Справа № 296/9143/25
3/296/2187/25
"24" вересня 2025 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Аксьонов В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу Управління патрульної поліції в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , раніше притягався до адміністративної відповідальності постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА №5197000 від 11.07.2025 року за ч. 2 ст. 126 КУпАП,-
за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 08 серпня 2025 року о 02 год. 58 хв. , в м.Житомирі, по вул. Великій Бердичівській, поблизу будинку № 50, керував транспортним засобом Ford номерний знак НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу, за допомогою приладу «Drager», результат тесту №1563 - 0.66 % (проміле), від керування транспортним засобом водій був відсторонений, відповідно до ст. 266 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 08 серпня 2025 року о 02 год. 58 хв. , в м.Житомирі, по вул. Великій Бердичівській, поблизу будинку № 50, керував транспортним засобом Ford номерний знак НОМЕР_2 будучи особою , яка не має права керувати транспортними засобами , а саме не отримував посвідчення водія відповідної категорії. Дане правопорушення ОСОБА_1 вчинив повторно протягом року , будучи підданим адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 126 КУпАП (постанова ЕНА 5197000) від 11.07.2025 року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9А, 2.1А ПДР України та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.130, ч.5 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 на виклики до суду не з'явився, про час та місце розгляду даної адміністративної справи судом повідомлявся, з письмовою заявою про відкладення розгляду даної адміністративної справи до суду не звертався.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, суд вважає можливим розглянути дану адміністративну справу без участі особи яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 130 КУпАП зокрема передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п.2.9А ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 5 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом вчинене повторно протягом року.
Відповідно до п. 2.1А ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі освідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
До матеріалів справи працівниками поліції долучено довідку старшого інспектора відділу адміністративної практики управління патрульної поліції в Житомирській області ДПП капітана поліції Наталії Шеремет від 13.08.2025 року, згідно якої відповідно до наявної електронної бази даних НАІС/ІПНП інформація щодо отримання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії гр. ОСОБА_1 - відсутня, тобто посвідчення водія не отримував.
Згідно копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА №5197000 від 11.07.2025 року, ОСОБА_1 був підданий адміністративному стягненню за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, яке, з урахуванням положень статей 8, 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Вивчивши матеріали даної справи про адміністративне правопорушення, переглянувши відеозапис з диску з місця зупинки транспортного засобу, з якого вбачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом 08.08.2025 року, працівниками поліції було зупинено транспортний засіб Ford номерний знак НОМЕР_2 під керування ОСОБА_1 . Під час спілкування працівників поліції з водієм ОСОБА_1 було виявлено, що останній не має права керувати транспортним засобом, оскільки не отримував посвідчення водія, крім того був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП. Крім того, у водія ОСОБА_1 було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, на запитання працівника поліції водій повідомив, що він вживав алкогольні напої (відеозапис 8:56), на пропозицію працівника поліції пройти огляд для встановлення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Drager» ОСОБА_1 погодився, результат тесту №1563 - 0.66 % (проміле), що підтверджує факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 з результатом тесту погодився (відеозапис 14:50). В подальшому працівником поліції було роз'яснено ОСОБА_1 його права , та останній відповів , що права йому зрозумілі ( відеозапис 15:31).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 повністю підтверджується письмовими доказами по даній справі та відеозаписом з диску, що свідчить про керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння та керування транспортним засобами будучи особою яка не має права керувати транспортними засобами.
Вищевказані докази є належними та допустимими в розумінні вимог ст. 251 КУпАП, тому суд приходить висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч. 5 ст. 126 КУпАП. В своїй сукупності дані докази є достатніми.
За таких обставин, суд приходить до висновку про призначення ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу, з позбавленням права керування транспортними засобами.
Конфіскацію транспортного засобу суд не застосовує накладаючи на ОСОБА_1 адміністративне стягнення.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 126, 130, 283 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 126, ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 40 800 ( сорок тисяч вісімсот) гривень , з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 5 (п'ять) років, без конфіскації транспортного засобу.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081300; Код отримувача: 37976485 ; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача: 899998; Рахунок отримувача: UА368999980313060149000006001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300 ; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави, в особі ДСА України, в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп. Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходженням його майна в порядку, встановленому законом
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу , визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.
Cуддя В. Є. Аксьонов