Справа №: 343/2139/23
Провадження №: 3/343/12/25
25 вересня 2025 року м. Долина
Долинський районний суд Івано - Франківської області в складі:
головуючого судді - Андрусіва І.М.,
з участю: секретаря судового засідання - Семків В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, адміністративний матеріал, який надійшов від відділення поліції №1 (м. Долина) Калуського РВП ГУНП України в Івано - Франківській області про притягнення до адмiнiстративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця ЗС України, РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
І. Обставини встановлені судом:
у провадженні суду перебуває адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відносно ОСОБА_2 складено протокол , що він керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Поставлене у вину ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП було вчинено 28.08.2023.
ІІ. Клопотання захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, процесуальні дії в справі:
адміністративний матеріал, відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП надійшов до суду 31.08.2023.
07 вересня 2023 року постановою суду, за клопотанням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , провадження у справі було зупинено до звільнення останнього з військової служби або до настання у нього реальної можливості брати участь в судовому розгляді. Зобов'язано ОСОБА_1 повідомити суд про закінчення строку проходження ним служби у Збройних Силах України або до настання у нього реальної можливості брати участь в судовому розгляді.
Постановою суду від 15.09.2025 провадження у справі відновлено, призначено судове засідання.
ІІІ. Позиція захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності:
захисник ОСОБА_1 - адвокат Ільницький Я.І. у судове засідання не з'явився, подав клопотання, в якому просить закрити провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, оскільки на даний час закінчились строки накладення адміністративного стягнення. Зазначив, що ОСОБА_1 продовжує проходити військову службу, у зв'язку із чим не може з'явитись в судове засідання. ОСОБА_1 не заперечує щодо закриття провадження у даній справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
ІV. Оцінка суду:
статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України.
Судове рішення є актом реалізації судової влади. Якість судового рішення - це один із основних критеріїв ефективності правосуддя.
Частиною 1 статті 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Усталена практика Європейського суду з прав людини, що знайшла своє відображення, зокрема, в рішеннях у справах «Надточій проти України», «Енгель та інші проти Нідерландів», «Озтюрк проти Німеччини» та «Лутц проти Німеччини», вказує на те, що справи про адміністративні правопорушення за своєю правовою природою, з огляду на характер правопорушення, його кваліфікацію та суворість передбаченого покарання, мають ознаки та критерії, достатні для віднесення їх до проваджень кримінально - правового характеру.
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати за аналогією норми закону України про кримінальну відповідальність при вирішенні питань, які напряму не врегульовані Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Так, згідно із п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», судам роз'яснено, що звільнення від кримінальної відповідальності - це відмова держави від застосування щодо особи, котра вчинила злочин, установлених законом обмежень певних прав і свобод шляхом закриття кримінальної справи, яке здійснює суд у випадках, передбачених КК України, у порядку, встановленому КПК України.
Статтею 49 Кримінального кодексу України визначені строки давності у зв'язку із закінченням яких особа звільняється від кримінальної відповідальності.
Згідно із ч. 2 ст. 49 КК України, перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду.
Відповідно до положень ст. 335 КПК України, у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб.
Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду наголошує, що нез'явлення обвинуваченого до суду на виклик через захист держави від збройної агресії російської федерації не може свідчити про умисне вчинення дій, спрямованих на ухилення від суду, що виключає закінчення строків давності й зупиняє строки, визначені ч. 1 ст. 49 КК України (постанова колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 16.05.2023 у справі № 554/10716/19).
Пунктом 8 зазначеної вище постанови Пленуму ВСУ передбачено, що якщо закінчились певні строки давності згідно ст. 49 КК України, то звільнення від відповідальності є не правом, а обов'язком суду.
Таким чином, положеннями КК України, КУпАП та усталеною судовою практикою чітко визначено, що в разі закінчення строків притягнення до кримінальної чи адміністративної відповідальності, особу належить звільнити від такої, і це не право, а обов'язок суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення (ч. 6 ст. 38 КУпАП).
Матеріалами справи встановлено, що адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП вчинене ОСОБА_1 28.08.2023. Останній на момент складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення та на даний час перебуває на військовій службі у складі ЗС України.
Отже, враховуючи те, що на момент розгляду даної справи судом закінчився спеціальний строк накладення адміністративного стягнення - один рік із дня вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, відтак провадження у цій справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Водночас, суд наголошує, що обставина, передбачена п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, що виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення не містить положень про наявність обов'язку суду щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності чи відсутності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративне правопорушення через закінчення строків давності.
Дана позиція узгоджується також і з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України» від 09.01.2013, де в п. 137 вказано, що строки давності слугують кільком важливим цілям: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними. Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Також слід зазначити, що розглянути дану справу у встановлені законодавцем строки у суду не було можливості, через те, що з моменту надходження справи на розгляд до суду, ОСОБА_1 , проходив військову службу у лавах ЗСУ з метою надання відсічі російським загарбникам, у зв'язку із чим, провадження у справі було зупинено 07.09.2023 і відновлено лише 15.09.2025.
Зі змісту п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП слідує, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент судового розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Враховуючи, що у даному випадку датою вчинення правопорушення є 28.08.2023, на час розгляду справи після відновлення провадження минуло більше одного року, а зупинення провадження було зумовлене перебуванням ОСОБА_1 на військовій службі, який не міг безпосередньо брати участь у дослідженні доказів та реалізувати своє право на захист від пред'явленого звинувачення, оскільки виконував всій конституційний обов'язок, тому провадження у справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку, встановленого ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного, ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, керуючись ст. 283, 284, 287, 294 КУпАП, суд
провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку, встановленого ч. 6 ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днiв до Івано - Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд Івано - Франківської області.
Суддя: І.М.Андрусів