Рішення від 24.09.2025 по справі 362/2012/25

справа № 362/2012/25

провадження № 2/362/2057/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

24.09.25 року

Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі судді Поповича О.В. розглянув у порядку письмового провадження в місті Василькові за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу.

Суд установив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якому просить стягнути з відповідача вартість донарахованого необлікованого об'єму та обсягу природного газу у сумі 16 159,54 грн., а також вартість витрат, пов'язаних із проведенням експертизи лічильника газу у розмірі 3 670,13 грн.

Позов обґрунтований тим, що представниками позивача оглянуто газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача. За результатами вказаної перевірки працівниками позивача складено акт про порушення. За результатами експертизи демонтованого лічильника виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення акту про порушення та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості. Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Відповідач, який належним чином повідомлялися про відкриття провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження за зареєстрованим місцем проживання та шляхом розміщення оголошення на сайті «Судової влади» не скористався своїм правом подати відзив на позовну заяву, та клопотань до суду не направляв, тому в силу частини восьмої статті 178 ЦПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами та дійшов висновку про можливість ухвалення заочного рішення.

Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, об?єктом газопостачання є житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , особовий рахунок відкритий на ОСОБА_2 , проте під час складання акта по порушення ІНФОРМАЦІЯ_1 з'ясовано, що споживач помер, спадкоємцем є його син, ОСОБА_1 .

Облік природного газу на об'єкті споживача організований на базі побутового лічильника газу ОКТАВА-М, типорозмір G-4, №054686, 2004 року.

11 липня 2024 року працівники Оператора ГРМ прибули на об?єкт газоспоживання за адресою АДРЕСА_1 , при виконанні робіт зі зняття контрольних показників лічильника у абонента/споживача представниками Оператора виявлено ознаки несанкціонованого втручання в 3ВТ та встановлено порушення Кодексу ГРМ: підпункт 3 пункту 1 Глави 2 Розділу XI Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу 3ВТ, а саме невідповідність пломб заводу виробника, на захисній кришці облікового механізму в місцях пломбування, подряпини та сколи.

З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності сина споживача ОСОБА_1 складено акт про порушення № 1360 від 11 липня 2024 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками Оператора ГРМ та представником споживача та незайнтересованою особою ОСОБА_1 без зауважень. Як встановлено на місті виявленого порушення ОСОБА_1 є спадкоємцем та користувачем послугами газопостачання за вказаною адресою.

Зважаючи на виявлення факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ Оператором ГРМ ініційовано проведення експертизи ЗВТ у порядку, визначеному главою 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем. 11 липня 2024 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу від 11 липня 2024 року та акт про демонтаж лічильника для проведення експертизи від 11 липня 2024 року. Протокол та акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками ТОВ та споживачем.

Після зняття лічильник запаковано в сейф-пакет поліетилену № 00007498, про що зазначено у протоколі щодо направлення ЗВТ на експертизу від 11 липня 2024 року.

Споживача у протоколі щодо направлення 3ВТ на експертизу від 11 липня 2024 року повідомлено що експертиза буде проведена 18 липня 2024 року у Лабораторії Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою м. Боярка, вул. Шевченка. буд.178, проте відповідачем зроблено власноручний запис про згоду щодо проведення експертизи за його відсутності.

18 липня 2024 року проведено експертизу лічильника марки ОКТАВА-М, типорозмір G-4, №054686, 2004 року, на яку споживач не з?явився.

Комісією виявлено порушення: пункту 3 Цілісність заводських та повірочного тавра та ЗВТ: пломби на відліковому механізмі не відповідають зразку заводу-виробника. Ліва пломба має декілька відбитків тавра; пункту 4 Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ: пошкоджена криша відлікового механізму з правої сторони в місці пломбування (сколи, придавленості). Пошкоджені цифрові ролики 8-й на цифрі 1 та 3-й на цифрі 7 (придавленості).

Результати експертизи викладені в акті №00626 експертизи лічильника газу від 18 липня 2024 року.

За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у довідці ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №ДM00626-24 від 18 липня 2024 року.

З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ комісією Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №1360 від 11 липня 2024 року, що відображено у протоколі № 349 від 09 жовтня 2024 року.

Засідання комісії відбувалося у присутності відповідача, який розписався у протоколі.

Зважаючи на вищезазначене, споживачу здійснено перерахунок (донарахування) об?ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 Кодексу ГРМ) з 11 березня 2024 року по 11 липня 2024 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова, котел), зареєстрованих осіб (зареєстровано 1 особу) та опалювальної площі (101,9 м2).

Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 16 159,54 грн.

Суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини другої статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).

Відносини між суб'єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодекс).

Відповідно до пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу у разі виявлення підчас перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижче наведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення,зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Експертизою, результати якої не спростовано, було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що може призвести до викривлення даних обліку природного газу.

Главою 2 розділу ХІ Кодексу передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу є порушенням (несанкціонованим відбором природного газу з ГРМ), внаслідок якого споживачу здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.

Нарахування збитків, пов'язаних з несанкціонованим втручанням, відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу є правомірним, оскільки за результатами експертизи лічильника газу підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника.

Пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Відповідно до статті 526, пункту 4 частини першої статті 611 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.

Суд приходить до висновку, що внаслідок несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу позивачу завдано збитків у вигляді суми необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та вартості робіт по експертизі лічильника, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі статті 141 ЦПК України суд також вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь позивача сплачений ним судовий збір.

Керуючись статтями 263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

1. Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю « Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу.

2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 16 159,54 грн. і вартість робіт по експертизі лічильника в розмірі 3 670,13 грн., усього у сумі 19 829 (дев'ятнадцять тисяч вісімсот двадцять дев'ять) грн. 67 коп.

3. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» судові витрати в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії. Інші учасники справи мають право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (ідентифікаційний код 44907200, 04116, м. Київ. вул. Шолуденка, 1) .

Відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).

Повне судове рішення складено 24 вересня 2025 року.

Суддя О.В. Попович