Рішення від 23.09.2025 по справі 420/18234/25

Справа № 420/18234/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 : адреса; АДРЕСА_1 ) до Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44790913: адреса; просп.Миру, буд.23, с. Багатир, Волноваський район, Донецька область, 85530) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 червня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (сформована в системі «Електронний суд» 07.06.2025 року) до Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області, у якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії та бездіяльність комісії з обстеження об'єктів, які постраждали або зруйновані від проявів збройної агресії та надання відповідної компенсації на території Великоновосілківської селищної територіальної громади Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області у розгляді її заяви № ЗВ-14.11.2024-152009 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , яка була зруйнована внаслідок воєнних дій після 24 лютого 2022 року реєстраційний номер №2865237414040;

зобов'язати комісію з обстеження об'єктів, які постраждали або зруйновані від проявів збройної агресії та надання відповідної компенсації на території Великоновосілківської селищної територіальної громади Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області розглянути та прийняти належне рішення по її заяві № ЗВ-14.11.2024-152009 з урахуванням долучених документів про приєднання до відповідної заяви від 24.04.2025 року (технічного обстеження та складення відповідного звіту, а також витягу з реєстру пошкодженого та знищеного майна, як доказу зруйнування/ пошкодження житла) відсутність яких була підставою для зупинення розгляду заяви, а також правової позиції викладеної вище у позовній заяві, та судової практики у справах пов'язаних з розглядом питань компенсації за зруйноване майно;

стягнути на користь позивача з відповідача судові витрати пов'язані з розглядом даної справи.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 16.06.2025 року позовну заяву залишено без руху з підстав необхідності подання суду доказу реєстрації місця перебування позивача; встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви 5 днів з дня вручення копії даної ухвали позивачу.

18.06.2025 року позивач подала суду заяву про усунення недоліків, в додатки до якої надано копію довідки ВПО від 06.04.2022 року №5138-5000785377 щодо реєстрації місця фактичного проживання (перебування) ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3

Ухвалою суду від 23.06.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст. 262 КАС України).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є внутрішньо переміщеною особою та у відповідності до довідки ВПО (від 06.04.2022 № 5138-5000785377) фактично проживає у АДРЕСА_3 та на підставі договору купівлі продажу від 01.12.2011 року є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка була зруйнована внаслідок воєнних дій після 24 лютого 2022 року. На даний час залишившись без власного житла та з метою реалізації державної політики для отримання відповідної компенсації за зруйноване майно повідомила про пошкоджене або втрачене нерухоме майно через єдиний державний веб-портал електронних послуг ДІЯ (https://diia.gov.ua), про що у системі було сформовано відповідне повідомлення та присвоєно реєстраційний номер 23-03-0000362524-01 від 19.03.2023 року за об'єктом нерухомості №2865237414040, квартира загальною площею 51,5м2, та зафіксовано пошкодження, у відповідності до яких приміщення не придатне до експлуатації. На підставі повідомлення було сформовано заяву на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна за видом компенсації - житловий сертифікат. Після цього на Портал прийшло повідомлення про призупинення розгляду заяви позивача № ЗВ-14.11.2024-152009. Причиною зупинки розгляду було зазначено рішення комісії №110 від 18.11.2024 року та формулювання призупинення «у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкту з міркувань безпеки, зупинити з 19 листопада 2024 року розгляд заяви до дати виключення зазначеного населеного пункту з переліку територій, на яких ведуться (велися бойові дії або у разі виникнення безпекової ситуації) відсутності безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей під час виконання обстеження зумовленою бойовими діями». Позивачем було замовлено послуги з технічного обстеження та встановлення технічного стану квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_4 зруйнованої внаслідок бойових дій. Після проведення технічного обстеження та складення відповідного звіту позивачем подано відповідний звіт, який зареєстровано в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна 28.01.2025 року вищезазначене підтверджується листом Великоновосілківської селищної військової адміністрації від 04.06.2025 та витягом з Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна. Дані документи були долучені до відповідної заяви від 25.04.2025 року про приєднання до матеріалів розгляду та поновлення розгляду заяви № ЗВ-14.11.2024-152009. Однак, станом на 01.06.2025 результатів розгляду даної заяви та долученого до неї технічного обстеження та складення відповідного звіту не надходило, це спонукало позивача 02.06.2025 року на додаткове звернення до Великоновосілківської селищної військової адміністрації, як до органу влади у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі з відповідним листом, з метою отримання результату розгляду заяви від 25.04.2025 про поновлення розгляду заяви № ЗВ-14.11.2024-152009. 04.06.2025 року Великоновосілківська селищна військова адміністрація надіслала відповідь у вигляді інформаційного листа, у відповідності до якого позивачу було повідомлено та доведено до відома положення п.п. 2 пункту 1 статті 2 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України». Данна відповідь не містить рішення по суті заяви та лише перераховує норми закону, не надаючи чіткого рішення по заяві - відмова, задоволення, повернення на доопрацювання тощо. Це є проявом бездіяльності органу, що може бути оскаржено в суді. Дана позиція Великоновосілківської селищної військової адміністрації з розгляду питань, пов'язаних із визнанням об'єкта нерухомого майна зруйнованим, яке є обов'язковою передумовою для подання заяви на компенсацію, на переконання позивача, є необґрунтованим, таким, що порушує принципи об'єктивності та справедливості, а також позбавляє позивача реалізації гарантованого законом права.

09.07.2025 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позову. У відзиві відповідач зазначив, що Розпорядженням начальника Великоновосілківської селищної військової адміністрації від 29.05.2023 №116-р створено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, затверджено Положення, визначено місцезнаходження комісії та інше. Позивачка подала заяву № ЗВ-14.11.2024-152009 про виплату компенсації в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, через мобільний додаток Порталу Дія. Рішенням Комісії №110 від 18.11.2024 року розгляд заяви зупинено у зв'язку з неможливістю провести відповідне обстеження об'єкта нерухомості, через небезпекову ситуацію на території розташування об'єкта нерухомості. Наданий позивачкою звіт на її квартиру не релевантний та не альтернативний акту комісійного обстеження, а також не звільняє відповідну комісію скласти акт про списання багатоквартирного будинку з балансу, який має складатися виключно комісійно після безпосереднього обстеження. Для складання даного акту комісія зобов'язана безпосередньо обстежити весь будинок і всі квартири, та прийняти рішення: підлягає відновленню будинок, або підлягає списанню. Враховуючи норми чинного законодавства комісією було зупинено розгляд заяви з метою обстеження багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_5 та відповідно для можливості повного та об'єктивного вирішення питання щодо виплати їй компенсації в подальшому. На даний час можливість обстеження даного будинку відсутня, через активні бойові дії. Позивач в своєму позові звертає увагу суду, що основною за відповідним рішенням причиною зупинення розгляду її заяви була неможливість провести відповідне обстеження об'єкта нерухомості відповідною комісією, інших підстав відмови зупинення наведено не було. Рішень про відмову не приймалося, комісією прийнято рішення зупинити розгляд заяви, з підстав, що врегульовані Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року №600, а саме у зв'язку з неможливістю провести відповідне обстеження об'єкта нерухомості комісією. Відтак, комісія діяла в межах норм діючого законодавства, розгляд заяви буде поновлено, після настання безпекової ситуації, яка дозволить комісії провести обстеження об'єкта, або внесення змін/доповнень до Порядку, що регулює дане питання.

14.07.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій в обґрунтування правової позиції зазначено, що доводи, викладені у відзиві, не відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства. Окрема увага приділяється запереченням проти наданого позивачкою звіту щодо її квартири, який, на думку відповідача, не є релевантним або альтернативним акту комісійного обстеження та не може звільняти комісію від складання окремого акту про списання об'єкта з балансу. Водночас відповідач намагається спростувати твердження позивача про відмову у розгляді заяви, стверджуючи, що рішення про відмову не приймалось, а відбулося лише її зупинення. Поданий позивачкою технічний звіт обґрунтовано доведений, та оформлений відповідно до законодавства, а також нерухомість за даним звітом внесена до реєстру пошкодженого/зруйнованого майна. Більш того, у листі від 04.06.2025 року відповідач фактично визнає, що наявність технічного звіту є підставою для розгляду справи. Таким чином, сам відповідач підтверджує релевантність та допустимість цього звіту як альтернативного джерела інформації, що виключає внутрішню суперечність у його власній правовій позиції. Обставин та доказів незаконності, невідповідності, хибності поданого звіту ні до позивача ні до суду не надано та не доведено. Таким чином, відповідачем не лише не спростовано жодної з правових позицій, наведених у позові, але й продемонстровано вибірковий підхід до аналізу законодавства, що регламентує діяльність комісії. У зв'язку з цим позивачка вважає, що обґрунтованість та законність її вимог підтверджена, а дії відповідача мають ознаки бездіяльності, яка порушує її права як заявника на компенсацію.

Розглянувши наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є внутрішньо переміщеною особою та у відповідності до довідки ВПО від 06.04.2022 № 5138-5000785377, фактично проживає у АДРЕСА_3 (а.с.42)

На підставі договору купівлі-продажу від 01.12.2011 року позивачка є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка була зруйнована внаслідок воєнних дій після 24 лютого 2022 року (а.с.21-23).

Для отримання відповідної компенсації за зруйноване майно позивачка повідомила про пошкоджене або втрачене нерухоме майно через єдиний державний веб-портал електронних послуг ДІЯ (https://diia.gov.ua), про що у системі було сформовано відповідне повідомлення та присвоєно реєстраційний номер 23-03-0000362524-01 від 19.03.2023 року за об'єктом нерухомості №2865237414040, квартира загальною площею 51,5м2, та зафіксовано пошкодження, у відповідності до яких приміщення не придатне до експлуатації (а.с.13-14).

Після чого позивач отримала інформацію про стан відновлення об'єкта від 28.01.2025 року за її заявою № ЗВ-14.11.2024-152009, останній статус зави - розгляд зупинено, дата зміни останнього статусу - 20.11.2024 року (а.с.16). На свою заяву № ЗВ-14.11.2024-152009 позивач отримала повідомлення Комісії про зупинення розгляду її заяви щодо належного їй об'єкту нерухомості. Причини зупинки розгляду: Рішення комісії № 110 від 18.11.2024 року: у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкту з міркувань безпеки, зупинити з 19 листопада 2024 року розгляд заяви до дати виключення зазначеного населеного пункту з переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції №309 від 22 грудня 2022 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004 або у разі виникнення відповідної безпекової ситуації (відсутності безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей під час виконання обстеження, зумовленою воєнними (бойовими) діями) та за умови наявності можливості дотримання заходів, передбачених пунктом 8 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року №600.

З метою технічного обстеження позивачкою було замовлено послуги з технічного обстеження та встановлення технічного стану квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_4 зруйнованої внаслідок бойових дій (а.с.30).

25.04.2025 року позивачка звернулася з заявою до комісії з обстеження об'єктів, які постраждали або зруйновані від проявів збройної агресії, що зумовили пошкодження (знищення) цих об'єктів та надання відповідної компенсації на території Великоновосілківської селищної територіальної громади про поновлення розгляду її заяви № ЗВ-14.11.2024-152009 до якої долучила відповідний технічний звіт, який зареєстровано в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна 28.01.2025 року, для отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об'єктів нерухомого майна (а.с.26).

Станом на 01.06.2025 результатів розгляду даної заяви та долученого до неї технічного обстеження та складення відповідного звіту до позивачки не надходило, що спонукало її 02.06.2025 року на додаткове звернення до Великоновосілківської селищної військової адміністрації, з метою отримання результату розгляду заяви від 25.04.2025 про поновлення розгляду заяви № ЗВ-14.11.2024-152009 (а.с.27-28).

04.06.2025 року Великоновосілківська селищна військова адміністрація надіслала відповідь у вигляді інформаційного листа, у відповідності до якого позивачку було повідомлено та доведено до відома положення п.п. 2 пункту 1 статті 2 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України». Додатково повідомлено, що для уточнення механізму дій Комісії при розгляді питань щодо надання компенсації за знищене майно (квартиру), яка знаходиться в багатоквартирному будинку, Великоновосілківською селищною військовою адміністрацією направлено відповідний запит на Міністерство розвитку громад та територій України (а.с.19-20).

Позивач вважає, що дана відповідь не містить рішення по суті заяви та лише перераховує норми закону, не надаючи чіткого рішення по заяві - відмова, задоволення, повернення на доопрацювання тощо. Це є проявом бездіяльності органу, у зв'язку з чим вимушена звернутися до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» від 23 лютого 2023 року №2923-IX(в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон №2923-IX) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2923-IXотримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є:

1) фізичні особи - громадяни України, які є:

а) власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна;

б) замовниками будівництва - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «б» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «б» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;

в) власниками спеціального майнового права на неподільні житлові об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти житлової нерухомості або особами, які сплатили часткову ціну такого об'єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об'єкт відповідно до Закону України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;

г) особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об'єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до набрання чинності Законом України «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому», - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктом «в» пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону;

ґ) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього, - у разі отримання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна, визначені підпунктами «а»-«в» пункту 6 частини першої статті 1 цього Закону, або за знищені об'єкти нерухомого майна, визначені пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону;

д) спадкоємцями осіб, визначених підпунктами «а»-«ґ» цього пункту;

2) об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків, особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"(у разі якщо співвласники самостійно здійснюють утримання багатоквартирного будинку та в цьому будинку не створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, не призначено управителя, відсутній житлово-будівельний (житловий) кооператив, який здійснює його утримання), - у разі отримання компенсації за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку.

Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за пошкоджене/знищене майно можуть визначатися додаткові категорії осіб, яким може надаватися компенсація за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна.

Згідно зі статтею 10 Закону №2923-IXкомпенсація за пошкоджений об'єкт нерухомого майна надається шляхом:

1) виконання робіт, пов'язаних з будівництвом, на пошкодженому об'єкті нерухомого майна з метою його відновлення (у тому числі розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, виконання будівельних робіт) та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;

2) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для виконання робіт, пов'язаних з будівництвом, на пошкодженому об'єкті нерухомого майна з метою його відновлення та/або придбання будівельної продукції для виконання таких робіт;

3) надання грошових коштів шляхом їх перерахування на поточний рахунок отримувача компенсації за придбану ним будівельну продукцію та/або виконані ним ремонтні роботи на пошкодженому об'єкті нерухомого майна за власні кошти.

Порядок надання компенсації за пошкоджений об'єкт нерухомого майна визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 року №381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок №381), який визначає механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення».

Відповідно до пункту 3 Порядку №381 отримувачем компенсації є фізична особа - громадянин України, яка досягла 18-річного віку та подала засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) або в інший спосіб, передбачений цим Порядком, заяву та є власником (співвласником) пошкодженого об'єкта, право власності якого підтверджено.

У разі коли власником об'єкта нерухомого майна є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників.

У разі коли недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником об'єкта нерухомого майна, отримувачем компенсації є один із дієздатних співвласників (за наявності), який досяг 18-річного віку. Згоду співвласника об'єкта нерухомого майна, який є недієздатною/обмежено дієздатною особою або особою, яка не досягла 18-річного віку, на отримання компенсації надає один із законних представників такої особи.

Подання заяви у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, здійснюється виключно в паперовій формі у порядку, передбаченому пунктом 13-1 цього Порядку.

Згідно з пунктом 6 Порядку №381 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) компенсація надається за умови, що:

об'єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р.№ 64Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р.№ 2102-IXПро затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні;

об'єкт нерухомого майна розташований на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих російською федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;

відомості про право власності на пошкоджений об'єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Компенсація надається в одній із таких форм:

компенсація для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних робіт та послуг на об'єкті нерухомого майна (далі - компенсація для проведення ремонту);

компенсація за придбання будівельної продукції та виконання поточного чи капітального ремонту на об'єкті нерухомого майна за власні кошти заявника, коли на дату подання заявки ремонтні роботи були повністю чи частково проведені (далі - компенсація за виконаний ремонт).

У разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 7 Порядку №381 для розгляду питання надання компенсації виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту (далі - уповноважений орган) утворюється комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - комісія).

Комісія є консультативно-дорадчим органом, підзвітним та підконтрольним уповноваженому органу. Уповноважений орган забезпечує дотримання комісією вимог цього Порядку.

Положення про комісію, її персональний склад затверджуються уповноваженим органом.

Згідно з пунктом 8 Порядку №381 комісія відповідно до цього Порядку:

надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію (інформацію щодо їх обов'язків, передбачених цим Порядком, повідомляє адресу веб-сайту (за наявності), на якому будуть розміщені рішення комісії та уповноваженого органу, або повідомляє, в який спосіб будуть опубліковані рішення тощо) та консультації з питань отримання компенсації, повідомляє про можливість звернутися на урядову «гарячу лінію» відповідно до пункту 26 цього Порядку;

розглядає заяви;

встановлює наявність/відсутність права та підстав для надання компенсації та пріоритетного права на отримання компенсації відповідно до пункту 5 цього Порядку;

проводить перевірку отримувача компенсації на відсутність (наявність) судимості за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України, на підставі наданого заявником витягу (про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України) з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;

надсилає запити до структурного підрозділу апарату МВС, який забезпечує реалізацію пріоритетних напрямів інформатизації системи МВС та центральних органів виконавчої влади щодо перевірки отримувача компенсації на відсутність (наявність) судимості або вручення йому підозри про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України, про вчинення кримінального правопорушення, якщо заявник подав запит у паперовій формі без надання витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;

перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт. У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна комісія вживає заходів для проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції комісії відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт (крім випадків, коли заявник звертається за отриманням компенсації за виконаний ремонт);

ознайомлює отримувача компенсації з даними (переліком та обсягами робіт, які необхідно виконати для відновлення експлуатаційної придатності об'єкта), які будуть використані для заповнення чек-листа, форма якого наведена в додатку 2 (далі - чек-лист);

у разі, коли заявник звертається за отриманням компенсації для проведення ремонту, проставляє відмітку в чек-листі про наявність/відсутність пошкоджень несучих та огороджувальних конструкцій об'єкта, які можуть призвести до порушення вимог щодо його механічного опору та стійкості, та інформує заявника про необхідність і першочерговість використання компенсації для ремонту таких пошкоджень;

приймає рішення про зупинення/поновлення розгляду заяви, надання/відмову в наданні компенсації відповідно до цього Порядку;

виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Відповідно до абзаців 1-7 пункту 11 Порядку №381 комісія в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна:

отримує заяви для їх розгляду;

перевіряє надану інформацію в заяві та додані документи;

вносить відомості про зупинення/поновлення розгляду заяви із зазначенням інформації та/або документів, які заявник повинен додати, але в межах та відповідно до пункту 13 цього Порядку;

вносить результати комісійного обстеження у разі його проведення у випадках, передбачених абзацом сьомим пункту 8 цього Порядку, за рішенням цієї комісії;

вносить за кожним пошкодженим об'єктом чек-лист, результати фотофіксації пошкоджень об'єкта та визначає розмір компенсації;

вносить відомості про надання/відмову у наданні компенсації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №381 за результатами розгляду заяви комісія приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації та передає це рішення на розгляд уповноваженого органу не пізніше п'яти робочих днів з дати прийняття такого рішення. У рішенні про відмову у наданні компенсації обов'язково зазначаються підстави для такої відмови.

Відповідно до пункту 13 Порядку №381 для отримання компенсації необхідно з урахуванням пункту 13-1 цього Порядку:

1) установити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;

2) подати інформаційне повідомлення у разі, коли воно не було подано раніше, або обрати одне з інформаційних повідомлень у разі, коли раніше їх було подано кілька;

3) переконатися, що пошкоджений об'єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію;

4) у разі подання заяви для отримання компенсації для проведення ремонтних робіт - відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування компенсації (далі - спеціальний рахунок) в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено відповідний договір інформаційної взаємодії (далі - банк), та перевірити номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);

5) обрати у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) електронну публічну послугу «єВідновлення»;

6) сформувати засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), заяву, яка повинна містити такі дані:

прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);

дату народження;

контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти);

реєстраційний номер облікової картки платника податків;

у разі подання заяви для отримання компенсації для проведення ремонтних робіт - номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) отримувача компенсації для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який відображається у мобільному додатку Порталу Дія (Дія);

у разі подання заяви для отримання компенсації за виконаний ремонт - номер поточного рахунка (за стандартом IBAN) отримувача компенсації для виплати відшкодування;

місцезнаходження одного пошкодженого об'єкта з інформаційного повідомлення, що було подано відповідно до підпункту 2 цього пункту;

відомості про наявність пріоритетного права на отримання компенсації відповідно до пункту 5 цього Порядку;

відомості про проведення ремонтних робіт на пошкодженому об'єкті нерухомого майна.

У разі подання заяви законним представником зазначаються дані про законного представника та власника об'єкта нерухомого майна;

7) надати згоду співвласників об'єкта нерухомого майна на отримання компенсації заявником (у разі спільної власності на об'єкт нерухомого майна), що надається за вибором заявника:

в електронній формі - засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка порталу Дія (Дія);

у паперовій формі, справжність підпису співвласника на якій нотаріально засвідчена, - комісії;

8) вказати про відсутність обмежень, встановлених пунктом 4 цього Порядку;

8-1) згенерувати засобами Порталу Дія витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України;

9) отримати засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), автоматичні повідомлення про реєстрацію поданої заяви та про початок її розгляду;

10) у разі отримання засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), відповідних повідомлень від комісії забезпечити подання запитуваної інформації.

Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади в установленому порядку.

Абзацами 1-2 пункту 14 Порядку №381 передбачено, що черговість прийнятих до розгляду заяв визначається автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна у порядку надходження інформаційних повідомлень з урахуванням пріоритетного права, визначеного пунктом 5 цього Порядку. Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації.

З аналізу наведених норм вбачається, що з метою отримання компенсації за пошкоджене житло особа звертається із відповідною заявою, розгляд якої здійснює спеціально призначена комісія. Комісія, зокрема, перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт. У разі відсутності таких відомостей в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна комісія вживає заходів для проведення обстеження відповідно до законодавства шляхом звернення до уповноваженого органу або самостійно, якщо вона виконує функції комісії відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт (крім випадків, коли заявник звертається за отриманням компенсації за виконаний ремонт). Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації. В процесі розгляду заяви комісія може прийняти рішення про зупинення/поновлення розгляду заяви, надання/відмову в наданні компенсації.

Щодо підстав зупинення розгляду заяви, яка подана позивачем, суд зазначає таке.

Під час розгляду справи судом встановлено, що Комісією з обстеження об'єктів вмотивовано зупинення розгляду заяви позивачки неможливістю проведення обстеження належного їй об'єкту нерухомого майна відповідно до п.8 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2023 року №600.

Відповідно до статті 8 Закону України Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі Порядок №600).

Згідно п.15 цього Порядку розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6,7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.

Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004, (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, до якого віднесено, зокрема, Великоновосілківську селищну територіальну громаду за винятком с. Андріївка, с. Багатир, с. Зелений Кут, сел. Золота Нива, с. Костянтинопіль, с. Новоукраїнка, сел. Одрадне, с. Олексіївка, с. Петропавлівка, с. Рівнопіль, сел. Розлив, с. Слов'янка, с. Старомайорське, с. Улакли, сел. Урожайне, с. Шахтарське, с. Шевченко, сел. Ясна Поляна, як територію активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси з 16 лютого 2024 року.

Відтак, суд погоджується із твердженням відповідача, що на території Великоновосілківської селищної територіальної громади (зокрема смт. Велика Новосілка) проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Посилання позивача на можливість застосування поданого до заяви технічного звіту 054/ТО-24, як такого, що виконаний з урахуванням вимог Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року №473 суд відхиляє, з огляду на те, що вказаний порядок прийнято відповідно до Закону України Про правовий режим воєнного стану, Указу Президента України від 24 лютого 2022р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні, статті 16 Кодексу цивільного захисту України Кабінет Міністрів України. В цьому випадку, суд звертає увагу, що саме Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги єВідновлення, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 №381 визначає, що саме комісія відповідача вживає заходи для проведення обстеження у разі відсутності в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна відомостей щодо акта комісійного обстеження, виконаного відповідно до пункту 8-1, та/або звіту з технічного обстеження відповідно до пункту 9 Порядку виконання невідкладних робіт.

Суд звертає увагу на те, що наданий позивачем звіт (а.с.30) вказує на тип обстеження «попередній» щодо об'єкту нерухомого майна, що належить позивачу, а загальний технічний стан квартири визначений як аварійний, ступінь пошкодження об'єкту 81%.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведена правомірність його дій при прийняті рішення про зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 , що є підставою для відмови у задоволенні її позову.

Витрати зі сплати судового збору у зв'язку із відмовою у позові покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 143, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян

.