Ухвала від 16.09.2025 по справі 916/4133/24

УХВАЛА

16 вересня 2025 року

м. Київ

cправа № 916/4133/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Чумака Ю. Я. - головуючого, Багай Н. О., Берднік І. С.,

секретар судового засідання - Лелюх Є. П.,

за участю представників:

позивача - Марченка Д. В. (у порядку самопредставництва),

відповідача - не з'явилися,

розглянув касаційну скаргу Державного підприємства "Морський торговельний порт "Чорноморськ" на рішення Господарського суду Одеської області від 22.01.2025 (суддя Петров В. С.) та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.05.2025 (головуючий - Принцевська Н. М., судді Діброва Г. І., Савицький Я. Ф.) у справі

за позовом Державного підприємства "Морський торговельний порт "Чорноморськ"

до Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області

про стягнення безпідставно збережених грошових коштів у розмірі 2 518 420,46 грн.

ВСТАНОВИВ:

19.09.2024 Державне підприємство "Морський торговельний порт "Чорноморськ" (далі - ДП "МТП "Чорноморськ", Підприємство, Порт, позивач) звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (далі - Чорноморська міськрада, Міськрада, відповідач) про стягнення з відповідача безпідставно збережених грошових коштів у розмірі 2 518 420,46 грн, посилаючись на положення статей 377, 1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статей 120, 125, 141, 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), статей 14, 269, 270, 287 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та статті 236 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Позовна заява обґрунтовується тим, що після державної реєстрації 21.12.2022 права власності Чорноморської міськради на об'єкти житлового фонду (гуртожитків) та інші об'єкти соціальної інфраструктури, розташовані на 8-ми земельних ділянках, кадастрові номери: 5110800000:02:024:0087, 5110800000:02:025:0114, 5110800000:02:009:0027, 5110800000:02:030:0051, 5110800000:02:003:0161, 5110800000:02:003:0160, 5110800000:02:028:0060, 5110800000:02:028:0058 (далі - спірні земельні ділянки), право постійного користування якими надавалося ДП "МТП "Чорноморськ", Міськрада як власник об'єктів нерухомості та фактичний користувач земельних ділянок ухилялася від оформлення відповідних прав на земельні ділянки, внаслідок чого без достатньої правової підстави за рахунок Порту зберегла в себе грошові кошти у виді земельного податку в спірній сумі, які мала заплатити до місцевого бюджету, та наразі фактично сплачено Підприємством за весь 2023 рік і 5 місяців 2024 року (далі - спірний період).

Рішенням Господарського суду Одеської області від 22.01.2025, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.05.2025, у задоволенні позову відмовлено повністю в зв'язку з необґрунтованістю позовних вимог з огляду на те, що:

1) право постійного користування Порту спірними земельними ділянками припинилося з моменту переходу права власності на об'єкти нерухомого майна (будівлі спортивно-публічного призначення, гуртожитків, дитячих і сімейних таборів відпочинку) з державної власності в комунальну власність територіальної громади міста Чорноморська, а саме з 21.12.2022, однак таке припинення права постійного користування мало бути оформлене належним чином в порядку, передбаченому статтями 117, 120 ЗК України;

2) у спірних правовідносинах положення частини 1 статті 1212 ЦК України не підлягає застосуванню, оскільки в спірний період ДП "МТП "Чорноморськ" не було власником земельних спірних ділянок, а сплачений ним земельний податок не може вважатися недоотриманим доходом позивача, адже користування Міськрадою спірними земельними ділянками до моменту оформлення права комунальної власності на них породжує відповідні правовідносини між Чорноморською міськрадою як новим власником та Одеською обласною державною адміністрацією як попереднім власником, які не охоплюються предметом заявленого Підприємством позову;

3) за своєю суттю заявлені вимоги є вимогами Порту про повернення сплаченої суми земельного податку, що не підлягав сплаті позивачем у зв'язку з припиненням його прав постійного землекористувача, тобто мало місце здійснення переплати такого податку, а набувачем грошових коштів, сплачених як земельний податок, є відповідний місцевий бюджет, а не відповідач;

4) між сторонами в справі не існувало жодних відносин, за якими в Чорноморської міськради виникало би зобов'язання щодо відшкодування (компенсації) земельного податку за оспорювані земельні ділянки;

5) безпідставно збережені відповідачем грошові кошти можуть бути стягнуті в порядку статті 1212 ЦК України саме на користь власника земельної ділянки, проте позивач не є та ніколи не був таким власником, що свідчить про відсутність підстав для стягнення цих коштів на користь Порту на підставі частини 1 статті 1212 цього Кодексу;

6) позивач, здійснивши переплату земельного податку, наділений правом на повернення переплаченої суми земельного податку саме шляхом звернення з відповідною заявою до контролюючого органу (податкового органу), яким відповідач не є.

Водночас місцевий та апеляційний господарські суди відхилили посилання позивача на обґрунтування своїх вимог на правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду України від 12.04.2017 у справі № 922/207/15 та в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, із тих мотивів, що в зазначених справах вимоги про стягнення безпідставно набутого майна на підставі статті 1212 ЦК України пред'являлися власниками земельних ділянок до власників нерухомості, розташованої на цих ділянках, що свідчить про суттєву відмінність правовідносин у вказаних справах і спірних правовідносин, що є предметом розгляду в цій справі.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду та постановою суду апеляційної інстанції, ДП "МТП "Чорноморськ" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить зазначені судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 28.07.2025 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ДП "МТП "Чорноморськ" на рішення Господарського суду Одеської області від 22.01.2025 і постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.05.2025 у справі № 916/4133/24 та призначено розгляд цієї справи в судовому засіданні на 16.09.2025.

На обґрунтування наявності підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 3 частини 2 статті 287 ГПК України, скаржник посилається на:

1) неврахування апеляційним судом висновків щодо застосування положень статті 1212 ЦК України (в контексті того, що фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України, а не як збитки), викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.09.2018 у справі № 925/230/17;

2) відсутність на теперішній час висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми статті 1212 ЦК України в подібних правовідносинах, а саме щодо можливості стягнення фактично сплаченого позивачем (як постійним землекористувачем) земельного податку як безпідставно набутих (збережених) коштів із власника земельної ділянки.

Чорноморська міськрада не скористалася правом на подання відзиву на касаційну скаргу.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.09.2025 у зв'язку з перебуванням судді Дроботової Т. Б. на лікарняному визначено такий склад колегії суддів: Чумак Ю. Я. - головуючий, Багай Н. О., Берднік І. С.

Судами попередніх інстанцій встановлено такі фактичні обставини:

- 21.01.2010 на підставі рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 19.12.2008 № 512/115-V було видано ДП "МТП "Чорноморськ" (попередня назва - ДП "Іллічівський морський торговельний порт" (далі - ДП "Іллічівський МТП")) державний акт на право постійного користування серії ЯЯ № 205907 земельною ділянкою площею 0,2328 га, розташованої за адресою: м. Чорноморськ (попередня назва - м. Іллічівськ), провулок Шкільний, 4-А. Цільове призначення для експлуатації та обслуговування будівлі гуртожитку з допоміжними будівлями та спорудами. Вказане також підтверджується копіями наявних в матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.12.2013 № НВ-5100763152013 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 18.06.2014 № 23168918;

- 21.01.2010 на підставі рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 19.12.2008 № 512/115-V було видано ДП "МТП "Чорноморськ" (попередня назва - ДП "Іллічівський МТП") державний акт на право постійного користування серії ЯЯ № 205908 земельною ділянкою площею 0,2400 га, розташованої за адресою: м. Чорноморськ (попередня назва - м. Іллічівськ), вулиця Паркова, 20-А. Цільове призначення для експлуатації та обслуговування будівлі гуртожитку з підсобною будівлею та спорудами. Вказане також підтверджується копіями наявних в матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.02.2018 № НВ-510947992018 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 18.06.2014 № 23167158;

- 21.01.2010 на підставі рішення Іллічівської міської ради Одеської області від 19.12.2008 № 512/115-V було видано ДП "МТП "Чорноморськ" (попередня назва - ДП "Іллічівський МТП") державний акт на право постійного користування серії ЯЯ № 205910 земельною ділянкою площею 0,1705 га, розташованої за адресою: м. Чорноморськ (попередня назва - м. Іллічівськ), вулиця Олександрійська, 16. Цільове призначення для експлуатації та обслуговування будівлі гуртожитку зі спорудами. Вказане також підтверджується копіями наявних в матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.12.2013 № НВ-5100778722013 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 18.06.2014 № 23171873;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 19.01.2017 № 78472985 убачається, що ДП "МТП "Чорноморськ" на праві постійного користування землею належить земельна ділянка загальною площею 7,1236 га, кадастровий номер 5110800000:02:030:0051, розташована за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5; підстава виникнення іншого речового права: державний акт на право постійного користування землею, серія та номер: ОД-ІІ № 004798 від 16.09.1998, видавник: Іллічівська міська рада. Цільове призначення: для розміщення та експлуатації будівель та споруд морського транспорту. Вказане також підтверджується копією наявного в матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 29.12.2016 № НВ-5103870422016;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17.01.2017 № 78240063 убачається, що ДП "МТП "Чорноморськ" на праві постійного користування землею належить земельна ділянка загальною площею 0,75 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0161, розташована за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Набережна, 20; підстава виникнення іншого речового права: державний акт на право постійного користування землею, серія та номер: ОД-ІІ № 004798 від 16.09.1998, видавник: Іллічівська міська рада. Цільове призначення: для розміщення та експлуатації будівель та споруд морського транспорту. Вказане також підтверджується копією наявного в матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.12.2016 № НВ-5103803142016;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 19.01.2017 № 78469122 убачається, що ДП "МТП "Чорноморськ" на праві постійного користування землею належить земельна ділянка загальною площею 11,079 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0160, розташована за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Набережна, 20; підстава виникнення іншого речового права: державний акт на право постійного користування землею, серія та номер: ОД-ІІ № 004798 від 16.09.1998, видавник: Іллічівська міська рада. Цільове призначення: для розміщення та експлуатації будівель та споруд морського транспорту. Вказане також підтверджується копією наявного в матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.12.2016 № НВ-5103768082016;

- у постійному користуванні ДП "МТП "Чорноморськ" перебували об'єкти житлового фонду, а саме: 1) гуртожиток, об'єкт житлової нерухомості, розташований на земельній ділянці загальною площею 0,1705 га, кадастровий номер 5110800000:02:009:0027, за адресою: вул. Олександрійська, 16, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 2) гуртожиток, об'єкт житлової нерухомості, розташований на земельній ділянці загальною площею 0,2328 га, кадастровий номер, 5110800000:02:024:0087, за адресою: провулок Шкільний, 4-А, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 3) гуртожиток, об'єкт житлової нерухомості, розташований на земельній ділянці загальною площею 0,2400 га, кадастровий номер 5110800000:02:025:0114, за адресою: вул. Паркова, 20-А, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 4) дитячий та сімейний табір відпочинку, розташований на земельній ділянці загальною площею 7,1236 га, кадастровий номер 5110800000:02:030:0051, за адресою: вул. Пляжна, 5, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 5) дитячий та сімейний табір відпочинку, розташований на земельній ділянці загальною площею 0,7500 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0161, за адресою: вул. Набережна, 20, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 6) дитячий та сімейний табір відпочинку, розташований на земельній ділянці загальною площею 11,0790 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0160, за адресою: вул. Набережна, 20, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 7) будівля спортивно-публічного призначення, розташована на земельній ділянці загальною площею 0,8848 га, кадастровий номер 5110800000:02:028:0060, за адресою: вул. Праці, 2, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 8) будівля спортивно-публічного призначення, розташована на земельній ділянці загальною площею 0,5046 га, кадастровий номер 5110800000:02:028:0058, за адресою: вул. Праці, 4, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області;

- наказом Міністерства інфраструктури України від 24.12.2021 № 718 "Про безоплатну передачу майна у комунальну власність" доручено ДП "МТП "Чорноморськ" безоплатно передати з балансу в комунальну власність Чорноморської міської територіальної громади в особі Чорноморської міськради об'єкти соціальної сфери за умови використання об'єктів та необоротних активів, що забезпечують їх функціонування, за цільовим призначенням, і не відчужувати у приватну власність після прийняття їх до комунальної власності: 1) будівлю спортивно-публічного призначення (інв. № 11141, рік введення в експлуатацію 1999), що розташована на земельній ділянці площею 0,8848 га, кадастровий номер 511080000:02:028:0060, за адресою: м. Чорноморськ, вул. Праці, 2; 2) будівлю спортивно-публічного призначення (інв. № 527, рік введення в експлуатацію 1954), що розташована на земельній ділянці площею 0,5046 га, кадастровий номер 5110800000:02:028:0058, за адресою: м. Чорноморськ, вул. Праці, 4, з основними засобами та товарно-матеріальними цінностями згідно з додатками 1, 2; 3) дитячий та сімейний табір відпочинку з основними засобами та товарно-матеріальними цінностями, що розташований на земельній ділянці площею 7,1236 га, кадастровий номер 511080000:02:030:0051, за адресою: м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5, згідно з додатком 3; 4) дитячий та сімейний табір відпочинку з основними засобами та товарно-матеріальними цінностями, що розташований на земельній ділянці площею 11,079 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0160, за адресою: м. Чорноморськ, вул. Набережна, 20, згідно з додатком 4; 5) дитячий та сімейний табір відпочинку з основними засобами, що розташований на земельній ділянці площею 0,75 га, кадастровий номер 511080000:02:003:0161, за адресою: м. Чорноморськ, вул. Приморська, 87, згідно з додатком 5 (далі - майно);

- пунктом 3 зазначеного наказу передбачено надати до Міністерства інфраструктури України копії актів приймання-передачі майна після підписання та затвердження їх Чорноморською міськрадою;

- наказом Міністерства інфраструктури України від 24.12.2021 № 719 "Про безоплатну передачу майна у комунальну власність" доручено Підприємству безоплатно передати з балансу в комунальну власність Чорноморської міської територіальної громади в особі Чорноморської міськради об'єкти соціальної сфери за умови використання об'єктів та необоротних активів, що забезпечують їх функціонування, за цільовим призначенням, і не відчужувати у приватну власність після прийняття їх до комунальної власності: 1) будівлю гуртожитку (інв. № 1709, рік введення в експлуатацію - 1977) з основними засобами та товарно-матеріальними цінностями, що розташована на земельній ділянці площею 0,1705 га, кадастровий номер 5110800000:02:009:0027, за адресою: м. Чорноморськ, вул. Олександрійська, 16, згідно з додатком 1; 2) будівлю гуртожитку (інв. № 1692, рік введення в експлуатацію - 1965) з товарно-матеріальними цінностями, що розташована на земельній ділянці площею 0,2328 га, кадастровий номер 5110800000:02:024:0087, за адресою: м. Чорноморськ, провулок Шкільний, 4-А, згідно з додатком 2; 3) будівлю гуртожитку (інв. № 1725, рік введення в експлуатацію - 1983) з основними засобами та товарно-матеріальними цінностями, що розташовані на земельній ділянці площею 0,24 га, кадастровий номер 5110800000:02:025:0114, за адресою: м. Чорноморськ, вул. Паркова 20-А, згідно з додатком 3;

- пунктом 3 зазначеного наказу передбачено надати до Міністерства інфраструктури України копії актів приймання-передачі майна після підписання та затвердження їх Чорноморською міськрадою;

- рішенням Виконавчого комітету Чорноморської міськради від 20.12.2022 № 346 затверджено акти приймання-передачі з державної до комунальної власності Чорноморської міської територіальної громади в особі Міськради: 1) будівлі спортивно-публічного призначення за адресою: вул. Праці, 2, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 2) будівлі спортивно-публічного призначення за адресою: вул. Праці, 4, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 3) будівлі гуртожитку (гуртожиток № 1) за адресою: вул. Олександрійська, 16, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 4) будівлі гуртожитку (гуртожиток № 3) за адресою: провулок Шкільний, 4-А, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 5) будівлі гуртожитку (гуртожиток № 5) за адресою: вул. Паркова, 20-А, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 6) дитячого та сімейного табору відпочинку за адресою: вул. Набережна, 20, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 7) дитячого та сімейного табору відпочинку за адресою: вул. Приморська, 87, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області; 8) дитячого та сімейного табору відпочинку за адресою: вул. Пляжна, 5, м. Чорноморськ Одеського району Одеської області;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.12.2022 № 31853909 убачається, що 21.12.2022 за Чорноморською міськрадою зареєстровано право комунальної власності на об'єкт нерухомого майна (р. н. об'єкта 61921051108) - будівлю гуртожитку загальною площею 7479,4 м2, що розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Олександрійська, буд. 16;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.12.2022 № 318537523 убачається, що 21.12.2022 за Міськрадою зареєстровано право комунальної власності на об'єкт нерухомого майна (р. н. об'єкта 61771051108) - будівлю гуртожитку загальною площею 4062,7 м2, що розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, провулок Шкільний, буд. 4-А;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.12.2022 № 318538270 убачається, що 21.12.2022 за Чорноморською міськрадою зареєстровано право комунальної власності на об'єкт нерухомого майна (р. н. об'єкта 62400551108) - будівлю гуртожитку загальною площею 4292 м2, що розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Паркова, буд. 20-А;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.12.2022 № 318540911 убачається, що, 21.12.2022 за Чорноморською міськрадою зареєстровано право комунальної власності на об'єкт нерухомого майна (р. н. об'єкта 1666465251108) - дитячий та сімейний табір відпочинку, що розташований за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, буд. 5;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.12.2022 № 318542234 убачається, що 21.12.2022 за Чорноморською міськрадою зареєстровано право комунальної власності на об'єкт нерухомого майна (р. н. об'єкта 64658151108) - дитячий та сімейний табір відпочинку, що розташований за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Набережна, буд. 20;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.12.2022 № 318539038 убачається, що, 21.12.2022 за Чорноморською міськрадою зареєстровано право комунальної власності на об'єкт нерухомого майна (р. н. об'єкта 61184751108) - будівлю спортивно-публічного призначення, що розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Праці, буд. 2;

- із витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.12.2022 № 318539842 убачається, що 21.12.2022 за Чорноморською міськрадою зареєстровано право комунальної власності на об'єкт нерухомого майна (р. н. об'єкта 60915751108) - будівлю спортивно-публічного призначення загальною площею 1283,20 м2, що знаходиться за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Праці, буд. 4;

- листом від 30.12.2022 № 554/07.2-10/09 ДП "МТП "Чорноморськ" звернулося до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України з проханням погодження добровільної відмови від права постійного користування вісьмома спірними земельними ділянками, посилаючись на те, що власником таких земельних ділянок є держава в особі Одеської обласної державної адміністрації (далі - Одеська ОДА), правокористувачем є Підприємство;

- у відповідь на зазначений лист Порту Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України листом від 29.05.2023 № 7602/15/10-23 погодило ДП "МТП "Чорноморськ" добровільну відмову від права постійного користування спірними земельними ділянками;

- листом від 25.04.2023 № 264/07.2-11 Підприємство звернулося до міського голови м. Чорноморська з проханням надання детальної інформації щодо дій, вчинених органом місцевого самоврядування та органом виконавчої влади стосовно передачі з державної у комунальну власність спірних земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна, належними Чорноморській міськраді на праві власності;

- у подальшому, ДП "МТП "Чорноморськ" звернулося до міського голови м. Чорноморська з листом від 10.05.2023 № 308/07.2-11, в якому зауважило, що до Підприємства не надійшло повідомлень стосовно припинення права постійного користування Порту спірними земельними ділянками та передачу з державної власності до комунальної власності земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, належні Міськраді, з огляду на що Порт просив поінформувати щодо стану виконання переведення до комунальної власності Чорноморської міськради земельних ділянок державної власності;

- листом від 12.05.2023 № ВИХ-ВХ-1693-23-2438-2023 Чорноморська міськрада звернулася до Одеської ОДА з проханням розглянути питання щодо передачі з державної до комунальної власності Чорноморської міської територіальної громади в особі Чорноморської міськради спірні земельні ділянки;

- листом від 18.05.2023 № ВИХ-ВХ-1693-23-2523-2023 Чорноморська міськрада повідомила ДП "МТП "Чорноморськ" про те, що в зв'язку з набуттям права власності на об'єкти нерухомості Міськрада звернулася з клопотанням до Одеської ОДА щодо передачі земельних ділянок до комунальної власності, а саме спірних земельних ділянок згідно з переліком. Про результати розгляду Одеською ОДА клопотання Підприємство буде повідомлено додатково;

- у відповідь на лист Чорноморської міськради від 12.05.2023 № ВИХ-ВХ-1693-23-2438-2023 Одеська ОДА листом від 22.09.2023 № 4632/6/01-29/10007/2-23 вказала, що розгляд зазначеного питання можливий лише за наявності заяви землекористувача про прийняття рішення щодо припинення права користування земельною ділянкою;

- листом від 02.06.2023 № 398/07.2-11 ДП "МТП "Чорноморськ" звернулося до Одеської ОДА з проханням припинити право постійного користування вісьмома спірними земельними ділянками та надати Чорноморській міськраді як власнику нерухомого майна можливості відповідно до чинного законодавства врегулювати переоформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки. Разом зі вказаним листом Порт направив Одеській ОДА нотаріально посвідчену заяву від 02.06.2023 № 518 про добровільну відмову від права постійного користування спірними земельними ділянками (згідно з переліком);

- у відповідь на зазначений лист Одеська ОДА листом від 25.10.2023 повідомила про те, що в пункті 1 наказу Міністерства інфраструктури України від 24.12.2021 № 719 "Про безоплатну передачу майна у комунальну власність" адреса будівлі гуртожитку, розташованої на земельній ділянці площею 0,1705 га, кадастровий номер 5110800000:02:009:0027, не відповідає адресі, вказаній в акті приймання-передачі від 14.12.2022 (б/н), нотаріальній заяві про відмову від 22.06.2023 № 518 та реєстраційним документам, з огляду на що заява ДП "МТП "Чорноморськ" щодо припинення права постійного користування спірними земельними ділянками не підлягає задоволенню;

- 31.08.2023 ДП "МТП "Чорноморськ" звернулося до міського голови м. Чорноморська з листом № 673/07.2-11 щодо необхідності надання документів для укладання договору відшкодування (компенсації) земельного податку на земельні ділянки, що перебувають у постійному користуванні Підприємства та на яких розташовані об'єкти нерухомого майна Чорноморської міськради;

- виконавчий комітет Чорноморської міськради листом від 04.10.2023 № ВИХ-ВХ-3626-23-5183-2023 надав відповідь на лист ДП "МТП "Чорноморськ" від 31.08.2023 № 673/072-11, в якій зазначив, що на адреси балансоутримувачів об'єктів, які передані до комунальної власності Чорноморської міськради, надіслано листи про надання необхідних документів для укладання договорів про відшкодування (компенсації) земельного податку, про що Порт буде поінформовано додатково;

- листом від 15.11.2023 № 860/07.2-11 ДП "МТП "Чорноморськ" звернулося до Одеської ОДА з повторним проханням припинити право постійного користування спірними земельними ділянками та надати можливість Чорноморській міськраді як власнику нерухомого майна відповідно до чинного законодавства врегулювати переоформлення правовстановлюючих документів на спірні земельні ділянки;

- листом від 20.11.2023 № ВИХ-ШЦ-2241-2023 Міськрада надала інформацію про те, що балансоутримувачами об'єктів, які прийнято від ДП "МТП "Чорноморськ" до комунальної власності Чорноморської міської територіальної громади, виступають: Управління освіти Чорноморської міськради та КП "МУЖКГ" Чорноморської міськради, а також відповідач направив на адресу Порту належним чином завірені копії запитуваних документів Управління освіти Чорноморської міськради;

- листом від 21.11.2023 № 875/07.2-13 ДП "МТП "Чорноморськ" надіслало на адресу в. о. начальника Управління освіти Чорноморської міськради для підписання два автентичних примірника договору про відшкодування (компенсацію) земельного податку на земельні ділянки під об'єктами нерухомого майна, а саме щодо земельних ділянок: загальною площею 0,8848 га, кадастровий номер 5110800000:02:028:0060, за адресою: вул. Праці, 2, м. Чорноморськ; загальною площею 0,5046 га, кадастровий номер 5110800000:02:028:0058, за адресою: вул. Праці, 4, м. Чорноморськ;

- листом від 22.11.2023 № 883/07.2-11 ДП "МТП "Чорноморськ", зважаючи на необхідність вирішення питання щодо відшкодування (компенсації) земельного податку на земельні ділянки відповідно до чинного земельного законодавства та врегулювання відносин між Підприємством і Чорноморською міськрадою, направило Міськраді два примірники договору про відшкодування (компенсацію) земельного податку на такі земельні ділянки: 1) загальною площею 0,2328 га, кадастровий номер 5110800000:02:024:0087, за адресою: провулок Шкільний, 4-А, м. Чорноморськ; 2) загальною площею 0,2400 га, кадастровий номер 5110800000:02:025:0114, за адресою: вул. Паркова, 20-А, м. Чорноморськ; 3) загальною площею 0,1705 га, кадастровий номером 5110800000:02:009:0027, за адресою: вул. Олександрійська, 16, м. Чорноморськ; 4) загальною площею 7,1236 га, кадастровий номер 5110800000:02:030:0051, за адресою: вул. Пляжна, 5, м. Чорноморськ; 5) загальною площею 0,7500 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0161, за адресою: вул. Набережна, 20, м. Чорноморськ; 6) загальною площею 11,0790 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0160, за адресою: вул. Набережна, 20, м. Чорноморськ;

- розпорядженням Одеської ОДА від 21.12.2023 № 1149/А-23 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою" передбачено припинити право постійного користування Порту такими земельними ділянками, кадастрові номери: 5110800000:02:024:0087, 5110800000:02:025:0114, 5110800000:02:030:0051, 5110800000:02:003:0161, 5110800000:02:003:0160, 5110800000:02:028:0060, 5110800000:02:028:0058;

- 27.12.2023 Підприємство здійснило державну реєстрацію припинення права постійного користування земельними ділянками, кадастрові номери: 5110800000:02:024:0087, 5110800000:02:025:0114, 5110800000:02:030:0051, 5110800000:02:003:0161, 5110800000:02:003:0160, про що свідчать наявні в матеріалах справи копії витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

- 22.03.2024 між Одеською ОДА (сторона-1) та Чорноморською міськрадою (сторона-2) підписано акт приймання-передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність, відповідно до якого сторона-1 передає з державної власності, а сторона-2 приймає у комунальну власність Чорноморської міської територіальної громади в особі Чорноморської міськради такі земельні ділянки: 1) загальною площею 0,2328 га, кадастровий номер 5110800000:02:024:0087, цільове призначення 12.02 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту, обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки відсутні, яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, провулок Шкільний, 4-А; 2) загальною площею 0,2400 га, кадастровий номер 5110800000:02:025:0114, цільове призначення 12.02 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту, обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки відсутні, яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Паркова, 20-А; 3) загальною площею 7,1236 га, кадастровий номер 5110800000:02:030:0051, цільове призначення 12.02 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту, обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки - водоохоронна зона навколо об'єкта (код обмеження 05.01) площею 7,1236 га, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486 "Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них", яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Пляжна, 5; 4) загальною площею 0,7500 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0161, цільове призначення 12.02 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту, обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки - водоохоронна зона навколо об'єкта (код обмеження 05.01) площею 0,7500 га, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486 "Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них", яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Набережна, 20; 5) загальною площею 11,0790 га, кадастровий номер 5110800000:02:003:0160, цільове призначення 12.02 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту, обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки - водоохоронна зона навколо об'єкта (код обмеження 05.01) площею 11,0790 га, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486 "Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них", прибережна захисна смуга вздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах (код обмеження 05.03) площею 1,0221 га, на підставі ЗК України, яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Набережна, 20; 6) загальною площею 0,8848 га, кадастровий номер 5110800000:02:028:0060, цільове призначення 12.02 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту, обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки відсутні, яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Праці, 2; 7) загальною площею 0,5046 га, кадастровий номер 5110800000:02:028:0058, цільове призначення 12.02 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту, обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки відсутні, яка розташована за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Праці, 4;

- 08.04.2024 проведено державну реєстрацію за Чорноморською міськрадою права власності на земельні ділянки, кадастрові номери: 5110800000:02:024:0087, 5110800000:02:025:0114, 5110800000:02:030:0051, 5110800000:02:028:0058, 5110800000:02:028:0060, 5110800000:02:003:0160, 5110800000:02:003:0161, про що свідчать наявні в матеріалах справи копії витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

- листом від 20.03.2024 № 290/07.2-11 ДП "МТП "Чорноморськ" звернулося до Одеської ОДА, в якому Підприємство висловило прохання припинити право постійного користування земельною ділянкою, кадастровий номер 5110800000:02:009:0027, та прийняти відповідне розпорядження про припинення права постійного користування щодо зазначеної земельної ділянки. Разом зі вказаним листом Порт направив Одеській ОДА нотаріально посвідчену заяву від 14.03.2024 № 325 про добровільну відмову від права постійного користування земельною ділянкою, кадастровий номер 5110800000:02:009:0027;

- розпорядженням Одеської ОДА від 27.05.2024 № 509/А-24 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою" припинено право постійного користування ДП "МТП "Чорноморськ" земельною ділянкою загальною площею 0,1705 га, кадастровий номер 5110800000:02:009:0027;

- 05.06.2024 було проведено державну реєстрацію припинення права постійного користування ДП "МТП "Чорноморськ" спірною земельною ділянкою загальною площею 0,1705 га, кадастровий номер 5110800000:02:009:0027, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 07.06.2024 № 381966600;

- листом від 02.01.2024 № ВИХ ВХ-5102-23-7019-2024 виконавчий комітет Чорноморської міськради на листи ДП "МТП "Чорноморськ" від 31.08.2023 № 67.3/072-11 (№ ВХ-3626-23) та від 22.11.2023 № 883/07.2-1 1 (№ ВХ-5102-23) щодо підписання договору(ів) про відшкодування (компенсації) земельного податку на земельні ділянки під об'єктами нерухомості, які були передані до комунальної власності, зазначив, що відсутні правові підстави для укладання договору(ів) про відшкодування (компенсації) земельного податку на земельні ділянки під об'єктами нерухомості, які були безоплатно передані з державної власності (з балансу ДП "МТП "Чорноморськ") у комунальну власність Чорноморської міської територіальної громади;

- листом від 23.02.2024 № 220/07.2-11 ДП "МТП "Чорноморськ" звернулося до міського голови м. Чорноморська з проханням підписати примірники договору про відшкодування (компенсацію) земельного податку на земельні ділянки, скріпити печаткою та один примірник оригіналу повернути на адресу ДП "МТП "Чорноморськ". При цьому у вказаному листі підприємство вказало, що в разі його ігнорування та непідписання договору про відшкодування (компенсацію) земельного податку на земельну ділянку протягом 10 робочих днів з дня отримання листа, Підприємство буде вимушене звернутися за захистом своїх прав до суду та стягнення земельного податку в примусовому порядку;

- матеріали справи не містять доказів щодо підписання Чорноморською міськрадою примірника договору про відшкодування (компенсацію) земельного податку на земельну ділянку та повернення його (примірника договору) на адресу ДП "МТП "Чорноморськ".

Згідно з частинами 1-2 статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

За змістом приписів глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна у набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розміщене це нерухоме майно (аналогічні висновки викладено в пунктах 63, 64 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17).

Наведене дозволяє дійти висновку, що обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та не заперечується скаржником, позивач є попереднім постійним користувачем спірних земельних ділянок, а відповідач - їх новим власником.

Абзацом 4 частини 3 статті 120 ЗК України передбачено, що у разі набуття територіальною громадою права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва державної власності, розміщений на земельній ділянці державної власності, орган місцевого самоврядування зобов'язаний протягом 30 днів звернутися до відповідного органу виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, з клопотанням про передачу земельної ділянки у комунальну власність у порядку, передбаченому статтею 117 цього Кодексу. Орган виконавчої влади зобов'язаний не пізніше 30 днів з дня отримання поданої у встановленому порядку заяви передати земельну ділянку у комунальну власність.

Таким чином, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника (в цьому випадку - Чорноморської міськради) виник обов'язок оформити та зареєструвати речове право на спірні земельні ділянки, розташовані під цією нерухомістю, відповідно до вимог статті 120 ЗК України та в порядку, передбаченому статтею 117 цього Кодексу.

Згідно з абзацом 1 частини 14 статті 123 ЗК України (у редакції, чинній станом на 21.12.2022) на підставі рішення про передачу будівлі, споруди, іншого об'єкта нерухомого майна державної власності у комунальну власність приймається рішення про передачу у комунальну власність земельної ділянки, на якій розміщений об'єкт передачі.

Відповідно до пункту "е" частини 1 статті 141 ЗК України підставою припинення права користування земельною ділянкою є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

У силу вимог підпунктів 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України Порт як постійний землекористувач був суб'єктом плати за землю у виді земельного податку.

Згідно з пунктами 287.1, 287.6 статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

За змістом положень пунктів 43.1, 43.3, 43.4, 43.5, 43.6 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.

Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Застосовуючи зазначені положення ЦК України, ЗК України та ПК України в їх сукупності, суди першої та апеляційної інстанцій з урахуванням встановлених фактичних обставин справи дійшли обґрунтованих висновків про таке:

1) починаючи з моменту набуття Чорноморською міськрадою права комунальної власності на об'єкти нерухомого майна (будівлі гуртожитків, дитячих та сімейних таборів відпочинку, спортивно-публічного призначення), а саме з 21.12.2022 припинилося право постійного користування Порту спірними земельними ділянками. Адже при переході права власності на об'єкти нерухомості (будівлі гуртожитків, дитячих та сімейних таборів відпочинку, спортивно-публічного призначення), які знаходяться на спірних земельних ділянках, до Міськради автоматично перейшло право на відповідні земельні ділянки, на яких розташовано об'єкти нерухомості, незалежно від моменту реєстрації новим власником права власності на спірні земельні ділянки;

2) таке припинення права постійного користування повинно було бути оформлено належним чином - у порядку, передбаченому статтями 117, 120, 123 ЗК України, однак, як державної реєстрації припинення права постійного користування Підприємства спірними земельними ділянками в установлений законом строк, так і державної реєстрації права комунальної власності Чорноморської міської територіальної громади в особі Чорноморської міськради на спірні земельні ділянки до 07.04.2024 здійснено не було;

3) із 21.12.2022 у ДП "МТП "Чорноморськ" припинився обов'язок зі сплати земельного податку, а продовження його сплати в спірний період (2023 рік і 5 місяців 2024 року) свідчить про наявність помилкової переплати;

4) за своєю суттю заявлені вимоги є вимогами Порту про повернення сплаченої суми земельного податку, що не підлягав сплаті позивачем у зв'язку з припиненням його прав постійного землекористувача, тобто мало місце здійснення переплати такого податку, а набувачем грошових коштів, сплачених як земельний податок, є відповідний місцевий бюджет, але не Міськрада;

5) між сторонами в справі не існувало жодних відносин, за якими в Чорноморської міськради виникало би зобов'язання щодо відшкодування (компенсації) земельного податку за оспорювані земельні ділянки;

6) безпідставно збережені відповідачем грошові кошти можуть бути стягнуті в порядку статті 1212 ЦК України саме на користь власника земельної ділянки, проте позивач (Підприємство) не є та ніколи не був таким власником, що свідчить про відсутність підстав для стягнення цих коштів на користь Порту на підставі частини 1 статті 1212 цього Кодексу;

7) позивач, здійснивши переплату земельного податку, наділений правом на повернення переплаченої суми земельного податку саме шляхом звернення з відповідною заявою до контролюючого органу (податкового органу), яким відповідач не є.

Щодо підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 1 частини 2 статті 287 ГПК України

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги та матеріали справи, Верховний Суд дійшов висновку про необхідність закриття касаційного провадження в справі № 916/4133/24 з огляду на таке.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, одним з елементів якого є принцип правової визначеності.

Ключовим елементом принципу правової визначеності є однозначність та передбачуваність правозастосування, а, отже, системність і послідовність у діяльності відповідних органів, насамперед судів. Суб'єкти (учасники спору) завжди повинні мати можливість орієнтувати свою поведінку таким чином, щоб вона відповідала вимогам норми на момент вчинення дії.

Таким чином, правові норми та судова практика підлягають застосуванню таким чином, яким вони є найбільш очевидними та передбачуваними для учасників цивільного обороту в Україні.

При цьому право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити безладного перебігу судового процесу (рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України").

У рішенні ЄСПЛ від 02.03.1987 у справі "Monnell and Morris v. the United Kingdom" (§ 56) зазначалося, що спосіб, у який стаття 6 Конвенції застосовується до апеляційних та касаційних судів, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також до уваги мають бути взяті норми внутрішнього законодавства та роль касаційних судів у них.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 296 ГПК України суд касаційної інстанції закриває касаційне провадження, якщо після відкриття касаційного провадження на підставі пункту 1 частини 2 статті 287 цього Кодексу судом встановлено, що висновок щодо застосування норми права, який викладений у постанові Верховного Суду та на який посилався скаржник у касаційній скарзі, стосується правовідносин, які не є подібними.

Зазначена норма процесуального права спрямована на формування усталеної судової практики вирішення господарських спорів, що виникають з подібних правовідносин, а її застосування судом касаційної інстанції свідчитиме про дотримання принципу правової визначеності.

Зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) касаційної інстанції визначається обставинами кожної конкретної справи. Під судовими рішеннями в подібних правовідносинах слід розуміти такі рішення, де схожі предмет спору, підстави позову, зміст позовних вимог та встановлені фактичні обставини, а також має місце однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (такий правовий висновок викладено в пункті 60 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 696/1693/15-ц).

При цьому на предмет подібності слід оцінювати саме ті правовідносини, які є спірними у порівнюваних ситуаціях. Встановивши учасників спірних правовідносин, об'єкт спору (які можуть не відповідати складу сторін справи та предмету позову) і зміст цих відносин (права й обов'язки сторін спору), суд має визначити, чи є певні спільні риси між спірними правовідносинами насамперед за їхнім змістом. А якщо правове регулювання цих відносин залежить від складу їх учасників або об'єкта, з приводу якого вони вступають у правовідносини, то у такому разі подібність слід також визначати за суб'єктним і об'єктним критеріями відповідно. Для встановлення подібності спірних правовідносин у порівнюваних ситуаціях суб'єктний склад цих відносин, предмети, підстави позовів і відповідне правове регулювання не обов'язково мають бути тотожними, тобто однаковими (такий правовий висновок наведено в пункті 39 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.10.2021 у справі № 233/2021/19).

Колегія суддів відхиляє твердження скаржника про неврахування судами попередніх інстанцій висновків щодо застосування положень статті 1212 ЦК України, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.09.2018 у справі № 925/230/17, з огляду на нижченаведене.

Так, на відміну від цієї справи, під час розгляду якої суди попередніх інстанцій, виходячи зі встановлених обставин припинення 21.12.2022 обов'язку ДП "МТП "Чорноморськ" зі сплати земельного податку та зумовленої цим його помилкової переплати Портом у спірний період (2023 рік і 5 місяців 2024 року), який (земельний податок) взагалі не підлягав сплаті позивачем у зв'язку з припиненням його прав постійного землекористувача, виснували про те, що безпідставно збережені відповідачем грошові кошти можуть бути стягнуті в порядку статті 1212 ЦК України саме на користь власника земельної ділянки, проте Підприємство не є та ніколи не було таким власником, що свідчить про відсутність підстав для стягнення цих коштів на користь Порту на підставі частини 1 статті 1212 цього Кодексу, ухвалюючи постанову від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц (предмет позову Лозівської міської ради Харківської області - стягнення 77 456,99 грн збитків у виді неодержаного доходу внаслідок користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів), якою було скасовано судові рішення судів попередніх інстанцій та передано справу на новий розгляд до суду першої інстанції, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про відсутність підстав застосовувати до спірних правовідносин приписи чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власникам земельних ділянок, оскільки до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. При цьому фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Таким чином, у справі № 629/4628/16-ц позивач взагалі не сплачував земельний податок (як у справі № 916/4133/24), який мав би сплачуватися відповідачем як новим власником нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, що належить до комунальної власності, тобто в межах зазначеної справи не вирішувався спір про стягнення переплаченого земельного податку, який виник із правовідносин за участю постійного землекористувача, правове регулювання яких (правовідносин) істотно відрізняється від кондикційних відносин, пов'язаних із ухиленням власника об'єкта нерухомого майна від оформлення оренди фактично займаної земельної ділянки.

У свою чергу, ухвалюючи постанову від 20.09.2018 у справі № 925/230/17 (предмет позову Смілянської міської ради (далі - Рада) - стягнення збитків, завданих унаслідок використання Товариством з обмеженою відповідальністю "Флєр" (далі - ТОВ "Флєр") земельної ділянки без сплати земельного податку), якою було скасовано судові рішення судів попередніх інстанції в частині стягнення 199 570,32 грн збитків та ухвалено в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову, Велика Палата Верховного Суду, виходячи з установленого судами попередніх інстанцій факту державної реєстрації відповідачем права постійного користування земельною ділянкою, виснувала про те, що належним способом захисту є стягнення земельного податку, а не збитків, а належним позивачем має бути орган доходів і зборів, а не міська рада як уповноважена власником землі особа. Водночас Рада не довела і не могла довести порушення своїх прав у виді завдання збитків, оскільки у відповідача протягом спірного періоду існував лише обов'язок сплатити земельний податок. При цьому вимоги про стягнення несплаченого ТОВ "Флєр" земельного податку може заявити виключно контролюючий орган - уповноважений орган доходів у порядку адміністративного судочинства, в зв'язку з чим Рада не має повноважень звертатися до суду з такими вимогами та є неналежним позивачем.

Крім того, скаржник належним чином не обґрунтував того, як викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 у справі № 925/230/17 висновок щодо відмови в задоволенні позову про відшкодування збитків може вплинути чи спростувати висновок суду першої інстанції про відмову в стягненні безпідставно збережених грошових коштів у виді земельного податку (в справі № 916/4133/24).

Отже, в цій справі (№ 916/4133/24) та в справах №№ 629/4628/16-ц, 925/230/17, на постанови Великої Палати Верховного Суду в яких посилається позивач у поданій касаційній скарзі, суди виходили з різних фактичних обставин, встановлених у кожній справі окремо на підставі доказів, наданих учасниками справи на підтвердження їх вимог і заперечень, та яким була надана оцінка згідно з вимогами процесуального закону.

Наведене вище переконливо свідчить про різні фактичні обставини, що формують зміст спірних правовідносин і зумовлене цим їх неоднакове правове регулювання у справі № 916/4133/24 та в справах №№ 629/4628/16-ц, 925/230/17.

У контексті наведеного відсутні підстави для висновку про подібність правовідносин у справі, що розглядається, та в справах, на постанови Великої Палати Верховного Суду в яких посилається скаржник на обґрунтування наявності підстави касаційного оскарження ухвалених судових рішень, передбаченої пунктом 1 частини 2 статті 287 ГПК України.

Щодо підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 3 частини 2 статті 287 ГПК України

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 296 ГПК України суд касаційної інстанції закриває касаційне провадження, якщо після відкриття касаційного провадження виявилося, що Верховний Суд у своїй постанові викладав висновок щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, порушеного в касаційній скарзі, або відступив від свого висновку щодо застосування норми права, наявність якого стала підставою для відкриття касаційного провадження, і суд апеляційної інстанції переглянув судове рішення відповідно до такого висновку (крім випадку, коли Верховний Суд вважає за необхідне відступити від такого висновку). Якщо ухвала про відкриття касаційного провадження мотивована також іншими підставами, за якими відсутні підстави для закриття провадження, касаційне провадження закривається лише в частині підстав, передбачених цим пунктом.

Зазначена норма процесуального права спрямована на формування усталеної судової практики вирішення господарських спорів, що виникають з подібних правовідносин, а її застосування судом касаційної інстанції свідчитиме про дотримання принципу правової визначеності.

Колегія суддів наголошує на тому, що в пунктах 5.30, 5.31 постанови від 01.07.2025 у справі № 910/8162/24 (предмет позову Державного підприємства "Білгород-Дністровський морський торговельний порт" (далі - ДП "Білгород-Дністровський МТП") як постійного землекористувача - стягнення безпідставно збережених грошових коштів у виді земельного податку), тобто зі спору, що виник із подібних правовідносин, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду погодився з висновком апеляційного суду про відмову в задоволенні позову з огляду на відсутність правових підстав зобов'язати відповідача повернути позивачу кошти у виді земельного податку, які сплатив до бюджету позивач, із застосуванням правового механізму, передбаченого частиною 1 статті 1212 ЦК України, оскільки позивач є постійним землекористувачем, суб'єктом плати за землю у виді земельного податку, а набувачем грошових коштів, сплачених як земельний податок, є відповідний бюджет, а не відповідач.

Отже, зміст оскаржуваної постанови переконливо свідчить про те, що суд апеляційної інстанції фактично переглянув рішення місцевого господарського суду відповідно до висновку щодо застосування положень статті 1212 ЦК України в подібних правовідносинах, викладеного в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.07.2025 у справі № 910/8162/24, що в розумінні пункту 4 частини 1 статті 296 ГПК України є достатньою підставою для закриття касаційного провадження в справі № 916/4133/24.

Зважаючи на те, що наведені скаржником підстави касаційного оскарження, передбачені пунктами 1, 3 частини 2 статті 287 ГПК України, наразі не отримали підтвердження після відкриття касаційного провадження, а будь-які інші підстави касаційного оскарження позивачем не зазначаються та не обґрунтовуються в поданій касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку про необхідність закриття касаційного провадження за касаційною скаргою ДП "МТП "Чорноморськ" на рішення Господарського суду Одеської області від 22.01.2025 і постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.05.2025 у справі № 916/4133/24 на підставі пунктів 4, 5 частини 1 статті 296 цього Кодексу.

Керуючись статтями 234, 235, 296 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Касаційне провадження за касаційною скаргою Державного підприємства "Морський торговельний порт "Чорноморськ" на рішення Господарського суду Одеської області від 22.01.2025 і постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.05.2025 у справі № 916/4133/24 закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Ю. Я. Чумак

Судді Н. О. Багай

І. С. Берднік