Рішення від 23.09.2025 по справі 380/8932/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2025 рокусправа № 380/8932/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Андрея Митрополита, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69005, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Відділу перерахунків пенсії №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області від 08.04.2025 №207 про часткову відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу період безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, для виконання службових (бойових) завдань з 13.07.2015 по 15.10.2015 та з 26.10.2015 по 27.02.2016 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в період з 13.07.2015 до 15.10.2015; з 26.10.2015 до 27.02.2016, а також з 20.06.2022 до 07.07.2022 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечував її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Відтак, 01.04.2025 звернувся звернувся до ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою № 1497 щодо перерахунку пенсії «Перехід на інший вид пенсії із врахуванням стажу в кратному розмірі», а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Рішенням про часткову відмову № 207 від 08 квітня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії через відсутність підстав, а саме через відсутність страхового стажу.

Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, оскільки вважає, що його участь в АТО підтверджена належними доказами. Просить позов задовольнити.

Ухвалою 19.05.2025 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачам у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

На адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач проти позову заперечив.

Так, відповідач у цьому відзиві зазначив, що Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року (далі -Положення №530), згідно з яким при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу), зокрема: 1) один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Однак, як вважає, відповідач, це Положення не поширюється на відносини призначення пенсії за віком.

Крім того, відповідач зазначив, що пунктом 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637), передбачено, що військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

В такій довідці має бути відображено, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Зазначена інформація в довідках які надавались позивачем - відсутня.

Відтак, на думку відповідача, підстав для задоволення позову немає.

На адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову відповідач заперечив з тих же підстав, що і ГУ ПФ України в Запорізькій області, а також додатково зазначив, що як видно із позовної заяви, позивач просить зобов'язати саме Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати стаж, що в свою чергу не відповідає нормі зазначеній в ст. 5 КАС України. Просить у позові відмовити.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , є учасником бойових дій, зокрема, в період з 13.07.2015 до 15.10.2015; з 26.10.2015 до 27.02.2016, коли безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей.

Ці обставини підтверджуються довідкою військової частини НОМЕР_2 від 05.07.2016; довідкою військової частини НОМЕР_3 від 20.12.2023 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески; довідкою військової частини НОМЕР_3 від 21.07.2016; витягом наказу керівника сектору «С» від 15.07.2015 №198; витягом наказу керівника сектору «С» від 23.10.2015 №299; витягом наказу керівника сектору «С» від 03.11.2015 №310; витягом наказу командира ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26.02.2016 №61.

З огляду на те, що, як вважає позивач, його участь в АТО документально підтверджена, відмові відповідача перерахувати йому пенсію з урахуванням стажу в кратному розмірі є такою, що порушує його права. Зазначене спонукало позивача звернутися до суду з позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II "Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

З огляду на положення вказаних норм права, суд висновує, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Вказані висновки суду першої інстанції відповідають правовій позиції, висловленій Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі №185/7049/16-а.

Крім того, суд висновує, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і пов'язується виключно зі спеціальним статусом, якого особа набула в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу.

Таким чином, загальний період військової служби під час мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі, а період безпосередньої участі у бойових діях у воєнний час - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

При цьому, суд не погоджується з твердженням відповідача про те, що чинним законодавством не передбачено можливості зарахування до стажу, при призначенні пенсії на умовах, передбачених Законом №1058, періоду військової служби на пільгових умовах (у кратному обчисленні), оскільки така позиція не узгоджується із спеціальним законодавством, яке визначає соціальний і правовий захист військовослужбовців та суперечить вищенаведеним позиціям Верховного Суду, яким розглядалося саме питання про можливість включення до спеціального стажу, для призначення пільгових пенсій за віком, періодів військової служби на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

Оскільки, відповідно до доказів, поданих позивачем як до суду, так і відповідачам для призначення пенсії, видно, що позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей, то саме вказані періоди, з 13.07.2015 до 15.10.2015; з 26.10.2015 до 27.02.2016, мають бути зараховані відповідачем, ГУ ПФ України в Запорізькій області, до страхового стажу позивача у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці.

У зв'язку з викладеним, дії відповідача, ГУ ПФ України в Запорізькій області, з огляду на вказане, є протиправними.

За викладених обставин, позовні вимоги, заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з цим, оскільки питання про кратність зарахування позивачу стажу вирішувалося ГУ Пенсійного фонду України в Запорізькій області в порядку розгляду заяви про перерахунок пенсії «Перехід на інший вид пенсії із врахуванням стажу в кратному розмірі», відтак суд вважає, що саме означений орган Пенсійного фонду повинен повторно розглянути заяву позивача та урахувати правову оцінку спірним правовідносинам, що викладена у цьому рішенні суду.

Стосовно вимог, заявлених до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, то такі не підлягають задоволенню.

Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.

Сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача відповідно до задоволеної частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Андрея Митрополита, 10, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69005, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про часткову відмову №207 від 08.04.2025, що стосується призначення пенсії за віком ОСОБА_1 ;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до страхового стажу період безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, для виконання службових (бойових) завдань з 13.07.2015 по 15.10.2015 та з 26.10.2015 по 27.02.2016 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.04.2025 про перерахунок пенсії «Перехід на інший вид пенсії із врахуванням стажу в кратному розмірі» урахуванням правову оцінки, що викладена у цьому рішенні суду.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 69005, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одна тисяча двісті одинадцять)грн 20 коп.судового збору

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 23.09.2025

Суддя Лунь З.І.