Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
24 вересня 2025 р. справа № 2040/6506/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Дергачівської міської ради Харківської області (вул. Сумський Шлях, буд. 79Б, м. Дергачі, Харківська область, 62303, код ЄДРПОУ 04059496), третя особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про скасування рішення,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Дергачівської міської ради Харківської області, в якому просить суд визнати протиправним та нечинним рішення XLІІ чергової сесії Дергачівської міської ради VII скликання № 2 від 22 червня 2018 року "Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Дергачі та сіл Дергачівської міської ради на 2018 рік, затвердженої рішенням № 24 XXXVI сесії Дергачівської міської ради VII скликання від 31.01.2018.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 зупинено провадження в адміністративній справі №2040/6506/18 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №520/9770/18.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 поновлено провадження у справі №2040/6506/18 зі стадії, на якій його було зупинено.
Протокольної ухвалою суду від 03.09.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач, відповідач та третя особа клопотань або заяв про відкладення розгляду справи до суду не подавали.
У судове засідання представники учасників справи не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені відповідно до вимог процесуального законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 22.06.2018 відбулося пленарне засідання XLII чергової сесії Дергачівської міської ради VII скликання, на якому було оприлюднене рішення № 2 «Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Дергачі та сіл Дергачівської міської ради VII скликання від 31.01.2018». Позивач вказує, що відповідно до відомостей про результати голосування з даного питання голоси «ЗА» подали 13 (тринадцять) депутатів Дергачівської міської ради: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 . Зазначена кількість голосів є недостатньою для прийняття рішення відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки кількісний склад Дергачівської міської ради становить 26 депутатів, а отже, мінімально необхідною є підтримка не менш як 14 депутатів. При цьому у вказаних відомостях про результати голосування чотирнадцятою особою, яка нібито подала голос «ЗА», зазначена ОСОБА_2 . Однак вона не є депутатом Дергачівської міської ради згідно з постановою Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 2 від 14.06.2017. З урахуванням наведеного позивач вважає, що рішення XLII чергової сесії Дергачівської міської ради VII скликання № 2 від 22 червня 2018 року «Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Дергачі та сіл Дергачівської міської ради на 2018 рік», затвердженої рішенням № 24 XXXVI сесії Дергачівської міської ради VII скликання від 31.01.2018, є протиправним.
Відповідачем подано до суду відзив, в якому останній зазначив, що кількісний склад Дергачівської міської ради становить 26 депутатів, а за оскаржуване рішення проголосувало 14 депутатів, що є достатнім для його прийняття. Відповідач наголосив, що ОСОБА_2 не входила до складу виконавчого комітету ні за рішенням від 20.11.2015 № 15, ні за рішенням від 25.04.2018 № 3, а відтак підстав для дострокового припинення її повноважень як депутата не існувало. Крім того, відповідач звернув увагу суду, що постанова від 14.06.2017 підписана ОСОБА_16 , повноваження якого як голови виборчої комісії було достроково припинено постановою Дергачівської районної виборчої комісії № 2 від 16.09.2017, у зв'язку з чим зазначений документ є неправомочним. У задоволенні позову відповідач просив відмовити.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якій він підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено з наявних в матеріалах справи доказів, що не заперечувалось учасниками справи, що 22 червня 2018 року на засіданні XLII чергової сесії Дергачівської міської ради VII скликання було прийнято рішення № 2 «Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Дергачі та сіл Дергачівської міської ради на 2018 рік, затвердженої рішенням № 24 XXXVI сесії від 31 січня 2018 року».
Відповідно до відомості про результати голосування від 22 червня 2018 року на засіданні XLII чергової сесії Дергачівської міської ради VII скликання було прийнято рішення № 2 «Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Дергачі та сіл Дергачівської міської ради на 2018 рік, затвердженої рішенням № 24 XXXVI сесії від 31 січня 2018 року» за зазначене рішення проголосували 14 депутатів.
20 листопада 2015 року рішенням № 15 І сесії VII скликання було утворено виконавчий комітет та затверджено його персональний склад. Депутат ОСОБА_2 до складу виконавчого комітету не входила.
16 вересня 2017 року Постановою №2 Дергачівської районної виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 2 від 16.09.2017 «Про зміни в складі Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області», у зв'язку з внесенням подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії , повноваження голови Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області ОСОБА_16 було достроково припинено та виключено із складу комісії.
25 квітня 2018 року рішенням № 3 XL сесії затверджено новий персональний склад виконавчого комітету, у якому також відсутня ОСОБА_2 .
Постановою Дергачівської міської виборчої комісії від 14.06.2017 року № 2 з урахуванням положень ч.1 ст.5, ст.7 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та ст.90 Закону України «Про місцеві вибори» внаслідок дострокового припинення повноважень депутатом ОСОБА_2 громадянина ОСОБА_17 визнано обраним депутатом Дергачівської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах Дергачівської міської ради 25.10.2015 року.
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2019 по справі №520/9770/18 задоволено позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_3 ) до Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області (вул. Сумський Шлях, буд. 79 Б, м. Дергачі, Харківська область, 62303, код ЄДРПОУ33804991) третя особа: ОСОБА_18 ( АДРЕСА_4 ) про скасування постанови.
Визнано протиправним та скасовано постанову Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 2 від 14.06.2017 року.
Рішення набрало законної сили 11.04.2019.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує преюдиційність обставин, встановлених рішенням суду щодо спору про скасування постанови Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 2 від 14.06.2017 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує наступні приписи норм чинного законодавства.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з частиною 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відповідно до наявних у матеріалах справи доказів, кількісний склад Дергачівської міської ради VII скликання становить 26 депутатів. Для прийняття рішення необхідно не менше 14 голосів «за» відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Згідно з частиною 2 статті 51 цього ж Закону персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується відповідною радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови.
З урахуванням вищенаведеного можна дійти висновку, що лише відповідна рада наділена повноваженнями вирішувати питання щодо складу виконавчого комітету, а також щодо можливого поєднання або несумісності повноважень депутата з членством у виконавчому комітеті.
Судом встановлено, що 22 червня 2018 року на засіданні XLII сесії Дергачівської міської ради VII скликання було прийнято рішення № 2 «Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Дергачі та сіл Дергачівської міської ради на 2018 рік», за яке проголосували 14 депутатів із 26, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Суд також встановив, що депутат Мірошнікова Р.В. не входила до складу виконавчого комітету ради ні за рішенням від 20.11.2015 № 15, ні за рішенням від 25.04.2018 № 3. Відповідно, її діяльність як депутата ради не є несумісною з виконанням повноважень у раді.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.03.2019 по справі №520/9770/18 задоволено позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_3 ) до Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області (вул. Сумський Шлях, буд. 79 Б, м. Дергачі, Харківська область, 62303, код ЄДРПОУ33804991) третя особа: ОСОБА_18 ( АДРЕСА_4 ) про скасування постанови.
Визнано протиправним та скасовано постанову Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області № 2 від 14.06.2017 року.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що оскільки ОСОБА_2 мала повноваження депутата Дергачівської міської ради, рішення, прийняте 22 червня 2018 року на засіданні XLII сесії Дергачівської міської ради VII скликання № 2 «Про внесення змін до Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста Дергачі та сіл Дергачівської міської ради на 2018 рік», є правомірним та прийнятим у відповідності до вимог чинного законодавства, а позовні вимоги є необґрунтованими та такми, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не реалізовано такий процесуальний обов'язок, а також не подано відзив на позов, що з урахуванням приписів ч. 4 ст. 159 КАС України може свідчити про визнання позову.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про не обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Дергачівської міської ради Харківської області (вул. Сумський Шлях, буд. 79Б, м. Дергачі, Харківська область, 62303, код ЄДРПОУ 04059496), третя особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про скасування рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 24 вересня 2025 року.
Суддя Олексій КОТЕНЬОВ