24 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10838/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року (суддя Калашник Ю.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІВАТ БУД» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ТОВ «ВІВАТ БУД» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року позов задоволено частково.
Суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11089969/39401138 від 22.05.2024.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 28.07.2023 №2, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІВАТ БУД», датою подання її на реєстрацію.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Комісія приймала Рішення про відмову у реєстрації ПН тільки на підставі тих документів, які надавались на розгляд Комісії.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.09.2023 видами діяльності ТОВ «ВІВАТ БУД» є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у.; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
03.04.2023 між позивачем, у якості підрядника, та Товариством з обмеженою відповідальністю «РЕСЕЙЛ БІЗ» (далі - ТОВ «РЕСЕЙЛ БІЗ»), як замовником, укладений договір підряду № 03/04-23 (далі - Договір), за умовами якого підрядник зобов'язується на свій ризик виконати, у відповідності до умов цього Договору, будівельно-монтажні роботи (надалі - Роботи) на об'єкті замовника в складі проекту: «Нове будівництво багатоповерхового готелю з вбудованими приміщеннями громадського призначення і підземним паркінгом в м. Яремче по вул. Свободи, 311» (надалі - Об'єкт/будівельний майданчик), відповідно до затвердженої проектної документації, вихідних даних та Договірної ціни, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи (пункт 1.1 Договору).
Роботи, зазначені у п.1.1 цього Договору, виконуються підрядником на підставі Договірної ціни, погодженої сторонами, яка визначена у Додатку № 1 до цього Договору.
Згідно з пунктами 3.1, 3.2 Договору підрядник зобов'язується розпочати Роботи не пізніше 7 (семи) робочих днів з моменту підписання цього Договору, за умови виконання замовником всіх наступних умов: замовник передав підряднику необхідну документацію в повному обсязі, в тому числі вихідні дані, виконавчу документацію, включаючи геодезичні зйомки існуючих конструкцій; замовник забезпечив підготовку будівельного майданчика для виконання Робіт за цим Договором; замовник передав підряднику по акту прийому-передачі буд майданчик, майданчик для установки складських та інших приміщень підрядника, а також точки підключення енергоресурсів; замовник перерахував суму авансу відповідно до пункту 4.2 цього Договору.
Строк виконання Робіт складає 245 календарних днів з дати початку виконання Робіт відповідно до п.3.1 даного Договору. Роботи виконуються поетапно, згідно Графіку фінансування та виконання робіт.
За пунктом 4 Договору вартість Робіт є договірною та становить 1308,33 грн, в тому числі ПДВ за 1 метр кубічний виготовлення бетонних конструкцій. Враховуючи, що запланований об'єм робіт складає 2749,68 метрів кубічних бетонних конструкцій, загальна вартість Робіт по договору складає 3 597 488,83 грн, в т.ч. ПДВ 599 581,47 грн.
Протягом 20 календарних днів з моменту підписання цього Договору замовник оплачує підряднику аванс в розмірі 1 500 000,00 грн, в т.ч. ПДВ 250 000,00 грн. Подальша оплата виконаних Робіт здійснюється замовником у відповідності до Графіку фінансування та виконаних робіт.
Оплата за виконані підрядником Роботи згідно з умовами цього Договору проводиться замовником не пізніше 10 календарних днів, після підписання сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідки про вартість виконаних робіт та витрат за формою КБ-3 або закінчення терміну на їх підписання, після якого Акти виконаних будівельних робіт та Довідки КБ-3 вважаються підписаними відповідно до п.6.5 даного договору.
Оплата здійснюється у національній валюті України - гривні, шляхом перерахування замовником грошових коштів на поточний рахунок підрядника на підставі наданих підрядником рахунків.
Згідно з пунктом 5.2 Договору матеріали доставляються на будівельний майданчик замовником на підставі за рахунок підрядника. Факт передачі матеріалів підтверджується Актами приймання-передачі матеріалів.
В разу не підписання замовником актів КБ-2в та довідок КБ-3 протягом п'яти робочих днів з моменту їх отримання без поважних причин, з шостого робочого дня роботи по Договору вважаються такими, що виконані належним чином, а Акти КБ-2в та Довідки КБ-3 вважаються підписаними замовником з усіма наслідками, що випливають з їх підписання, і є підставою для відображення вказаних в них господарських операцій в бухгалтерському обліку сторін розрахунків між сторін (пункт 6.5 Договору).
ТОВ «ВІВАТ БУД» має відповідну ліцензію на право виконувати господарську діяльність з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, видану Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 26.06.2019 № 35-Л. Додатком до ліцензії слугує Перелік видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками (СС2, СС3). Всі перелічені роботи належать до класу наслідків СС2.
28.07.2023 ТОВ «РЕСЕЙЛ БІЗ» платіжною інструкцією № 120 від 28.07.2023 сплатило ТОВ «ВІВАТ БУД» 200 000,00 грн, в тому числі ПДВ 33 333,33 грн.
На виконання приписів пункту 201.10 статі 201 Податкового кодексу України за фактом першої події, а саме датою зарахування коштів від замовника, було сформовано та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №2 від 28.07.2023 на суму 200 000,00 грн, в тому числі ПДВ 33 333,33 грн.
Згідно з отриманої квитанції від 18.08.2023 № 9210950309 податкову накладну прийнято, але реєстрація зупинена. Підставою зупинення реєстрації є: пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, обсяг постачання товару/послуги 41.00.1 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Додатково повідомлено: показник «D»=3.9939%, «P»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області №10922566/39401138 від 18.04.2024, відмовлено у реєстрації податкової накладної від 28.07.2023 №2. Підставою відмови в реєстрації спірної податкової накладної у рішенні зазначено: «Ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» нічого не зазначено.
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого рішення не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Як встановлено судом, відповідно до отриманої позивачем квитанції від 18.08.2023 № 9210950309 реєстрація спірної податкової накладної зупинена у зв'язку із їх відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Критерії ризиковості здійснення операцій є Додатком №3 до Порядку №1165.
Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Як свідчать матеріали справи, контролюючий орган вказав на те, що для реєстрації податкової накладної обсяг постачання товару/послуги 41.00.1, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Додатково повідомлено: показник «D»=3,9939%, «P»=0.
Суд вірно врахував, що квитанція не містить інформації, які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної що призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як було встановлено судом, оскаржуваним рішенням комісії ГУ ДПС у Запорізькій області №11089969/39401138 від 22.05.2024 відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної, а підставою зазначеного рішення зазначено неподання платником податку копій документів, при цьому рішення не містять підкреслень тих документів, які позивачем не надано.
Суд вірно взяв до уваги, що позивач визначив та надав документи, яких на його думку, достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом було вірно взято до уваги відсутність доказів, які б свідчили про невідповідність господарської операції позивача цілям та завданням його та його контрагента статутної діяльності, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов'язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що рішення Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області №№11089969/39401138 від 22.05.2024 підлягає скасуванню.
Оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 28.07.2023 №2.
Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІВАТ БУД» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 24 вересня 2025 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш