Справа № 632/1788/25
провадження №3/632/689/25
25 вересня 2025 року м.Златопіль
Суддя Златопільського міськрайонного суду Харківської області Босняк М.М., розглянувши справу, яка надійшла з ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , яка не працює, раніше до адмінвідповідальності не притягувалася,
за ст. 124 КУпАП, -
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 457743 від 18.09.2025 вбачається, що вдень о 1430 годині 18.09.2025 ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом KIA SORENTO, д.н. НОМЕР_1 , по автошляху Р-51 67 км у селищі Біляївка Лозівського району Харківської області, не обрала безпечної швидкості руху, не врахувала дорожньої обстановки, через що втратила контроль над керуванням транспортного засобу, виїхавши на узбіччя де допустила перекидання транспортного засобу, чим порушила п. 12.1 ПДР України, в наслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження.
Справа про адміністративне правопорушення розглядалася у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки остання надала суду телефонограму про розгляд справи у її відсутність, вину визнала, підтвердила факт вчинення ДТП, зазначивши, що шкода завдана тільки її майну, жодні інтереси третіх осіб не постраждали.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, у зв'язку з чим суддя розглядає справу у відсутності правопорушника.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до положень ст. 124 КУпАП адміністративна відповідальності настає, зокрема, за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та у сфері власності.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Водночас, із змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що водій ОСОБА_1 порушила вимоги Правил дорожнього руху, внаслідок чого допустила перекидання власного автомобіля і лише її транспортний засіб отримав механічні пошкодження.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що притягнення особи до адміністративної відповідальності здійснюється за умови повного з'ясування усіх обставин вчинення нею адміністративного правопорушення та виявлення причин, що спричинили його вчинення.
Сам протокол про адміністративне правопорушення не є доказом вчинення правопорушення, а лише формою його належної фіксації, з яким повинні узгоджуватися інші надані докази у справі, та доповнювати один інший.
На підтвердження вчинення правопорушення суду надано: протокол про адміністративне правопорушення від 18.09.2025 до якого долучено письмові документи: рапорт отримання заяви зареєстрованої в ЄО за № 6449 від 18.09.2025, схему місця ДТП з фототаблицею, письмові пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які узгоджуються з викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення щодо факту перекидання належного водієві транспортного засобу та відсутності тілесних ушкоджень чи пошкодження будь-якого іншого майна через вчинені дії.
Отже, для притягнення особи до адміністративної відповідальності не достатньо лише зазначити, що мало місце правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Вина особи повинна бути повністю доведена належними та допустимими доказами дії чи бездіяльності, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи інших громадян, на встановлений порядок управління, за відсутністю яких суд констатує відсутність в діях ОСОБА_1 складу даного адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення.
Виходячи з установленого, а саме недоведеності того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійсно порушила правила дорожнього руху, і її дії чи бездіяльність посягали на громадський порядок, власність, права і свободи інших громадян, на встановлений порядок управління, це не може бути підставою для притягнення її до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, тобто є безпосередньою умовною для закриття провадження в справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого означеною нормою закону.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 283, 284, 287 КУпАП, суд -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Златопільський міськрайонний суд Харківської області.
Суддя:М. М. Босняк