Справа № 826/3519/18
про залишення апеляційної скарги без руху
24 вересня 2025 року м. Київ
Суддя-доповідач Шостого апеляційного адміністративного суду Кузьмишина О.М., перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного управління Державної податкової служби у місті Києві на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року у справі за позовом Акціонерного товариства «ВТБ Банк» до Центрального міжрегіонального управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року заяву Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про заміну сторони виконавчого провадження задоволено частково. Замінено боржника у виконавчому листі від 30.11.2021 у справі №826/3519/18, виданому Окружним адміністративним судом міста Києва, про зобов'язання Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків підготувати та подати відповідному органові державної казначейської служби України висновок щодо повернення акціонерному товариству «ВТБ Банк» надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 25 565 930, 00 грн, Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ44082145), на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44116011).
Не погодившись з таким судовим рішенням, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві звернулося до Шостого апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою.
Перевіривши апеляційну скаргу, суддя-доповідач дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам п. 1 ч. 5 ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі-КАС України), з наступних підстав.
Так, відповідно до вимог п. 1 ч. 5 ст. 296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Згідно з п.п 5 п.3 ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено ставку судового збору з апеляційної і касаційної скарг на ухвалу адміністративного суду у розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Зазначене положення стосується подання апеляційних і касаційних скарг на всі без винятку ухвали адміністративного суду, які підлягають оскарженню, незалежно від того, чи передбачено Законом України «Про судовий збір» справляння судового збору за подання тих заяв, за результатами розгляду яких виносяться відповідні ухвали.
Відповідно до п.п. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір», за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду судовий збір справляється у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, розмір судового збору за подання апеляційної скарги становить 3028,00 грн.
Однак, апелянтом судовий збір сплачено не було, але подано клопотання про відстрочення від сплати судового збору, обґрунтоване тим, що на момент звернення із апеляційною скаргою на рахунках ГУ ДПС відсутні кошти.
Ознайомившись із клопотанням апелянта про відстрочення від сплати судового збору, суддя-доповідач приходить до висновку про відмову у його задоволенні з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати і єдиною визначальною підставою для правильного вирішення цього питання є майновий стан сторони.
При цьому слід враховувати, що важкий майновий стан сторони входить до предмета доказування і, відповідно, має бути підтверджений належними і допустимими, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, доказами.
Разом з тим, доводи апелянта щодо необхідності відстрочення сплати судового збору та неспроможності сплатити судовий збір не підтверджуються жодними належними і допустимими, у розумінні ст. 73, 74 КАС України, доказами, а отже, не є достатньою і необхідною правовою підставою для задоволення поданого ним клопотання.
Таким чином, апелянту необхідно усунути вказаний недолік, сплатити судовий збір та надати докази такої сплати.
Разом з тим, в прохальній частині апеляційної скарги апелянт просить скасувати ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року по справі № 826/3519/18 про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Однак, не визначає, яке з передбачених КАС України рішень має, на його думку, ухвалити суд апеляційної інстанції.
Статтею 315 КАС України встановлено повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду.
Так, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право:
1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін; 2) скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення; 3) скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково; 4) визнати нечинним судове рішення суду першої інстанції повністю або частково у визначених цим Кодексом випадках і закрити провадження у справі у відповідній частині; 5) скасувати судове рішення і направити справу для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю; 6) у визначених цим Кодексом випадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, зазначених у пунктах 1-5 частини першої цієї статті.
Згідно з ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 296 Кодексу, застосовуються правила ст. 169 Кодексу, відповідно до яких апеляційна скарга залишається без руху і апелянту надається строк для усунення її недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали.
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з наданням апелянту десятиденного строку з дня вручення копії цієї ухвали для усунення її недоліків шляхом подання доказів сплати судового збору та шляхом подачі уточненої апеляційної скарги із зазначенням у прохальній її частини вимог особи, яка подає скаргу, до суду апеляційної інстанції з урахуванням положень статті 315 КАС України.
Керуючись ст.ст. 133, 169, 295, 296, 298, ч. 2 ст. 321, ч. 2 ст. 325, ст.ст. 328-331 КАС України, суддя-доповідач,
В задоволенні клопотання Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про відстрочення від сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у місті Києві залишити без руху.
Встановити апелянту десятиденний строк з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.М. Кузьмишина