Постанова від 25.09.2025 по справі 364/841/25

Справа № 364/841/25

Провадження № 3/364/389/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.09.2025, суддя Володарського районного суду Київської області Моргун Г.Л., ознайомившись з матеріалами, які надійшли від Головного управління ДПС у Київській області Державної податкової служби України відносно ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Магістр Агро» ( код ЄДРПОУ 45037355, адреса : 09301, Київська область, Білоцерківський район, селище Володарка, вул. Загороднього, 9, адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , № тел: НОМЕР_2 ,

про вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1632 КУпАП,

УСТАНОВИЛА:

До Володарського районного суду Київської області 23.09.2025 надійшли матеріалами справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.1632 КУпАП.

Проаналізувавши матеріали справи вважаю, що такі матеріали слід направити на доопрацювання з наступних підстав.

Відповідно до ст.1КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Так, за змістом ст.ст.9-12, 280 КУпАП, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення. Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним здійснене в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 256 КУпАП.

Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП (пункт 4 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 липня 2016 №566).

До протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення (пункт 15 Інструкції).

Суд звертає увагу особи, яка склала протокол, що відповідно до частини 2 статті 251 КУпАП, пункту 15 Інструкції обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

Тому, долучені до протоколу № 2763/10-36-04-03 окремі сторінки акту про результати камерної перевірки щодо порушень правил(термінів) сплати (перерахування) податків від 25.07.2025 №36122/10-36-04-03/45037355 не можуть належно підтверджувати факт вчинення адміністративного правопорушення, оскільки відсутній повний текст такого документа, окрім того долучена копія не завірена відповідальною особою, тобто є неналежною копією та не відповідає критеріям належного доказу, в яких відсутній основний реквізит документа. Акт про результати камеральної перевірки 25.07.2025 №36122/10-36-04-03/45037355, на підставі якого складений протокол, не містить підпису керівника ТОВ «Магістр Агро» відтак, не може бути прийнятий судом до уваги в якості достатнього та допустимого доказу, вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.

Крім того протокол № 2763/10-36-04-03 від 12.09.2025 містить недоліки, а саме:

-не заповнена графа « пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності»,

-не заповнена графа « підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності»,

-не заповнена графа «другий примірник отримано дата».

Окремо слід зазначити, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Звертаю увагу, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу лише в разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення. Так, у протоколі місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначено адресу місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Магістр Агро» Київська область, Білоцерківський район, селище Володарка, вул. Загороднього, 9, при цьому суду не надано доказів об'єктивної неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення.

У матеріалах справи також відсутні належні та допустимі докази того, що ОСОБА_1 працює на посаді керівника ТОВ «Магістр Агро». Зокрема, відсутні наказ про прийняття на роботу, посадова інструкція, статутні документи підприємства, яке очолює ОСОБА_1 , витяг з єдиного державного реєстру тощо.

Будь-яких інших доказів, які б підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому діяння, ініціатором складення протоколу не надано.

Окремо звертаю увагу, що протокол складено відносно « ОСОБА_1 », а на адресу суду у супровідному листі зазначено, що направлено адміністративні матеріали відносно « ОСОБА_1 ».

Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення органами доходів і зборів, ведення діловодства у справах про адміністративні правопорушення, а також забезпечення належного розгляду скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення встановлено Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України N 566 від 02 липня 2016 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 року за N 1046/29176 (далі - Інструкція).

Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005р. №14).

З урахуванням наведеного та враховуючи положення ст. ст. 245, 251 КУпАП, з огляду, що суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, але повинен всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати всі обставини справи зазначене обумовлює повернення даного адміністративного матеріалу для належного оформлення Головному управлінню ДПС у Київській області Державної податкової служби України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

Справу про адміністративне правопорушення № 364/841/25 про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Магістр Агро» про вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1632 КУпАП, повернути : Головному управлінню ДПС у Київській області Державної податкової служби України ( 03151, м. Київ-151, вул. Святослава Хороброго, 5А, е-пошта: kyivobl.official@tax.gov.ua, № тел.: (044) 246-22-28, 200-37-15) - для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Г. Л. Моргун