Справа № 347/1542/25
25.09.2025 року суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Драч Д.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , студента ІІІ курсу «Київської муніципальної академії музики», по ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 13.07.2025 року близько 16:00 години в с. Уторопи, вул. Центральна, неподалік зупинки громадського транспорту запшикав газовим балончиком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого порушив громадський порядок та спокій громадян, за що відповідальність передбачена ст.173 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що 13.07.2025 року близько 16:00 години зустрівся зі своїм знайомим ОСОБА_2 , з яким тривалий час перебуває у неприязних відносинах, оскільки той раніше побив його кастетом, з метою помсти пшикнув перцевим газовим балончиком ОСОБА_2 в обличчя. Про вчинене шкодує, щиро розкаюється у вчиненому, просить суворо його не карати, у подальшому обіцяє подібних дій не допускати.
Дослідивши матеріали справи у відповідності до положень ст.252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у тому числі з урахуванням наявних у справі письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та пояснень потерпілої, керуючись законом, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно роз'яснень, які містяться в ч.2 п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996р. за №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
За змістом ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення тощо.
Під час розгляду справ про адміністративні правопорушення суд не може вийти за межі вказаного у протоколі складу правопорушення та його кваліфікації, як і не має права збирати інші докази. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення (ч.2 ст.251 КУпАП).
У даному випадку, із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 вчинив дрібне хуліганство відносно ОСОБА_2 , а саме - бризнув йому в обличчя з газового балончика.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши інші матеріали, додані до протоколу, судом встановлено, що вказані у протоколі дії адмінпритягуваного були спрямовані у адресу потерпілого ОСОБА_2 за попередні образи на грунті тривалих неприязних відносин.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, доведена повністю його поясненнями у судовому засіданні та письмовими доказами, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 736474 від 23.07.2025 року (а.с.1), рапортом (а.с.2), копією протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (а.с.3), копією пояснення ОСОБА_2 (а.с.4), копією пояснення ОСОБА_3 (а.с.5), копією пояснення ОСОБА_1 (а.с.6), копією паспорта (а.с.7), рапортом (а.с.9).
Статтею 173 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян та накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за вчинене правопорушення, суддя визнає щире розкаяння винного та вчинення правопорушення неповнолітнім.
Обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення, суддею не встановлено.
При накладенні стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують відповідальність винного.
Враховуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
За змістом ст. 13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років які вчинили адміністративне правопорушення, передбачене, зокрема, ст.173 КУпАП, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені ст.24-1 цього Кодексу.
Враховуючи характер і тривалість вчиненого правопорушення, його наслідки, особу правопорушника, який щиро розкаюється у вчиненому - доцільно до нього застосувати захід впливу, передбачений п.2 ч.1 ст.24-1 цього Кодексу у виді попередження.
Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 38, 221, 247, 251, 252, 268, 280, 283, 284, 287, 289 КУпАП та ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» КУпАП, суддя
визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, та застосувати до нього в порядку ст.13 КУпАП захід впливу, передбачений п.2 ч.1 ст.24-1 КУпАП, у виді попередження.
Постанова суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Д.С. Драч