Іменем України
23 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/21636/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, -
До Луганського окружного адміністративного з Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.05.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу ДСНС від 10.06.2019 № 337 «Про внесення змін до Наказу № 22» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій для проведення з 01.05.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.05.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», наказу ДСНС від 10.06.2019 № 337 «Про внесення змін до Наказу № 22» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій для проведення з 01.05.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач перебуває в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач вказує на те, що у квітні 2018 ГУ ПФУ було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Вказаний перерахунок пенсії було здійснено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, яку видав відповідач і в якій були зазначені такі види грошового забезпечення як: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років (основні види грошового забезпечення, без додаткових), визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт.
На цій підставі позивачу відповідачем було здійснено перерахунок його розміру грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та довідки № 201/03 203-352/201 на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, з врахуванням положень наказу від 11.01.2019 № 22 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб начальницького складу служби цивільного захисту апарату ДСНС у 2019 році», та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.
На підставі наказу ДСНС від 10.06.2019 № 337 "Про внесення змін до Наказу № 22'' з 01.05.2019 підвищене грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців відповідно до Постанови № 704, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема премії з 50% до 110%.
Позивач зазначає, що у зв'язку з визнанням протиправними та скасуванням п. 1, п. 2 Постанови № 103, та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 відбулися зміни в законодавстві та з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з 01.05.2019 на підставі Наказу № 337 відповідно до Постанови № 704 позивач звернувся до відповідача з заявою від 24.05.2021 підготувати і надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.05.2019, для проведення з 01.05.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Відповідач листом від 27.05.2021 № 03-8900/201 повідомив позивача про те, що ДСНС оформлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 від 27.04.2021 № 203-352/201 на підставі правової позиції рішення Верховного Суду від 17.12.2019 залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, тому підстав для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.05.2019, що враховується для перерахунку пенсії з 01.05.2019, немає.
Позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив позивачу в оформленні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, тим самим порушив його пенсійні права, а саме був позбавлений частини своєї власності, що відобразилася на його матеріальному стані та благополуччі.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 серпня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі (у письмовому провадженні).
На виконання положень Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399 справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21 липня 2025 року справу прийнято до провадження, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від Державної служби України з надзвичайних ситуацій надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 2 Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема ДСНС.
Згідно з пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Після 21.02.2018 рішення про перерахунок пенсій особам, які звільнені із військової служби, та деяким іншим категоріям осіб Кабінетом Міністрів України не приймалось.
Умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджено ПКМУ № 704 від 30.08.2017, згідно якого грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач зазначає, що позивач в обґрунтування позову для видачі довідки станом на 01.05.2019 визначає наказ ДСНС від 11.01.2019 № 22 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб начальницького складу служби цивільного захисту апарату ДСНС у 2019 році», зі змінами, внесеними наказом ДСНС від 10.06.2019 № 337.
Відповідно до пункту 80 Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 № 55, накази відносяться до рішень організаційно-розпорядчого чи нормативно-правового характеру.
Відповідно до пункту 2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. № 731, до нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади відносяться акти, що містять правові норми, розраховані на неодноразове застосування та мають загальний характер. Такі акти підлягають державній реєстрації у Міністерстві юстиції України.
Відповідно до пункту 9 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052, ДСНС в межах повноважень, передбачених законом, на основі та для виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів МВС, видає накази виключно організаційно-розпорядчого характеру.
Відповідач зазначає, що наказ виданий ДСНС відповідно до Постанови та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 р. за № 936/32388.
Відповідно до абзацу 1, п. 2 розділу IV Інструкції керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії фонду заробітної плати визначати щомісячні розміри преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
З урахуванням вищезазначеного, наказом № 337 встановлюються вихідні показники норм, у тому числі й тих, які є загальним правом та законним інтересом громадян у межах їх соціального захисту, а відтак вищезазначений наказ є нормативно-правовим актом і не може мати зворотної дії в часі.
Наказ № 22 та № 337 визначають щомісячні розміри надбавки за особливості проходження служби, розміри щомісячного преміювання таких осіб відповідно до особистого внеску в результати служби та безпосереднє розроблення і проведення екстрених заходів у разі виникнення надзвичайних ситуацій, виконання завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, - у відповідному році та обмежено максимальний розмір премії.
Вимоги зазначених наказів поширювалися виключно на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які на той час проходили службу на посадах в органах та підрозділах цивільного захисту.
Велика Палата Верховного Суду у справі № 592/5164/16-а дійшла висновку, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно із позицією Верховного Суду, премія, яку встановлено, зокрема, наказами № 50, 355 Міноборони носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Оскільки накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів, відповідно вони не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 04.11.2014 (№ 21-248а14).
Підсумовуючи викладене, ДСНС вважає посилання позивача на відомчі накази, як підставу для видачі довідки необґрунтованими.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечував проти викладених у відзиві обставин та просив задовольнити позов.
Від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджено копіями паспорту громадянина України, картки платника податків.
Позивач перебуває в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У квітні 2018 року позивачу було перераховано пенсію з урахуванням посадового окладу, окладу за військом званням і надбавки за вислугу років без урахування додаткових видів грошового забезпечення.
В подальшому з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, позивачу було проведено перерахунок його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
У зв'язку з визнанням протиправними та скасуванням п. 1, п. 2 Постанови № 103, та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 відбулися зміни в законодавстві та з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців з 01.05.2019 на підставі наказу № 337 відповідно до Постанови № 704 позивач звернувся до відповідача з заявою від 24.05.2021, в якій просив підготувати і надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.05.2019, для проведення з 01.05.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Відповідач листом від 27.05.2021 № 03-8900/201 повідомив позивача про те, що ДСНС оформлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 від 27.04.2021 № 203-352/201 на підставі правової позиції рішення Верховного Суду від 17.12.2019 залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, тому підстав для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.05.2019, що враховується для перерахунку пенсії з 01.05.2019, немає.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що викладена у його постанові від 14.04.2021 у справі № 2340/3024/18 (адміністративне провадження № К/9901/2378/19).
Статтею 7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, що регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в т.ч. органах і підрозділах цивільного захисту, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За приписами ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі за текстом - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Суд звертає увагу, що складанню та скеруванню головними управліннями Пенсійного фонду України списків осіб (в тому числі запитів на отримання довідки про грошове забезпечення), пенсії яких підлягають перерахунку, відповідно до Порядку № 45, передує ряд передумов (прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, отримання Пенсійним фондом України повідомлення від Мінсоцполітики, повідомлення Пенсійним фондом України своїх територіальних органів про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку).
Отже, підстави і механізм подання списків осіб пенсії яких підлягають перерахунку, чітко визначені вищевказаним Порядком.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Судом встановлено, що на підставі наказу ДСНС від 10.06.2019 № 337 з 01.05.2019 підвищене грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців відповідно до постанови № 704 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, премії з 50% до 110%.
Позивач вважає, що оскільки у відповідності з наказом ДСНС премія становить 110%, то він має право на отримання пенсії в більшому розмірі, для чого має отримати нову довідку про розмір грошового забезпечення, а саме станом на 01.05.2019, у якій премія буде зазначена у розмірі 110%.
Відповідно до пп. 2 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надане право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, премія має тимчасовий характер, виплачується виключно в межах асигнувань, що виділяються на утримання певного органу, та призначається відповідно до особистого внеску військовослужбовця в загальний результат служби.
Таким чином, розмір премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а залежить від якості та особливостей проходження ним служби.
При цьому, суд звертає увагу на позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а (провадження №11-76апп20), відповідно до якої накази Міністерства оборони України, якими встановлювався розмір премій для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії.
Аналогічна позиція висловлена і в постановах Верховного Суду від 17.08.2021 у справі № 487/4061/16-а (адміністративне провадження № К/9901/39213/18), від 13.12.2021 у справі № 473/3711/16-а (адміністративне провадження № К/9901/43346/18).
Підсумовуючи викладене вище, суд зазначає про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням премій у розмірах, встановлених на підставі наказу ДСНС від 10.06.2019 № 337 з 01.05.2019, оскільки встановлення премії у розмірі 110% не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частин першої-другої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (частина третя статті 242 КАС України).
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно з вимогами пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Решті доводів сторін суд не надає оцінку, оскільки вони не впливають на висновки суду та результат розгляду справи.
З огляду на все викладене вище та виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат по справі у суду відсутні.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 9, 72-78, 241-246, 250 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова