24 вересня 2025 року м. ЧернівціСправа № 926/2030/25
Суддя Господарського суду Чернівецької області Дутка В.В., розглянувши матеріали справи
за заявою Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, м. Чернівці
до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Дністер», с. Кормань Чернівецької області
про банкрутство
представники сторін:
від кредитора - Красноголова О.А., Чумак Т.В.
від боржника - не з'явилися
арбітражний керуючий - Унгуряну Д.В.
Ухвалою від 17.07.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Дністер». Введено процедуру розпорядження майном. Розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Унгуряну Д.В. Попереднє засідання призначено на 24.09.2025.
16.09.2025 до суду від розпорядника майна надійшов інвентаризаційний опис за результатами якого встановлено, що за боржником зареєстровано 111 транспортних засобів.
16.09.2025 через систему “Електронний суд» від представника ГУ ДПС у Чернівецькій області надійшла заява з грошовими вимогами до боржника на суму 4687,35 грн та 4844,80 грн судового збору.
Ухвалою від 17.09.2025 розгляд заяви призначено на 24.09.2025.
У судовому засіданні 24.09.2025 представник ГУ ДПС у Чернівецькій області просив задовольнити заяву з грошовими вимогами. Розпорядник майна вказані вимоги визнав в повному обсязі з віднесенням їх до реєстру вимог кредиторів у черговості згідно вимог КУзПБ.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового засідання, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
За результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються: розмір та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів; розмір та перелік не визнаних судом вимог кредиторів; дата проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів; дата підсумкового засідання суду, у якому буде постановлено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство, чи ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, яке має відбутися у строки, встановлені частиною другою статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
У ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30-ти днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
18.07.2025 року на офіційному веб-сайті Верховного Суду опубліковано повідомлення №76667 про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника, кінцевою датою для заявлення грошових вимог до боржника є 17.08.2025.
Судом встановлено, що в межах встановленого строку на адресу Господарського суду Чернівецької області заяв з грошовими вимогами до боржника не надходило.
Єдиним кредитором у справі є Головне управління ПФУ в Чернівецькій області, грошові вимоги якого до боржника на суму 325129,45 грн заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, 24224,00 грн сплаченого судового збору та 72000,00 грн витрат на авансування винагороди арбітражного керуючого визнані ухвалою суду від 17.07.2025.
З приводу заяви ГУ ДПС у Чернівецькій області з грошовими вимогами до боржника, яка надійшла 16.09.2025, суд зазначає наступне.
За змістом ч.9 ст.17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання податковими органами, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою) не поширюється. У разі порушення справи про банкрутство суб'єкта господарювання простроченою заборгованістю вважаються всі планові платежі з повернення кредиту (позики) на момент порушення справи.
Як вбачається з поданої заяви, з метою забезпечення виконання вимог ст. 17 Бюджетного кодексу, Кабінетом Міністрів України 02.03.2011 прийнято Постанову № 174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості", якою затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості.
Відповідно до п. 15 Порядку обліку прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня, стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 до цього Порядку формою.
Відповідно до вимог вищезазначеного Порядку, до Головного управління ДПС у Чернівецькій області від Управління Державної казначейської служби України у Сокирянському районі надійшло подання № 02-09/454/2 від 30.06.2025, згідно з яким за сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Дністер», як правонаступником колгоспу ім. Котовського, обліковується прострочена заборгованість у загальному розмірі 4687,35 грн, з яких:
- 3363,33 грн - заборгованість згідно договору №2 від 30.09.1997 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 року та 1324,02 грн - пені.
Як вбачається з п.1.1 договору №2 від 30.09.1997 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 року (далі - Договір), відділення Державного казначейства надає сільськогосподарському підприємству фінансову допомогу в сумі 8480,00 грн для проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/98 року на умовах повернення до 01.10.1998 року.
За змістом Розділу 5 “Відповідальність сторін» Договору, при невиконанні сільськогосподарським товаровиробником умов договору, зазначених в п.3.1 відділення Державного казначейства має право безспірного стягнення з нього заборгованості по виданій позичці. Несвоєчасне повернення фінансової допомоги тягне за собою застосування санкцій, передбачених чинним законодавством.
Згідно довідки виданої Управлінням Державної казначейської служби України у Сокирянському районі б/н б/д, станом на 01.01.2025 за СГ ТзОВ “Агрофірма Дністер» рахується заборгованість за фінансовою допомогою перед державним бюджетом за коштами резервного фонду Кабінету Міністрів України, наданими с/г виробникам на поворотній основі згідно постанови КМУ від 11.09.1997 № 1003 та договору № 2 від 30.09.1997 в сумі 3363,33 грн, нарахована пеня на суму заборгованості складає 1324,02 грн.
Розпорядником та утримувачем інформації щодо заборгованості боржника є Управління Державної казначейської служби України у Сокирянському районі відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими, Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості".
Згідно п.п.19-1.1.38 п.19-1 ст. 19 ПК України контролюючі органи забезпечують стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.п.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами (позиками), залученими державою або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України в установленому законодавством порядку за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.
Розпорядником майна розглянуто кредиторські вимоги ГУ ДПС у Чернівецькій області, визнано вимоги повністю, що підтверджується письмовими поясненнями з розгляду кредиторських вимог.
За змістом абзацу 2 частини 4 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства, кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Зазначені вимоги ГУ ДПС у Чернівецькій області є конкурсними, однак кредитор не має права вирішального голосу на зборах кредиторів, оскільки звернувся із пропущенням строку, встановленого ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Розглянувши заяву ГУ ДПС у Чернівецькій області з кредиторськими вимогами до боржника на суму 4687,35 грн, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, враховуючи, що вказані вимоги боржником у добровільному порядку не сплачені, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених вимог.
У ч.1 ст.48 КУзПБ унормовано, що протягом 10 днів з дня постановлення ухвали за результатами попереднього засідання господарського суду розпорядник майна письмово повідомляє кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів, уповноважену особу працівників боржника та уповноважену особу засновників (учасників, акціонерів) боржника про місце і час проведення зборів кредиторів та організовує їх проведення.
Керуючись ст.ст. 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд-
1. Визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Дністер» у розмірі 325129,45 грн (четверта черга) та 96224,00 грн (перша черга).
2. Визнати грошові вимоги ГУ ДПС у Чернівецькій області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма Дністер» у розмірі 4687,35 грн, з яких: 3363,33 грн -четверта черга, 1324,02 грн пені - шоста черга та 4844,80 грн судового збору - перша черга.
3. Зобов'язати розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Унгуряну Д.В. внести до реєстру вимог кредиторів визнані судом вимоги кредитора.
4.Зобов'язати розпорядника майна арбітражного керуючого Унгуряну Д.В. у 10-ти денний строк після проведення попереднього засідання відповідно до статті 48 Кодексу України з процедур банкрутства повідомити кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів та організувати їх проведення.
5.Встановити дату проведення зборів кредиторів не пізніше 06.10.2025.
6.Рішення зборів кредиторів подати до суду протягом п'яти днів після його проведення.
7.Підсумкове засідання призначити на 25 листопада 2025 року о 10:30 год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Чернівецької області, зал засідань №1.
8. Копію ухвали направити розпоряднику майна, боржнику, кредиторам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки визначені ст.ст.254-256 ГПК України.
Повний текст ухвали складено і підписано 25.09.2025.
Суддя В.В.Дутка