23 вересня 2025 року м.Дніпросправа № 215/6075/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про відвід судді Сафронової С.В. у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 липня 2025 року у справі № 215/6075/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Криворізької міської ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Третього апеляційного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 липня 2025 року у справі № 215/6075/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Криворізької міської ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 08 серпня 2025 року за даною апеляційною скаргою відкрито апеляційне провадження та витребувано з Дніпропетровського окружного адміністративного суду матеріали справи № 215/6075/25.
27.08.2025 до Третього апеляційного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про відвід суддів Третього апеляційного адміністративного суду Сафронової С.В., Щербака А.А., Малиш Н.І., Добродняк І.Ю., Семененка Я.В. в адміністративній справі № 215/6075/25.
За правилами ч.4 статті 40 КАС України, якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року заяву ОСОБА_1 про відвід суддів Щербака А.А., Малиш Н.І., Добродняк І.Ю., Семененка Я.В. від участі у розгляді справи № 215/6075/25 повернуто заявнику без розгляду. Визнано необґрунтованою заяву ОСОБА_1 про відвід судді Сафронової С.В. та передано на розгляд іншому складу суддів, для вирішення питання про відвід.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 вересня 2025 року заяву ОСОБА_1 про відвід судді Сафронової С.В. у справі № 215/6075/25 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя (доповідач) Баранник Н.П., судді: Малиш Н.І., Щербак А.А..
Перевіривши матеріали справи та доводи заяви ОСОБА_1 про відвід судді, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість такої заяви з наступних підстав.
В обґрунтування заяви позивач, посилаючись на ст.ст.39, 40 КАС України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вважає, що судді створюють штучні перешкоди для домінування, з метою використання своїх можливостей для задоволення своїх власних потреб, що призведе до відмови у задоволенні скарги. Також зазначає, що судді створюють штучні перешкоди для виконання своїх обов'язків, навмисно затягують строки розгляду апеляційної скарги, оскільки мають особистий інтерес у справі. Скаржник висловлює свою недовіру до суддів, оскільки має сумніви щодо неупередженості та об'єктивності суддів.
Підстави для відводу (самовідводу) судді визначені у статті 36 КАС України, відповідно до якої суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):
1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;
2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;
3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді;
5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу.
До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї, родичами між собою чи родичами подружжя.
Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Стаття 37 КАС України визначає недопустимість повторної участі судді в розгляді адміністративної справи.
Колегія суддів вважає, що заява ОСОБА_1 фактично зводиться до незгоди з процесуальними діями та рішеннями судді, що у відповідності до частини 4 статі 36 КАС України не може бути підставою для відводу.
Щодо наявності інших підстав, передбачених ст.ст.36, 37 КАС України для відводу судді, які б підтверджували пряму чи опосередковану заінтересованість судді в результаті розгляду даної справи або наявність обставин, які викликають сумнів у її неупередженості при розгляді даної справи, з матеріалів справи та доводів заяви про відвід таких не вбачається.
Колегією суддів не встановлено процесуальних підстав для задоволення заяви про відвід, а тому в задоволенні поданої заяви про відвід судді слід відмовити, з огляду на її необґрунтованість та безпідставність.
Керуючись ст.ст.36, 40, 242, 311, 321, 325, 328 КАС України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Сафронової С.В. у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 липня 2025 року у справі № 215/6075/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Криворізької міської ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак