критеріям належності і допустимості. В своїй сукупності дані докази є достатніми.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відтак, слід визначити остаточне покарання шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим у межах санкції ч. 3 ст. 184 КУпАП та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Відповідно до статті 40-1 Кодексу, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно із пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, які підлягають стягненню на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 22, 23, 283, 284 КУпАП, суддя,
Об'єднати в одне провадження адміністративні справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП, ч. 3 ст. 184 КУпАП, а саме: справа № 495/6478/25 провадження 3/495/2172/2025, справа № 495/6479/25 провадження 3/495/2173/2025 та присвоїти провадженням єдиний номер справи № 495/6478/25 провадження 3/495/2172/2025.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним та притягнути до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, щос становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Згідно ст.308КУпАП -у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307цього Кодексу,постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання становить три місяці.
Суддя Ірина БРАТКІВ