Справа № 420/23222/21
24 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2021 року по справі №420/23222/21 адміністративний позов задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.04.2019 перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
16.08.2022 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №420/23222/21.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2025 задоволено заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення; змінено спосіб виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2021 року по справі № 420/23222/21 із “зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум» на “стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) суми доплати за період з 01.04.2019 року по 21.04.2022 року у розмірі 507628,70 грн. (п'ятсот сім тисяч шістсот двадцять вісім гривень 70 копійок)».
24.07.2025 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №420/23222/21, з урахуванням прийняття ухвали суду від 17.07.2025.
10.09.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, у прохальній частині якої представник Пенсійного фонду просить суд: постановити ухвалу, якою визнати перший виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/23222/21, таким, що не підлягає виконанню; витребувати з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перший виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/23222/21, як такий, що не підлягає виконанню.
Обґрунтовуючи підстави для задоволення вказаної заяви представник відповідача вказав, що видача судами стягувачу двох виконавчих листів та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України. Крім того, відповідно до приписів процесуальних кодексів України, за заявою стягувача або боржника, суд, який видав виконавчий документ, може визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню та відповідно перший виконавчий лист по справі виданий Одеським окружним адміністративним судом безпідставно та є таким, що не підлягає виконанню.
25.08.2025 до суду від позивача надійшло клопотання про залишення заяви відповідача без розгляду, з огляду на те, що рішення суду залишається невиконаним.
Керуючись положеннями ч.3 ст. 374 КАС України, з урахуванням неявки учасників справи у судове засідання, судом розглянуто заяву у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 374 КАС України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.1ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з ч. 1 ст. 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 року по справі №752/2391/17 (2а-14/09) зазначив, що наведені в ст. 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами, за роз'ясненнями згаданого узагальнення, слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Як зазначалось судом, 16.08.2022 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №420/23222/21.
24.07.2025 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №420/23222/21, з урахуванням прийняття ухвали суду від 17.07.2025.
Враховуючи вищевикладене та те, що ухвалою суду змінено порядок і спосіб виконання рішення суду, суд дійшов висновку, що наявні підстави для задоволення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання первинно виданого виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі №420/1422/21.
Керуючись ст.ст. 4, 248, 256, 370, 374 КАС України,
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі №420/23222/21 - задовольнити.
Визнати виконавчий лист, виданий 16.08.2022 Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/23222/21 «щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснювати обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум» таким, що не підлягає виконанню.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.
Суддя К.О. Танцюра